Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Yargıtay 15 Temmuz yargılamalarının en güçlü delilini çöpe attı

Eski Hakim Kemal Karanfil Bylock imajlarının hakim kararından 10 gün önce edinildiği ve bunun Yargıtay Ceza Genel Kurulunun 2018’deki kararında bulunduğunu söyledi.

BOLD- Yargıtay Ceza Genel Kurulunun (CGK) Bylock’un hukuka aykırı delil olduğunu itiraf ettiğini söyleyen Sulh Ceza eski Hakimi Kemal Karanfil, konuyla ilgili sosyal medya hesabından bir dizi paylaşımda bulundu.

BU BİLE TEK BAŞINA BOZMA NEDENİ

Karanfil, onbinlerce Hizmet Hareketi mensubunun tutuklanmasına ve ceza almasına neden olan, iletişim uygulaması Bylock’un hakim kararı üzerine gerçekleştirilen bir aramada değil, elde edilme usul ve yöntemi açıklanmayan istihbari yöntemlerle elde edildiğini belirterek: “Bu husus, Ceza Genel Kurulunun 26/9/2017 T., 2017/16.MD-956 E., 2017/370 K. sayılı kararında aşağıdaki görseldeki gibi ifade edilmiştir. Bylock materyalleri üzerinden imaj alma işlemi için verilen karar, bu materyaller ele geçirilmeden değil, MİT tarafından ele geçirildikten sonra verilmiş olup CMK’nın 134.maddesinin emredici hükmü tersine çevrilmiştir. Ancak, CMK’nın 288/2.maddesi gereğince; ‘bir hukuk kuralının uygulanmaması veya yanlış uygulanması hukuka aykırılıktır’ ve bu husus bile tek başına bozma nedenidir” dedi

CGK’NIN GAFLETİ

Ceza Muhakemesi Kanunun (CMK) 134. maddesine atıfta bulunan Karanfil, Bylock delilleri için, hakimden sonradan alınan kararların delilleri hukuki hale getirmeyeceğini hatırlatarak: “Ancak, 2017 tarihili kararında böyle diyen Ceza Genel Kurulu (CGK), 1 yıl sonra verdiği 20/12/2018 T., 2018/16-419 E., 2018/661 K. sayılı kararında bu söylediklerini unutmuş olmalı ki, Bylock’un hukuka aykırı delil olduğunu söyleme gafletinde bulunmuş ve 15 Temmuz yargılamalarının en güçlü delilini resmen çöpe atmıştır” ifadelerini kullandı.

BU KARAR ERGENEKON DAVALARINI BOZDU

Yargıtay Ceza Genel Kurulunun 2018 yılında verdiği Bylock ile ilgili imaj kararında büyük bir hata yaptığı belirten Karanfil: “İlk kararında belirttiği gibi 09/12/2016 da değil, 29/11/2016 da, yani hakim kararından 10 gün önce alındığını itiraf etmiştir. Bir dijital materyalin imajı hakim kararıyla alınmazsa delil olarak kabul edilemez ve yargılamada kullanılamaz” diye konuştu.

EN ZAYIF DELİL

Bu gerekçenin Ergenekon davalarındaki kararları bozduğunu söyleyen Karanfil: “CGK’nin kararında yer vermesiyle imajının aslında hakim kararından önce alındığı ve bu yönüyle hiçbir şekilde delil olarak kullanılması mümkün olamayacağı ortaya çıkan Bylock bilgi ve verilerinin hukuka aykırı delil olmadığına ilişkin bir diğer husus Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının 12/7/2017 tarihinde aldırdığı bilirkişi raporudur. Zira bu raporda; Bylock veri tabanının yapısının bozuk olduğu, yani orijinal olmadığı, üzerinde oynama yapıldığı ve bir takım teknik yöntemlerle geri getirildiği belirtilmiştir. Kısaca, Bylock bilgileri gerek elde ediliş yöntemi, gerek hakim kararı olmadan imajının alınıp bu hususun CGK tarafından itiraf edilmesi ve gerekse de Başsavcılığın aldırdığı bilirkişi raporunda yapısının bozuk olduğuna ilişkin bilgi karşısında ne hukuki ne de teknik yönden hiç bir şekilde delil olarak kabul edilemez ve yargılamalarda kullanılamaz. En güçlü delil kabul edilen Bylock, bu nedenlerle delil zincirinin en zayıf halkası ve en nihayetinde tarihin çöplüğünde hukuka aykırı delil olarak yerini alacaktır” dedi.

