Bizimle iletişime geçiniz

BOLD ÖZEL

Türkiye’nin ‘bebek mahkum’ utancı

Türkiye, Dünya Çocuk Hakları Günü’nü cezaevlerinde tutulan binlerce çocuk ayıbıyla yaşıyor. Adalet Bakanlığı uzun süredir verileri paylaşmadığı için cezaevlerinde şu an kaç çocuğun olduğu kesin olarak bilinmiyor. Cezaevi ile henüz anne karnındayken tanışan Murat Meci de onlardan sadece biriydi. Murat çektiği onca sıkıntının ardından 9 aylıkken cezaevinden çıktı. Ancak binlercesi hala demir parmaklıklar ardında.

BOLD ÖZEL – İnsan Hakları Derneği’nin 20 Nisan 2020 tarihinde açıkladığı verilere göre 0-6 yaş arası 780 çocuk, anneleriyle birlikte cezaevinde. Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü cezaevinde olan 0-6 yaş arası çocuk sayısını en son 14 Kasım 2018 tarihinde 743; 0-3 yaş arası çocuk sayısını ise 343 olarak açıkladı. O tarihten bu yana bu yaş grubuyla ilgili Adalet Bakanlığının kamuoyuna açıkladığı resmi bir rakam yok. Bu sebeple net sayı bilinmiyor.

Bakanlık, 18 Şubat 2019 tarihinde 12-15 yaş arasında 146; 15-18 yaş arasında ise 2 bin 746 tutuklu veya hükümlü çocuk olduğunu açıkladı. Ancak bu açıklamada da 0-12 yaş arası çocuklarla ilgili bir bilgi yine paylaşılmadı.

UNICEF önderliğinde tüm dünyanın her yıl 20 Kasım’da kutladığı Dünya Çocuk Hakları Günü’nü Türkiye, yine cezaevinde büyümek zorunda kalan çocukların utancıyla geçiriyor.

YÜZLERCE ÇOCUK CEZAEVİNDE MAHKUM HAYATI YAŞIYOR

Ağır cezaevleri şartlarında büyümek zorunda kalan o çocuklardan biri de Murat Meci’ydi. Şimdi 3 buçuk yaşında olan Meci, cezaevi ile ilk tanıştığında henüz annesinin karnındaydı. Annesi Özlem Meci terör örgütü üyeliği suçlamasıyla tutuklanınca küçük Murat da 5 aylıkken anne karnında İzmir Şakran Kadın Kapalı Cezaevine girdi.

ANNE KARNINDA DEMİR PARMAKLIKLAR ARDINA

Özlem Meci cezaevi şartlarında yeterli beslenemediği için erken doğum yaptı. Prematüre doğan Murat, ciğerlerine su dolduğu için başka bir hastanede yoğun bakıma alınırken, anne cezaevine götürüldü. Minik Murat anne sütü içemediği için hastalığının üzerine bir de ileri derecede sarılık eklendi. Anne ise çocuğuna götürülmeyen sütünü cezaevinde lavaboya dökmek zorunda kaldı.

EK GIDA OLARAK GOFRET VE ÇİKOLATA VERDİLER

Murat, annesine ve anne sütüne kavuştuktan sonra iyileşebildi. Ancak büyüdüğü ortamda yeterli gıda yine yoktu. Anne Özlem Meci, oğlu Murat’ın ek gıdaya başlama döneminde cezaevinin kendilerine ek gıda adı altında çikolata, gofret ve bisküvi verdiğini söyledi.

EV TARHANASI DEĞİL CEZAEVİ TARHANASI

Murat büyüdükçe anne sütü de yetmemeye başladı. İlk zamanlar Özlem Meci ve onun gibi çocuklu olan kadınlar, karavana yemeğini sudan geçirip kendi çocuklarına yedirmeye çalıştı. Ancak bebeklere bu yemekleri yediremediler. Bunun üzerin bir araya gelen kadınlar, cezaevi tarhanası yaptı. Anne Meci o günleri “Artan nohut yemeğini, ekmeği  hangi malzeme varsa onları yoğurup mayalandırıyorduk. Buzdolabına saklardık. Çocuklar yiyecekleri zaman çıkarıyorduk. Hemen ısıtıcıda pişiriyorduk.  Onları yediriyorduk” diyerek anlattı.

