Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

İstanbul Valiliği Soylu’nun hedef gösterdiği gazetecilerin koruma kararını kaldırdı

IŞİD gibi birçok terör örgütünden ölüm tehdidi aldıkları gerekçesiyle haklarında ‘çağrı üzerine koruma’ tedbiri bulunan Barış Terkoğlu ve Barış Pehlivan’ın koruma kararı kaldırıldı.

BOLD – İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Odatv yazarı Barış Terkoğlu’nu kastederek “Berduş. Kimlerle iş tuttuğunuz da belli, kime uşaklık yaptığınız da belli” diyerek hedef gösterdi. Terkoğlu’ndan Soylu’ya cevap gecikmedi. Yaşanan karşılıklı tartışmanın ardından İstanbul Valiliğinden skandal bir karar geldi. Valilik, Odatv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan ve Odatv Haber Müdürü Barış Terkoğlu’nu koruma kararını askıya aldı.

BİLİN İSTİYORUZ

Valiliğin kararını Odatv yöneticileri ortak bir açıklama ile duyurdu. Koruma kararları kaldırılan gazetecilerin “İstanbul Valiliği bizi ateşe attı” başlıklı ortak açıklamasında şu ifadeler yer aldı: “Birlikte kitaplar yazdık, birlikte ölüm tehditleri aldık, birlikte cezaevine girdik… Onca bedeli sadece ve sadece gazetecilik yaptığımız için ödedik. Hak bildiğimiz yolda yürürken okurlarımız şahitti, bilmeleri gereken her şeyi onlara anlattık.İşte bu yüzden şimdi yine ortak bir “derdi” okurlarımızla paylaşıyoruz. Bilin istiyoruz.”

ŞİMDİ GÖRÜYORUZ Kİ…

El Kaide, IŞİD, Hizbullah ve diğer radikal örgütlerin açık ölüm tehditleri sonrası haklarında 2017 yılından bu yana ‘Çağrı Üzerine Koruma’ tedbiri bulunduğunu belirten Terkoğlu ve Pehlivan açıklamanın devamında: “İstanbul İl Koruma Komisyonu her yıl toplanır, hakkımızdaki tehditleri inceler ve bu kararı yenilerdi. Ama şimdi… Elimize bir tebligat verdiler. Dedi ki İstanbul Valiliği; hakkınızdaki koruma kararını kaldırdık! Gerekçesi olmayan bu kararı ne zaman almışlar biliyor musunuz? İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun “berduş” diye bağırdığı gün. Lafı uzatmayacağız: Biz gazeteciyiz. Gazetecilerin bu topraklarda devlet görevlilerinin gözü önünde nasıl ölüme gönderildiğini bilen insanlarız. Abdi İpekçi’yi, Uğur Mumcu’yu, Ahmet Taner Kışlalı’yı, Hrant Dink’i hiç aklımızdan çıkarmayız. O mezarların arasından yürürüz her gün. Şimdi görüyoruz ki… İstanbul Valiliği ikimiz için de “korunmasa da olur” kararı aldı. Ancak terör örgütlerini sevindirecek bu kararı okurlarımız bilsin istedik. Bugüne kadar hep gazetecilik yaptık. Kimsenin kuşkusu olmasın; yine eğilmeden yılmadan hakikatin peşinde yürüyeceğiz. Yeter ki, hesabını karanlık mahfillere dayanarak yapanlar, sonra “haberimiz yoktu” demesin” ifadelerini kullandı.

Gazetecilerin avukatı Hüseyin Ersöz de sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla karara tepki gösterdi. Ersöz mesajında şu ifadeleri kullandı: İstanbul Valiliği, Barış Teroğlu ve Barış Pehlivan’ın koruma kararlarını kaldırmış. Gerçekleri yazar, devrin değil halkın adamı olursanız, önce tutuklar, sonra Odatv’yi yasaklar, arkasından da sizi tüm tehditlere açık bırakırlar. Bu ülkede aydın olmanın ödülü budur dostlar!”

Kılıçdaroğlu’nun erken seçim çağrısına MHP’den yanıt: Kahveye gitsin sıfır kağıt açtırsın…

Gündem

AKP Kovid-19’a rağmen Alişan ve Demet Akalın için lokanta açtırdı

AKP, restoranlara getirilen Kovid-19 yasağını şarkıcı Alişan ve Demet Akalın için deldi. Şanlıurfa’da belediye sosyal tesislerinde yasağa rağmen verilen yemek ziyafetini Akalın sosyal medya hesabından paylaştı.

