Connect with us

Kültür

Reddettiği rollere sonradan pişman olan ünlüler

Dün hayatını kaybeden Sean Connery sinema tarihine geçen rolleri reddeden bazı ünlüleri hatırlamamızı sağladı çünkü Connery’nin de geçmişinde böyle bir rol var.

BOLD– Bazı filmler yönetmenleriyle bazıları senaryolarıyla bazıları da hafızalara kazınan karakterleriyle akıllarda kalır. Bir Forrest Gump’ı bir Edward Scissorhands’i ya da Han Solo’yu nasıl unutabiliriz ki? Peki, bu rollerde izlediğimiz oyuncuların aslında ilk tercihler olmadığını biliyor musunuz?

İşte bu muhteşem rolleri reddeden ve genellikle çok pişman olan ünlüler…

SEAN CONNERY- YÜZÜKLERİN EFENDİSİ- GANDALF

“Beşinci günün şafağında doğuya bakın!” Hangi LOTR hayranı bu sözü Ian McKellen’ın ağzında duyduğunda heyecanlanmaz ki… Ne var ki McKellen bu rol için ilk tercih değildi. Rol ilk başta efsane oyuncu Sean Connery’ye teklif edildi. Hem de film hasılatından yüzde 10 teklifiyle. Senaryoyu anlamadığını, okurken sıkıldığını ve heyecan duymadığını söyleyen Connery rolü reddederek hem James Bond’dan sonra bir başka ikonik karakteri canlandırma fırsatını kaçırdı hem de yaklaşık 300 milyon dolardan oldu.

JOHN TRAVOLTA – FORREST GUMP- FORREST

“Hayat bir kutu çikolata gibidir içinden ne çıkacağını asla bilemezsin.” Evet, bu repliği Tom Hanks yerine John Travolta’dan duyabilirdik. Eğer ünlü aktör, o sıralar Ucuz Roman filminde yer aldığı için Forrest Gump’ı reddetmemiş olsaydı. Tamam, Ucuz Roman da harika bir film. Ama o yıl Ucuz Roman sadece En İyi Orijinal Senaryo Oscar’ını kazanırken, Forrest Gump En İyi Erkek Oyuncu ödülü dâhil 6 Oscar kazandı. Travolta, daha sonra, bu rolü reddetmenin bir hata olduğunu açıkladı.

TOM CRUİSE – MAKAS ELLER – EDWARD

Johnny Depp’in yıldızlaştığı Tim Burton filmi Edward Scissorhands’teki Edward rolü ilk olarak Tom Cruise’a teklif edilir. Ancak Tom Cruise filmin sonundan memnun kalmaz, yönetmen de finali değiştirmeyi kabul etmeyince rol Depp’in olur. İki oyuncu daha sonra “Vampirle Görüşme” filminde birlikte rol aldı.

WILL SMITH – THE MATRIX- NEO

Sinema tarihinde devrim niteliğinde değişikliklere yol açan Matrix’teki Neo rolü ilk başta o sıralar pek popüler olan Will Smith’e teklif edilir. Ne var ki Smith Wachowski kardeşlerin projesini tutmayacak kadar saçma bir proje olarak görür ve Hollywood’daki en büyük ticari fiyaskolardan biri olan Wild Wild West’te yer almayı tercih eder. Biz de böylece Keanu Reeves’li Neo’ya kavuşmuş oluruz.

AL PACINO – STAR WARS- HAN SOLO

Oscarlı ünlü oyuncu Al Pacino’nun Han Solo rolünü reddetme sebebi ise senaryoyu anlamamış olması. İşin ilginç yanı birkaç oyuncunun daha aynı gerekçeyle bu rolü reddetmesi. Sonunda rol Harrison Ford’a gitti ve modern destan Star Wars’taki en sevilen karakterlerden biri ortaya çıktı.

JACK NICHOLSON – BABA- MICHAEL CORLEONE

Jack Nicholson hem rol için fazla yaşlı olduğunu hem de rolü bir İtalyan’ın oynamasının daha iyi olacağını söyleyerek teklifi reddedince karakteri Al Pacino canlandırdı hem de üç film boyunca. Kabul ediyoruz üçüncü film bir felaketti ama Pacino böylece en ünlü suç filminin en akılda kalan karakteri oldu.

