Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Çin’e karşı güvensizlik tüm ülkelerde bugüne kadarki en yüksek düzeye ulaştı

Gelişmiş ülkelerin vatandaşlarında Çin’e yönelik güvensizlik koronavirüs salgınının da etkisiyle son 1 yılda zirveye çıktı. Pekin yönetimine karşı güvensizlik tüm ülkelerde yüzde 60’ın üzerine çıktı.

BOLD – Merkezi ABD’de bulunan Pew Araştırma Merkezinin 10 Haziran-3 Ağustos tarihleri arasında 14 ülkeden 14 bin 276 kişiyle telefon aracılığıyla yaptığı anketin sonuçlarına göre, Çin’e yönelik güvensizlik tüm ülkelerde bugüne kadarki en yüksek düzeye ulaştı.

ABD, Kanada, İngiltere, Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, Belçika, Hollanda, Danimarka, İsveç, Japonya, Güney Kore ve Avustralya’daki katılımcıların çoğunluğu Çin’e yönelik olumsuz izlenimleri olduğu görüşünü dile getirdi.

Ankette, Çin’e karşı güvensizliklerini dile getirenlerin en fazla olduğu ülkeler yüzde 86 ile Japonya, yüzde 85 ile Fransa ve yüzde 81 ile Avustralya oldu.

Olumsuz görüş bildirenlerin oranı, Güney Kore’de yüzde 75, İngiltere’de yüzde 74, ABD, Kanada ve Hollanda’da yüzde 73 oldu.

Oran, tüm ülkelerde yüzde 60’ın üzerine çıktı.

EN BÜYÜK ARTIŞ AVUSTRALYA VE ABD’DE

Pew Araştırma Merkezi’nin 10 yıldır yürüttüğü anket sonuçlarına göre, son 1 yılda olumsuz görüş bildirenlerin oranının en fazla arttığı ülkeler Avustralya ve ABD oldu.

Avustralya’daki katılımcılar arasında Çin’e karşı güvensizliklerini dile getirenlerin oranı 24 puan artışla yüzde 57’den yüzde 81’e çıkarken ABD’li katılımcılarda 20 puan artışla yüzde 53’ten yüzde 73’e çıktı.

İngiliz vatandaşları arasındaki olumsuz görüşler de 19 puan artış gösterdi.

EN ÖNEMLİ FAKTÖR KOVİD-19 SALGINI

Çin’in itibar kaybında, geçen yılın sonunda Hubey eyaletine bağlı Wuhan kentinde ortaya çıktıktan sonra tüm dünyaya yayılan Kovid-19 salgınının en önemli faktör olduğu anlaşılıyor.

Ankete katılanların yüzde 61’i Çin’in salgına karşı önlem almada başarısız olduğunu belirtti.

Çin yönetimi, Covid-19 salgını başında virüse zamanında müdahale etmediği, uluslararası sağlık otoritelerini doğru bilgilendirmediği gerekçesiyle eleştirilmişti.

39 ülkeden Çin’e “Uygur” mektubu gönderdi: Türkiye imza atmadı

Dünya

İsrail’de siren sesleri: Demir Kubbe roketleri havada imha etti

İsrail’in güney kesimindeki Aşkelon kentinde Gazze Şeridi’nden atıldığı iddia edilen 2 roketten biri hava savunma sisteminin devreye girmesiyle hava imha edilirken diğeri boş araziye düştü. Halkı saldırıya karşı uyarmak için kentin birçok noktasında siren sesleri yükseldi.

BOLD – Gazze Şeridi’nden İsrail’in güney kesimindeki Aşkelon kentine 2 roket atıldığı iddia edildi. Roket saldırısı sonrası ‘Demi Kubbe’ olarak bilinen hava savunma sistemleri devreye girdi. İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) tarafından yapılan açıklamada, Aşkelon kentinde savunma sistemlerinin devreye girdiği doğrulandı. IDF, roketlerden 1’inin boş alana düştüğünü, hava savunma sisteminin ise diğer roketi havada imha ettiğini aktardı. Olayda ölen ya da yaralanan olup olmadığı konusunda henüz bilgi paylaşılmadı.

