Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Muhalefet Erdoğan’ın olmadığı bir çözüm üretemiyor

Erdoğan yeniden mitinglere başladı, medyada hareketlenmeler, yeni pozisyonlanmalar var. Hava seçim havası ama muhalefet Erdoğansız çözüm dahi üretemiyor..

BOLD – Üç kez Türkiye’yi “seçime gerek yok” diye diye seçime sürükleyen MHP lideri Bahçeli’nin geçen hafta “seçimler zamanında yapılacak” açıklamasıyla gözler Ankara’ya çevrildi. Siyasetteki tek gelişme de bu değil. Tayyip Erdoğan korona yasaklarına rağmen seçim mitingi havasında toplantılara devam ediyor. Örgütünü diri tutmaya çalışıyor.

İktidar cephesi kadar muhalefet tarafı da hareketlendi. Bir taraftan Akşener, diğer taraftan İnce ve Davutoğlu memleketi dolaşıyor. Her hafta bir iki toplantı ya da şehir gezisinde karşımıza çıkıyor.

MEDYADA DENGELER DEĞİŞMEYE BAŞLADIYSA

Türkiye’de siyasette dengeler değişirken bunun ilk yansıması medya alanında olur. 1983 yılından bu yana neredeyse değişmeyen bir ilke oldu. Medya alanında iki şey yaşanır. Birincisi yeni gazete ve televizyon kurulur ya da sahiplik ilişkisi değişir. İkincisi ise bazı yazarlar, medya yöneticileri taraf değiştirir veya denge durumuna geçer.

Bu aralar Türkiye açısından da benzer şeyler yaşanıyor. Medya organları kuruluyor, gazeteler yanlarına televizyon ekliyor, yandaş kalemler küçük muhalif çıkışlar yaparken muhalif bilinen bazı bazı isimler ise daha dengeli durmaya çalışıyor. Bazı medya organları yeni sürecin kokusunu almış olacak ki yasağı esnetiyor. CNN’in Akşener-Demirtaş diyaloğunu haber bültenlerine birden çok kez taşıması bu durumun en net göstergesi. Yandaş medya, sadece emir alan durumundan çıkıp aynı zamanda sahibine yol gösteren bir noktaya geçiyor. Tüm bunların arkasında kuşkusuz AKP’nin zayıflamasıyla iyice hareketlenen siyaset dengeleri var. Olay TV’nin yeniden faaliyete geçmesi de bu açıdan oldukça ilginç. Kadrosuna çok güçlü isimler kattı ve arkasında Cavit Çağlar var. Çağlar’ın Putin’in elinden ödül alan bir isim olması, Erdoğan-Putin ilişkisinin mimarı gösterilmesi ilişkinin bir boyutu iken Çağlar’ın muhalif gazetecileri toplaması işin diğer boyutu. Olay TV operasyonunun amacı henüz netleşmiş değil.

İLK KEZ İKTİDARIN KOKUSU GELDİ

Türkiye’nin neredeyse tüm meselelerinde ayrışan iktidar ve muhalefet partilerine mensup isimler sadece bir noktada anlaşıyorlar: “İşler iyi gitmiyor.” İktidar cephesine de egemen olan bu ruh halinin anketlerle de onaylanması Meclis içi muhalefet partilerini çok heyecanlandırıyor. Zayıflayan bir iktidar var. Muhalefet partileri ilk kez iktidarın kokusunu alıyor. Ama hala önlerinde Tayyip Erdoğan gibi bir engel var. Muhalefet, Erdoğan’ı aşabilen bir figür çıkaramayınca ‘acaba başka bir yol olabilir mi’ arayışına girdi.

MUHALEFETİN ÇARESİZLİĞİ: ERDOĞAN’LI ÇÖZÜM ARIYORLAR

Ankara’da muhalefet cephesinin farklı merkezlerinde üç yol üzerinde çalışma yapılıyor.

► ERDOĞANLI GEÇİŞ: Muhalefet cephesinde bu kesimin azımsanmayacak bir etkisi var. Erdoğan’ı süresi bitene kadar iktidarda tutan ama ilk seçimle birlikte yeniden eski sisteme geçişi hedefliyor. Bu öneriyi hayata geçirmeye çalışan ekip Erdoğan’ın varlığından rahatsız değil. Sistemin kendisinin Erdoğan’ı bu hale getirdiğini düşünüyor. Bu yüzden hâlâ “kendisi iyi etrafı kötü” tezahüratları yaşanıyor. Medya dünyasında da üstelik muhalif kesimde de bunu düşünenler var. Yeni oluşan ve oluşacak yapılarda da bu fikir desteklenecek gibi.

