Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Türkiye göçmen politikasında sınıfta kaldı

Türkiye göçmenlerin uyumuna yönelik politikaları için ‘Göç ve Entegrasyon Politikaları İndeksi’ne göre 100 üzerinden 43 puan aldı. Uzmanlara göre göçmenlerin uyumu konusunda Türkiye’nin yapması gereken daha çok şey var.

BOLD – Göçmenlerin uyumuna yönelik araştırmada Türkiye’nin karnesi kırık notlarla dolu. 2016-2020 yılları arasında göçmenlerin entegrasyonuyla ilgili Türkiye 100 zerinden 43 aldı.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Avrupa Birliği Enstitüsü ile Göç Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen “Göç ve Entegrasyon Politikaları İndeksi (MIPEX) 2016-2020 Türkiye Karnesi Paneli” dün gerçekleştirildi. Panelde göç alan toplam 52 ülkenin MIPEX veri tabanı Türkiye’de 2016-2020 yılları arasında göçmenlerin entegrasyonuna ilişkin izlenen politikalar değerlendirildi.

EĞİTİM, SAĞLIK VE İŞ YETERSİZ

Panelde göçmenlerin sağlık ve eğitim alanındaki uyumları masaya yatırıldı. Bu alanlarla kısmi ilerleme kaydedilmiş olsa bile bunun çok sınırlı olduğu belirlendi. Göçmenlerin iş gücü piyasasına katılımı ise MIPEX tarafından elverişsiz olarak tanımlandı.

AİLE BİRLEŞİMİNDE 61 PUANDAN 53 PUANA GERİLEDİ

Panelde Türkiye’ye gelen göçmenlerin aile birleşimindeki sıkıntılarının arttığı ortaya çıktı. 2014 yılından bu yana aile birleşim alanında 61 puandan 53 puana düştü. Türkiye’nin bu alandaki puanının MIPEX standartlarına göre yarı yarıya olumlu olarak tanımlandığını belirten hukukçu Neva Öztürk, bu durumun yeterli olmayacağını aktararak “Daimi ikametgah izni alanındaki olumlu değişim ise sosyal güvence ve yardıma erişimin kolaylaşmasıyla ilişkili” dedi.

HUKUKİ HAKLARDA SIKINTILAR VAR

Göçmenlerin hukuki haklarına ilişkin kapsayıcılık yönünde sıkıntılar olduğunu söyleyen Öztürk, şöyle dedi: “Bu hususta uluslararası koruma sorumluluğunun uluslararası toplum tarafından rutin şekilde paylaşılmamasını da değerlendirmek gerekebilir. Entegrasyonu hedef alan bir hukuk sisteminden beklenen kolaylaştırıcı pozitif düzenlemeleri mevzuatımızda göremiyoruz.”

Siyasal katılım alanında herhangi bir olumlu değişim gösterememiş olan Türkiye’de yabancıların siyasi katılımın dışında tutulması, oy kullanamamaları ve siyasi partilere katılamamaları da MIPEX tarafından kritik olumsuzluk şeklinde tanımlandı.

Panelde yapılan sunumda “Türkiye 2019’da sosyal uyum politikaları açısından 100 puan üzerinden 43 puan aldı. Bu da ülkemizin göçmenler için eşit haklar, fırsatlar ve güvenliği gerçekten garanti etmek için yalnızca yarı yola yaklaştığı anlamına geliyor” dendi.

Okumaya devam et
Reklamlar

Gündem

Oğuzhan Müftüoğlu’ndan Perinçek’in sözlerine tepki: Soytarılık

Türkiye devrimci hareketinin önde gelen isimlerinden Oğuzhan Müftüoğlu, Perinçek’in, “Deniz Gezmişler, Mahir Çayanlar benim emrimdeki kişilerdir” sözlerini “soytarılık” olarak niteleyerek, “Bence dengesiz bir insan. Aklının yerinde olduğunu düşünmüyorum” dedi.

BOLD – Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in “Deniz Gezmişler, Mahir Çayanlar benim emrimdeki kişilerdir” açıklamasına tepki gösteren Türkiye devrimci hareketinin önde gelen isimlerinden Oğuzhan Müftüoğlu, “Denizlerin, Mahirlerin böyle bir soytarılığa alet edilmesini doğru bulmuyorum” dedi.

68 GENÇLİK HAREKETİ LİDERİYDİM

Perinçek, partisindeki istifalar üzerine geçen günlerde katıldığı bir programda yaptığı açıklamalar esnasında, “Ben 1968 gençlik hareketinin lideriyim. Deniz Gezmişler, Mahir Çayanlar benim emrimdeki kişilerdir. Silahlı mücadele girişimi başlayınca, onların karşısına ben çıktım ama gene çıkarım” ifadelerini kullandı. Tepkiyle karşılanan ifadeler hakkında Türkiye devrimci hareketinin önde gelen isimlerinden, BirGün yazarı Oğuzhan Müftüoğlu, Hürriyet’ten Turan Yılmaz’a açıklamalarda bulundu.

