Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Sağlıkçılar Kovid-19 görevinden kaçmak için AKP’li torpil arıyor

Artan koronavirüs vakalarıyla birlikte sağlıkta torpil iddiaları gündeme geldi. İddiaya göre filyasyon ekibinde görevli kimi sağlık çalışanları, koronavirüs görevlerinde yer almamak için AKP’li siyasilerden torpil istiyorlar. 

BOLD – Koronavirüs bu sefer ilginç torpil iddialarıyla gündeme geldi. İzmir’de AKP’li olduğu belirtilen bazı sağlık çalışanlarının, koronavirüs görevlerine gitmemek için siyasilerden torpil talep ettikleri öne sürüldü. Hastalığın bulaşma riskinin yüksek olması sebebiyle İzmir’deki bazı sağlık çalışanlarının AKP yöneticilerini ve İzmir milletvekillerini arayıp, torpil istediği iddia edildi.

ÇOCUĞUM VAR, FİLYASYON GÖREVİ VERİLMESİN

Cumhuriyet’ten Mehmet İnmez’in haberine göre sokakta temaslı taraması yapan filyasyon ekipleri gece gündüz çalışmaya devam ediyor. Ancak İzmir’de AKP oldukları ileri sürülen bazı sağlık çalışanlarının filyasyon ekibinde görev almamak için siyasi torpil arayışına girdiği ortaya çıktı. Görevlilerin risk oranı fazla olduğundan görevlendirme yapılmaması için AKP’lileri arayıp “Bizi filyasyon ekibinde görevlendirmesinler. Çocuğum var” diyerek torpil istediği iddia edildi.

“LİSTE GÖNDERİLDİ” İDDİASI

AKP’li siyasilerin ise görevlendirme yapan il sağlık müdürlüğüne isim listesi gönderdiği iddia edildi. Siyasi torpil yanında hastane yöneticilerinin de AKP’li olmayan sağlık çalışanlarını sürekli filyasyon ekibine yazdığı ileri sürüldü. Aylardır filyasyon ekibinde görev yapan sağlık çalışanları, “Bizim de çocuklarımız ve ailemiz var. Siyasi düşüncemiz farklı olduğu için sürekli bize görev yazıyorlar. AKP’li olanlar ise isimlerini yazdırarak görev almıyorlar” diyerek ayrımcılık yapılmasına tepki gösterdi.

SENDİKA TORPİL İDDİALARINI DOĞRULADI

Torpil iddialarını doğrulayan Birlik Sağlık Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol da filyasyon ekibinde görevli sağlık çalışanlarına ayrımcılık ve torpil yapıldığına şahit olduğunu söyledi. Doğruyol, “Filyasyon görevine gitmemek için sağlık çalışanları siyasilerden torpil arıyor. Filyasyon ekibi tükenmiş durumda. Siyasiler, sağlık çalışanlarının üzerinden elini çeksin. Bürokratları rahat bıraksınlar” dedi.

Bahçeli, Kılıçdaroğlu’na küfür ve tehdit yağdıran Çakıcı’ya sahip çıktı: Ülküdaşım

Gündem

Şişli Belediye Başkan Yardımcısı PKK operasyonunda gözaltına alındı

İstanbul’da PKK/KCK’ya yönelik operasyonda, 19 şüpheli gözaltına alındı. Operasyonda gözaltına alınanlar arasında Şişli Belediye Başkan Yardımcısı Cihan Yavuz’un da bulunduğu belirtildi.

BOLD – İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında, PKK/KCK adına faaliyette bulundukları iddiasıyla 25 kişi hakkında gözaltı kararı verildi.

İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, farklı ilçelerde 28 adrese düzenledikleri eş zamanlı operasyonda, aralarında Şişli Belediye Başkan Yardımcısı Cihan Yavuz’un da bulunduğu 19 şüpheliyi gözaltına aldı.

Şüphelilerin Emniyet’teki işlemleri sürüyor.

Tutuklu gazeteci Harun Çümen: “Koğuşta 25 fare öldürdük çıldırmak üzereyiz”

Okumaya devam et

Gündem

Sağlık Bakanlığı Bakan Koca’nın “ilk yerli aşı” açıklamasını yalanladı

Türkiye’nin 1931 yılından beri aşıda seri üretim yaptığı ortaya çıktı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın uluslararası standartlarda ilk yeri aşının üretildiğini açıklamasına rağmen bakanlığın internet sitesinde 1931 ve 1996 yılları arasında Türkiye’de aşının seri olarak üretildiği bilgisi yer aldı.

