Bizimle iletişime geçiniz

Politika

İBB’nin anketinden Kanal İstanbul’a hayır çıktı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB),  İbbweb sitesi üzerinden yaptığı, 606 bin kişinin katıldığı anketi cevaplayanların yüzde 64.2’si kanalın yapımına karşı çıktı.

BOLD- İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ile AKP Hükumeti arasında gerilime neden olan Kanal İstanbul tartışmaları sürerken, İBB konuyla ilgili yaptığı anket çalışmasını paylaştı.İbbweb sitesi üzerinden cevaplanan ankette katılan 606 bin 317 İstanbullunun yüzde 64,2’si kanala karşı çıkarken, yüzde 34,1’inden ise destek geldi. Katılımcıların yüzde 1,7 de ‘fark etmez’ dedi.

FAYDALI VE ACİL DEĞİL

Ankete göre, kanalın İstanbul ve vatandaşlara faydalı olmayacağını düşünenlerin oranı yüzde 63,2. Acil sorunlardan biri olmadığını düşünenlerin oranı ise yüzde 67,1

Kanala deprem riskini arttıracağı için karşı olanların oranı yüzde 18,9. Susuzluk riskini artıracağını düşünenlerin oranı ise yüzde 19. Özellikle Boğazı kapsayan uluslararası antlaşmalara ters düşeceğini düşünenlerin oranı da yüzde 15,2. Kanalın olumsuz etkisi olmayacağını düşünenlerin oranı ise yüzde 13,6.

HARCANACAK 100 MİLYAR İLE NE YAPILMALI

Kanal İstanbul’a harcanacak 100 milyar ile ‘İstanbul’un depreme dayanıksız yapı stokunun yenilenmesini isteyenler, yüzde 39; İstanbul’un başka sorunlarına öncelik verilmeli diyenler, yüzde 22,7 olurken, yüzde 33,6, kanalın gerekli olduğunu’ kaydetti.

KANAL KİME KAZANDIRIR

Anketti cevaplayan katılımcılar Kanal İstanbul’un oluşturacağı ranttan yüzde 26,9 arsa spekülatörlerinin. yüzde 17 yabancı finans çevrelerinin, yüzde 14,1 ihale alacak şirketlerin, yüzde 4,3 plaza projesi yükselecek olanların kazanacağını belirtirken, yüzde 35 ise İstanbul halkının kazanacağını söyledi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2011 yılında çılgın proje olarak açıkladığı Kanal İstanbul’a, Ekrem İmamoğlu yönetimindeki İBB, İstanbul’a faydasından çok zararı olacağı gerekçesiyle karşı çıkıyor.  Kanal İstanbul çevresindeki arazi rantı defalarca basında haber oldu. Katar Emiri’nin annesi ve Berat Albayrak’ın kanal güzergahında büyük arazi alımları yaptığı ortaya çıkmıştı.

Karagümrük Spor zaferini kutlayan Bahçeli 30 Ağustos Zaferini es geçti

Politika

AKP’li Kurtulmuş’tan S-400 açıklaması: Bu işi bu noktaya getiren ABD’nin tutumudur

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, ABD NATO Büyükelçisi Hutchison’un S-400’lerle ilgili açıklamasına tepki gösterdi. “Bize ‘Niye S-400 aldınız diyemezler. Bu işi bu noktaya getiren ABD’li politikacıların tutumudur ” dedi.

BOLD – AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, CNN Türk’e Hakan Çelik’in sunduğu programda ABD NATO Büyükelçisi Kay Bailey Hutchison’un, “Türkiye, S-400 savunma sistemine sahip olmak için çok şey feda etti” açıklamasına cevap verdi.

Hakan Çelik’in “ABD’nin S-400 tepkileri devam eder ve yaptırım kararı alınırsa Türkiye buna nasıl bir yanıt verir?” sorusu üzerine Kurtulmuş, S- 400 meselesinin bu noktaya gelmesinin temel nedeninin ABD’deki politikacıların tutumları olduğunu belirtti.

ABD’NİN TUTUMU BU NOKTAYA GETİRDİ

Türkiye’nin hava savunma sistemine ihtiyacı olduğunu kaydeden Kurtulmuş, şunları söyledi: “Bu ihtiyacı ya NATO çerçevesinde müttefikimiz olan ABD’den ya da diğerlerinden bir şekilde temin edeceğiz. Yıllardır kapısında bekliyorsunuz ‘Hayır, ben size vermem.’ ‘Niye vermezsin?’ ‘Bir takım politik ve Türkiye karşıtı mülahazalarla vermem. Senatodan, komisyondan geçmez.’ gibi mazeretlerle. Sen vermezsen bunu biz temin etmek zorundayız. Hava savunma ihtiyacımızın gerekli bir şartı olarak Türkiye S400’lere yöneldi. Dolayısıyla işi bu noktaya getiren ABD’nin Türkiye’ye karşı hava savunma sistemleri konusundaki katı ve tutucu tavrıdır. Bunun arkasında belki şundan da endişe ediyor olabilir birileri. Türkiye Allah’ın izniyle milli savunma sanayiindeki bu çıkışı, istikrarı ve bağımsızlık konusundaki kararlılığını sürdürdükçe hava savunma sistemleri içerisinde belki de orta vadede kendi savunma sistemlerini, nasıl atak helikopterlerini, tanklarını, SİHA’larını, İHA’larını yapabilir noktaya geldiyse diğer alanlarda da Türkiye hava savunma sistemimizi kurabilecek bir noktaya gelecek. Bunu da görüyorlar. Bunun vermiş olduğu bir telaş da olabilir.”

