Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Trump yenilgiyi kabul etti: “Biden’ın geçiş takımı ile iş birliği yapın”

ABD’de seçim sürecinin ardından sonucu kabullenmeyen, oylara itiraz eden ABD Başkanı ve Cumhuriyetçilerin adayı Donald Trump’tan kaybettiğine dair ilk işaret geldi. Trump’ın ekibine, “Biden’ın geçiş takımı ile iş birliği yapın” talimatı verdi.

BOLD – Seçim sonuçlarına yaptığı başvurular  reddedilen ABD Başkanı Donald Trump, yenilgiyi kabullenmeye başladı. Trump, ekibiyle yaptığı toplantıda seçimi kazanan Joe Biden’in geçiş takımıyla iş birliği yapılması talimatını verdi.

BELGELERİ VERMEYEN MEMURA TALİMAT VERDİ

Twitter üzerinden açıklamalarda bulunan Trump, Biden’ın geçiş sürecini başlatmak için imzalanması gereken belgeleri vermeyen Emily Murphy isimli memura talimat verdiğini söyledi. Murphy’nin ülkesine sadık bir çalışan olduğunu söyleyen Trump, “Geçiş süreci için ilk protokolleri başlatması için talimat verdim ve kendi ekibime de geçiş süreci için iş birliği yapmalarını söyledim” dedi.

“İTİRAZLARIMIZ SÜRECEK” AÇIKLAMASI

Trump bu açıklamadan yaklaşık 4 saat sonra ise Twitter’dan yine seçimi kaybetmediğini söyledi. Trump, “Bu demek değildir ki ABD tarihinin en usulsüz seçimlerine itirazlarımız sürmeyecek. Sahte oylara boyun eğmeyeceğiz” ifadesini kullandı. Birçok Cumhuriyetçi senatör ve iş insanının Trump’a “Görevi artık devret” çağrısının ağırlık kazanmasıyla ABD Başkanı’nın bu adımı attığı tahmin ediliyor.

Alman ordusu Türk gemisine neden çıkarma yaptı

Dünya

AP’den Türkiye’ye ‘Demirtaş ve Kavala’yı serbest bırakın’ çağrısı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Brüksel’de Avrupa Birliği (AB) üst düzey yetkilileri ile temaslarda bulunduğu gün Avrupa Parlamentosu’ndan dikkat çeken bir açıklama geldi. Açıklamada Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala’nın, derhal ve koşulsuz serbest bırakılmaları talep edildi.

BOLD – Avrupa Parlamentosu Türkiye’ye Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala’nın, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) kararları gereği derhal ve koşulsuz olarak serbest bırakılması çağrısı yaptı.

AP’deki siyasi grı uplar tarafından ortaklaşa hazırlanan, “Başta Selahattin Demirtaş ve düşüncelerinden ötürü hapiste olan diğer tutuklular olmak üzere, Türkiye’de insan haklarının durumu” başlıklı karar tasarısı genel kurulda bugün yapılan oylamada oy çoğunluğuyla kabul edildi.

Kararda Selahattin Demirtaş hakkında AİHM Büyük Dairesi’nin 22 Aralık 2020 tarihinde açıkladığı nihai hüküm hatırlatılıp, bu hüküm gereği Demirtaş’ın “derhal ve koşulsuz serbest bırakılması” talep edildi.

AİHM kararlarının Avrupa Konseyi üyesi devletler için bağlayıcı olduğunun hatırlatıldığı kararda, aksi takdirde Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi (AİHS) ile zıtlık oluşacağı mesajı verildi.

AİHM’nin Demirtaş’ın geçici tutukluluğunun “uzun ve yasa dışı” olduğu sonucuna vardığı not edildi. Demirtaş’ın dört yılı aşkın süredir “yasa dışı” koşullarda tutuklu olmasının, Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının “kişinin dokunulmazlığı, maddi ve manevi varlığı”yla ilgili 17’nci maddesine ve AİHS’ye aykırı olduğu görüşü kaydedildi. Ayrıca AB kurumlarından Demirtaş’ın durumunu Türk muhataplarıyla görüşmelerde gündeme getirmeleri istendi. Bu kapsamda Avrupa Komisyonu ve üye devletlere Türkiye’deki insan hakları savunucularına daha fazla kaynak aktarmaları çağrısında bulunuldu.

AVRUPA KONSEYİ’NE VE ALMANYA’YA ÇAĞRI

Avrupalı parlamenterler, AİHM kararlarının uygulanışının denetleyicisi konumundaki Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesinden mart ayındaki insan hakları gündemli toplantısında Demirtaş kararıyla ilgili bir deklarasyon yayınlayıp Türkiye’ye “kararı uygula” çağrısında bulunmasını istedi. Bakanlar Komitesi dönem başkanlığını yürüten Almanya’ya ve AB’nin Avrupa Konseyi Daimi Temsilciliğine konuyu yakın takibe almaları çağrısında bulundu.