ANNESİNİN İLK HEDİYESİ ÇAMAŞIR MANDALI VE PLASTİK TABAK OLDU

Murat’ın ilk oyuncağı cezaevi yönetiminin verdiği peluş oyuncak oldu. Diğer oyuncakları ise annesinin cezaevi kantininden aldığı plastik tabak, ve mandaldı. Büyüklerin bile zorluk çektiği cezaevi şartlarında bebeklerin bakımı daha zor oldu. Cezaevinde zaman zaman sıcak suya ulaşma konusunda da sıkıntılar çektiklerini anlatan anne Meci, oğlunu leğenin içinde ve ancak saç kurutma makinasının sıcağında yıkayabildiğini anlattı ve “Birimiz saç kurutma makinası tuttuk, çocuk üşümesin diye, birimiz hemen suyu ısıttık ketılda. O şekilde ilk banyosunu yaptırmış oldum” dedi.

DIŞARIDAKİ DÜNYAYA UYUM SAĞLAMAKTA ZORLANDI

Anne Meci ilk önce tahliye oldu, ardından da beraat aldı. Dış dünyayla ilk kez tanışan Murat ise yeni hayatını uzun süre garipsedi. Bebeğinin halıya basamadığını belirten anne Meci, “Kimseye gitmiyordu benden başka. Herkese garip bakıyor, her şeyi garipsiyordu. Serbest bir ev ortamına girdi, yerde halılar var. Değişik geldi çocuğa. Cezaevinde hiç canlı hayvan görmedi.  Bizim cezaevi avlusu kapalı olduğu için tellerle  kuşları böcekleri görmesi mümkün olmadı. Ağaçları, kuşları ilk gördüğünde gülümsedi. Heyecan yaptı” diyerek o günlerini anlattı. Murat’ın babasını fotoğraflardan tanıdığını anlatan Meci, “Babasının kucağına ilk kez gittiğinde 9 aylıktı. Babası ne yapacağını bilemedi. Şok oldu” dedi.

Murat Meci, cezaevi günlerinin ardından şimdi özgür. Ancak cezaevlerinde hala 0-6 yaş arası yaklaşık 780 bebek mahkum hayatı yaşıyor.

BOLD ÖZEL

Bir aylık hamile akademisyen Emel Top Bayraktar tutuklandı

Hamile bir kadın daha tutuklandı. Bingöl Üniversitesinde çalışan ve hamile olduğunu yeni öğrenen Emel Top Bayraktar tutuklanıp cezaevine gönderildi.

BOLD ÖZEL – Üç yıldır Bingöl Üniversitesinde araştırma görevlisi olarak çalışan Emel Top Bayraktar (29) 8 Nisan’da tutuklanıp Bingöl M Tipi Cezaevine gönderildi. 7 Nisan’da gözaltına alınan Bayraktar bir gece nezarethanede kaldıktan sonra ertesi gün tutuklandığı öğrenildi.

HAMİLE OLDUĞUNU YENİ ÖĞRENDİ

Cemaat soruşturmaları kapsamında tutuklanan Emel Top Bayraktar’ın, kendileriyle ilgilendiğini söyleyen üniversite öğrencilerinin ifadeleri ve Bylock kullandığı iddiasıyla tutuklandığı belirtildi. Hamile olduğunu kendisi de yeni öğrenen Bayraktar’ın, elinde resmi bir rapor olmadığı için SEGBİS ile bağlandığı Manisa 2. Sulh Ceza Mahkemesi’nde hamileliğini söylemedi.

