Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Muhalefet Erdoğan’ın olmadığı bir çözüm üretemiyor

Erdoğan yeniden mitinglere başladı, medyada hareketlenmeler, yeni pozisyonlanmalar var. Hava seçim havası ama muhalefet Erdoğansız çözüm dahi üretemiyor..

BOLD – Üç kez Türkiye’yi “seçime gerek yok” diye diye seçime sürükleyen MHP lideri Bahçeli’nin geçen hafta “seçimler zamanında yapılacak” açıklamasıyla gözler Ankara’ya çevrildi. Siyasetteki tek gelişme de bu değil. Tayyip Erdoğan korona yasaklarına rağmen seçim mitingi havasında toplantılara devam ediyor. Örgütünü diri tutmaya çalışıyor.

İktidar cephesi kadar muhalefet tarafı da hareketlendi. Bir taraftan Akşener, diğer taraftan İnce ve Davutoğlu memleketi dolaşıyor. Her hafta bir iki toplantı ya da şehir gezisinde karşımıza çıkıyor.

MEDYADA DENGELER DEĞİŞMEYE BAŞLADIYSA

Türkiye’de siyasette dengeler değişirken bunun ilk yansıması medya alanında olur. 1983 yılından bu yana neredeyse değişmeyen bir ilke oldu. Medya alanında iki şey yaşanır. Birincisi yeni gazete ve televizyon kurulur ya da sahiplik ilişkisi değişir. İkincisi ise bazı yazarlar, medya yöneticileri taraf değiştirir veya denge durumuna geçer.

Bu aralar Türkiye açısından da benzer şeyler yaşanıyor. Medya organları kuruluyor, gazeteler yanlarına televizyon ekliyor, yandaş kalemler küçük muhalif çıkışlar yaparken muhalif bilinen bazı bazı isimler ise daha dengeli durmaya çalışıyor. Bazı medya organları yeni sürecin kokusunu almış olacak ki yasağı esnetiyor. CNN’in Akşener-Demirtaş diyaloğunu haber bültenlerine birden çok kez taşıması bu durumun en net göstergesi. Yandaş medya, sadece emir alan durumundan çıkıp aynı zamanda sahibine yol gösteren bir noktaya geçiyor. Tüm bunların arkasında kuşkusuz AKP’nin zayıflamasıyla iyice hareketlenen siyaset dengeleri var. Olay TV’nin yeniden faaliyete geçmesi de bu açıdan oldukça ilginç. Kadrosuna çok güçlü isimler kattı ve arkasında Cavit Çağlar var. Çağlar’ın Putin’in elinden ödül alan bir isim olması, Erdoğan-Putin ilişkisinin mimarı gösterilmesi ilişkinin bir boyutu iken Çağlar’ın muhalif gazetecileri toplaması işin diğer boyutu. Olay TV operasyonunun amacı henüz netleşmiş değil.

İLK KEZ İKTİDARIN KOKUSU GELDİ

Türkiye’nin neredeyse tüm meselelerinde ayrışan iktidar ve muhalefet partilerine mensup isimler sadece bir noktada anlaşıyorlar: “İşler iyi gitmiyor.” İktidar cephesine de egemen olan bu ruh halinin anketlerle de onaylanması Meclis içi muhalefet partilerini çok heyecanlandırıyor. Zayıflayan bir iktidar var. Muhalefet partileri ilk kez iktidarın kokusunu alıyor. Ama hala önlerinde Tayyip Erdoğan gibi bir engel var. Muhalefet, Erdoğan’ı aşabilen bir figür çıkaramayınca ‘acaba başka bir yol olabilir mi’ arayışına girdi.

MUHALEFETİN ÇARESİZLİĞİ: ERDOĞAN’LI ÇÖZÜM ARIYORLAR

Ankara’da muhalefet cephesinin farklı merkezlerinde üç yol üzerinde çalışma yapılıyor.

► ERDOĞANLI GEÇİŞ: Muhalefet cephesinde bu kesimin azımsanmayacak bir etkisi var. Erdoğan’ı süresi bitene kadar iktidarda tutan ama ilk seçimle birlikte yeniden eski sisteme geçişi hedefliyor. Bu öneriyi hayata geçirmeye çalışan ekip Erdoğan’ın varlığından rahatsız değil. Sistemin kendisinin Erdoğan’ı bu hale getirdiğini düşünüyor. Bu yüzden hâlâ “kendisi iyi etrafı kötü” tezahüratları yaşanıyor. Medya dünyasında da üstelik muhalif kesimde de bunu düşünenler var. Yeni oluşan ve oluşacak yapılarda da bu fikir desteklenecek gibi.