BOLD – Kovid-19 yasağını AKP’li belediye Demet Akalın ve Alişan için deldi. Şanlıurfa’ya giden Alişan ve Akalın için Eyyubiye ilçesinde belediye sosyal tesislerinde yemek ziyafeti verildi.

Sözcü’nün haberine göre Urfa’ya giden şarkıcı Demet Akalın ve Alişan için AKP’li belediye, restoranlara getirilen müşteri kabul etme yasağını deldi. Eyyubiye ilçesindeki Cumhuriyet Parkı Sosyal Tesislerinin restoranında yasağın delindiği o anlara ait görüntüleri Akalın sosyal medyadan paylaştı.

AYRIMCILIĞA TEPKİ

Yasağa rağmen şarkıcılar için restoran yasağının delinmesine tepki gösteren Eyyübiye ilçe belediyesi eski meclis üyesi Bilal Tekatlı “Esnafa günah belediyeye mübah mı?sn valim @Abdullah_Erin47 restaurant ve lokantalar sadece paket servisi olacaktı. Kamu kurumları, hükümetimizin aldığı kararları çiğniyor ise vatandaş ne yapsın. Gereğini yapmanız dile ile” ifadelerin kullandı.

Okumaya devam et

Gündem

Üniversite sınavında yarım milyon kişi sıfır çekti

Üniversiteye giriş sınavlarında eğitimin durumu gözler önüne serildi. İlk aşama olan Temel Yeterlilik Sınavı’na (TYT) giren adayların yüzde 24’ü hiçbir soruya doğru cevap veremedi. Temel matematikte ise 399 bin aday sıfır çekti.

BOLD – Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) bu yılki oturumlarına ilişkin değerlendirme raporu Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yayımlandı. Raporda detaylı ve çarpıcı veriler yer aldı. Özellikle sınava başvuran herkesin girmek zorunda olduğu TYT matematik ve fende sıfır çekenlerin sayısı oldukça dikkat çekti.

Birgün’de yer alan habere göre, sınava katılan adaylardan Temel Matematik veya Türkçe testlerinin en az birinden 0.5 veya daha fazla ham puanı bulunan 2 milyon 257 bin 671 adayın 2020-TYT puanı hesaplandı. Bu durumda 38 bin 467 adayın puanı hesaplanmadı yani sıfır almış kabul edildi. 512 bin 39 aday ise 150 puan alamadıkları için daha ilk barajı aşamayarak, elendi.

TYT’de 120 sorunun tamamını hiçbir aday doğru cevaplayamadı. 119 soruyu doğru cevaplayan sayısı ise yalnızca 4 oldu. 53 aday ise hiçbir soruyu doğru cevaplayamadı.

Adayların 4 bin 50’si Türkçe testinde, 37 bin 432 aday Sosyal Bilimler testinde, 399 bin 271 aday matematik testinde, 553 bin 129 aday Fen Bilimleri testinde hiçbir soruya doğru cevap veremedi.

Sınavdaki ortalama doğru cevaplar ise şöyle:

♦ Türkçe: 40 soruda 14,29

♦ Sosyal Bilimler: 20 soruda 7,79

♦ Temel Matematik: 40 soruda 5,56

♦ Fen Bilimleri: 20 soruda 2,67

Okumaya devam et

Gündem

6 yıl sonra Kobani olaylarına 30 gözaltı daha

6-8 Ekim 2014’te Kobani gösterilerine katıldığı tespit edilen 30 kişi hakkında gözaltı kararı verildi. Eş zamanlı operasyonlarda 27 kişi gözaltına alındı.

BOLD – Batman Cumhuriyet Başsavcılığı 6 yıl aradan sonra Kobani olayları için bir kez daha düğmeye bastı. İddiaya göre başsavcılık 6-8 Ekim 2014’teki Kobani olaylarına dair yeni bilgilere ulaştı. Bu kapsamda Batman İl Emniyet Müdürlüğü tarafından “Şehit Birol Öztekin” ismiyle operasyon başlatıldı.

Güvenlik güçleri, izinsiz gösterilere karıştığı belirtilen 30 şüpheli hakkında verilen gözaltı kararının ardından belirlenen adreslere eş zamanlı operasyonlar yaptı. Operasyonlarda 27 kişi gözaltına alındı. 3 şüphelinin yakalanması için de çalışmalar sürüyor.

Şahısların adreslerinde yapılan aramalarda çok sayıda dijital materyal, fotoğraf, doküman, 2 tabanca, pompalı tüfek ve kaleşnikof silah ele geçirildi.

Okumaya devam et

Popular