► ERDOĞAN RIZASIYLA: Bu fikir sadece muhaliflerin değil bazı eski AKP’li yöneticilerin de sıcak baktığı bir çözüm. Erdoğan “makul bir sürede kendi isteğiyle çekilecek” şeklinde özetlenebilir. Erdoğan’ın kaderiyle kendi kaderlerini ayrıştırmak isteyen AKP’lilerle yeni parti mensupları en çok bu başlığı seviyor. Bu fikrin hali hazırda iki gazetesi bile var.

► ERDOĞAN’A RAĞMEN: Türkiye’yi seçime zorlamak ve iktidarı erken seçim yoluyla yenmek. İlginç biçimde erken seçime zorlama muhalefetin çok tercih ettiği bir yol değil. Bu anlamıyla Meclis muhalefetini en az itibar gösterdiği ve örgütlemeye çalıştığı şık bu. Doğal olarak da medyada çok itibar görmüyor.

İPLERİ ERDOĞAN’IN ELİNE VEREN BİR MUHALEFET

Meclis muhalefetin bu tutumu her koşulda Erdoğan’ın merkezde olmasını sağlıyor. Şu anda kendi yol haritasını hayata geçirmeye çalışan Erdoğan, bunun artık mümkün olamayacağını anladığı durumda bile alternatifleri olacak. Erdoğan bunun rahatlığıyla ülkenin tüm olumsuz koşulları ve başarısızlıklara rağmen hamle üzerine hamle yapıyor. Ekimde yeni seçim yasası konuşulmaya başlandı bile. Muhalefet için özlemle beklediği günler hiç gelmeyebilir.

Analiz

Saray’a bağlı yargıdan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de şikayetçi

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “Yargıyı yargıya bırakacak bir hukuk kültürü oluşturmamız gerekiyor” dedi. Cumhuriyetin 100’üncü yılında yeni yüzyıla daha adil bir Türkiye, daha adil bir dünya anlamında önemli neticeleri hep birlikte gerçekleştireceklerini savundu.

BOLD ANALİZ – Bursa’da Adalet Bölge Değerlendirme Toplantısı’nda konuşan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, “Yargıyı yargıya bırakacak bir hukuk kültürünü medyasıyla, siyasetiyle, akademi ve sivil toplum kuruluşlarıyla hep beraber oluşturmamız gerekiyor” dedi.

2023’E KADAR GERÇEKLEŞTİRMEK İSTİYORUZ

Bakan Gül, Bursa’da Adalet Bölge Değerlendirme Toplantısı’nda konuştu. İnsan Hakları Eylem Planı ile “özgür birey, güçlü toplum, daha demokratik bir Türkiye” hedeflerinin olduğunu belirten Gül, “Tüm bunları 2023’e kadar gerçekleştirme irademiz var. İnanıyoruz ki Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında yeni yüzyıla daha adil bir Türkiye, daha adil bir dünya anlamında önemli neticeleri hep birlikte gerçekleştireceğiz” dedi.

YARGIYI YARGIYA BIRAKACAK BİR KÜLTÜR OLUŞTURMALIYIZ

Yargının ancak delille karar vereceğini belirten Bakan Gül, yargı mensuplarının hedefe konulmasını eleştirdi. Yargının işini yapması için yargıya bırakılması gerektiğini belirten Gül, “Yargısız infaza herkes için karşı çıktığımız gibi yargının da yargısız infazını asla kabul etmiyoruz. Yargıyı yargıya bırakacak bir hukuk kültürünü medyasıyla, siyasetiyle, akademi ve sivil toplum kuruluşlarıyla hep beraber oluşturmamız gerekmektedir”

HAKİM KARAR ALMADAN SARAY’I ARADI

Bakan Gül, yargının yargıya bırakılması gerektiğini belirtirken, yakın dönemde mahkemelerin karar almadan Saray’la görüştüğü de medyaya yansıdı. Gazeteci Müyesser Yıldız, 15 Temmuz yargılamaları sırasında açık unutulan mikrofondan iki üye hakimin geciken Mahkeme Başkanı için, “Başkan Cumhurbaşkanı danışmanıyla görüşüyor” ifadelerini kullandığını köşesine taşıdı. Ayrıca AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yaptığı konuşmalarda başta Selahattin Demirtaş olmak üzere gazeteci Deniz Yücel, ABD uyruklu rahip Andrew Craig Brunson, iş insanı Osman Kavala’nın tutukluluklarının sürmesi için yargıya talimat vermişti. Erdoğan, yüksek yargı mensuplarıyla çay toplaması, Yargıtay başkanının Erdoğan’ın önünde düğmesiz cübbesini iliklemeye çalışması tepki çekmişti.