İfadesinde, üniversiteyi çok zorluklarla okuduğunu vurgulayan Bayraktar, “Bu suçlamalar beni ziyadesiyle üzmektedir. Vatanımı, milletimi çok seviyorum. İhanet etmeyi kendime ve kimseye yakıştıramıyorum.” dedi.

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

AKP’nin aldığı devlet yardımı çok ödediği vergi az 

Anayasa Mahkemesi, partilerin 2017 yılı kesin hesap defterlerini inceledi. İnceleme sonucunda ilginç detaylar ortaya çıktı. Vatandaşın vergilerinden en çok Hazine yardımı alan AKP’nin, MHP’den az vergi ödediği ortaya çıktı.

BOLD ÖZEL – Vatandaşın ve şirketlerin ödediği vergilere sürekli zam yapan AKP Hükumeti’nin ödediği vergi ‘devede kulak kaldı.’ Resmi Gazetede yayımlanan Siyasi Parti Mali Denetim Kararları AKP’nin gelir gider rakamlarını ortaya koydu.

Anayasa Mahkemesinin incelediği AKP’nin 2017 yılı kesin hesap çizelgesine göre iktidar partisine 119 milyon 170 bin 658 lira devlet yardımı yapıldı. Bunun karşılığında AKP, devlete ödenen kesin vergi rakamı açıklanmadı. Vergi, sigorta, noter ve mahkeme gideri kalemlerinin toplamında 256 bin 409 lira gider yazıldı.

HAZİNE’DEN ALIP AKP’LİLERE AKTARIYOR

186 milyon 338 bin 126 liraya ulaşan AKP gelirlerinin 119 milyon 170 bin 658 lirası halkın vergilerinden aktarılan Hazine yardımından oluştu. Başka bir deyişle AKP gelirlerinin yüzde 64’ü devlet yardımlarından sağlandı. Partinin 196 milyon 459 bin 669 lira giderlerinin 256 bin 409 lirası vergi, sigorta, noter ve mahkeme giderlerinden oluştu. Bu giderlerin sadece 0,1’inin vergiye gittiğini gösterdi. Aslan payı ise lüks arabada kokain çekerken görüntülenen Kürşat Ayvatoğlu gibi büro elamanlarına gitti. AKP personele 22 milyon 861 bin 206 lira ödedi.

HAZİNE YARDIMI ALMAYAN DEMOKRAT PARTİ

Yine 2017 yılında MHP ise 28 milyon 653 bin 663 lira Hazine yardımı aldı. Bunun karşılığında 442 bin 229 lira vergi, sigorta, noter ve mahkeme gideri ödedi. Baraj altında kaldığı için Hazine yardımı alamayan Demokrat Parti ise 2017 yılında 13 bin 269 lira vergi ödedi. 25 Ekim 2017 tarihinde kurulan İyi Parti ise 59 lira vergi ödedi.

İRFAN FİDAN İMZASI DA VAR

AKP’nin 2017 gelir giderlerinin denk olduğu kararına varan Anayasa Mahkemesi kararında Başkan Zühtü Arslan ve üyelerin imzası yer aldı. Kararda, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın önce Yargıtay’a ardından AYM’ye atadığı İrfan Fidan’ın da imzası bulunuyor. CHP ve HDP’nin incelemeleri tamamlanmadığı için Resmi Gazetede yayımlandı.

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

AİHM’den AKP Hükumeti’ne kalabalık cezaevi sorgusu: 7 ay tuvalet önünde tutuklu yattı mı?

AİHM, Türkiye’de aşırı kalabalık ve kötü şartlardaki cezaevlerinde hak ihlaline yol açıldığı gerekçesiyle açılan 87 davada AKP hükumetinden savunma istedi. Hükumetin, tutukluların yerde yatırılması, hijyen sorunu, havalandırma eksikliği, sınırlı sıcak su ve aileden uzak cezaevlerine nakil gibi soruları cevaplamasını istedi.

BOLD ÖZEL – Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Türkiye’deki cezaevlerinde kötü şartlar nedeniyle insanlık dışı ve aşağılayıcı muameleye maruz kalan 87 tutuklu ve hükümlünün açtığı davada AKP hükumetinden savunma istedi.

