Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Şebnem Korur Fincancı: “Sağlık Bakanı hekim kimliğini reddetti”

Türk Tabipler Birliği Başkanı Şebnem Korur Fincancı, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya ağır eleştiriler yöneltti. Sağlık Bakanı’nın halk sağlığıyla ‘ulusal çıkarı’ karşı karşıya getirmesini eleştiren Fincancı, Fahrettin Koca’nın artık hekim kimliğini reddettiğini söyledi. “Ulusal çıkarınız, öncelikle halkın sağlığının korunmasıdır” dedi.

BOLD – Türk Tabipler Birliği, son dönemlerde Kovid-19 merkezli hararetli tartışmaların merkezinde. Öyle ki, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin açıklamaları ile birliğin kapatılması bile tartışılmaya başlandı. Evrensel Gazetesi’ne konuşan TTB Başkanı Şebnem Korur Fincancı ise eleştirilere cevap verdi.

FİNCANCI’DAN SAĞLIK BAKANINA AĞIR ELEŞTİRİ

Fincancı hedefindeki Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya sert sözlerle yüklendi. Bakan Koca’nın ‘vaka ayrı hasta ayrı’ sözlerini değerlendiren Fincancı “Halk sağlığının öncelenmediği bir ulusal çıkar mümkün mü? Bir salgında ulusal çıkar, o salgının ciddi bir biçimde yönetilmesi, koruyucu bütün mekanizmaların işletilmesi ve doğru bir tedavi sürecinin planlanmasıdır. Bunu yapmazsanız ne ekonomide başarı sağlarsınız ne de çalışma alanında. Üretken yaşlarında insanlar kaybedildiğinde, yaşamlarını yitirdiğinde neyin ulusal çıkarıdır bu? Ulusal çıkarınız öncelikle halkın, toplum sağlığınızın korunmasıdır.

FİNCANCI: BAKAN HEKİM KİMLİĞİNİ REDDETTİ

Fincancı ayrıca Bakan Koca’nın siyasi açıklamaları ile hekim kimliğini inkar ettiğini söyledi. “Diğer yandan Sayın Sağlık Bakanı bir hekim. Bir yemini var. Bu yemin çok açıktır; ‘Önceliğim hastamdır, hastamla arama kimse giremez. Baskı altında bile ben önce hastamın sağlığını gözeteceğim’ der. Bir hekim olarak ‘Halk sağlığı yanında ulusal çıkarı da gözetiyoruz’ dediğinizde zaten hastanızla aranıza piyasanın girmesine izin veriyorsunuz demektir. Bütün bu siyasi boyutun dışında hekim kimliği kalkmıştır Sayın Bakanın. Hekim kimliğini reddetme boyutuna gelmiştir bu açıklamayla ne yazık ki.” dedi.

KOVİD-19’LA MÜCADELEDE ÖNEMLİ UYARI

Türkiye’deki uygulamanın Dünya Sağlık Örgütü’nün kriterlerine uymadığını belirten Fincancı Kovid-19 ila mücadeledeki yanlışların da altını çizdi. Fincancı, “Kovid-19 hastası olarak kabul edilmeyip evde filyasyon ekipleri tarafından takip edilenlerde de sıkıntılar var. Filyasyon ekipleri yeterli eğitim almamış, sağlık müdürlüklerinde çalışan, farklı alanlardan görevlendirilen kişilerle yürütülüyor. Bunların hem kendilerini hem de toplum sağlığını koruyabilmeleri için iyi bir eğitimden geçmeleri gerekiyor. Ayrıca sahada yetememe durumu da var. Karantinada kalması, izole edilmesi gerekenlerin diğer insanlarla temas ettikleri gerçeği var. Dolayısıyla bir izlem süreci yürütülmeye çalışılıyor ama yetmiyor. Birinci basamak koruyucu sağlık çalışmaları, sağlık ocaklarında bir ekip üzerinden o bölgeye yönelik yürütülürdü. Aile hekimliği ise bunu sağlayamıyor, yetersiz kalıyor. Telefonla aramakla karantina süreci yönetilemez.” ifadeleri kullandı.

“GRİP AŞISI YETERLİ DEĞİL”

Fincancı grip aşısı tartışmalarında önemli bir bilgiyi de paylaştı. Sonbaharla birlikte grip vakalarının da tırmanışa geçtiğinin altına çizen TTB Başkanı, Türkiye’de en az 6 milyon doz grip aşısı ihtiyacı olmasına karşın, eczanelerin 1 buçuk milyon doz aşı siparişi verdiğini kaydetti. Fincancı bu sebeple grip olaylarında yüksek bir seyir izleneceğini ve kovid-19’la mücadele sırasında sağlık personelinin aşırı yıpranacağını belirtti.

