Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

11 insan hakları kuruluşundan Ankara’ya: Dursoltan Taganova’yı Türkmenistan’a iade etme

Sınırdışı edilmesi gündemde olan Türkmen aktivist Dursoltan Taganova’nın ülkesinde tutuklanıp işkence görebileceğini belirten insan hakları kuruluşları, Türkiye’nin iade  kararından vazgeçmesini istedi.

BOLD – Aralarında New York merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün (HRW) de bulunduğu 11 insan hakları kuruluşu Türkmen aktivist Dursoltan Taganova’nın Türkmenistan’a iade edilmemesi için Türkiye’ye çağrıda bulundu.

Ankara’nın Taganova’yı serbest bırakmasını isteyen insan hakları kuruluşları, iadesi halinde Türkmen aktivistin tutuklanıp işkence görebileceğini ifade etti.

Türkiye’yi imzaladığı uluslararası sözleşmelere uyma çağrısında bulunan kuruluşlar, Türkmenistan’ın muhalif kişilere karşı sert tutumu ve uygulamaları ile bilindiğini hatırlattı.

DURSOLTAN TAGANOVA KİMDİR

2011’den beri Türkiye’de yaşayan Dursoltan Taganova’nın pasaportunun Türkmen Başkonsolosluğu tarafından yıllardır yenilenmediği ve Türkmenistan’a gönderilmeye çalışıldığı belirtildi.

İstanbul’da polisi, 29 yaşındaki Taganova ile birlikte onlarca Türkmen’in 19 Temmuzda Türkmenistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu önünde eylem yaptı.

Eylemciler, gösteride Türkmenistan Hükumetini Kovid-19’a karşı yeterli önlem almaya ve Cumhurbaşkanı Gurbanguli Berdimuhammedov’u istifaya çağırdı.

Kovid-19 önlemleri nedeniyle gösteriye izin vermeyen polis, Türkmen Başkonsolosluğunun da şikayeti üzerine aralarında Taganova’nın da bulunduğu 80 Türkmen vatandaşını gözaltına aldı. Polis, göstericilerin çoğunu gün içerisinde serbest bırakırken Taganova bırakılmadı. Taganova’nın avukatı Başkonsolosluğun şikayetinde özellikle Taganova’nın isminin geçtiğini belirtti.

Taganova, aynı gün vize süresini aşmak, izinsiz gösteri ve Türkiye’yi protesto etmek iddiasıyla İstanbul Selimpaşa’daki sınır dışı merkezine gönderildi.

İstanbul Bölgesi Göç Müdürlüğü, Taganova’nın ülkesine veya üçüncü bir güvenli ülkeye iade edilmesini kararlaştırdı. Taganovan’ın avukatının kararın iptali için başvurduğu ve incelemenin devam ettiği kaydedildi.

Taganova, 5 Ekim’de Kırıklareli Pehlivanköy kadın sınır dışı merkezine gönderildi.

Taganova’nın iltica başvurusunun Türkiye tarafından incelenmeye devam ettiği kaydedildi.

İnsan hakları kuruluşları ,iltica başvurusu devam eden, ülkesine dönüşünde tutuklanma, işkence ve kötü muamele görme ihtimali  yüksek olan Taganova’nın Türkmenistan’a iade edilmesinin uluslararası anlaşmalar ve Türkiye’nin imza koyduğu sözleşmelere aykırı olduğunu belirtti.

ABD’de polislerin at arkasında yürüttüğü siyahi Donald Neely 1 milyon dolarlık dava açtı

Dünya

Beyaz sandalyede ölüm unutulmadı

KHK’lı polis Mustafa Kabakçıoğlu’nun karantina koğuşunda plastik beyaz bir sandalye üzerinde tek başına ölümü, Almanya’da protesto edildi. Kassel şehrindeki protestoya insan hakları savunucularının yanı sıra bölge halkı da büyük ilgi gösterdi.