BOLD – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, uluslararası standartlarda üretilen ilk yerli tetanos-difteri aşısının kullanıma hazır olduğunu açıkladı. Buna karşın 1931-1996 yılları arası yerli seri üretim olduğu ortaya çıktı. Sağlık Bakanlığı’nın aşı sayfasına göre ise, Türkiye’de 1931 yılından 1996 yılına kadar tetanos ve difteri aşıları üretildi.

SERİ AŞI ÜRETİMİ YAPAN MERKEZİ AKP KAPATTI

Cumhuriyet’in haberine göre, Kapatılan Hıfzıssıhha Enstitüsü’nde 1940’lı yıllara kadar tifo, tifüs, difteri, BCG, kolera, boğmaca, tetanos ve kuduz aşıları seri üretimle oluşturuldu. Enstitü 2011 yılında AKP tarafından kapatıldı.

İLK AŞILAR OSMANLI DÖNEMİNDE

Koca, yaptığı yazılı açıklamada, “yerelleşme ve millileşme politikası doğrultusunda” bakanlığın desteğiyle 2015’ten beri yürütülen çalışmalarda erişkin tipi tetanos-difteri aşısının tüm üretim süreçlerinin tamamen yerli imkânlarla tamamlandığı belirtti. Oysa Sağlık Bakanlığı’nın “Türkiye’de Aşının Tarihçesi” adlı internet sitesine göre, Türkiye’deki ilk yerli aşı çalışmaları Osmanlı dönemine dayanıyor.

Sitede verilen bilgiye göre aşı üretimi Türkiye Cumhuriyeti öncesine kadar uzanıyor. Osmanlı döneminde 1913 yılında dizanteri ve veba aşıları Türkiye’de ilk defa hazırlandı ve uygulandı. Cumhuriyet döneminde, 1928’de kurulan Hıfzıssıhha Enstütüsü ile üretim merkezileştirildi.

1940’TA ÇİN’E KOLERA AŞISI GÖNDERİLDİ

Hıfzıssıhha Enstitüsünde 1940’lı yıllara kadar tifo, tifüs, difteri, BCG, kolera, boğmaca, tetanos, kuduz aşıları seri üretimle oluşturuldu. Türkiye’de 1931 yılından 1996 yılına kadar tetanos ve difteri aşıları üretildi. Hatta Kolera salgını için Çin’e 1940 yılında aşı gönderildi.

Türkiye’nin İnfluanza Laboratuvarı, 1950’de Dünya Sağlık Örgütü tarafından Uluslararası Bölgesel İnfluenza Merkezi olarak tanındı ve grip aşısı üretimine geçildi.

Okumaya devam et

Gündem

Dünya kapanıyor Türkiye ise sadece denetim yapıyor

Türkiye son açıklanan verilerle salgında Avrupa’da birinci, dünyada ise üçüncü sıraya yükseldi. Birçok ülke bir ayı bulan kapanmaya giderken Türkiye ise sadece denetimleri artırıyor. Ülke genelinde 4 gün boyunca yoğunlaştırılmış denetim yapılacak.     

BOLD – İçişleri Bakanlığı tüm valiliklere “Kovid-19 Denetimleri” konulu genelge gönderdi. Genelgeye göre ülke genelinde 4 gün boyunca başta pazar yerleri, toplu ulaşım araçları ve alışveriş merkezleri olmak üzere vatandaşların kalabalık şekilde bulunduğu yerlere yönelik yoğunlaştırılmış denetimler yapılacak.

HER PAZARA BİR YÖNETİCİ

Denetimlerde toplu ulaşım araçları tek tek durdurulacak, HES kodu uygulaması, maske takma zorunluluğu ile hijyen/temizlik tedbirlerine bakılacak. Yerel yönetimler tarafından her bir pazar yeri için yönetici belirlenecek, bu yöneticiler valilik ve kaymakamlıklara bildirilecek. Pazar yeri yöneticisi Kovid-19 salgını kapsamında pazar yerlerinde alınması gereken tedbirlerden ve belirlenen kurallara uyulmasından sorumlu olacak.

DENETİMLERİN SALGINLA MÜCADELEYE ÖNEMLİ KATKILARI VAR

Genelgede koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında içerisinde bulunulan kontrollü sosyal hayat döneminde temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra tüm iş kolları ve yaşam alanları için belirlenen tedbirlere uyulmasının salgınla mücadelede, başarı açısından büyük önem taşıdığı belirtildi. Genelgede bugüne kadar vali/kaymakamların koordinasyonunda kamuoyunda görünürlüğü yüksek denetimlerim salgınla mücadeleye önemli katkıları olduğu ifade edildi.

Korona tedavisinde yataklar açık artırmaya çıktı: Parayı bastıran tedavi oluyor

Okumaya devam et

Popular