Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

Reddettiği rollere sonradan pişman olan ünlüler

Dün hayatını kaybeden Sean Connery sinema tarihine geçen rolleri reddeden bazı ünlüleri hatırlamamızı sağladı çünkü Connery’nin de geçmişinde böyle bir rol var.

BOLD– Bazı filmler yönetmenleriyle bazıları senaryolarıyla bazıları da hafızalara kazınan karakterleriyle akıllarda kalır. Bir Forrest Gump’ı bir Edward Scissorhands’i ya da Han Solo’yu nasıl unutabiliriz ki? Peki, bu rollerde izlediğimiz oyuncuların aslında ilk tercihler olmadığını biliyor musunuz?

İşte bu muhteşem rolleri reddeden ve genellikle çok pişman olan ünlüler…

SEAN CONNERY- YÜZÜKLERİN EFENDİSİ- GANDALF

“Beşinci günün şafağında doğuya bakın!” Hangi LOTR hayranı bu sözü Ian McKellen’ın ağzında duyduğunda heyecanlanmaz ki… Ne var ki McKellen bu rol için ilk tercih değildi. Rol ilk başta efsane oyuncu Sean Connery’ye teklif edildi. Hem de film hasılatından yüzde 10 teklifiyle. Senaryoyu anlamadığını, okurken sıkıldığını ve heyecan duymadığını söyleyen Connery rolü reddederek hem James Bond’dan sonra bir başka ikonik karakteri canlandırma fırsatını kaçırdı hem de yaklaşık 300 milyon dolardan oldu.

JOHN TRAVOLTA – FORREST GUMP- FORREST

“Hayat bir kutu çikolata gibidir içinden ne çıkacağını asla bilemezsin.” Evet, bu repliği Tom Hanks yerine John Travolta’dan duyabilirdik. Eğer ünlü aktör, o sıralar Ucuz Roman filminde yer aldığı için Forrest Gump’ı reddetmemiş olsaydı. Tamam, Ucuz Roman da harika bir film. Ama o yıl Ucuz Roman sadece En İyi Orijinal Senaryo Oscar’ını kazanırken, Forrest Gump En İyi Erkek Oyuncu ödülü dâhil 6 Oscar kazandı. Travolta, daha sonra, bu rolü reddetmenin bir hata olduğunu açıkladı.

TOM CRUİSE – MAKAS ELLER – EDWARD

Johnny Depp’in yıldızlaştığı Tim Burton filmi Edward Scissorhands’teki Edward rolü ilk olarak Tom Cruise’a teklif edilir. Ancak Tom Cruise filmin sonundan memnun kalmaz, yönetmen de finali değiştirmeyi kabul etmeyince rol Depp’in olur. İki oyuncu daha sonra “Vampirle Görüşme” filminde birlikte rol aldı.

WILL SMITH – THE MATRIX- NEO

Sinema tarihinde devrim niteliğinde değişikliklere yol açan Matrix’teki Neo rolü ilk başta o sıralar pek popüler olan Will Smith’e teklif edilir. Ne var ki Smith Wachowski kardeşlerin projesini tutmayacak kadar saçma bir proje olarak görür ve Hollywood’daki en büyük ticari fiyaskolardan biri olan Wild Wild West’te yer almayı tercih eder. Biz de böylece Keanu Reeves’li Neo’ya kavuşmuş oluruz.

AL PACINO – STAR WARS- HAN SOLO

Oscarlı ünlü oyuncu Al Pacino’nun Han Solo rolünü reddetme sebebi ise senaryoyu anlamamış olması. İşin ilginç yanı birkaç oyuncunun daha aynı gerekçeyle bu rolü reddetmesi. Sonunda rol Harrison Ford’a gitti ve modern destan Star Wars’taki en sevilen karakterlerden biri ortaya çıktı.

JACK NICHOLSON – BABA- MICHAEL CORLEONE

Jack Nicholson hem rol için fazla yaşlı olduğunu hem de rolü bir İtalyan’ın oynamasının daha iyi olacağını söyleyerek teklifi reddedince karakteri Al Pacino canlandırdı hem de üç film boyunca. Kabul ediyoruz üçüncü film bir felaketti ama Pacino böylece en ünlü suç filminin en akılda kalan karakteri oldu.

MEL GIBSON – GLADYATÖR – MAXIMUS

Yönetmen Ridley Scott’ın ilk tercihi o sıralar 44 yaşında olan Mel Gibson olsa da ünlü aktör rol için fazla yaşlı olduğunu düşünerek teklifi reddeder. Sonuçta rol 36 yaşındaki Russell Crowe’ın olur ve Crowe o yıl En İyi Erkek Oyuncu Oscar’ını kazanır.

JOHNNY DEPP – TITANIC- JACK

James Cameron’ın dünyada 1 milyar dolar hasılat yapan ilk film olma ünvanını elinde bulunduran yapımı için ilk tercih Johnny Depp’ti. Ancak ünlü oyuncu teklifi reddetti. Depp sonradan Howard Sten ile yaptığı röportajda filmin senaryosunu okumaya bile zar zor dayandığını söylemiştir. İşin ilginç yanı Leonardo Di Caprio’nun da rolü yönetmenin büyük ısrarları sonucu kabul etmiş olması.

