Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

2020 ‘en sıcak ikinci yıl’ olarak tarihe geçti

Dünya Meteoroloji Örgütü verilerine göre bu yıl, 2016’nın ardından ölçümlenen en sıcak ikinci yıl olarak tarihe geçiyor. BM Genel Sekreteri Guterres, insanlığın doğaya karşı savaş açtığını söyledi. 

BOLD – Bu yıl yaşanan sıcak hava dalgaları, kasırgalar, orman yangınları ve benzeri doğa olayları, 1850 yılından beri yapılan ölçümlere göre 2020’yi en sıcak ikinci yıl sınıfına yükseltiyor.

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından hazırlanan Küresel Isınma 2020 yılı raporunda da 2020’nin tarih boyunca görülmüş en sıcak 3 yıldan biri olduğuna dikkat çekiliyor.

Bu yıl yaşanan sıra dışı sıcak havalar; Avustralya’da, Sibirya ve Amerika’da görülen dev orman yangınları atmosfere yoğun duman bulutlarının çıkmasına neden oldu.

“İNSANLIK DOĞAYA KARŞI ADETA BİR SAVAŞTA”

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, New York’taki Columbia Üniversitesi’nde yaptığı konuşmada, insanoğlunun sera gazı yayılımı sebebiyle küresel ısınmanın ana kaynağı olduğunu, insanlığın doğaya karşı adeta bir savaş açtığını ve bunun aslında intihar anlamına geldiğini söyledi.

BM Genel Sekreteri, geçen yıl yaşanan doğal felaketlerin toplam faturasının 150 milyar dolar olduğuna dikkat çekti.

SERA GAZI SALINIMI REKOR DÜZEYDE GERÇEKLEŞTİ

Dünya Meteoroloji Örgütü dünya üzerindeki denizlerin yüzde 80’inde rekor düzeyde ısınmalar tespit edildiğine dikkat çekiyor. Örgüt Genel Sekreteri Petteri Taalas “2020 maalesef iklimimiz açısından yine sıra dışı bir başka yıl oldu” ifadelerini kullandı.

Sera gazı salınımı dünya genelinde koronavirüs salgını nedeniyle yaşanan karantinalara rağmen bu yıl da rekor düzeylerde gerçekleşti.

BM karar aldı: Kenevir ‘en tehlikeli uyuşturucular’ listesinden çıkarıldı

Dünya

Türkiye-Yunanistan askeri heyetleri arasında görüşmeler Brüksel’de başlıyor

Türkiye-Yunanistan askeri heyetleri arasında ayrıştırma usullerinin ele alınacağı teknik toplantılar saat 15.00’de Belçika’nın başkenti Brüksel’de yeniden başlayacak.

BOLD – Milli Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile NATO Genel Sekreteri Stoltenberg görüşmesi sonrası yapılmasına karar verilen Türkiye-Yunanistan askeri heyetleri arasında ‘ayrıştırma usullerinin’ ele alınacağı teknik toplantıların bugün Türkiye saati ile 15.00’te Brüksel’de yeniden başlaması planlanıyor” ifadeleri kullanıldı.

Türkiye ve Yunanistan arasında 2016 yılında ara verilen istikşafi görüşmelerin ise 25 Ocak’ta İstanbul’da yeniden başlaması kararlaştırılmıştı.

Adı duyulmamış örgütten İdlib’de Türk askerine saldırı

Okumaya devam et

Dünya

Adı duyulmamış örgütten İdlib’de Türk askerine saldırı

Adı bugüne kadar fazla duyulmamış radikal bir grup, İdlib’de Türk askerlerine saldırı düzenlediğini iddia etti. Cumartesi günü düzenlenen saldırıda 3 Türk askerinin yaraladığı belirtildi.

BOLD – “Ensar Ebu Bekir el Sıddık Bölüğü” adlı grup,  İdlib’in kuzeyinde bir Türk askeri gözlem noktasına cumartesi günü saldırı düzenlediğini duyurdu.

Grubun sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Ebu Bekir el Sıddık Bölüğünün keskin nişancı müfrezesi, İdlib’in kuzeyindeki Batbo kasabası yakınlarında bulunan ‘Türk NATO’ ordusunun ana üslerinden birini hedef aldı” denildi.

Yerel haber kaynakları, saldırıda 3 Türk askerinin yaralandığını açıkladı. Milli Savunma Bakanlığı’ndan konuya ilişkin henüz bir açıklama yapılmadı.

2020 yılı Ağustos ayında kurulan grup, Türk ordusuna düzenlenen 3 saldırının daha sorumluluğunu üstlenmişti.

“Ensar Ebu Bekir el Sıddık Bölüğü” adlı grubun birçok üyesinin Heyet Tahrir Eş Şam ve İdlib’deki diğer radikal gruplardan ayrılan kişilerden olduğu belirtiliyor.

“Ensar Ebu Bekir el Sıddık Bölüğü” adlı grup, hem Türkiye’ye karşı hem de bölgede en etkin grup olan Heyet Tahrir Eş-Şam’a karşı mücadele ediyor.

El Kaide’nin Suriye kolu olarak bilinen Nusra Cephesi, daha önce adının değiştirerek Heyet Tahrir Eş Şam adını almıştı.

Türkiye ve Rusya’nın 2020 Mart’ında imzaladığı ateşkes anlaşmasının ardından bölgede daha önce adı duyulmamış birçok radikal grubun ortaya çıkmaya başladığı belirtiliyor.

İnsan kaçırma Freedom House gündeminde: Türkiye illegal geri getirmelerde lider

Okumaya devam et

Dünya

Joe Biden’ın yemin töreninde ‘içeriden saldırı’ alarmı

Biden’ın yemin töreninde ‘içeriden saldırı’ ihtimaline karşı FBI, Washington’daki tüm Ulusal Muhafızları güvenlik taramasından geçiriyor. Bu arada 6 Ocak’ta Kongre binası baskınına ilişkin ortaya çıkan yeni görüntüler güvenlik güçleriyle ilgili ihmal tartışmalarını yeniden gündeme getirdi.

BOLD – ABD’de 20 Ocak’ta yapılacak Joe Biden’ın başkanlık yemin töreninde görev alacak yaklaşık 25 bin Ulusal Muhafızın, “içeriden saldırı” ihtimali de dahil potansiyel tehditlere karşı Federal Soruşturma Bürosu (FBI) tarafından yeniden güvenlik taramasından geçirildiği bildirildi.

Biden’ın yemin töreni için alınan tedbirleri değerlendiren ABD Ordu Sekreteri Ryan McCarthy, orduya bağlı tüm birliklerin düzenli olarak güvenlik taramasından geçirildiğini ancak 20 Ocak için ilave güvenlik taramaları da yaptıklarını ifade etti.

Yemin töreninin olaysız geçmesi için çalıştıklarını kaydeden McCarthy, birliklerin “içeriden saldırı” ihtimali de dahil, olası tehditlere karşı eğitim aldıklarını belirtti.

McCarthy, şu ana kadarki güvenlik taramalarında kayda değer bir sorunla karşılaşmadıklarını ve somut bir tehdit unsuru bulunmadığını da kaydetti.

ABD Ordu Sekreteri, “Durumun farkında olmalıyız ve bu operasyonda yer alan bu kişileri (orduya bağlı Ulusal Muhafızları) ciddi şekilde güvenlik taramasından geçirmek için tüm mekanizmalarımızı kullanmalıyız.” değerlendirmesini yaptı.

25 BİN ULUSAL MUHAFIZ GÖZDEN GEÇİRİLECEK

Askeri yetkililer, Ulusal Muhafızların Washington’a geldiği ilk günlerde FBI güvenlik taramasının “ilave bir tedbir” olarak başlatıldığını ve çarşamba gününe kadar törende görev alacak 25 bin kadar Ulusal Muhafızın tamamının bu taramadan geçirilmiş olacağını belirtti.

ABD Kongresinde 6 Ocak’ta yaşanan baskında 1’i polis 5 kişi hayatını kaybetmiş, onlarca kişi de yaralanmıştı. Halen süren FBI soruşturma sürecinde en az 160 kişiye karşı dava açıldığı bildirilmişti.

Demokratların “isyana teşvik” ile suçladığı ABD Başkanı Trump’a yönelik azil maddesi, Temsilciler Meclisindeki oylamada kabul edilmişti. Trump’ın Kongre olayları kapsamında suçlu olup olmadığına Senatoda yapılacak oylamada karar verilecek.

KONGRE BASKININDA POLİSİN İHMALİ VAR MI?

ABD’de yeni yayımlanan bir video, 6 Ocak’taki Kongre baskınında göstericilerin nasıl içeri girdikleri ve sonrasında ne yaptıklarına ilişkin birçok detayı ortaya koydu.

Amerikan New Yorker dergisi deneyimli savaş muhabiri Luke Mogelson’ın Kongre baskını sırasında çektiği görüntüler, Amerikan kamuoyunda dikkati çekti.

Kongre binası önünde toplanan binlerce göstericiden yüzlercesinin polis barikatlarını aşarak ve bazı yerlerde polisle çatışarak binaya girdikleri anlarla başlayan videoda, yeterli sayıda güvenlik gücünün olmaması dikkatlerden kaçmadı.

Görüntülerde, karşılaştıkları polislere “burası bizim evimiz, sayımız sizden fazla, geçmemize izin verin” diyen göstericilerin bazı yerlerde kolaylıkla binanın içine doğru hareket edebildikleri ve bina içinde de az sayıda polis olduğu görüldü.

“BİZ TRUMP’I DİNLİYORUZ. O DA SENİN PATRONUN”

Bir göstericinin polise, “Biz Trump’ı dinliyoruz, o da senin patronun.” şeklindeki sözlerinin kayda geçtiği görüntülerde, Kongre binasına giren yüzlerce kişinin ellerinde bayraklarla çeşitli sloganlar atarak Senato Genel Kuruluna girdikleri anlar objektife yansıdı.

ABD’de güvenlik güçleri Joe Biden’ın yemin töreni öncesinde 50 eyalette alarmda

Okumaya devam et

Popular