YARGI MENSUPLARI SUÇ İŞLİYOR

Hakim kararı olmadan elde edilen Bylock’a delilleriyle yargılama yapan yargı mensuplarının 5 yıldır suç işlediğini söyleyen Karanfil: “Merak edenler için söyleyelim, bu suçun cezası sadece hürriyeti tahdit suçu açısından, TCK’nın 109/3-c ve 109/4 maddeleri gereğince hürriyeti kısıtlanan her bir kişi için ayrı ayrı 2 yıldan 10 yıla kadar hapis ve bin güne kadar adli para cezasıdır. Başta Anayasa Mahkemesi ve Yargıtay bu suçu üstlenmiş, yerel mahkemeler ve savcılıklar da sorgusuz sualsiz suça ortak olmuş ve olmaya da devam etmektedirler” şeklinde konuştu.

Yargıtayın Bylock kararlarıyla Hizmet Hareketi mensuplarına çifte standart uyguladığını belirten Karanfil: “Ergenekon ve Balyoz kararları, Hizbuttahrir kararlarında uyguladığınız hukuku, bylock, ankesör, cemaat, HDP, Yüksel Direnişçileri, Gazeteciler vs hakkında da uygulayın. Ayrımcılık yapmayın!” çağrısında bulundu.

İstanbul’da Bylock operasyonu: Bebekli annelerin de olduğu 28 kişi gözaltına alındı

Gündem

Sağlık Bakanlığı 68 yeni hastayı unuttu

Sağlık Bakanlığının 18 ve 19 Ekim günlerinde paylaştığı güncel koronavirüs verilerini içeren tabloda, yeni hasta sayısının 68 kişi eksik kayda geçtiği ortaya çıktı.

BOLD – Sağlık Bakanlığının kamuoyuyla paylaştığı koronavirüs tablodaki çelişki sosyal medya kullanıcılarının gözünden kaçmadı. Bakanlığın 18 ve 19 Ekim günlerine ilişkin paylaştığı koronavirüs tablosu karşılaştırıldığında bugünkü yeni hasta sayısı 68 kişi eksik çıktı. Sosyal medya kullanıcıları hatayı fark ederek duruma tepki gösterdi.  Tabloda bin 958 olarak yer alan hasta sayısı, bakanlık tarafından daha sonra 2 bin 26 olarak güncellendi.

Günlük resmi koronavirüslü hasta sayısı 2 bine dayandı: Bugün 75 kişi hayatını kaybetti

 

Okumaya devam et

Gündem

18 yaşındaki mahkum cezaevinde gördüğü işkenceye dayanamadı

Kırıkkale Cezaevinde darp edildikten 10 gün sonra hastaneye götürülen fakat  hayatını kaybeden mahkumun darp ve dikiş izleriyle dolu bedeninin görüntüsü basına yansıdı.

BOLD – Kırıkkale F Tip Cezaevinde tutuklu bulunan, 18 yaşındaki adli suçlu Serkan Tumay şüpheli şekilde hayatını kaybetti. Adli Tıp Kurumundan cenazeyi bugün teslim alan Tumay ailesi, Serkan Tumay’ın vücudunun çeşitli yerlerinde diliş ve darp izlerinin bulunduğunu söyledi.

Serkan Tumay’ın ağabeyi Hakan Tumay, kardeşinin cezaevinde kendisine kötü muamele yapıldığını telefonda anlattığını söyledi. Hakan Tumay, Kardeşinin haber vermesinin ardından gerekli yerlere şikayetlerde bulunduklarını söyledi.

KOĞUŞ ARKADAŞININ ANNESİ ANLATTI

Hakan Tumay, 10 gün önce Serkan Tumay’ın koğuş arkadaşı Hakan Ecevit’in annesinin kendilerini aradığını ve oğlu ile Serkan’ın maruz kaldıkları işkenceyi anlattığını söyledi. Hakan Tumay konuşmasının devamında Hakan Ecevit’in: “Benimle Serkan’ı darp ettiler. Benim bir şeyim yok ama Serkan’ın kolunda bacağında kırıklar çatlaklar var. Hastaneye götürülmedi” dediğini aktardı.

Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduklarını söyleyen Tumay: “Bir hafta sonra hastaneye götürüldü kardeşim. Dün de cezaevi yönetimi arayarak cenazenizi Ankara Adli Tıp’tan alın dedi” diye konuştu.

DARP DİKİŞ İZLERİ GÖRÜNTÜLENDİ

Bu arada Serkan Tumay’ın cenazesinin Adli Tıp Kurumundaki işlemler sırasında çekilen fotoğrafları basına yansıdı. Tumay’ın bacak ve boğaz bölgelerinde darp, kesik, morluk ve dikiş izleri olduğu dikkat çekti.

BU KAÇINCI SKANDAL

İnsan hakları aktivisti ve Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu da sosyal medya hesabından, Adalet Bakanlığına Serkan Tumay’ın nasıl öldüğünü sordu. Gergerlioğlu paylaşımında şu ifadeleri kullandı: “Serkan Tumay neden darp edildi? Neden ailesine doğru, dürüst bir açıklama yapılmadı? Neden cesedinde dikiş, darp izleri var? Neden tıbbi girişimler açıklanmıyor? Serkan Tumay neden öldü? Bu kaçıncı skandal?”

Yeni Türkiye’de İnfaz Memuru Kenan Düşünceli de mahkemenin kararını takmıyor

Okumaya devam et

Gündem

Yeni Türkiye’de İnfaz Memuru Kenan Düşünceli de mahkemenin kararını takmıyor

Cezaevinde lenf kanseri olan kursiyer Teğmen Ercan Dağhan durumu için hastaneye yazı yazılmasını isteyen mahkemenin karar yazısı gardiyan Kenan Düşünceli tarafından ilgili yerlere ulaştırılmıyor.

BOLD – Dört yıldır Ankara Sincan Cezaevinde tutuklu olan kursiyer teğmen Ercan Dağhan, 10 gündür lenf kanseri teşhisiyle Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesi 4. katında tedavi görüyor. Dağhan’ın ailesi cezaevinde kanser olan çocuklarının tedavi edilebilmesi için tahliye edilmesini istiyor.

Ercan Dağhan’ın yargılandığı 4. Ağır Ceza Mahkemesi de cezaevine gönderdiği ‘Acele’ ibareli yazıda, Dağhan’ın hastalığından ötürü cezaevine kalıp kalamayacağına ilişkin hastaneye yazı yazılmasını istedi.

PATOLOJİ SONUCU ÇIKSIN SONRA

Mahkemenin yazısını paylaşan baba Muharrem Dağhan ise ilginç bir iddiayı sosyal medya hesabından dile getirdi. Baba Dağhan, oğlu için mahkemeden gönderilen yazının infaz Memuru Kenan Düşünceli’nin elinde olduğu ve ilgili yere ulaştırılmadığını söyledi. Dağhan paylaşımında şu ifadeleri kulandı: “Oğlum Ercan Dağhan için 4.ağır ceza mahkemesinin göndermiş olduğu yazıyı infaz memuru KENAN DUSUNCELİ hastaneye hocalara teslim etmiyor elinde tutuyor. Ben telefonla ulaştım kendisine, neden yazıyı teslim etmediniz diye. Patoloji sonucu çıksın ondan sonra diyor.”

BİLDİĞİN YERE ŞİKAYET ET

Gardiyan Düşünceli’nin kendisini doktorların yerine koyduğunu söyleyen Dağhan: “Ben söyledim. Neden teslim etmiyorsunuz ‘Sizin hakkınızda Cumhuriyet Savcısına suç duyurusunda bulunacağım’ dedim. ‘Bildiğin yere şikayet et’ diyor. Nereden alıyor bu gücü. Kendisini doktor heyetinin yerine koyuyor” ifadelerini kullandı.

Kanser hastası Ercan Dağhan’a mahkum yatağında kelepçeli işkence!

Okumaya devam et

Popular