Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

El Arabiya: Türkiye siyasi muhalifleri kaçırıyor ve işkence ediyor

Arap dünyasının önde gelen haber kanallarında El Arabiya televizyonu, son yıllarda Erdoğan rejiminin yurt içinde ve dışında kaçırdığı hizmet gönüllülerini ve muhalif isimleri gündeme taşıdı. Haberde, gizli yerlere kaçırılan bu isimlerin işkencelere maruz kaldığını belirtti.

BOLD –  2016 yılındaki 15 Temmuz darbe girişiminden beri Türkiye’de insan haklarının kötüleştiğini belirten El Arabiya televizyonu, ülkede keyfi tutuklamalar, akademisyenlerin ve devlet memurlarının görevlerinden ihraçların ve kaybolmaların giderek yaygınlaştığını ifade etti.

Haberini Belçika merkezli ‘Turkey Tribunal’ın hazırladığı rapora dayandıran El Arabiya, kaçırma ve kaybolma olaylarının Türk Milli İstihbarat yetkilileri tarafından organize edildiğini doğrulayan kapsamlı, nesnel kanıt ve tanıklıkların bulunduğunu  kaydetti.

Turkey Tribunal’ın hazırladığı raporun Ankara Barosu’nun raporlarıyla da desteklendiğini ifade eden El Arabiya Televizyonu, 15 Temmuz 2016’dan beri “Türk vatandaşlarını kaçırma eğilimi dramatik bir şekilde artıyor” dedi.

KAÇIRILMALAR DELİLLER VE TANIKLIKLARLA TESPİT EDİLDİ

Arapça yayın yapan televizyon, Türkiye içerisinde 25 kişinin kaçırıldığının “kamera görüntüleri, tanık ifadeleri, sivil toplum örgütlerinin araştırmaları ve benzer kaynaklardan elde edilen bilgilerle” desteklendiğini vurguladı.

Kaçırılanların büyük kısmının, Türk hükumeti tarafından siyasi muhalif olarak kabul edilen Gülen hareketi mensupları olduğu vurgulandı. Kaçırılan bazı kişilerin ise PKK ile ilişkilendirilen isimler olduğuna dikkat çekildi.

“DETAYLI ADAM KAÇIRMA OPERASYONLARI”

El Arabiya, kaçırılmaların büyük kısmının “detaylı adam kaçırma operasyonları” olduğu ve gündüz vakitlerinde medyana geldiği; bu kişilerin alışveriş merkezleri gibi kalabalık yerlerde kalabalık siyah panelvan araçlara zorla bindirilerek kaçırıldığını ifade etti.

Kaçırıldıktan sonra bu kişilerin “tamamen ortadan kaybolduğu ve ailelerin kaçırılan yakınlarının nerede olduğuna ilişkin” bir aydan 2 yıla kadar değişen sürelerde haber alamadığı ancak çoğunun bir anda bir Türk cezaevinde ortaya çıktığı vurgulandı.

El Arabiya, 2016-2019 yılları arasında kaçırılan 25 kişiden, 14 Mayıs 2017’de kaçırılan ve Gülen hareketi ile bağlantılı olduğu belirtilen öğretmen Fatih Kılıç dahil 10’u hakkında hala bir bilgi bulunmadığını belirtti.

YURTDIŞI KAÇIRMA OPERASYONLARI

Televizyon, 2016’dan sonra yurt içinde kaçırma ve zorla kaybetme vakaları hızla artarken, Türkiye dışında da benzer vakaların yaşandığını ifade etti.

Türk hükumetinin 100’ün üzerinde insanın yurt dışından kaçırarak Türkiye’ye getirdiğini resmi olarak açıkladığını hatırlatan El Arabiya, Temmuz ayında yayınlanan bir Birleşmiş Milletler raporunda da bu durumun teyit edildiğini kaydetti.

Bu durumun ABD Dışişleri Bakanlığı raporlarında da yer aldığına işaret eden televizyon, Türk hükumetinin bunu hiçbir zaman da inkar etmediğini vurguladı.

Televizyon, pasaport iptalleri ile siyasi muhaliflerin nerede ve ne zaman seyahat ettiğinin tespit edilmeye çalışıldığı ve bu sayede kaçırma operasyonlarının planlandığına dikkat çekildi.

NBA yıldızı Enes Kanter’in benzeri bir durumla 2017 yılında Romanya’da karşılaştığını belirten El Arabiya, Kanter’in Romanya’da bu yüzden gözaltına alındığı hatırlatıldı.

Televizyon, Enes Kanter’in tutuklanmak ve Türkiye’ye kaçırılmaktan son anda kurtulduğu ancak bundan sonra bir daha yurt dışına seyahat etmekten kaçındığını belirtti.

2018 yılında İsviçre’de yaşayan ve kaçırılmak istenen bir Türk vatandaşının ise ev sahibi ülke istihbaratının çalışmaları sonrası kaçırılmaktan kurtulduğuna işaret edildi.

KAÇIRILMA OLAYLARI SORUŞTURULMUYOR

El Arabiya, kaçırılma olayları konusundaki araştırma taleplerinin yetkililerce yeterince soruşturulmamasını olaylardaki Türk hükumetinin dahline işaret ettiğini vurguladı.

Temmuz ayında Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan bir rapora işaret eden televizyon, raporda Azerbaycan, Arnavutluk, Kamboçya ve Gabon’da yaşanan kaçırılma olaylarına yer verildiğini kaydetti.

El Arabiya, BM raporunda yer alan şu ifadelere yer verdi: “Kaçırılanlar genellikle baskı, işkence ve aşağılayıcı muameleye maruz kalıyorlar.”

AB’den Libya’ya silah taşımakla suçlanan ‘Avrasya Shipping’ firmasına yaptırım

Dünya

Yunanistan’dan tatilcilere karantina uyarısı

14 Mayıs’tan itibaren tatilcilere karantina zorunluluğunu kaldıran Yunanistan’ın muafiyeti AB vatandaşlarından aşılananlarla negatif test sonucu ibraz edenleri kapsayacak. İstisna Sırbistan, İngiltere ve İsrail vatandaşlarını da kapsıyor.

BOLD – Avrupa Birliği (AB) ülkelerinden Yunanistan’a tatil amacıyla gelen yabancılar 14 Mayıs’tan itibaren karantina yükümlülüğünden muaf tutulacak. Ancak muafiyetten sadece korona aşısı yaptırmış olanlar ile PCR testi yaptırmak suretiyle virüs taşımadığını belgeleyenler istifade edebilecek.

Turizm Bakan Yardımcısı Sofia Zaharaki, Yunan medyasına yaptığı açıklamada, “Tatilciler ya aşılanmış olmalı ya da bir korona PCR testi yaptırmalılar” dedi. Bakan yardımcısı bu koşulları yerine getirenlerin Yunanistan’a ‘özgürce’ seyahat edebileceklerini vurguladı.

KARANTİNADAN MUAF ÜLKELER HANGİLERİ?

Bakan yardımcısı karantina muafiyetinin AB ülkeleri dışında ayrıca Sırbistan ve Birleşik Krallık gibi bazı ülkelerin vatandaşları için de geçerli olacağını sözlerine ekledi.

Atina Mart ayı sonunda Yunanistan’a tatil için gelecek olan İsrail vatandaşları için de karantina zorunluluğunu kaldırmıştı. Buna göre İngilizce düzenlenmiş bir aşı belgesini ibraz eden İsrail vatandaşları tatil için geldiklerinde Yunanistan’da karantinaya girmek zorunda kalmıyor. Ancak İsrail vatandaşlarının iki doz aşıyı da yaptırmış olmaları ve ikinci aşının üzerinden en erken iki hafta geçmiş olması gerekiyor. Ayrıca İsrailli turistlerden 72 saatten eski olmayan bir PCR testi sonucunu da ibraz etmeleri isteniyor.

Salgın nedeniyle yaz mevsiminde turizm gelirlerinden mahrum kalmak istemeyen Atina, AB’den ortak bir ‘aşı belgesi’ hazırlamasını istiyor. Böylece ülke gelirinin yaklaşık beşte birini oluşturan turizm sektöründe gerileme kaydedilmesinin önüne geçilmek isteniyor. Turizm Bakan yardımcısı, aşı olanlara verilmesi planlanan söz konusu aşı belgesinin Haziran ayına kadar hazırlanmasını umduklarını söyledi.

Rusya, Türkiye’ye seyahatle ilgili ne karar verecek?

Okumaya devam et

Dünya

Moskova Ukrayna’ya İHA-SİHA satışı konusunda Ankara’yı uyardı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Türkiye’nin Ukrayna’ya insansız hava araçları (SİHA-İHA) satışıyla ilgili bir soruya, “Moskova, Türkiye ve diğer ülkeleri Kiev’in militarist eğilimlerinin teşvik edilmemesi konusunda uyarıyor” dedi.