BOLD – Türkiye’nin gündeminden düşmeyen beyaz sandalyede ölüm, bu sefer Almanya’nın Hessen eyaleti Kassel şehrinde protesto edildi. Şehrin en işlek noktalarından Oberplatz’ta yapılan etkinliğe dondurucu soğuğa rağmen çok sayıda insan hakkı savunucusu katıldı.

KASSEL’DE KABAKÇIOĞLU PROTESTOSU

Protesto’da KHK’lı Mustafa Kabakçıoğlu’nun yaşadığı insan hakkı ihlalleri, resim sergisi ve beyaz sandalyelerle anlatıldı. Ayrıca yaşanılan hukuksuzluklar sebebiyle vefat eden insanlar için sandalyelerin üzerine güller bırakıldı.

DARAĞACINDAKİ ADALET!

Diğer yandan protestonun yapıldığı alana temsili bir idam sehpası kuruldu. Sehpada ortadan kaldırılan adaleti temsilen Themis figürü sallandırıldı. Vera Kassel E.V öncülüğünde yapılan eyleme, Human Rights Defenders (İnsan Hakları Savunucuları-HRD) ile Almanya’ya iltica etmiş gönüllülerin oluşturduğu IHRF dernekleri destek verdi.

Etkinlikte konuşan Vera Kassel e.V Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Adem Dumlu:“Bugün burada Türkiye’deki her kesimden zulüm gören insanların sesi olmaya çalışıyoruz. Özellikle pandemi sürecinde cezaevlerinde önlem alınamadığından dolayı onlarca insan hayata veda etti. Hala keyfi olarak hapiste tutulan insanlar var. Biran önce hukuka ve insan haklarına uygun kararlar verilmesi adına Türkiye’nin hukuka dönmesi için baskı yapılması gerekiyor. Bu bağlamda bütün herkesten ricamız lütfen bu tür etkinliklere katılıp destek versinler.” ifadelerini kullandı.

Saat 13.00’te başlayan etkinlik 17.00’de sona erdi.

Okumaya devam et

Dünya

Dünyanın konuştuğu suikastta ABD, İsrail’i işaret etti

ABD’li yetkililer İranlı nükleer fizikçi Muhsin Fahrizade suikastını İsrail’in düzenlediği iddia etti. Tahran yakınlarında uğradığı saldırıda hayatını kaybeden Fahrizade için İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani de İsraili suçladı.

BOLD – New York Times gazetesi İran’ın nükleer programının mimarı olan nükleer fizikçi Muhsin Fahriza’denin öldürülmesinin arkasında İsrail’in olduğunu iddia etti. Gazete haberini 3 ABD’li yetkiliye dayandırdı.

NY TİMES’TAN İSRAİL İDDİASI

İran’ın nükleer programının mimarı olarak görülen Fahrizade, başkent Tahran yakınlarında uğradığı suikast sonucu yaşamını yitirmişti. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ise suikast ile ilgili İsrail’i suçlamıştı. İran’ın dini lideri Ayetullah Hamaney de Cumartesi günü saldırı ile ilgili paylaştığı mesajda, “faillerin kesin şekilde cezalandırılacağını” kaydetti.

Suçlama karşısında açıklama yapan İsrail Yerleşim Birimleri Bakanı Tzachi Hanegbi, “Suikastı kimin işlediğine dair hiçbir fikrim yok. Sorumlu olduğum için dudaklarım mühürlü değil, gerçekten hiçbir fikrim yok.” ifadelerini kullandı.

ABD’NİN HABERİ VAR MIYDI?

Failin kim olduğu iddiaları hakkında New York Times gazetesinden dikkat çeken bir haber geldi. İsmi verilmeyen 3 ABD’li yetkiliye dayandırılan haberde, suikastı İsrail’in düzenlediği ileri sürüldü.  Haberde ayrıca ABD’nin suikasttan önce haberinin olup olmadığı konusunun net olmadığını belirtti.