AKLININ YERİNDE OLDUĞUNU DÜŞÜNMÜYORUM

“Denizlerin, Mahirlerin böyle bir soytarılığa alet edilmesini, ilgi çekmek için abuk sabuk konuşulmasını doğru bulmuyorum. Saçma sapan konuşmalar” diyen Müftüoğlu, “Bunlar ancak bir paranoyak, megolaman insanın söyleyebileceği şeyler. İlgi çekmek, hava atmak için mi söyleniyor? Pek de aklının yerinde olduğunu düşünmüyorum. Ben Dev-Genç’in 1970 öncesindeki merkez yürütme kurulu üyesiydim. Perinçek’in Dev-Genç’te herhangi bir görevi yoktu. Sonraki dönemdeki zigzaglarını herkes biliyor. Bence dengesiz bir insan. İzlediği siyasetin de solla bir ilgisi yok” dedi.

4 yılda tam 41 insan Türkiye cezaevlerinde kanser olup öldü

Okumaya devam et

Gündem

Aşı haritası aktif hale getirildi: Anlık takip edilecekler

İllere göre koronavirüs vaka sayılarını açıklamayan Sağlık Bakanlığı, Türkiye’nin aşı haritasını erişime açtı. Bugüne kadar 1 milyon 268 kişinin aşı olurken, günlük aşı tablosu Sağlık Bakanlığının ‘Kovid-19 Aşısı Bilgilendirme Platformu’ üzerinden anlık olarak takip edilebiliyor.

BOLD – Türkiye’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) aşılama süreci Çin’den alınan aşılarla devam ediyor. İllere göre koronavirüs vaka sayılarını açıklamayan Sağlık Bakanlığı iller bazında aşı dağılımının yer aldığı aşı haritasını aktif hale getirdi.

ANLIK TAKİP EDİLEBİLECEK

Türkiye’deki 81 ilde ilde aşılananların sayısı covid19asi.saglik.gov.tr sitesi üzerinden anlık olarak takip edilebiliyor. İllere göre aşı dağılımı 10 dakikada bir güncelleniyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Twitter’dan yaptığı açıklamada, “1.200.000’den fazla kişi şu ana kadar aşı oldu. Türkiye’de iller bazında aşı dağılımını görebilirsiniz. Pazartesi gününden itibaren bunu canlı olarak takip edebileceksiniz. En çok sağlık çalışanımızın bulunduğu İstanbul’da 224.000’den fazla kişi aşı oldu” dedi.

4 yılda tam 41 insan Türkiye cezaevlerinde kanser olup öldü

 

Okumaya devam et

Gündem

Tayyip Erdoğan’dan ‘daha müreffeh Türkiye’ paylaşımı!

Tayyip Erdoğan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Türkiye’yi daha müreffeh bir geleceğe ulaştırmak için azim ve kararlılıkla çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

BOLD – Sosyal medya hesabından ‘Geçtiğimiz hafta neler yaptık?’ başlıklı bir paylaşım yapan AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Türkiye’yi daha müreffeh bir geleceğe ulaştırmak için azim ve kararlılıkla çalışmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

GEÇEN HAFTA ÖNEMLİ PROJELERİ HAYATA GEÇİRDİK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medya hesabından ‘Geçtiğimiz hafta neler yaptık?’ başlıklı paylaşımda bulundu. Erdoğan, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Geçtiğimiz hafta özellikle tarım, enerji ve savunma sanayii alanlarında birçok önemli hizmeti ve projeyi hayata geçirdik, hizmete alınacak eserlerin yapımına hız kazandırdık. Türkiye’yi daha müreffeh bir geleceğe ulaştırmak için azim ve kararlılıkla çalışmaya devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

ÖDÜL TÖRENİ DE PAYLAŞIMDA YER ALDI

Paylaşımda ayrıca “Milli Fırkateyn İstanbul F515 denize indirildi, Ergani ve Başlar barajları ile Ergani İçme Suyu Arıtma Tesisi hizmete alındı, Silvan Barajı’nın dolgu çalışması tamamlandı, OECD İstanbul merkezi açıldı, Kültür ve Turizm Bakanlığı 2019-2020 Özel Ödülleri Töreni düzenlendi” bilgileri de paylaşıldı.

Erdoğan’ın Başkanlık Sistemi’ne destek yüzde 34’e düştü

Okumaya devam et

Popular