Kararda Türk makamları ve yargı sisteminin AİHM kararlarına yönelik son zamanlardaki “hor görücü” tutumları ve Anayasa Mahkemesi’nin bazı kararlarının yerel mahkemeler tarafından uygulanmaması da “kaygı verici” olarak tanımlandı. Ankara’dan hukuk devleti ilkesinin sağlamlaştırılması için Avrupa Konseyi ile sıkı iş birliği yürütmesi istendi.

AP, Türkiye’de muhalif siyasi partilere yönelik “daimi saldırı ve baskılar”, sivil toplumun hareket alanının “daralması” ve temel hak ve özgürlüklerin “kötüleşmekte olmasından” duyduğu “ciddi endişeyi” de kararına yansıttı. Bu kapsamda, “sivil toplumun önemli ismi” olarak tanımlanan Osman Kavala’nın, hakkındaki AİHM kararı ve Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi çağrıları gereği “derhal serbest bırakılması” talep edildi.

TÜRKİYE’DE MEDYA ÖZGÜRLÜĞÜ

Türkiye’de medya özgürlüğüne de değinilen kararda, gazeteciler ve medya çalışanlarına karşı “siyasi kovuşturmaların” sona erdirilmesi istenirken, kimi sosyal medya hesaplarının kapatılması kınandı. Sosyal medya hesaplarının kapatılması “ifade özgürlüğüne yönelik ek bir kısıtlama ve sivil toplumu bastırmak için bir vasıta” olarak nitelendi.

Avrupa Parlamentosu Türkiye’deki cezasız kalan hukuksuzluklar için harekete geçti

Okumaya devam et

Dünya

Diyaloğu yeterli bulmayan AB Türkiye’den somut adımlar istedi

Dışişleri Bakanı Meclüt Çavuşoğlu, Brüksel’de AB yöneticileri ile Türkiye’nin üyelik süreci ve mevcut sorunları masaya yatırdı. Çavuşoğlu’na Avrupa Birliği’nden, “Diyalog önemli ama sahada inandırıcı adımlar atılmalı” yanıtı geldi.

BOLD – Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Brüksel’de Avrupa Birliği yöneticileri ile ‘ilişkileri normalleştirme’ ve ‘pozitif gündem yaratma’ çabaları çerçevesinde temaslar gerçekleştirdi. AB yöneticilerine, “Katılım sürecimiz canlandırılmalı, verilen sözlerin hayata geçmesi gerekiyor” diyen Çavuşoğlu’na, Avrupa Birliği’nden, “Diyalog önemli ama sahada inandırıcı adımlar atılmalı” yanıtı geldi.

“DOĞU AKDENİZ’DE TANSİYON DÜŞSÜN İSTİYORUZ”

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Brüksel’de ilk olarak AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ile bir araya geldi.

Çavuşoğlu ile birlikte ortak basın toplantısı düzenleyen Borrell, “Geçtiğimiz yıl zor bir yıl oldu. Her iki tarafta daha iyi bir atmosfer şu anda mevcut.” dedi.

Borrell, Türkiye ile Yunanistan arasında ön görüşmelerin başlamasından memnuniyet duyduklarını belirterek, “Bu konudaki niyetler beyan edildi. Bunların da artık somut adımlara dökülmesini bekliyoruz. Bir başka önemli adım ise Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Guterres’in Kıbrıs adasında yapılacak görüşmelerin tekrar başlamasıyla ilgili açıklaması oldu. Bunun da en kısa sürede başlamasını istiyoruz. Aynı şekilde, Doğu Akdeniz’deki tansiyon da düşsün istiyoruz” diye konuştu.

Geçtiğimiz yılın Türkiye ve AB ilişkileri açısından sorunlu bir yıl olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu da “Aralık zirvesi, daha pozitif bir ortam yaratmak için olumlu bir gelişme oldu. Her iki taraf da diyaloğun yeniden başlamasını istiyor. Türkiye-AB arasında pozitif atmosferin oluşturulması önemli. Ancak bunun sürdürülebilir olması için her iki tarafta da somut adımlar olması gerekir” dedi.

Çavuşoğlu, Borrell ile yaptığı görüşme hakkında yaptığı paylaşımda ise “AB ile yeni bir sayfa açmak istiyoruz. 18 Mart 2016 Mutabakatını (Göçmen geri kabul anlaşması) tüm unsurlarıyla güncellemek gerekiyor. Pozitif gündem için birlikte çalışmalıyız ” mesajlarına yer verdi.

“SAHADA İNANDIRICI ADIM”

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Brüksel’de, sabah görüştüğü Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in ardından AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Başkan Yardımcısı Margaritis Schinas, İçişlerinden Sorumlu Komiser Ylva Johansson ve Komşuluk Politikası ve Genişlemeden Sorumlu Komiser Oliver Varhelyi ile görüştü. Basına kapalı geçen görüşmelerin ardından açıklamalar birbiri ardına sosyal medyadan geldi.