MICHELLE PFEIFFER – KUZULARIN SESSİZLİĞİ- CLARICE

Yönetmen Jonathan Demme, Jodie Foster’ın Boston aksanından hoşlanmadığından ilk olarak Michelle Pfeiffer’ı tercih etmiş. Ancak Pfeiffer, şiddet üzerine kurulu bir roman uyarlamasında yer almak istemeyince rol Jodie Foster’ın oldu ve Foster, bu rolle En İyi Kadın Oyuncu Oscar’ını kazandı.

GEORGE CLOONEY- THELMA VE LOUSİE- J.D.

Ridley Scott’ın 1991 tarihli yapımı Hollywood’un şu anda en popüler aktörlerinden olan Brad Pitt’in çıkış filmi oldu. Bu filmdeki yardımcı rolüyle parlayan Pitt daha sonra ardı ardına büyük projelerde yer aldı. Ancak yönetmenin film için ilk tercihi George Clooney idi. Fakat oyuncu başka bir projede yer alabilmek için bu rolü reddetti. Clooney sonraları bu tercihi ile ilgili olarak çok yakın arkadaş olduğu Brad Pitt için “Ondan nefret ediyorum, ünlü olmamı geciktirdi.” diye espriyle karışık pişmanlığını dile getirdi.

Gündem

Ümit Nağmelerinden yeni eser: Gurbette vuslat yaşayanlara adandı

vuslat gurbet umit nagmeleri

Tenkil Sürecinde ülkesini terk eden Selman ve Zeynep, Fethullah Gülen’in beş farklı şiirinden alıntılarla yapılan ‘Gurbet içinde Vuslat’ adlı eseri seslendirdi. Ümit Nağmelerinin Youtube hesabında yayınlanan şarkının klibinde ise, Türkiye’yi siyasi baskılar nedeniyle terk etmek zorunda kalan ve Meriç’ten geçerken ruhun ufkuna yürüyen Gülen Hareketi gönüllülerinin ailelerinin fotoğraflarına yer verildi. BOLD

Okumaya devam et

Kültür

Nomadland Oscar’a damga vurdu: En İyi Yönetmen ödülünü ilk kez Asyalı bir kadın aldı

2021 Oscar Ödül Töreni bu yıl dünyanın farklı yerlerinde kurulan stüdyolarda yapıldı. Nomadland filmi 3 dalda Oscar aldı. En iyi yönetmen ödülünü alan Chloe Zhao, bu kategoride Oscar alan ilk Asyalı kadın oldu.

BOLD – Oscar ödülleri olarak bilinen Akademi Ödülleri’nin 93’üncüsü dün gece Los Angeles’ta koronavirüs pandemisinin gölgesinde sahiplerini buldu.

Korona önlemleri nedeniyle geçen yıllara oranla çok az sayıda kişinin davet edildiği tören, Los Angeles’ta geleneksel olarak Oscar ödül törenlerine ev sahipliği yapan Dolby Tiyatrosu ile dünyanın farklı yerlerinde kurulan stüdyolarda yapıldı. Oscar adaylarından belirlenen bu mekanlardan birinde bizzat törene katılmaları istendi.

Çin asıllı Yönetmen Chloe Zhao

Bu yıl Oscar’a yönetmenliğini Chloe Zhao’nun yaptığı ‘Nomadland’ damgasını vurdu. Altın Küre de dahil olmak üzere bu yıl verilen birçok ödül töreninden zaferle dönen ‘Nomadland’ Oscar’ın da favorisiydi.

FİLMDE PROFESYONEL OLMAYAN İSİMLER DE YER ALDI

Frances McDormand

Nomadland’in hikayesi Frances McDormand’in canlandırdığı ve ABD’nin batısında karavanıyla göçebe olarak yaşamını sürdüren, geçici işlerle para kazanan ve yol boyunca kendi gibi göçebe insanlarla tanışan Fern isimli kadın karakter etrafında şekilleniyor. Filmde oynayanların çoğu profesyonel oyuncu değil, gerçek hayatta da göçebe yaşayan isimler.

‘Nomadland’ En İyi Film, En İyi Yönetmen ve En İyi Kadın Oyuncu dallarında Oscar’ın sahibi oldu.

Zhao, En İyi Yönetmen dalında Oscar kazanan ilk Asyalı kadın oldu. Çin asıllı Zhao, aynı zamanda En İyi Yönetmen dalında Oscar kazanan ikinci kadın oldu.

Zhao, “Bu ödülü, tüm zorluklara karşın iyilik için direnme inancına ve cesaretine sahip olan herkes için alıyorum. İnsanlar doğuştan iyilerdir. Ben dünyanın her yerinde, her zaman tanıştığım insanların içinde iyiyi bulabildim” dedi. ABD’li aktris Frances McDormand ‘Nomadland’daki rolü ile üçüncü Oscar’ını kazandı.

