Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Van Gölü için risk artıyor

Van Gölü’nde su seviyesini düşmesine neden olan küresel iklim değişikliği ve hava şartları yüzünden kıyıdaki çekilme 200 metrenin  üzerine çıktı.

BOLD – Van Gölü’nde iklim değişikliğine ve hava şartlarına bağlı su çekilmesi gözle görülür hale geldi. Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Öğretim Üyesi Prof. Dr. Faruk Alaeddinoğlu, su seviyesinde geçmişteki gibi yükselme yaşanmayacağını, aksine önümüzdeki 50-100 yılda göl alanının küçüleceğini söyledi. Öte yandan su seviyesinin 1 metreye düştüğü gölde, kıyı kesiminde 200 metre üzeri yatay çekilme yaşanırken daha önce görülmeyen bir balıkçı teknesi tespit edildi.

YAĞIŞ MİKTARINDA DEĞİŞİM YOK AMA BUHARLAŞMA FAZLA

Küresel iklim değişikliğinin bütün dünyanın temel sorunu olduğunu anlatan Prof. Dr. Alaeddinoğlu, şunları söyledi: “Küresel ısınma daha çok kapalı gölleri etkiliyor. Aslında yağış miktarında değişime yol açmadı. Ancak buharlaşma fazla. Düşen yağış buharlaşıp atmosfere dönüyor. Göllerdeki seviye farkı da buna bağlı bugün bir metreye, hatta bir metreyi aşan yıllık periyotlara dönüşüyor.”

Dikeydeki 1 metrelik periyodun yatayda daha fazla ortaya çıktığını belirten Alaeddinoğlu: “Edremit Enginsu Mahallesi sınırlarındaki Van Gölü’nde böyle bir durum söz konusu. Mahallede akarsu var ve bu göle malzeme taşıyor. Gölün kara ile birleştiği yerde sığlık yaratıyor. Bu sığlık 1 metrelik periyotların çok daha bariz görünmesine yol açıyor. Hatta Ekim’de şu an görülenden daha ileriye çekilme olacak” diye ikaz etti.

CANLI HAYATI DA OLUMSUZ ETKİLENİYOR

Sıkıntının alan küçülmesiyle sınırlı kalmadığına dikkat çeken Alaeddinoğlu, açıklamalarını şu şekilde tamamladı: “Canlı hayatını da olumsuz etkiliyor. Göl Doğu ve Güneydoğu Anadolu için havza. Tahminlerimize göre birkaç yıl iyi kuraklık yaşayabiliriz ve göl 2 metre aşağıya doğru inebilir. Bu hepten kuraklık değil. Her 20-30 yılda seviye gittikçe aşağıya doğru trende girmiş. Kısa vadede azalmalar, çoğalmalar gerçekleşecek. Ama 50-100 yıllık periyotta sürekli aşağıya trend izlenecek.”

Kaz Dağları’nda yeni kıyım: Cengiz Holding 3,5 milyon ağaç kesecek

Gündem

İstanbul Barosu’na Ebru Timtik soruşturması!

İstanbul Barosu’nun 11 yöneticisi hakkında Ebru Timtik fotoğrafının baro binasına asılması gerekçesiyle soruşturma başlatıldı.  

BOLD – 12 Eylül 2018 tarihinde tutuklanarak cezaevine konan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi Avukat Ebru Timtik “adil yargılanma” talebi nedeniyle girdiği ölüm orucunda 27 Ağustos günü hayatını kaybetmişti.  

 İstanbul Barosu avukatlarından olan Ebru Timtik’in arkadaşları, adil yargılanma talebiyle başlattığı ölüm orucu eyleminin 238’inci gününde yaşamını yitiren Timtik için İstanbul Barosu önünde eylem gerçekleştirmişti. Eylemde baro binasına Ebru Timtik’in fotoğrafı asılmıştı.  

Timtik’in fotoğrafının baro binasına asılmasına ilişkin yapılan şikâyetler üzerine İstanbul Barosu Başkanı ve Yönetim Kurulu üyeleri hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca soruşturma başlatıldığı öğrenildi.  

Aralarında İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu’nun da olduğu 11 baro yöneticisini beyanda bulunmak üzere savcılığa çağırıldı. 

İstanbul Barosu, Timtik’in posterinin binaya asılmasına ilişkin hedef göstermeleri, “İstanbul Barosu özelinde bir algı operasyonu” olarak nitelendirerek posterin baro tarafından asılmadığını posterin baro görevlilerine rağmen bir gurup avukatın müdür yardımcısının odasına girilerek asıldığını belirtmişti. Buna karşın şikâyetler üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca, soruşturma başlatıldı.  

Başsavcılık, baro yöneticilerini savcılığa beyanda bulunmaları için çağırdı. Baro yönetiminin savcılığa sözlü ya da yazılı beyanda bulunacağı öğrenildi. 

Kanser hastası 6 yaşındaki Selman da baba hasretiyle vefat etti

Okumaya devam et

Gündem

Berna Yılmaz’dan Mesut Yılmaz açıklaması

Eski Başbakan Mesut Yılmaz’ın sağlık durumuna ilişkin eşi Berna Yılmaz bilgi verdi. Kocasının yoğun bakımda bulunmadığı bilgisini vererek “Tedavisi sürüyor” dedi.

BOLD – Sağlık durumuna dair spekülasyonlar devam eden eski Başbakan Mesut Yılmaz’ın eşi Berna Yılmaz bir duyuru yaptı. Geçirdiği beyin ameliyatı sonrası toparlanamayan Mesut Yılmaz’dan ümidin kesildiği yönündeki söylentilere karşı çıkan Berna Yılmaz “Yoğun bakımda değil, tedavisi sürüyor” ifadelerini kullandı.

Mesut Yılmaz’dan kötü haber

Okumaya devam et

Gündem

Bir doktorun daha ölüm haberini veren TTB: Ölüyoruz sesimizi duyan var mı?

TTB’nin yaptığı açıklamaya göre, Elazığ Medical Park Hastanesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olarak görev yapan Dr. Orhan Özdiller, Kovid-19 sebebiyle hayatını kaybetti.

BOLD- Türk Tabipler Birliği (TTB), Elazığ’da görev yapan Dr. Orhan Özdiller’in, Kovid-19 sebebiyle hayatını kaybettiği duyurdu.

Sosyal medyadan yapılan duyuruda şu ifadeler kullanıldı: “Elazığ’da çalışan kadın hastalıkları ve doğum uzmanı meslektaşımız Dr. Orhan Özdiller’i COVID-19 nedeniyle kaybettik. Ailesine ve tüm sağlık camiasına başsağlığı dileriz. Ölüyoruz. Sesimizi duyan var mı?”

Sağlık kuruluşlarında, bir dizi eylem planıyla Kovid-19 yüzünden hayatını kaybeden sağlıkçılara dikkat çekmek isteyen TTB ile MHP Lideri Devlet Bahçeli arasında geçen hafta siyah kurdele polemiği yaşandı. Bahçeli, TTB’nin eylem planının hükumeti hedef aldığını ileri sürerek, meslek kuruluşunun kapatılmasını istedi. Bahçeli’nin açıklamaları muhalefetten ve sağlık örgütlerinden tepki aldı.

AKP’den ‘Üye olun külliyede 1 gün geçirme fırsatı yakalayın’ kampanyası

Okumaya devam et

Popular