► ERDOĞAN RIZASIYLA: Bu fikir sadece muhaliflerin değil bazı eski AKP’li yöneticilerin de sıcak baktığı bir çözüm. Erdoğan “makul bir sürede kendi isteğiyle çekilecek” şeklinde özetlenebilir. Erdoğan’ın kaderiyle kendi kaderlerini ayrıştırmak isteyen AKP’lilerle yeni parti mensupları en çok bu başlığı seviyor. Bu fikrin hali hazırda iki gazetesi bile var.

► ERDOĞAN’A RAĞMEN: Türkiye’yi seçime zorlamak ve iktidarı erken seçim yoluyla yenmek. İlginç biçimde erken seçime zorlama muhalefetin çok tercih ettiği bir yol değil. Bu anlamıyla Meclis muhalefetini en az itibar gösterdiği ve örgütlemeye çalıştığı şık bu. Doğal olarak da medyada çok itibar görmüyor.

İPLERİ ERDOĞAN’IN ELİNE VEREN BİR MUHALEFET

Meclis muhalefetin bu tutumu her koşulda Erdoğan’ın merkezde olmasını sağlıyor. Şu anda kendi yol haritasını hayata geçirmeye çalışan Erdoğan, bunun artık mümkün olamayacağını anladığı durumda bile alternatifleri olacak. Erdoğan bunun rahatlığıyla ülkenin tüm olumsuz koşulları ve başarısızlıklara rağmen hamle üzerine hamle yapıyor. Ekimde yeni seçim yasası konuşulmaya başlandı bile. Muhalefet için özlemle beklediği günler hiç gelmeyebilir.

Politika

Soylu yine gazeteci Saygı Öztürk’ü hedef aldı: Deveye boynun neden eğri diye sormuşlar…

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bakanlıktaki görevden almalara köşesinde yer veren gazeteci Saygı Öztürk’e, “Bakanlığımızın alacağı tüm kararları onayınızı almak üzere adresinize göndereceğiz” dedi.

BOLD- Sözcü gazetesi yazarı gazeteci Saygı Öztürk’ü hedef alan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu sosyal medya hesabından, ” Deveye boynun eğri diye sormuşlar nerem doğru ki” notuyla paylaştığı görsellerle Öztürk’ün iddialarına cevap verdi.

Saygı Öztürk bugünkü yazısında Dereli ilçesindeki sel felaketi sonrası ilçe kaymakamının görevden alındığını iddia etti. Öztürk ayrıca, bazı kamu görevlilerinin İçişleri Bakanlığının tasarrufuyla görevden el çektirildiklerini yazdı.

HAKİKİ SAYGIYLA

Öztürk’ün gerçek dışı iddiaları köşesine taşıdığını söyleyen Soylu: “Anlaşılıyor ki hasmane tutumunuz sizi sorumlu gazetecilikten ayırmaktadır” dedi. İddiaları yalanlayan Soylu alaljycı bir dille: “Bakanlığımızın alacağı tüm kararları onayınızı almak üzere adresinize göndereceğiz. Hakiki Saygıyla” ifadelerini kullandı.

Bakan Soylu daha öncede, AKP Trabzon Milletvekili Bahar Ayvazoğlu’nun evliliği ile ilgili yazı kaleme alaN Saygı Öztürk’ü hedef aldı.

Cübbeli Ahmet’ten savcılara: silahlanan 150 derneğin ismini vermeye hazırım

Okumaya devam et

Politika

AKP’den ‘Üye olun külliyede 1 gün geçirme fırsatı yakalayın’ kampanyası

31 Mart seçimlerinde, Rize’nin Çayeli ilçesinde koltuğu MHP’ye kaptıran AKP teşkilatı, üye sayısını artırmak için düzenlediği kampanyada ilginç bir vaatte bulundu.