FİNCANCI: İKTİDAR SALGIN GERÇEĞİNİ GİZLİYOR

Son dönemlerde kapatılma tehlikesiyle karşı karşıya kalan TTB’nin başkanı Fincancı siyasi tartışmalara da değindi. Salgın döneminde artan baskıların, iktidarın salgına ilişkin gerçekleri gizleme çabasının kendileri tarafından halkla açık bir şekilde paylaşmanın sonucu olduğunu ileri sürdü.

Gündem

4 aylık evli olduğu eşini öldürdü

Konya’nın Beyşehir ilçesinde Sabri Çiçek, 4 ay önce kaçarak evlendiği eşi Ece Çiçek’i boğazını keserek öldürdü. Sabri Çiçek, cinayetin ardından polisi arayarak teslim oldu. Çiçek, “Tartıştık. Cinnet geçirdim öldürdüm” dedi.

BOLD – Konya’nın Beyşehir ilçesinde Ece Çiçek (18) 4 ay önce kaçarak evlendiği eşi inşaat işçisi Sabri Çiçek (21) tarafından bıçaklanarak öldürüldü.

Samsun’un Vezirköprü ilçesinde yaşayan ve 4 ay önce ailelerinden kaçıp Beyşehir’e gelen Sabri ve Ece Çiçek, burada nikâhlandı. Dün saat 22.00 sıralarında meydana gelen olayda çift, henüz bilinmeyen nedenle tartıştı. Sabri Çiçek, tartışmanın büyümesi üzerine eşi Ece Çiçek’i, boğazından kesip, vücudunun çeşitli yerlerinden bıçaklayarak öldürdü.

Sabri Çiçek, olayın ardından balkona çıkıp polisi arayarak ‘Ben eşimi öldürdüm’ diye ihbarda bulundu. İhbar üzerine eve gelen polis ve sağlık ekipleri, Ece Çiçek’in yaşamını yitirdiği tespit etti. Genç kadının cansız bedeni otopsi için Beyşehir Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı. Sabri Çiçek, olayın ardından gözaltına alındı.

KOMŞUSU CİNAYETİ ANLATTI

Genç çiftin üst komşusu Aysel Kuru, çift tartıştıkları sırada Ece Çiçek’in ‘Beni kurtarın. Beni kesecek’ diye bağırması üzerine evlerine gittiğini anlattı. Kuru, ”Kadın, ‘Beni kurtarın. Beni kesecek’ diye bağırınca ben evlerine gittim. Kapıyı açtıklarında ikisi de sakinleşmişti. Genç ve yeni evli olduklarını birbirlerini anlayışla karşılaşıp, tartışmamaları konusunda telkinde bulundum. Sabri Çiçek de sakin bir şekilde duruyordu. Sonra eve çıktım. Yaklaşık 15 dakika sonra evlerinde sessizlik hakim oldu. Bunun üzerine eşim, ışıklarının yanıp, yanmadığını kontrol etmek için balkona çıktığında Sabri Çiçek’in telefonla konuştuğunu duymuş. Sanırım polisi aradı. Apartmana yeni taşınmışlardı. Ece beni birkaç kez çaya davet etmişti. Oturup sohbet etmiştim. Efendi güzel bir kızdı” dedi.

İstanbul’da 32 adrese operasyon: Çok sayıda gözaltı var

Okumaya devam et

Gündem

Bilkent Üniversitesi’nden öğrencilerin ortalamalarını düşürecek karar

Bilkent Üniversitesi, koronavirüs vakalarındaki artış sonrası sınavları iptal etti. Alınan senato kararı ile okuldaki tüm öğrencilere, 4’lü puan sisteminde 2 puana karşılık gelen C notu verilecek. Öğrenciler not ortalamalarını düşürecek uygulamaya tepki gösterdi.

BOLD – Bilkent Üniversitesi’nin 2 Aralık’ta aldığı senato kararına öğrenciler tepki gösterdi. Not ortalamalarının düşeceğini belirten öğrenciler, bu durumun birçok mağduriyete neden olacağını söyledi.