BOYKOTA GÜLÜP GEÇİYORUZ

Suudi Arabistan’ın Türk mallarına boykot uygulamasıyla ilgili soruya ise Kurtulmuş, “Buna gülüp geçiyoruz. Geçmişler bir kürenin etrafına o meşhur fotoğrafı hatırlayın. Bir sihirci, büyücü tarzı içerisinde dünyayı yönetmeye kalkmış olan birtakım hakikaten maksadını aşan, biraz da ritüeller, görseller içerisinde bu bölgenin sorunları çözülmez. Bu boykotu ortaya koyanlar kendi husumetlerini ortaya koymuş oluyor” ifadelerini kullandı.

Ekrem İmamoğlu’nun koronavirüs testi pozitif çıktı

Okumaya devam et

Politika

Arsa peşkeşi, AKP’li başkanları birbirine düşürdü

Rize’nin Ardeşen ilçesinde bir vakfa ücretsiz arsa verilmesi AKP’li başkanları mahkemelik etti. AKP’li mevcut başkan Avni Kahya, arsayı vakıftan alamayınca selefi AKP’li eski Belediye Başkanı Hakan Gültekin’i mahkemeye verdi.

BOLD – Rize’nin Ardeşen ilçesinde Belediye Başkanlığı görevini yürüten AKP’li Belediye Başkanı Avni Kahya, kendisinden önceki AKP’li Belediye Başkanı ile mahkemelik oldu.

ARSA VAKFA BEDELSİZ VERİLMİŞ

31 Mart yerel seçimlerinden sonra görevi devralan Avni Kahya, üniversite arazisi içinde ve belediyeye ait olan bir arsanın eski Başkan Hakan Gültekin tarafından başkanı olduğu Ardeşen Eğitim Kültür ve Dayanışma Vakfına bedelsiz olarak bağışlandığını tespit etti. Arazinin geri verilmesini isteyen AKP’li Belediye Başkanı Kahya, olumsuz yanıt alınca kendisinden önceki AKP’li Belediye Başkanı Hakan Gültekin’i mahkemeye verdi.

BELEDİYELER BEDELSİZ BAĞIŞ YAPAMAZ

Sözcü’ye konuşan Başkan Kahya, davayla ilgili şunları söyledi: “Ardeşen Belediye Başkanlığı tarafından Ardeşen Eğitim Kültür Vakfına arazinin yüzde 90’nının bedelsiz bağışı var. Belediye kanunları bedelsiz bağışı kabul etmez. Belli bir ücret karşılığında tahsis edilebilir, ama bedelsiz bağış yoktur. Satabilir, satmak da ihale ile olur. Hukukun dışında bir uygulama olunca bizim yapmamız gereken bunu hukuki hale getirmektir. Belediye meclisinde görüştük. Madem bu yanlıştır, mahkeme yoluyla değil, vakıf yönetimi tarafından iade edilsin, hukuka gitmeyelim dedik. Fakat böyle bir yolu kabul etmedikleri için mahkemeye verdik.”

Van’daki helikopter soruşturmasında delil karartma şüphesi: Kamera kayıtlarına ‘yok’ denilecek

Okumaya devam et

Politika

Ekrem İmamoğlu’nun koronavirüs testi pozitif çıktı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun koronavirüs testi pozitif çıktı. Hastanede tedavi süreci başlayan İmamoğlu’nun sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

BOLD – İBB Sözcüsü Murat Ongun sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “İBB Başkanımız Ekrem İmamoğlu’nun Covid-19 testi pozitif çıkmıştır. Hastanede tedavi süreci başlayan Başkanımızın sağlık durumu iyidir. Kamuoyunun bilgisine sunarız” dedi.

Ekrem İmamoğlu, sosyal medya hesabından bir video paylaşarak, “Test olduk. Pozitif olduğu konusunda bir rapor oluştu. Şu an iyiyim. Süreç devam ediyor” dedi.

ŞU AN İYİYİM

İmamoğlu, “Kıymetli vatandaşlarımız ben sıklıkla test olan birisiyim. Hatta çarşamba günü test olmuştum, negatif çıkmıştı. Ama dün akşam 9 sıralarında ateşim yükseldi. 38 derece ateşle hastaneye gelince dün akşamı hastanede geçirdim. Test olduk. Bugün itibariyle pozitif olduğu konusunda bir rapor oluştu. Şu an aslında iyiyim. Ateşim fena değil. Süreç devam ediyor. Tıbbi anlamda negatif diye yorumlayacağımız bir şey gözükmüyor. İnşallah hayırlısıyla sağlımıza kavuşacağız. Hepinizi çok seviyorum” ifadelerini kullandı.

İmamoğlu vatandaşları tedbirlere uymaları konusunda uyararak, “İstanbul’da her şey güzel olmaya devam edecek. Hiç endişeniz olmasın” dedi.

Van’daki helikopter soruşturmasında delil karartma şüphesi: Kamera kayıtlarına ‘yok’ denilecek

Okumaya devam et

Popular