MEL GIBSON – GLADYATÖR – MAXIMUS

Yönetmen Ridley Scott’ın ilk tercihi o sıralar 44 yaşında olan Mel Gibson olsa da ünlü aktör rol için fazla yaşlı olduğunu düşünerek teklifi reddeder. Sonuçta rol 36 yaşındaki Russell Crowe’ın olur ve Crowe o yıl En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını kazanır.

JOHNNY DEPP – TITANIC- JACK

James Cameron’ın dünyada 1 milyar dolar hasılat yapan ilk film olma ünvanını elinde bulunduran yapımı için ilk tercih Johnny Depp’ti. Ancak ünlü oyuncu teklifi reddetti. Depp sonradan Howard Sten ile yaptığı röportajda filmin senaryosunu okumaya bile zar zor dayandığını söylemiştir. İşin ilginç yanı Leonardo Di Caprio’nun da rolü yönetmenin büyük ısrarları sonucu kabul etmiş olması.

MICHELLE PFEIFFER – KUZULARIN SESSİZLİĞİ- CLARICE

Yönetmen Jonathan Demme, Jodie Foster’ın Boston aksanından hoşlanmadığından ilk olarak Michelle Pfeiffer’ı tercih etmiş. Ancak Pfeiffer, şiddet üzerine kurulu bir roman uyarlamasında yer almak istemeyince rol Jodie Foster’ın oldu ve Foster, bu rolle En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ını kazandı.

GEORGE CLOONEY- THELMA VE LOUSİE- J.D.

Ridley Scott’ın 1991 tarihli yapımı Hollywood’un şu anda en popüler aktörlerinden olan Brad Pitt’in çıkış filmi oldu. Bu filmdeki yardımcı rolüyle parlayan Pitt daha sonra ardı ardına büyük projelerde yer aldı. Ancak yönetmenin film için ilk tercihi George Clooney idi. Fakat oyuncu başka bir projede yer alabilmek için bu rolü reddetti. Clooney sonraları bu tercihi ile ilgili olarak çok yakın arkadaş olduğu Brad Pitt için “Ondan nefret ediyorum, ünlü olmamı geciktirdi.” diye espriyle karışık pişmanlığını dile getirdi.

Kültür

Masumlar Apartmanı’nın çekildiği apartman satışa çıktı: Bülent Ersoy da talip

Birçok dizi ile filmin çekimlerinde kullanılan ve son olarak Masumlar Apartmanı’nın çekildiği Beyoğlu’ndaki ‘Temel Apartman’ 108 milyon liraya satışa çıkarıldı. Sanatçı Bülent Ersoy’un binaya talip olduğu öne sürüldü.

BOLD – İki hafta sonra final yapacak olan Masumlar Apartmanı’nın çekimlerinin tamamlandığı bina için 7 milyon dolar yani 108 milyon TL isteniyor.

Posta gazetesinden Suna Akyıldız’ın haberine göre, Bülent Ersoy binanın satışa çıkarıldığını duyunca harekete geçti. Dizinin hayranı olan Ersoy, ünlenen binayı satın almak için de görüşmelere başladı.

TRT’de yayınlanan Masumlar Apartmanı dizisinin başrollerinde oynayan Ezgi Mola ve Birkan Sokullu.

2. ABDÜLHAMİT ZAMANINDA

100 yıl önce Osmanlı Padişahı 2. Abdülhamid tarafından İstanbul’a getirtilen İtalyan müzisyenlerin konaklaması amacıyla yapılan binada İtalyan mimar ve mühendislerin emeği var.

İtalya’dan getirtilen inşaat malzemeleri kullanılan 7 katlı binanın 190’ar metrekarelik 12 dairesi var. Temel Apartman aynı zamanda İstanbul’da ilk kez asansör ve kalorifer kullanılan bina.

