Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Yerli üreticiyi bitiriyorlar: TMO tüm tarım ürünlerini yurt dışından alacak

Piyasadaki duruma göre ürünü depolayarak ya da satarak hem üreticiyi hem tüketiciyi koruması gereken TMO, rotayı yurt dışına kırdı. Tarım ürünleri ithalatına yönelik kapsamlı bir yönetmelik çıkarıldı.

BOLD – Türkiye tarım ürünleri piyasasını düzenlemesi ve üreticiyi koruması amacıyla 1932’de kurulan Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) tarım ürünleri ithalatına yönelik kapsamlı bir yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı.

ÜRETİCİYİ VE TÜKETİCİYİ KORUMAK İÇİN KURULDU

Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’ya konuşan CHP Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu, iç piyasayı düzenlemekle görevli olan TMO’nun, ithalatı düzenleyen bir kuruma dönüştüğüne işaret etti. Gaytancıoğlu, TMO’nun görevinin piyasadaki duruma göre ürünü depolamak ya da satmak olduğunu, böylece hem üreticiyi hem tüketiciyi koruması gerektiğini anımsattı.

AKP’Lİ YILLARA KADAR DIŞ ALIMA İHTİYAÇ DUYULMADI

Yalnızca ihtiyaç duyulduğu anlarda dışarıdan alım yaparak piyasayı düzenleyen bir kurum olduğunu söyleyen Gaytancıoğlu, “Aslında AKP’li yıllara kadar da hiç ihtiyaç duyulmamıştır. Özellikle AKP’li yıllardan sonra ihtiyaç duyulmuştur” dedi.

İTHALATI ÖZEL FİRMALAR YAPIYOR

TMO’nun sanki ithalatı yönetecek bir kurum gibi yönetmelik hazırlandığına dikkat çeken Gaytancıoğlu, “İthalatı zaten özel firmalar yapıyor. TMO, yasayla tahıllarla ilgili piyasayı düzenlemeyle görevlendirilmiştir. Türkiye’deki tarım topraklarının yüzde 70’inde tahıllar yetiştirilir. Bu yönetmelikle ‘topraklara su götürmeyi, ekilmeyen alanları ekmeyi, çiftçiyi desteklemeyi düşünmüyoruz’ mesajı veriliyor” dedi.

Elektriğe yüzde 5.75 zam geldi

Ekonomi

Reuters: Ekonominin başına Binali Yıldırım getirilebilir

Berat Albayrak’ın istifasının ardından Reuters dikkat çeken bir habere imza attı. AKP’den üst düzey bir yetkili, Binali Yıldırım’ın ekonomiden sorumlu Cumhurbaşkanı Yardımcısı olacağını aktardı.

BOLD – Reuters’ın üst düzey bir AKP kaynağına dayandırdığı haberinde, Berat Albayrak’ın istifasının ardından ekonomi yönetiminin yeniden yapılandırılacağı bir kabine değişikliğinin gündemde olduğu vurgulandı. AKP’li yetkili “İstifa konusunda evet veya hayır demeden adım atılamaz. Kabine değişikliği yarı yarıya olabilir. Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Yardımcılığı’na getirilebilir. Albayrak’ın istifa şekli Cumhurbaşkanı’na zarar verdi. Geçen hafta dolar bu kadar yükseldi. Bu niyeydi de bugün dolar yüzde 3.5-4 düştü bunu iyi görmek lazım” dedi. Albayrak’ın dün akşam Instagram’dan açıkladığı istifasının ardından 17 saatten uzun bir süre geçmesine rağmen henüz bakanlıktan veya Cumhurbaşkanlığından resmi bir açıklama yapılmadı.

Okumaya devam et

Ekonomi

Merkez’in yeni başkanı ilk açıklamasında faiz artırımı sinyali verdi

İlk açıklamasını yapan Merkez Bankasının yeni başkanı Naci Ağbal, 19 Kasım tarihli Para Politikası Kurulu toplantısında beklentilere göre karar alınacağını belirterek piyasalara faiz artırımı sinyali verdi. 

BOLD – Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal’ın 16 ay sonra görevden alınmasının ardından yeni başkan olarak atanan eski AKP’li bakan Naci Ağbal ilk açıklamasında fiyat istikrarı için tüm politika araçlarını kararlılıkla kullanacaklarını söyledi.

FAİZ ARTIRIMI SİNYALİ VERDİ

Ağbal, yaptığı açıklamada “Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası olarak temel amacımız fiyat istikrarını sağlamak ve sürdürmektir. Fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda tüm politika araçları kararlılıkla kullanılacaktır. Para politikasında, şeffaflık, hesap verebilirlik ve öngörülebilirlik ilkeleri çerçevesinde iletişim güçlendirilecektir. 19 Kasım 2020 tarihli Para Politikası Kurulu toplantısına kadar mevcut durum ve beklentiler gözden geçirilip, gelişmeler de yakından takip edilerek; oluşacak veri ve değerlendirmeler ışığında gerekli politika kararları alınacaktır” dedi.

Twitter hesabını kapatmadan önce tüm tweetleri sıfırladı

Okumaya devam et

Ekonomi

Damadın istifası TL’ye değer kazandırdı

Son haftalarda dolar karşısında değer kaybeden Türk lirası, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifası sonrası değer kazandı. İstifa sonrası dolar 8.52’den 8.35’e kadar geriledi. 

BOLD – Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın sağlık koşullarını gerekçe göstererek istifa etmesinin ardından henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Ancak istifa Türk Lirasının değer kazanmasına neden oldu.

PİYASALAR AÇILINCA DOLAR SERT GERİLEDİ

İstifa haberinin ardından piyasaların açılmasıyla dolar, Türk Lirası karşısında sert geriledi. Yeni haftanın ilk gününün ilk dakikalarında dolar/TL kuru 8,35’e kadar indi. Gece boyunca en düşük seviye olarak 8,3455’i gören kur sabah yeniden 8,40 seviyelerinin üzerine çıktı. Geçtiğimiz haftayı 10,1264’ten kapatan euro/TL ise 9,9230’a kadar geriledi.

Berat Albayrak’ın istifasına AKP’den ilk yorumlar: Cumhurbaşkanımızın takdirindedir

Okumaya devam et

Popular