HOPKİNS, 83 YAŞINDA OSCAR ALDI

Anthony Hopkins

En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar’ın sahibi ‘The Father’daki rolü ile Anthony Hopkins oldu. İkinci Oscar’ını kazanan İngiliz oyuncu, ‘The Father’da bir demans hastasını canlandırıyor. Film, En İyi Uyarlama Senaryo dalında da ödül kazandı.

83 yaşındaki Anthony Hopkins, bu ödülü alan en yaşlı kişi olarak kayda geçti.

EN İYİ YARDIMCI KADIN VE ERKEK OYUNCULAR

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünü Minari filmindeki rolüyle Yuh-Jung Youn aldı ve bu kategoride ödül alan ilk Koreli aktris olarak tarihe geçti.

Ödülünü Brad Pitt’ten alan Yuh-Jung Youn, “Bay Pitt, sizinle sonunda tanıştığıma çok memnun oldum” sözleriyle izleyicileri güldürdü.

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar’ını ise ‘Judas and the Black Messiah’taki rolü ile Daniel Kaluuya kazandı.

1960’larda ABD’deki siyahların hareketi Kara Panter Partisi’ni (Black Panther Partisi) anlatan filmde H.E.R., Dernest Emile II und Tiara Thomas’ın seslendirdiği “Fight For You” En İyi Özgün Şarkı dalında Oscar’ını kazandı.

Siyahları konu eden bir diğer film ‘Ma Rainey’s Black Bottom’ En İyi Kostüm Tasarımı ve En İyi Makyaj ve Saç Tasarımı dallarında Oscar aldı. Film, siyah caz şarkıcısı Ma Rainey’in hayatından bir kesit sunuyor.

‘MANK’ 2 DALDA ÖDÜL KAZANDI

En İyi Film ve En İyi Yönetmen ödülleri de dahil toplam 10 dalda ödüle aday gösterilen David Fincher imzalı ‘Mank’ En İyi Görüntü Yönetmeni ve En İyi Yapım Tasarım dallarında ödül kazandı.

En İyi Yabancı Film ödülünü Danimarkalı yönetmen Thomas Vinterberg’in ‘Druk’ (Another Round) kazandı.

En İyi Belgesel kategorisinde ‘My Octopus Teacher’ Oscar ödülünün sahibi oldu.

En İyi Özgün Senaryo Ödülü’nü, ‘Promising Young Woman’ filmiyle Emerald Fennell kazandı.

En İyi Ses ödülünü ‘Sound of Metal’ filmi aldı. Sound of Metal’in ikinci Oscar’ı ise En İyi Film Kurgusu kategorisinden geldi.

‘Two Distant Strangers’, En İyi Kısa Film ödülünü aldı. Filmin yönetmenlerinden Travon Free, ödülünü alırken “ABD’de polis tarafından öldürülen siyahları” hatırlattı.

En İyi Kısa Animasyon ödülü, ‘If Anything Happens I Love You’ filmine verildi.

En İyi Animasyon kategorisinde ise Walt Disney yapımı ‘Soul’ filmi Oscar’ın sahibi oldu. Soul’un ikinci Oscar’ı ise En İyi Özgün Müzik kategorisinden geldi.

En İyi Kısa Belgesel ödülünü “Colette” adlı belgeselle Anthony Giacchino ve Alice Doyard aldı.

En İyi Görsel Efekt kategorisinde Tenet, Oscar’ın sahibi oldu.

50 at Almanya’ya mı kaçtı?

Okumaya devam et

Kültür

Gülen’in son kitabı: Hakk’a Adanmışlar Yolu

Fethullah Gülen Hocaefendi’nin Çağlayan dergisinde kaleme aldığı başyazıları ‘Hakk’a Adanmışlar Yolu’ adıyla kitaplaştı. Gülen’in Nisan 2017 ile Eylül 2019 tarihlerinde kaleme aldığı yazılara yer verilen kitap, Hizmet Hareketi mensuplarına Türkiye’de uygulanan Tenkil Sürecini de anlatıyor.

BOLD – Süreyya Yayınlarından çıkan kitap, Gülen Hocaefendi’nin Nisan 2017 ve Eylül 2019 tarihlerinde kaleme aldığı yazılara yer veriyor. Çağ ve Nesil serisinin son kitabı olan Hakk’a Adanmışlar Yolu, Hizmet hareketinin Türkiye’de tenkile tabi tutulduğu süreci anlatması açısından önem taşıyor.

Kitap son süreçte yaşananlara farklı açılardan yaklaşıyor. İman, İslam ve ihsan çizgisinden çıkmamaya önem gösteren Gülen, yaşanan süreci, tenkili ve soykırımı satır aralarında anlatıyor.

Kitap, Amerikada ANT Stores (www.antstores.com) Avrupada Kitap Dünyası (www.kitapdunyasi.eu) mağazalarından satın alınabilir.

Anne-babası gözaltına alınan Zeynep bebek evde yalnız bırakıldı mı?

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0