Bizimle iletişime geçiniz

Politika

CHP Berberoğlu’nun milletvekilliğinin iadesi için Meclis Başkanı Şentop ile görüştü

Anayasa Mahkemesinin hakkında hak ihlali kararı verdiği CHP’li Enis Berberoğlu’nun milletvekilliğine dönüşü için CHP yönetimi harekete geçti. CHP’li Muharrem Erkek, Engin Altay ve Bülent Tezcan dün, TBMM Başkanı Mustafa Şentop ile görüştü.

BOLD – Görüşmede, Anayasa Mahkemesinin gerekçeli kararının beklenmesi görüşü öne çıktı. Görüşmeye CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ile CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan katıldı.

Cumhuriyet’in haberine göre CHP heyetinin, TBMM Başkanı Mustafa Şentop ile yaptığı görüşmede ilk kez yaşanan bu durumla ilgili belirlenecek usul için, AYM’nin gerekçeli kararının beklenmesi kararı çıktı. Berberoğlu’nun vekilliğinin düşmesine neden olan işlemin iptali için de TBMM Genel Kurulunda AYM’nin gerekçeli kararının okunması formülünün gündemde olduğu belirtiliyor. Görüşmenin ardından açıklama yapan CHP’li Altay “Kararın telafisi konusunda Türkiye’de bir ilki yaşayacağız. Bunlardan en makul olanı TBMM Başkanı’nın Berberoğlu’nu göreve davet etmesi yoludur” dedi.

ERDOĞAN POZİTİF YAKLAŞIRSA İADENİN YOLU AÇILIR

Sözcü gazetesi yazarı Deniz Zeyrek de, Enis Berberoğlu’nun Meclis’e dönüp dönemeyeceği tartışmasıyla ilgili AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın kararının önemli olduğuna dikkat çekti.Bazı AKP kurmaylarının Berberoğlu’nun TBMM’ye geri dönmesinin ülkedeki siyasi gerilimin yumuşamasına yol açacağı düşüncesiyle bu yönde bir karar  çıkmasını istediğini belirten Zeyrek, “Görüştüğüm bir AK Parti kurmayı şu görüşünü dile getirdi: ‘CHP’nin milletvekili sayısı bir artmış bir eksilmiş bizi çok etkilemez. AYM kararına uygun bir TBMM kararı, ülkedeki kutuplaşma ortamının yarattığı siyasi gerginliğin azalmasına büyük katkı sağlar.’ Bir başka AK Parti kurmayı da Berberoğlu’nun dönüşünün mümkün olmadığına dair birçok hukuki mazeret sıralanabileceğini ama bunun AK Parti’nin ‘hukuk devletinin işletilmesi’ konusundaki algısını daha da kötüleştirebileceğini vurguladı… Benim tahminim şu: Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, AK Parti kurmaylarının sergilediği bu olumlu iklimden etkilenip pozitif yaklaşırsa, TBMM Başkanı Mustafa Şentop bilirkişilerden rapor alır, bir yol bulur ve Berberoğlu’nun haklarının iadesinin yolunu açar, Kemal Burkay’ın ‘gülümse’ şiirinde dediği gibi ‘iklim değişir Akdeniz olur” ifadesini kullandı.

Anayasa Mahkemesi, silah yüklü MİT tırları görüntülerini Cumhuriyet gazetesine verdiği iddiasıyla yargılandığı davada 5 yıl 10 ay hapis cezası alan Enis Berberoğlu’nun, seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı ile kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiğine oy birliğiyle karar vermişti.

AKP’li gelinden ihale sonrası teşekkür paylaşımı!

Politika

HDP Kobani eylemlerinde ölen 43 kişi için 43 önerge verdi

HDP milletvekilleri, 6 yıl önce 6-9 Ekim Kobani eylemleri sırasında hayatını kaybeden 43 kişi için Meclis’e 43 soru önergesi verdi.

BOLD – Halkların Demokratik Partisi (HDP) milletvekilleri 2014 yılında gerçekleşen 6-9 Ekim Kobani eylemleri sırasında ölen 43 kişi için Meclis Başkanlığına 43 ayrı yazılı soru önergesi sundu. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yanıtlanması talebiyle verilen önergelere ilişkin HDP Basın Bürosu bilgilendirme yaptı.

HDP’nin Kobani eylemleri sırasında 43 kişinin yaşamını yitirdiğini tespit ettiği belirtilen açıklamada, “43 kişinin yaşamını yitirmesine ilişkin 6 yıldır hiçbir sağlıklı sorgulama ve yargılama süreci işletilmemiştir. 43 kişiyi öldüren kişiler belirlenmemiş, belirlenmesi için çaba harcanmamış, iktidarın siyaseten sürekli kullandığı bir dava hariç hiç kimse ceza almamıştır. Partimizin tüm bunların ortaya çıkarılması için TBMM’ye sunduğu 9 adet araştırma önergesi de reddedilmiştir” bilgileri verildi.