BOLD – Kahire’de Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es Sisi görüştükten sonra Dışişleri Bakanı Semih Şükri’yle bir araya gelen Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Türkiye’yi Ukrayna’ya silahlı ve silahsız insansız hava araçları (SİHA-İHA) tedarik etmeme konusunda uyardı.

Rusya’nın Türkiye dahil tüm ülkelere Kiev’in açıklamalarını iyi analiz etmelerini tavsiye ettiğini belirten Lavrov, “Tüm ilgili ülkelere, Türkiye de bunlardan biri, mevcut durumu, Kiev rejiminin ebedi militarist açıklamalarını incelemelerini tavsiye ettiğimizi ve bu militarist eğilimleri teşvik etmemeleri konusunda uyardığımızı belirtmek isterim” dedi.

Ukrayna’nın pervasız eylemlere kalkışabileceği ve bunun kötü sonuçlanabileceği uyarısı yapan Lavrov sözlerini şöyle sürdürdü:

“2014 yılında yaşananlardan ders çıkarılması gerekirdi. Maalesef, bunun henüz gerçekleşmediği görülüyor. Bu hakikatin doğrulandığını göremiyoruz. Ukrayna yönetimini Rusofibik eğilimler konusunda teşvik eden ve hem önceki hem de mevcut Ukrayna yönetimini BM Güvenlik Konseyi kararıyla onaylanan Minsk anlaşmalarını uygulamama konusunda teşvik eden herkesin bu hakikati kabul edeceğini umuyorduk. Bu süreç kötü sonuçlanabilir zira oy oranını yeniden artırmanın peşine düşen mevcut Kiev rejimi, tamamen pervasız eylemlere kalkışabilir.”

LAVROV’DAN ABD’YE ELEŞTİRİLER

Lavrov, ABD’nin Ukrayna’daki gelişmeler ışığında yürüttüğü faaliyetlerini şöyle değerlendirdi:

“Rusya’nın Ukrayna sınırında ne yaptığına dair sorular soruluyor. Yanıt çok basit: Biz orada yaşıyoruz, bu bizim ülkemiz. Peki bölgeye gemilerini gönderen, askerleri kendi topraklarından binlerce kilometre uzakta NATO nezdinde sürekli birtakım faaliyetler organize eden ABD ne yapıyor? Bu soru henüz yanıtlanmadı.”

TÜRKİYE’DEN UKRAYNA’YA İHA-SİHA SATIŞI

Ukrayna, Türkiye’den 2019 yılında altı adet Bayraktar TB2 İnsansız Hava Aracı ile üç yer kontrol istasyonu satın aldı.

Rus medyasında yer alan bir habere göre ise Türkiye Mart ayında Kiev yönetimine AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın damadı Selçuk Bayraktar’ın ürettiği 30 Bayraktar silahlı veya silahsız insansız hava aracı gönderdi.

30 adet Bayraktar TB2 silahlı-silahsız insansız hava aracı, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan Katar Hava Kuvvetleri’ne ait 2 adet Boeing C-17A Globemaster III tipi askeri kargo uçağıyla 14 Mart’ta Ukrayna’ya taşındı.

 

Aman Putin kızmasın: Ukrayna’ya Karadeniz ve Donbas için Bayraktar SİHA’ları verildi

Okumaya devam et

Dünya

Donbas’ta çatışmalar sürüyor: Dünyanın gözü bölgede

Ukrayna’nın Donbas bölgesinde çatışmalar sürerken, Brüksel’de Ukrayna için diplomasi trafiği hızlandı. ABD Savunma Bakanı ve Dışişleri Bakanı ile Ukrayna Dışişleri Bakanı Brüksel’de NATO Genel Sekreteri ile bir araya gelecek. AB dışişleri bakanları da gelecek hafta Ukrayna’yı görüşecek.

BOLD – Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesinde Rusya yanlısı ayrılıkçıların açtığı ateş sonucu bir Ukrayna askeri hayatını kaybetti.

Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinden yapılan açıklamada, konuya ilişkin AGİT yetkililerinin bilgilendirildiği ifade edildi. Hafta sonu da yaşanan çatışmalarda da bir Ukrayna askeri hayatını kaybetmişti.

Rusya’nın Ukrayna sınırında bölgede askeri varlığını ve hareketliliğini artırmasının ardından bu hafta Ukrayna ve ABD’den NATO’ya üst düzey ziyaretler düzenlenecek.