BOLD- AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın memleketi Rize’nin Çayeli İlçesi’nde AKP teşkilatı, üye sayısını artırmak için ilginç bir yöntem seçti. AKP ilçe yönetimi kampanyayı yerel basına verilen ilanlarla vatandaşlara duyurdu.

“Seninle daha güçlüyüz” sloganıyla başlatılan kampanya ile ilçe halkı AKP’ye üye olmaya davet edildi. Teşkilat “Üye olun külliyede 1 gün geçirme fırsatı yakalayın” vaadinde bulundu. İlanda ayrıca kimlerin üye olabileceği hakkında bilgiler yer alırken, verilen bağlantıdan ön üyelik kaydı yapma imkanı da sağlandı.  AKP İlçe Başkanlığı tarafından verilen ilanları gören yöre halkının bir kısmı tepki gösterdi.

AKP’Lİ SEÇMEN DE TEPKİLİ

Sözcü’de yer alan habere göre, Erdoğan’ın, Cumhurbaşkanlığı sarayı için sarf ettiği “Burası devletin malıdır, milletin malıdır” ifadesini hatırlatan vatandaşlar, “Böyle bir kampanya mı olur? Hani burası milletin külliyesiydi? AKP’ye üye olmazsak külliyeye gidemeyecek miyiz?” diye sordu. İlana AKP’ye oy veren vatandaşların da tepkili olduğu ileri sürüldü.

ŞAPKA, FULAR, KALEM GÖRDÜK DE…

Gazetece Barış Yarkadaş da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla teşkilatın ilanına tepki gösterdi, Yarkadaş mesajında: “Siyasette oy almak için seçmene kalem, şapka, fular gibi promosyon dağıtılmasını görmüştük de böylesine hiç şahit olmamıştık. AKP Rize Çayeli Teşkilatı, “Üye ol, Saray’da 1 gün geçir” çağrısı yapıyor. İşte bu, siyasette yozlaşmanın ve parti devletinin göstergesidir. Ülkeye yazık” ifadelerini kullandı.

Yaklaşık 45 bin nüfuslu ilçede, 31 Mart seçimlerini AKP’li adayı geride bırakan MHP’li İsmail Hakkı Çiftçi kazandı.

AKP’li Esenler Belediyesi’nin kol saati ihalesi AKP’li yöneticinin çocuklarının oldu

 

Okumaya devam et

Politika

AKP’li Esenler Belediyesi’nin kol saati ihalesi AKP’li yöneticinin çocuklarının oldu

AKP’li Esenler Belediyesinin “Hediyelik kol saati ihalesi”ni, AKP’li Bayram Akkaya’nın oğulları Ferhat ve Serhat Akkaya’ya ait Akkaya İnşaat adlı şirketin kazandığı ortaya çıktı.

BOLD- İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi AKP Grup Başkanvekili Tevfik Göksu’nun başkanı olduğu Esenler Belediyesi, 25 Aralık 2019’da “hediyelik kol saati” alımı için ihaleye çıktı.

İki iştirakçinin katıldığı ihaleyi, 280 bin liraya, Esenler İlçe Başkanlığı’da görevli Bayram Akkaya’nın oğulları Ferhat ve Serhat Akkaya’ya ait Akkaya İnşaat Mobilya Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi kazandı.

Ayrıca baba Akkaya, İstanbul Ticaret Odası (İTO) kayıtlarına göre ihaleyi kazanan şirketin eski yöneticisi olarak görülüyor.

Sözcü’nün haberinde yer alan sözleşmeye göre, hediyelik kol saatleri 26-31 Aralık tarihleri arasında 5 gün içinde belediyeye teslim edildi. Bu ihalenin sonucu ise geçen 14 Mayıs’ta kamuoyuna duyuruldu. Duyuruda teknik şartname yer almadığı için, kol saatlerinin markası ve adedi öğrenilemedi.

AİDİYETİNE BAKMAYIZ

Esenler Belediyesi daha önce de tanıdık isimlere verilen ihalelerle defalarca gündeme geldi. Belediye iddialarla ilgili, “Belediyemizin ihalelerine giren firma ve yöneticilerinin hangi partiye, hangi vakıf veya derneğe, hangi aidiyete mensup olduğuna bakmayız” açıklaması yaptı.

MHP’den ihraç Cemal Enginyurt’tan sert anket uyarı: Keser döner sap döner…

Okumaya devam et

Popular