 

Öğretmen Mehmet Alp TEM’deki işkenceyi anlattı: Kafama silah dayayıp ‘yaşamak istiyorsan kabul edeceksin’ dediler

Okumaya devam et

Analiz

Erdoğan online zirveye çıkarma yaptı: Maliyeti 10 milyon lirayı geçecek

Online yapılacak BM Genel Kurulu için ABD’ye giden AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı daha önce ABD’ye giden Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu karşıladı. Erdoğan’ın bu ziyareti için milletin cebinden milyonlarca lira çıkacak.

BOLD ANALİZ – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na katılmak için kalabalık bir heyetle ABD’ye gitti. Erdoğan’ı havalimanında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu karşıladı.

KALABALIK BİR HEYETLE GİTTİ

Erdoğan, New York’taki BM 76. Genel Kurulu’na katılmak üzere “TC-TRK” uçağıyla ABD’ye gitti. Erdoğan’ı, John F. Kennedy Uluslararası Havalimanı’nda (JFK) Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Türkiye’nin Washington Büyükelçisi Hasan Murat Mercan ile diğer yetkililer karşıladı. Erdoğan’ın yanında eşi Emine Erdoğan, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, AKP Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, iş insanları ve gazetecilerden oluşan kalabalık bir heyet bulunuyor.

LİDERLER ONLİNE OLARAK KATILACAK

Koronavirüs salgını nedeniyle zirve geçen yıl olduğu gibi bu yıl da online olarak yapılacak. Zirvenin online olarak yapılacak olması nedeniyle liderler ABD’ye çağrılmadı. Online zirveye Erdoğan’ın kalabalık heyetle gitmesi, “Erdoğan Amerika’ya var olan bir problemi çözmeye mi gidiyor?” algısına yol açtı. Bu nedenle yabancı yatırımcıların Türkiye’den çıkması nedeniyle dolar 6.40 lira seviyelerinden 6.70 seviyelerinin üzerine çıktı.

DAVETSİZ ZİYARETİN MİLLETE MALİYETİ 10 MİLYON LİRAYI GEÇECEK

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın davet edilmemesine karşın kalabalık bir heyetle ABD’ye yaptığı ziyaretin faturası 10 milyon lirayı bulacak. Sadece uçağın benzin ve iniş, kalkış, uçağın gecelemesi, bakımı, temizliği, merdiveni, kılavuzluk hizmeti gibi masraflarına yaklaşık 500 bin dolar ödenecek. Konaklayacakları süit oda, yeme içme, kiralık araç ve diğer harcamaları da millet karşılayacak. Bunların hepsinin maliyetinin 10 milyon lirayı geçmesi bekleniyor.

Türkiye’de işkencenin raporu açıklanıyor: Hukukçular ve hak savunucuları İsviçre’de toplandı

Okumaya devam et

Politika

Erdoğan kalabalıklara hasret: Boş miting alanları anketleri doğruluyor

Mart ayı ve öncesinde partisinin kongrelerinde büyük kalabalıklara hitap eden AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, son haftalarda bazı illerde yaptığı mitinglerde alanlarını dolduramadı. Boş miting alanları son anketlerde oyları erimeye devam AKP’nin durumunu doğruluyor. 

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın mitinglerinde artık eski kalabalıklar yok. AKP’li belediyelerden getirilen belediye işçileri ve civar yerleşim merkezlerinden taşınan AKP üyeleriyle bile miting alanları doldurulamıyor.

MİTİNG ALANI YİNE BOŞ KALDI

Erdoğan’ın Mersin’de dün katıldığı toplu açılış töreninde miting alanının belli bölümlerinin dolmadığı görüldü. AKP’li Akdeniz Belediyesi’nin temizlik işçilerinin iş kıyafetleri ile birlikte alanda olduğu dikkat çekerken, CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen ise Silifke Belediyesi araçlarıyla miting alanına yapılan taşımalara dikkat çekerek, “Mersin’de miting alanını doldurmaya devletin araçları yetmedi. Ford ve Volkswagen fabrikası gelse dahi yetmez artık size. Gidiyorsunuz” dedi.

KAHRAMANMARAŞ’TA DA MEYDAN BOŞ KALDI

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen hafta AKP’nin en çok oy aldığı illerin başında gelen Kahramanmaraş’ta yaptığı mitingde de meydanı dolduramadı. Erdoğan’ın son seçimde yüzde 58 oy aldığı şehirde yapılan mitingine katılım oldukça azdı. CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç da sosyal medya hesabından paylaştığı fotoğraflarda katılımın yoğun olmamasıyla ilgili, “Tayyip Erdoğan’ın Kahramanmaraş mitinginin gerçek fotoğrafları bunlar. Televizyonların kamera oyunlarıyla kalabalık gösteremeye çalıştığına aldanmayın. Gerçek bu” ifadelerine yer verdi.

 

Tenkil Müzesi Buluşması canlı yayını başladı

Okumaya devam et

Popular

Shares