Çavuşoğlu, Twitter hesabından, Von der Leyen ile görüşmesine ilişkin, “Katılım sürecimiz canlandırılmalı. Gümrük Birliği’nin güncellenmesi ve vize serbestisinin hayata geçirilmesi gerekiyor. Düzensiz göç ve terörizmle mücadelede iş birliğini artırmalıyız. Avrupa’da yükselen ırkçılık, ayırımcılık ve İslam karşıtlığıyla topyekün mücadele etmeliyiz” mesajını paylaştı.

Von der Leyen ise, “Diyalog elbette çok önemli. Ama sahada inandırıcı adımlar atılmasını da bekliyoruz” mesajıyla karşılık verdi.

SCHİNAS: OLUMLU ADIMLAR ATMA ZAMANI

Çavuşoğlu ile görüşmesinin ardından sosyal medyadan mesaj vermeyi seçen AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Margaritis Schinas da, “Önümüzdeki güçlükler ve fırsatlar açısından yapıcı bir görüşme oldu. Göç sorunu, güvenlik, halklar arası temaslar, Erasmus işbirliği yenilenmiş Türkiye-AB gündeminin merkezinde. Şimdi olumlu adımlar atma zamanı” dedi.

Çavuşoğlu’nun görüştüğü AB genişlemeden sorumlu komiseri Oliver Varhelyi de sosyal medya hesabı üzerinden görüşmeyi değerlendirdi. Varheyli, “İlişkilerimizde yeni bir sayfa açtığımızı umut ediyorum. Stratejik çıkarlarımız için yapıcı ve karşılıklı fayda sağlayıcı şekilde işbirliği umuyoruz” mesajını verdi.

Çavuşoğlu Brüksel’deki temasları kapsamında yarın AB Konseyi Başkanı Charles Michel ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile bir araya gelecek. Charles Michel, bu görüşmelerin ardından, Ankara’ya giderek temaslarda bulunacak.

Avrupa Parlamentosu Türkiye’deki cezasız kalan hukuksuzluklar için harekete geçti

Okumaya devam et

Dünya

Bağdat’ta en az 32 kişinin öldüğü bombalı saldırıları IŞİD üstlendi

Irak’ın başkenti Bağdat’ta kalabalık bir pazarda düzenlenen iki intihar saldırısını Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) üstlendi. Saldırılarda en az 32 kişi hayatını kaybetti, 110’dan fazla kişi de yaralandı.

BOLD – İki canlı bomba Bağdat’ta pazar yerini hedef aldı. Saldırılarda en az 32 kişi öldü, 110 kişi de yaralandı. Uluslararası toplum tarafından kınanan saldırıların sorumluluğunu IŞİD üstlendi.

Iraklı yetkililer, her iki saldırganın pazar yerindeki kalabalığın arasına karışarak rahatsızlandığını söylediği ve çevredeki insanların etrafında toplanmasını sağladıktan sonra üzerindeki patlayıcıyı patlattığı bilgisini paylaştı.

Irak Sağlık Bakanı Hasan Muhammed el-Temimi, yaralılar arasında sağlık durumu ağır olanların bulunduğunu ve yaralıların saldırıların yapıldığı bölgenin çevresindeki hastanelerde tedavi altına alındığını açıkladı.

Tayaran Meydanı’ndaki intihar saldırılarının yaklaşık 10 dakika arayla gerçekleştirildiği açıklandı. IŞİD ise Telegram üzerinden yaptığı açıklamada, saldırıların hedefinin Şiiler olduğunu belirtti.

Saldırıyı kınayan Irak Cumhurbaşkanı Behram Salih, ülkesinin istikrarsızlığa sürüklenmesine izin verilmeyeceğini söylerken, Başbakan Mustafa El Kazimi, hükumeti acil toplantıya çağırdı.

SON 3 YILIN EN KANLI SALDIRISI

Perşembe günkü intihar saldırıları, Irak’ın son üç yıldır hedef olduğu en büyük saldırı olarak nitelendiriliyor. En son 2018 yılı Ocak ayında, aynı meydanda düzenlenen intihar saldırısında 35 kişi hayatını kaybetmişti. Söz konusu saldırı, dönemin başbakanı Haydar El İbadi’nin, IŞİD’i yenilgiye uğrattıklarını ilan etmesinin hemen ardından yapılmıştı.

Birleşmiş Milletler’in (BM) Irak temsilciliği saldırıları kınayarak, bu saldırıların “Irak’ın istikrar ve refaha yürüyüşünü zayıflatamayacağına” vurgu yaptı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Ürdün, Mısır ve Türkiye’nin de aralarında yer aldığı çok sayıda ülkeden de saldırıları kınayan açıklamalar yapıldı.

İspanya’nın başkenti Madrid’de patlama

 

Okumaya devam et

Popular