Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi’nde torpilli mülakat skandalı

Eski AKP Konya Milletvekili Cem Zorlu’nun rektörlük koltuğunda oturduğu Necmettin Erbakan Üniversitesi torpil iddiasıyla gündemde. Yazılı sınavdan düşük puan alan adayların mülakatta verilen yüksek puanlarla görevde yükseltildiği ileri sürülüyor.

BOLD – Akademik camiada sık sık gündeme gelen torpille işe alım ve atama olaylarına bir yenisinin eklendiği iddia edildi. Eski AKP Konya Milletvekili Prof. Dr. Cem Zorlu’nun rektörlüğünü yaptığı Necmettin Erbakan Üniversitesi’nde, ‘Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği’ yazılı sınavından yüksek not alan birçok personele mülakattan düşük not verilerek başarısız gösterildiği ileri sürüldü. Yazılıdan düşük not alan ancak mülakattan yüksek not verilip yükselenlerin ise aynı üniversitede vazifeli akademisyenlerin yakını olması dikkatlerden kaçmadı.

YAZILIDAN 66, MÜLAKATTAN 98 ALABİLDİ AMA YÜKSELDİ

Sözcü’den Müslüm Evci’nin haberine göre yazılı sınavdan 88 puan alan Salih Cesur Yiğit’e mülakatta 50 puan verildi. Uygulamalı Bilimler Fakültesi akademisyeni Doç. Dr. Mustafa Kocaoğlu’nun eşi Özlem Kocaoğlu ise yazılı sınavda 76 puan aldı ama mülakatta verilen 96 puanla görevinde yükseltildi. Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi akademisyeni Prof. Dr. Mehmet Kırbıyık’ın yeğeni Hamza Demirtaş da yazılı sınavda 66 puan alabildi fakat mülakatta verilen 98 puanla terfi ettirildi.

ÖNCE ŞEF UNVANI GELDİ SONRA FAKÜLTE SEKRETERLİĞİ

Öte yandan Rektör Cem Zorlu’nun, Konya Ereğli’den hemşehrisi Mehmet Saner yazılı sınavda 66 puanda kaldı. Mülakatta verilen 88 puan sayesinde ‘şef’ unvanına kavuşan Saner, 1 hafta sonra Ereğli Eğitim Fakültesi’ne sekreter atandı. Üniversite idaresi sayılan torpil iddialarını yalanladı.

Sudan’da 30 yıllık İslami yönetim sona erdi! Ülke laikliğe geçiyor

Gündem

Gazeteci Aziz Oruç’a tahliye

İran’ın çıplak halde Türkiye sınırındaki mayınlı bölgeye attığı gazeteci Aziz Oruç, Ağrı’da tutuklu yargılandığı davanın 3. duruşmasında adli kontrol şartıyla tahliye edildi.

BOLD – Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde 11 Aralık 2019’da gözaltına alınan gazeteci Aziz Oruç, çıkarıldığı mahkemede ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla tutuklandı. Oruç, bugün Ağrı’da tutuklu yargılandığı davanın 3’üncü duruşmasında adli kontrol şartıyla tahliye edildi.

Bir yıldır Patnos Cezaevi’nde tutuklu bulunan Oruç’un Ağrı 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşması dün görüldü. Oruç, adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken, duruşma 16 Nisan 2020 tarihine ertelendi. Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Dicle Haber Ajansı (DİHA) muhabiri Oruç hakkında açılan davalar nedeniyle 3 yıl Irak’ın Süleymaniye kentinde yaşadı.

Avrupa’ya gitmek için İran üzerinden geçtiği Ermenistan sınır kapısında gözaltına alınan Oruç, Ermenistan polisinin şiddetine maruz kaldı. Oruç, daha sonra İran askerlerine teslim edildi. 11 Aralık 2019’da İran tarafından Türkiye tarafına çıplak halde mayınlı bölgeye atıldı.

Oruç, iddianamesi hazırlandığında 174 gündür tutukluydu. 8 Haziran’da hazırlanan iddianameye göre, Oruç hakkında ‘terör örgütüne üye olmak’ suçlaması için öne sürülen tek delil ‘ülkeye yasa dışı yollardan girişinin PKK/KCK terör örgütüne üye olma hususunu gösterdiğine’ yönelik kanıydı.