NATO’DA UKRAYNA GÖRÜŞMELERİ

Ziyaretler çerçevesinde, Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, Brüksel’de yarın NATO karargahını ziyaret edecek ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile görüşecek. Görüşmede Rusya’nın Ukrayna sınırındaki askeri hareketliliği masaya yatırılacak.

ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ile ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken da Kuleba’dan bir gün sonra 14 Nisan’da Brüksel’de olacak. Austin, Brüksel’de NATO karargahına giderek Genel Sekreter Stoltenberg ile görüşme yapacak.

Amerikalı üst düzey yetkililer, Blinken’ın da Brüksel’e gideceğini, masada İran ve Afganistan’ın yanı sıra Rusya-Ukrayna geriliminin olacağını aktarıldı.

AB’NİN DE GÜNDEMİNDE UKRAYNA VAR

Avrupa Birliği’nin (AB) gündeminde de Ukrayna-Rusya gerilimi bulunuyor. AB ülkelerinin dışişleri bakanlarının gayriresmi toplantısı 19 Nisan’da yapılacak ve toplantının ana gündem maddelerinden birini bu konu oluşturacak.

AB yetkilileri, Ukrayna’nın doğusundaki gelişmeleri ve Rusya’nın sınırdaki askeri hareketliliğini ciddi endişeyle takip ettiklerini belirterek Rusya’ya gerilimi tırmandırmama çağrısında bulunuyor.

AB Komisyonu sözcülerinden Peter Stano, bugünkü basın toplantısında, Rusya’nın Minsk Anlaşmasını uygulaması gerektiğini söyledi. Stano, AB’nin Ukrayna sınırında olan biteni çok yakından izlediğini, çeşitli aktörler arasında temasların çeşitli seviyelerde sürdüğünü aktardı.

UKRAYNA’DAN RUSYA’YA ‘ÇEKİL’ ÇAĞRISI

Bu arada Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Rusya’yı, askeri birliklerini Ukrayna sınırından çekmeye, Minsk anlaşmalarının hükümlerini yerine getirmeye, savaşçı üslubu ve dezenformasyonu bırakmaya davet etti.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, 7 Nisan’da, Avrupa Güvenlik ve İş Birliği Teşkilatı (AGİT) 2011 Viyana Belgesi kapsamında Rusya’dan Ukrayna sınırındaki askeri varlığını artırmasına ilişkin resmi açıklama istendiği hatırlatıldı.

Rusya’nın konuya ilişkin izahat vermeyi reddettiği belirtilen açıklamada, tansiyonu düşürmek için istişare girişimlerinin de Rusya tarafından göz ardı edildiği vurgulandı.

RUSYA-UKRAYNA GERİLİMİ

Rusya, son haftalarda Ukrayna sınırında askeri varlığını ve hareketliliğini artırdı. Ukrayna, Rusya’nın askeri birliklerini sınırından çekmesini ve Minsk anlaşmalarının hükümlerini yerine getirmesini istiyor.

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Komçak, 30 Mart’taki açıklamasında Rusya’nın tatbikat bahanesiyle Ukrayna sınırları yakınlarına asker sevkiyatı yaptığını belirtmişti.

Ukrayna’nın doğusundaki Donbas bölgesinde süren krizin çözümüne ilişkin Rusya, Ukrayna ve AGİT’ten oluşan Üçlü Temas Grubu, 27 Temmuz 2020’den itibaren kapsamlı ateşkes kararı almıştı.

Bölgede bağımsızlığını ilan eden Rusya yanlısı ayrılıkçılarla Kiev yönetimi arasında 2014’ten bu yana süren çatışmalarda 13 binden fazla kişi hayatını kaybetti.

Çatışmaları durdurmak için 2014 ve 2015’te Minsk Anlaşmaları imzalandı.

Anlaşmalara göre, bölgede ateşkes sağlanacak, esir takası yapılacak, Kiev yönetimi merkezi gücünü azaltarak yerel yönetimlerin yetkilerini artıracak ve Donbas’a özel statü sağlayacak anayasa değişikliği yapacaktı. Rusya yanlısı ayrılıkçılar ise Ukrayna-Rusya sınırının kontrolünü devlete geri verecek, bölgedeki silahlarını çekecekti. Ancak bugüne kadar iki tarafın karşılıklı birbirini ateşkesi ihlal ettiğini suçlamasıyla anlaşmaların yürürlüğe konması aksadı.

Rusya, Türkiye’ye seyahatle ilgili ne karar verecek?

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0