NELER YAŞANDI

İsrail güçlerinin, dün Kadir Gecesi’nde de teravih namazını kılmak için Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya gelen Filistinlilere gaz, plastik mermi ve ses bombasıyla yaptığı müdahalede 90 Filistinli yaralandı. Filistinliler güvenlik güçlerinin saldırısına taş, şişe ve havai fişeklerle karşılık verdi.

İsrail’in Filistinli sivillere yönelik saldırıları tüm dünyanın tepkisini çekmiş ve kınanmıştı.

Hiç iyi haberlerin gelmediği cezaevindeki mahkumların aileleri endişeli

 

Okumaya devam et

Dünya

Halkın yarısından fazlasını aşılayan İsrail’de vaka sayısı binin altında

Yaklaşık 9,5 milyon nüfuslu İsrail’de koronavirüs salgınında aktif vaka sayısı ilk kez binin altına düştü. Ülkede ağır hasta sayısı geçen hafta yüzün altını gördü.  Sağlık Bakanı başarının arkasında aşılama kampanyası olduğunu açıkladı.

BOLD – Koronavirüs salgını ile mücadelede dünyadaki en başarılı ülkelerden biri olarak gösterilen İsrail’de Sağlık Bakanı Yuli Edelstein tarafından yapılan açıklamada aktif vaka sayısının binin altına indiği belirtildi.

BİR GÜNDE SADECE 17 YENİ VAKA

Geçen hafta ağır Kovid-19 hastalarının sayısının yüzün altına indiğini açıklayan bakan, Ocak ayı sonunda bin 200 ağır Kovid-19 hastası bulunduğunu kaydetti.

Yeni vaka sayılarının da çift haneli rakamlara indiğini söyleyen Bakan Edelstein, bunun nedeninin ülkede yürütülen başarılı aşılama kampanyasının olduğunu belirtti.

İsrail’de son 24 saatte 17 yeni vaka açıklandı. Yapılan 11 bin 500 testin sadece yüzde 0,2’sinin pozitif çıktığı belirtildi.

NÜFUSUN YÜZDE 60’I AŞILANDI

Vaka sayısının düşüşü ile birlikte ülkedeki kısıtlamalar da kaldırıldı. Açık alanlarda maske takma zorunluğu kaldırılan ülkede yakında kapalı alanlarda da maske zorunluluğunun kaldırılabileceği belirtiliyor.

İsrail’de 9.3 milyon nüfusun 5,4 milyonuna ilk doz BioNTech/Pfizer aşısının yapıldığı bildirildi. Bu nüfusun yüzde 60’ına tekabül ediyor. Toplam 5,1 milyon kişiye ikinci doz aşının da uygulandığı kaydediliyor.

AB çocuk ve gençler için 1,8 milyar doz aşı alacak

Okumaya devam et

Dünya

Londra’nın sembol tarihi köprülerinden Tower Bridge’de Ezan-ı Muhammedi yükseldi

İngiltere’nin başkenti Londra’nın sembol tarihi binalarından Tower Bridge köprüsünde Ramazan ayının son cumasında akşam ezanı yükseldi.

BOLD – İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan tarihi Tower Bridge köprüsünde Ramazan ayının son cuma gününde akşam ezanı okundu.

Londra’nın tarihi köprüsü Tower Bridge’de okunan akşam ezanına çok sayıda Müslüman da o anlara tanıklık etti.

Akşam ezanı sonrası dualar edilerek oruçlar açıldı.

Ezanı okuyan Kazi Şafikkur Rahman, bu fırsatın kendisi için çok değerli olduğunu ifade etti.

Geçen yıl Londra’nın finans merkezi Canary Wharf’ta ilk kez ezan okunmuş ve ezan videosu dünya çapında milyonlarca kez izlenmişti.

İsrail güvenlik güçleri, Kadir Gecesi’nde de Filistinlilere müdahale etti

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0