Saldırı ile ilgili İran medyasında çıkan haberlerde, olayda bir bombalı araç da kullanıldığı ileri sürüldü. İran Devrim Muhafızları’na yakın Sepah Cybery isimli sosyal medya hesabında ise suikasta 12 kişinin katıldığı öne sürüldü.

Fahrizade’nin ismi İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun 2018’de İran’ın nükleer programıyla ilgili yaptığı sunumda da öne çıkmıştı. Netanyahu, Fahrizade’nin ismini anıp “Bu ismi unutmayın” demişti.

Diğer yandan 2010 ve 2012 yılları arasında dört İranlı nükleer bilimci daha suikasta uğramış ve Tahran yönetimi bu eylemlerden de İsrail’i sorumlu tutmuştu. 3 Ocak 2020’de İran’ın Ortadoğu’daki en önemli ismi olarak gösterilen Kasım Süleymani de bir suikast sonucu ölmüştü.

Okumaya devam et

Dünya

Hizmet Hareketi gönüllülerine hakaret ve saldırıya ‘ağır ceza’

Belçika’da Hizmet Hareketi gönüllülerini hedef alan saldırganlardan 3’ü para cezası alırken 14 kişi hakkında Ağır Ceza Mahkemesinde dava açılıyor.

BOLD – Belçika’da AKP rejimini nefret söyleminin neden olduğu şiddet olaylarıyla ilgili önemli bir dava görüldü. 15 Temmuz sonrasında Belçika’da Hizmet Hareketi gönüllülerini ve Fedactio ile De Gouden Meridiaan isimli dernekleri hedef alan şüpheliler yargılandı.

Hizmet Hareketi’ne mensup insanlara sözlü ve fiili saldırıda bulunan AKP yandaşı bazı Türk vatandaşları, Gent’teki Islah Mahkemesi tarafından suçlu bulundu.

Dava konularından biri, Facebook’taki bazı hesaplardan Gülen Hareketi’ne mensup insanlara yönelik aktif bir şekilde nefret ve şiddetin körüklenmesiydi. Söz konusu davada 14 kişi bu tür Facebook mesajlarından ve paylaşımlarından dolayı yargılandı. Facebook’taki sayısız mesaj nedeniyle, birçok AKP yandaşı gerçek hayatta da Belçika’daki Gülen Hareketi’ne mensup insanlara saldırmaya hakkı olduğunu savundu. Bu saldırıların bir kısmı da yine bu davada ele alındı.

1.600 AVRO PARA CEZASI

Hürü Örnek ve Sultan Yıldırım isimli saldırganlar, Gent’teki Fedactio binalarını tahrip etti. Söz konusu binalara Gülen Hareketi mensuplarını aşağılayan ve onları terörist olmakla suçlayan duvar yazıları yazıldı. Ahmet Başoğlu adlı bir başka saldırgan da daha sonra söz konusu binaların pencerelerini kırdığı için yargılandı.

Mahkeme, 16 Kasım 2020 tarihinde kararını verdi. Hürü Örnek ve Sultan Yıldırım, 1.200’er euro para cezalarına çarptırıldı. Ahmet Başoğlu ise 6 ay ertelemeli hapis ve 1.600 euroluk para cezası aldı.

Islah Mahkemesi, Facebook paylaşımları sebebiyle yargılanan 14 kişiyle ilgili de görevsizlik kararı verdi ve şahısların Ağır Ceza Mahkemesinde yargılanması gerektiğine hükmetti.

Ağır Ceza Mahkemeleri, en ciddi cezai suçlar için ayrılmış ve bir halk jürisinden oluşuyor. Nefret suçu işledikleri belirtilen 14 kişiyle ilgili jürili Ağır Ceza Mahkemesinde yeni bir dava süreci başlayacak.

Okumaya devam et

Popular