Osman Kacır ve diğer 56 kişinin hak ihlali iddiasıyla açtığı davaları 16 Mart 2021’de AKP hükumetine tebliğ eden AİHM, cezaevlerinin durumuyla ilgili soruların yanıtlanmasını istedi. AİHM’in araştırdığı konuların başında, aşırı kalabalık cezaevleri geliyor. Hükumetin savunmasının ardından başvurular Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 3. maddesinde yer alan işkence ve insanlık dışı muamele ile özel hayat ve aile hayatına saygı maddelerinin ihlali kapsamında yargılama konusu edilecek.

TUVALET ÖNÜNDE YERDE YATAK

AİHM, 15 Temmuz’un ardından tutuklanan ve İzmir Menemen Cezaevinde yedi ay boyunca dönüşümlü olarak yerde şilte üzerinde yattığını beyan eden bir başvurucunun yaşadıklarını hükumete sordu. Ayrıca Kocaeli T Tipi Cezaevinde kalan bir başvurucunun ise tuvaletlerin önünde dönüşümlü şekilde yerde şilte üzerinde yattıkları, tuvaletler için 45 dakika kuyrukta kaldıkları iddialarını hükumetin cevaplamasını istedi.

SINIRLI SICAK SU

AİHM bu kapsamda çok kişilik koğuşlara yerleştirilen mahpusların sayısını, hijyen ve havalandırma eksikliği iddiasını, yerde yatak, başvuranların tutukluluk koşullarının, özellikle kişisel alanlarının olup olmadığı, sıcak su, sınırlı sayıda tuvalet, haftada üç defaya mahsus sınırlı çöp toplama gibi iddiaları hükumetin yanıtlamasını istedi.

CEZAEVLERİNİN KAPASİTESİ VE TUTUKLU SAYILARI

AİHM’nin cezaevlerinin durumuyla ilgili hükumete sorduğu sorulardan bazıları şöyle:

  • Başvuranların tutulduğu cezaevlerinin süresi, yüzeyi ve kapasitesi ve buralardaki tutukluların sayısı
  • Koğuşlardaki pencerelerin tanımı, boyutları ve sayısı ve tutukluların bunları açma imkanı
  • Erişime izin verilen açık alan yüzeyi ve günlük zaman çerçevesi
  • Birimlerdeki tuvalet ve duş sayısı
  • Tuvalet ve duşlara erişim ve sıcak su mevcudiyeti ile ilgili sınırlamalar
  • Tesislerin temizliği, çöplerin haftalık toplama sıklığı ve temizlik malzemelerinin / ürünlerinin tutukluların kullanımına sunulmasına ilişkin yönetmelik;
  • Başvuranların gözaltına alınması sırasında izin verilen sosyal / kültürel / sportif faaliyetlerin kategorisi ve sayısı.
AİLEDEN UZAK CEZAEVİNE NAKİL

Türkiye’de aileleri ya da ikametlerinden çok uzak cezaevlerine gönderilen tutuklu ve hükümlülerin açtığı 30 davada da AİHM Türk hükumetinden savunma istedi. Mehmet Subaşı ve 30 tutuklu-hükümlünün açtığı davada Türk hükumetinden savunma isteyen AİHM, cezaevi yönetiminin kararları ile okula giden çocuklarıyla ziyaret gününde ya da telefonla görüşememeleriyle ilgili başvuruları özel hayat ve aile hayatına saygı haklarının ihlali kapsamında değerlendiriyor.

AİHM bu başvurularda da AKP hükumetine şu soruları yöneltti:

  • Başvuranların aile hayatına saygı hakkına bir müdahale oldu mu?
  • Ailelerinin ikamet yerlerinden uzaktaki cezaevlerinde tutuldular mı?

Af Örgütü’ne göre Türkiye’de en acil ihtiyaç yargı bağımsızlığı

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0