‘Zincirleme şekilde örgüt propagandası yapmak’ suçlamasıyla sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek başka bir davadan yargılanan Oruç, Diyarbakır 9. Ağır Ceza Mahkemesince 2 Mart’ta 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Okumaya devam et

Gündem

Müyesser Yıldız’a ‘devletin gizli bilgilerini açıklamak’ suçundan yargılandığı davada tahliye

Oda TV Ankara Haber Müdürü Müyesser Yıldız, “devletin güvenliği veya yararları bakımından gizli kalması gereken bilgileri açıklama” suçundan yargılandığı davada tahliye edildi.

BOLD – “Devletin güvenliği veya yararları bakımından gizli kalması gereken bilgileri açıklama” suçundan 17 yıl 6’şar aya kadar hapis talebiyle yargılanan TELE 1 Ankara Temsilcisi İsmail Dükel, Oda TV Ankara Haber Müdürü Müyesser Yıldız ve Astsubay Erdal Baran ilk kez hakim karşısına çıktı. Ankara 26. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davada ara karar açıklandı. Astsubay Baran’ın sağlık durumuyla ilgili müzekkere cevaplarının beklenmesine, ihbarcının kimlik bilgileri yönünden Ankara TEM Şube’den müzekkere yazılmasına, ‘devletin gizli bilgilerinin temin edilmesi’ suçunu işlediğine yönelik değerlendirme yapılması için Ankara Cumhuriyet. Başsavcılığı’na başvuruda bulunulmasına, gazeteci Dükel hakkındaki adli kontrolün kaldırılması ve yurt dışı çıkış yasağının devamına, Yıldız’ın adli kontrolle tahliyesine ve Baran’ın tutukluluk halinin devamına karar verildi. Duruşma 6 Ocak 2021’e ertelendi.

 

 

Okumaya devam et

Gündem

Ayda bebeğin babasından “çorapsız ayak” tepkisi: Bırakın acımızı yaşayalım

İzmir depreminde 91 saat sonra enkazdan çıkarılan Ayda bebek hastaneden taburcu oldu. Taburcu olurken babasının kucağından yansıyan çorapsız fotoğraf karesi sosyal medyada gündem oldu. Baba Uğur Gezgin ise “Bu bebeği ben büyüttüm. Bırakın acımızı yaşayalım” diyerek sosyal medya paylaşımlarına tepki gösterdi.

BOLD – Depremden 91 saat sonra Rıza Bey Apartmanı’nın enkazından çıkarılan 3 buçuk yaşındaki Ayda bebek tedavisinin ardından hastaneden taburcu edildi. Minik Ayda Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi’nden çıkarken babasının kucağında görüntülendi.

ÇORAPSIZ FOTOĞRAFA SOSYAL MEDYADAN TEPKİ

Ayda’nın babasının kucağındayken yalınayak bir şekilde olması sosyal medyanın da gündemindeydi. Baba ve kızın bu fotoğraf karesine tepki gösteren kimi sosyal medya kullanıcıları “Ambulansa bindirirken birbirini ezenler”, “Çok ağladım diyenler”, reklamcı köfteciler nerede” notunu paylaştı.

BABA GEZGİN PAYLAŞIMLARA TEPKİLİ

Baba Uğur Gezgin ise fotoğrafın bu şekilde sosyal medyada gündem olmasına tepki gösterdi. Milliyet’e konuşan baba Gezgin “Bırakın acımızı yaşayalım. O hastaneye girdiğimde de tektim, kızım taburcu olup çıktığımda da. O gün o hastaneye girdiğimde yanımda olan dostlarım taburcu olduğunda da yanımdaydı” dedi.

“AYAKLARI YARA İÇİNDEYKEN ÇORAP GİYDİREMEZDİM”

Kızının ayağında çorap olmamasına da açıklık getiren baba Gezgin “Kapının önünde bizi bekliyorlardı. Hastaneden çıkıp arabaya yürüdüğümüz mesafede kısa bir mesafeydi. Evet Ayda’nın ayaklarında çorap yoktu. Ayakları yara içindeyken çorap giydiremezdim” dedi.

Kızının 5 gün enkaz altında kaldığını belirten Gezgin “Günlerce banyo yapmadı. Eve getirip banyosunu yaptırdım, ayaklarını kremledim. Kızıma ilk defa bakmıyorum, bu çocuğu ben büyüttüm” ifadesini kullandı.

Okumaya devam et

Popular