YÜZYÜZE SINAV VAKALAR ARTINCA DURDURULDU

Pandemi koşullarında yüz yüze sınav yapmayı sürdüren üniversite yönetimi, okuldaki günlük vaka sayısı artınca bu isteğinden vazgeçse de tartışma oluşturan yeni bir uygulamayı hayata geçirdi. Senato Kararı ile okuldaki tüm öğrencilere, 4’lü puan sisteminde 2 puana karşılık gelen C notu verileceği bildirildi. Pandemi nedeniyle yüz yüze yapılamayan derslerin, yeni dönemde gerçekleştirileceği de belirtildi.

NOTLARI DÜŞEN ÖĞRENCİLERİN BURSLARI KESİLECEK

Öğrenciler, “İki dönemin derslerine aynı anda çalışıp aynı anda sınavına gireceğiz. Mezuniyet durumunda olup da sırf bu sebepten staj ayarlayamayacak, iş bulamayacak, yüksek lisans başvurusu kabul edilmeyecek hatta bu uygulama sonucu not ortalaması düştüğünden üniversite dışından aldıkları bursları kesilecek arkadaşlarımız var” diye karara tepki gösterdi.

Burdur Cezaevinde vaka sayısı arttı: “Babam, abim, eşim hepsi pozitif”

Okumaya devam et

Gündem

Gaziantep’te ihaleleri alan iki şirketin sahipleri karı-koca çıktı

AKP’li Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’den kurulduktan 20 gün sonra okullarda dağıtılacak temizlik malzemesi ihalesi alan Sunay Lojistik ile il genelinde kamu ve kuruluşlarından 18 milyon liralık ihale alan HSY Gıda şirket adresinin aynı olduğu ortaya çıktı. Belediye ve devlet kurumlarından çok sayıda ihale alan iki şirketin ortaklarının evli olduğu belirlendi.

BOLD – AKP’li Gaizantep Büyükşehir Belediyesinden kurulduktan 20 gün sonra ihale alan Sunay Lojistik şirketi ile aynı adreste bulunan HSY Gıdanın aile şirketi olduğu belirlendi.

Cumhuriyet’in haberine göre Gaziantep Büyükşehir Belediyesi 27 Ağustos’ta doğal afet ve salgın hastalıklar gibi durumlarda kullanılan 21B maddesini dayanak yaparak, “Okullarda dağıtılacak temizlik malzemesi mal alımı işi” ihalesini açtı. İhaleyi 836 bin 250 TL bedelle Sunay Lojistik Hijyen şirketi kazandı. Ticaret Sicil Gazetesi kayıtlarına göre söz konusu şirket 7 Ağustos’ta kuruldu.

Sunay Lojistik şirketi ile Gaziantep’te kamu kurumlarından çok sayıda ihale alan HSY Gıda İnşaat şirketinin adreslerinin aynı olduğu ortaya çıktı. Kayıtlara göre Sunay Lojistik’in ortağı Aysun Yalçın ile HSY Gıda’nın ortağı Abdulhak Yalçın karı koca. HSY şirketinin 2011-2020 arasında Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Şahinbey ve Şehitkamil belediyelerinin de aralarında bulunduğu kamu kurumlarından ihaleler aldığı kaydedildi.

KAMU KURUMLARININ GÖZDESİ OLDU

Gaziantep Şahinbey Belediyesi’nin CHP’li meclis üyesi Uğur Kalkan ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin CHP’li meclis üyesi Yılmaz Kireç, ihale kayıtlarına göre HSY Gıda şirketinin kurulduğundan beri Gaziantep’te 45 ihale aldığını belirtti. “HSY Gıda kamu kurum ve kuruluşlarının gözdesi olmuş” diyen Meclis üyeleri Kalkan ve Kireç, şu değerlendirmeyi yaptı: “Bu ihalelerin toplamı da 18.7 milyon lira yapıyor. Söz konusu firma Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nden 11 ihale alıyor. Toplamı 9.2 milyon lira. Hava meydanından 1 ihale 320 bin TL, Sosyal Yardımlaşma’dan 8 ihale 1.123 milyon, Şahinbey Belediyesi’nden 24 ihale 7.7 milyon, Şehitkamil Belediyesi’nden 1 ihale 295 bin TL. HSY Gıda resmen kamu kurum ve kuruluşlarının gözdesi olmuş. Hava meydanında girdiği ihalede 6 katılan olmasına rağmen tek geçerli teklif, bu firmanın. Şahinbey Belediyesi’nden aldığı ihalelerin 6 tanesi de pazarlık usulü ile verilmiş. Bu firmanın bu kadar başarılı olmasının sırrı nedir?”

Durmuş Yılmaz: 35 yıl çalıştım, eksi rezervi hiçbir zaman görmedim

Okumaya devam et

Popular