Aradan geçen 6 yılda yetkililer tarafından gerekli adımların atılmadığı vurgulanan açıklamada, “Gül ve Soylu tarafından yanıtlaması talebiyle verilen önergelerde hayatını kaybeden her bir yurttaşın ölümüne ve sonraki süreçlere ilişkin cevaplanması gereken sorulara yer verilmiştir” denildi.

Okumaya devam et

Politika

Fikri bir buhranın, kontrolsüz bir Batılılaşmanın içindeyiz

Erdoğan, “Batı dünyası, tıptan sosyolojiye kadar ilhamını bizden almıştır” dedi ancak fikri bir buhranın içinde olduklarını sözlerine ekledi. Türkiye’nin kontrolsüz bir batılılaşma içinde olduğunu vurguladı.

İbn Haldun Üniversitesi açılış töreninde açıklamalarda bulundu. “Kontrolsüz bir batılılaşma içindeyiz” diyen Erdoğan’ın “Aklı hür, fikri hür, vicdanı hür nesiller yetiştirilmek üzere çıkılan yolun batı taklitçiliğine dönüşmüş olması en büyük kayıptır” sözleri dikkat çekti.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, İbn Haldun Üniversitesi açılış töreninde konuştu. Medya ve Batı’ya hedef aldı. Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar şunlar:

  • 18 yılda eğitim ve kültürde arzu ettiğimiz ilerlemeyi sağlayamadığımızı düşünüyorum.
  • Aklı hür, fikri hür, vicdanı hür nesiller yetiştirilmek üzere çıkılan yolun batı taklitçiliğine dönüşmüş olması en büyük kayıptır.
  • Batı dünyası tıptan sosyolojiye kadar ilhamını bizden almıştır. Fikri bir buhranın içindeyiz.
  • Batı dünyasının hızla yükselen baskın gücü bu konunun konuşulmasına dahi izin vermemiştir.
  • Kontrolsüz bir Batılılaşma içindeyiz…
  • Genç nüfusumuz fazla. Eğitim öğretim görüyorlar ama yetişmiş insanlara sahip değiliz. Geleneksel eğitim öğretim zayıflarken yerine daha iyileri konulamamıştır.
  • Bunun için önümüzdeki dönemde öncelik aile olmak üzere eğitim öğretim değişimi olacaktır. Eğitimde bir reform olacaktır.
  • Gelişmiş bir medya var ama medyamız bizim sesimizi, nefesimizi yansıtmıyor.
  • İlimde, sanatta, kültürde benzer sıkıntılarla karşı karşıyayız.
  • Dünyaya kendimizi anlatamıyoruz.

Okumaya devam et

Politika

Koca’dan Menzil açıklaması: Bununla mücadele edeceğiz!

Menzilcilerin Sağlık Bakanlığında örgütlenmesine ilişkin tartışmalara cevap veren Fahrettin Koca, “Vatandaş, beynini, zihnini kiraya vermiş her düşünceye karşı olacağımızı ve bununla mücadele edeceğimizden emin olsun” dedi.

BOLD – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, CNN Türk’te Cüneyt Özdemir’in sorularını yanıtladı. Özdemir, Gülhane Hastanesi eski Başhekim Yardımcısı Dr. Ali Edizer’in görevden alınması ve Menzil Tarikatı’nın bakanlıktaki rolüne dikkat çekti. “Bir başhekim yardımcısının görevden alınması çok konuşuldu, bu vesileyle de Sağlık Bakanlığında Menzil Tarikatı’nın örgütlendiği tartışılıyor. Siz bu konu ile ilgili ne düşünüyorsunuz” diye sordu.

Fahrettin Koca ise şu yanıtı verdi: “Vatandaşlarımız şundan emin olsun beynini, zihnini kiraya vermiş hiçbir kimse ve bir şekilde bir yerde odaklanma noktasındaki her düşünceye karşı olacağımızı ve bununla mücadele edeceğimizden emin olsun.”

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesinin başhekim yardımcılığı görevini yürüten Dr. Ali Edizer, sosyal medya hesaplarından Medeni Kanun’u ve tek eşliliği hedef alan paylaşım yapmıştı. Edizer, açıklamalarına sosyal medyada yoğun tepki gösterilmesinin ardından görevden alınmıştı.

Okumaya devam et

Popular