 

Ankara’da ByLock operasyonu: 11 kişiye gözaltı

Okumaya Devam Et

Gündem

AKP’li belediye ‘Kürtçe Dil Bayramı’nda bunu yaptı: “Faşistiz ama itiraf edemiyoruz”

Kürtçe Dil Bayramı olan 15 Mayıs’ta AKP’li Derince Belediyesi, Kürt müziğinin güçlü sesi sanatçı Aynur Doğan’ın 20 Mayıs’ta düzenlenmesi planlanan konserini iptal ettiğini açıkladı. Gerekçeyi inandırıcı bulmayan siyasiler karara tepki gösterdi.

BOLD – Bugün 15 Mayıs Kürtçe Dil Bayramı. Bu özel günde birçok kentte açıklama, panel, buluşma, yarışma ve yürüyüş düzenlendi. Eylem ve etkinliklerde, Kürtçenin resmi ve eğitim dili olması gibi talepler öne çıktı.

İstanbul’un Esenyurt ilçesinde düzenlenen yürüyüş sonrası konuşan Kürt Araştırmaları Derneği Eş Başkanı Remziye Alparslan, 15 Mayıs’ın bayram olmasının yanı sıra hak arama günü olduğunu belirtti. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) anadil hakkına dair kararlarını hatırlatan Alparslan, Kürtlerin yaklaşık yüz yıldır anadilleri için mücadele verdiğine dikkat çekti.

AKP’Lİ BELEDİYEDEN KONSER İPTALİ

Öte yandan AKP’li Derince Belediyesi Sanatçı Aynur Doğan’ın 20 Mayıs’ta düzenlenmesi planlanan konserini iptal etti.

Derince Belediyesi’nden yapılan açıklamada, “İnceleme sonucunda uygun olmadığı tespit edilmiş olup, etkinlik belediyemiz tarafından iptal edilmiştir” denildi.

SİYASİLERDEN KARARA TEPKİ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla yaşananlara tepki gösterdi.

Müzik yasağını hatırlatan Kılıçdaroğlu, “AKP belediyesinde Kürtçe müzik yasak” dedi. İktidarı işaret eden Kılıçdaroğlu, “Eğlenmeyi yasaklayan bir anayasa değişikliği getirsinler, yakışır onlara” ifadelerini kullandı.

“Geceye Dar Hejiroke iyi gider…” diyen Kılıçdaroğlu, “Özgür doğduk, özgür öleceğiz bu vatanda. Bunu kafana sok AKP” şeklinde konuştu.

KISACA “FAŞİSTİZ” DEMİŞLER

Kürt sanatçının konserini 15 Mayıs’ta iptal edilmesine tepki gösteren TİP Milletvekili Ahmet Şık da “AKP’li Derince Belediyesi, 15 Mayıs Kürt Dil Bayramı Gününde ilçe sınırları içinde yapılacak konserde Kürtçe müziğin en güçlü seslerinden Aynur Doğan’ın sahne almasını engellemiş. Kısaca “Faşistiz ama itiraf edemiyoruz” demişler” diye yazdı.

Niinistö’nün kafası karışık Türklerin net: Erdoğan’ın “U” dönüşüne herkes hazır

Okumaya Devam Et

Kültür

“Nerdesin Mübarek” gün sayıyor

Bir kazayla hayatı değişen senarist Ahmet üzerinden, Türkiye’nin 2015 yılından sonra yaşadığı değişimi anlatan “Nerdesin Mübarek” yakında Raindrops Tv’de başlıyor.

BOLD – İlginç hikayesi, dikkat çeken kadrosuyla “Nerdesin Mübarek” adlı dizi Raindrops Tv’de başlıyor.

Dizinin senaryosu şöyle, yapımcı Ahmet yeni filmi Selam 3’ün hazırlıklarını sürdürürken bir kaza geçirir. Uzun süre komada kalan genç adam, 3 yıl sonra uyandığında ise büyük bir şok yaşar. Artık hiçbir şey eskisi gibi değildir.

Senarist Ahmet üzerinden Türkiye’nin 2015 yılından sonra yaşadığı savrulmayı anlatan dizi yakında izleyiciyle buluşuyor.

Erdoğan ailesinin yeni tutkusu

 

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar