Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Varlık Fonundan Milli Piyango açıklaması: Vergi kaybı yok şans oyunları gelirini artırdık

Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü Zafer Sönmez, Demirören grubu bünyesindeki Şisal Şans Oyunları şirketine devredilen Milli Piyango’da KDV gelirinin sıfırlanmasıyla ilgili konuştu. Vergi kaybı olmadığını savunan Sönmez, Milli Piyango’nun şans oyunlarından elde ettiği gelirin arttığını öne sürdü.

BOLD – Türkiye Varlık Fonu Genel Müdürü Zafer Sönmez, Habertürk TV’de Milli Piyango’da KDV gelirlerinin sıfırlanmasıyla ilgili iddialara cevap verdi.

Milli Piyango’da vergi kaybı olmadığını söyleyen Sönmez, “Bir vergi kaybı yok. Yüzde 10 şans oyunları vergisi var. 10 yıllık bir işletmeye teklif verdiğinizde ciro 900 milyon olsaydı kamuya 552 milyon kalacaktı. Bizim modelde 703 milyon kalıyor. Şans Sisal’in yüzde 9.5’tan fazla gelir kazanma ihtimali yoktur. Bunun üzerinden de KDV’sini ödemektedir. Bu gelirin KDV’si ödenmektedir. KDV konusunda istisna TVF’nin ilgili kanundan gelen istisnasıdır. Bu istisna da TVF’ye gelir yaratması için tanınmıştır. Bunun şirketin (Şans Sisal) gelirlerine bir yansıması yok” dedi.

TVF Genel Müdürü Sönmez, Milli Piyangonun KDV gelirinin sıfırlanmasıyla ilgili şu açıklamayı yaptı: “Milli Piyango’yu özelleştirmedik, birinden hizmet aldık. Türkiye’de ilk defa uygulanan bir model değil. İddaa’da da benzer bir yapı uygulanmıştı. Toplamda yüzde 40’larda olan kamu payı yüzde 25’lere indirilerek 4 katı bir kamu faydası yaratıldı. Esasında daha önce iki defa özelleştirilmesi denenen Milli Piyango’yu biz göreve geldiğimize ‘Türkiye Varlık Fonu bunu herhangi bir tarafa devretmeyecektir’ dedik. Bunun bir hizmet alımı modeliyle, herhangi bir taşerona verdiğiniz bir işletme modeliyle yapılmasının daha doğru olduğunu düşündük.

ŞİSAL YÜZDE 10 ÜZERİNDEN KDV ÖDEDİ

1 Ağustos’tan bugüne olan Milli Piyango işlemlerinde toplamda yüzde 27’lik bir kamu payı artışı var. Geçen sene 964 milyon TL ciro yaparken bizim dönemimize 2 milyar TL ciro yapmıştır. Toplam vergilere baktığınızda toplam kamu payı 703 milyon TL oldu, bunun yüzde 37’si vergiler. Vergilere baktığınızda şans oyunları vergisi, veraset intikal vergisi, bir de yüzde 9.5 olan Şans Sisal komisyonu üzerinden KDV ödendi. Bunların toplamı 261 milyon TL. Varlık Fonu’na kalan 442 milyon TL’yi de katarsak toplamda 703 milyonluk bir kamu payı yaratıldı. Bu rakam geçen sene baktığınızda 552 milyon TL’ydi. 1 Ağustos – 30 Kasım arasında hasılat yüzde 107 arttı.”

MİLLİ PİYANGONUN CİROSUNU ARTIRDIK

Şans oyunlarında gelirin geçen seneye göre arttığını söyleyen Sönmez, şöyle konuştu: “Çok yakından izliyoruz ama rakamlara baktığınızda onu görmüyorsunuz. Rakam söyleyeyim. 1 Ağustos – 30 Kasım arası geçen seneki ciro 964 milyon TL, bu seneki ciro 2 milyar TL. Biz ne yaptık: Ortalamada yüzde 59 ikramiye veriliyor, daha önceki modelde yüzde 45’lerdeydi. Yani biz Milli Piyango’yu İtalya ve Yunanistan’da olan noktaların biraz daha altında da olsa büyüterek uluslararası standartlara yaklaşmaya çalışıyoruz. Bir kere bütün MP oyunlarından elde edilen tüm ciro Varlık Fonu’nun Halk Bankası hesaplarına geliyor. Bu çok önemli. Varlık Fonu lisansın sahibidir ve lisansın bütün geliri de TVF’ye gelmektedir. TVF bunun üzerinden komisyonu, vergileri ve ikramiyeyi ödemektedir. Bunun altını çizmek istiyorum.

Kovid-19 döneminde 400 bin esnaf kepenk kapattı

Ekonomi

Kavcıoğlu faizi yine indirmedi, dolar 8,70 yolunda

Faizi indirmek için göreve getirilen Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu politika faizini sabit tuttu. Kavcıoğlu’nun temmuz ve ağustosta 100 baz puan faiz indireceği beklentisi arttı.

BOLD – TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu başkanlığında toplanan Para Politikası Kurulu piyasaların merakla beklediği kararını açıkladı.  Kurul politika faizini yüzde 19’da sabit tuttu. “Yüksek faiz emperyalizme hizmettir.” diyen Kavcıoğlu’nun 3 aydır faiz indirimi yapmaması dikkati çekti.

DOLAR 8,68’E YÜKSELDİ

Kararın hemen akabinde dolar 8,68 liraya, Euro ise 10,37 liraya çıktı. Borsa İstanbul (BİST) 100 endeksi ise 1.423 puanda.

ERDOĞAN TEMMUZ VE AĞUSTOS’U İŞARET ETTİ

AKP lideri Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 1 Haziran’da TRT Haber’de, “Merkez Bankası başkanımızla görüştüm, faizlerin inecek. Bunu temmuz-ağustosa kadar başarmamız lazım.” ifadelerini kullanmıştı. Erodoğan’ın çıkışı “Kavcıoğlu’na faiz indir talimatı” diye yorumlanmıştı.

 

Okumaya devam et

Ekonomi

Altın dünyada 100 dolar Türkiye’de 32 kuruş düştü

Uluslar arası piyasalarda altının ons fiyatında düşüş sürüyor. Mayıs ayında 1.910 dolara kadar çıkan ons fiyatı, 1.807 dolara geriledi. Türkiye’de gram altın ise 534 liradan 502 liraya indi.

BOLD – Bu yılın nisan ayından itibaren yükselişe geçen altın ABD Merkez Bankası (FED) kararı sonrası inişe geçti. Altın 8 Ocak’tan bu yana en düşük seviyesine çekildi.

DOLARDAKİ ARTIŞ DÜŞÜŞÜ YAVAŞLATTI

Ons fiyatında yüksek düşüşe rağmen Türkiye’de gram altındaki düşüş sınırlı kaldı. Türk Lirası’nın dolar karşısında değer kaybetmesi sebebiyle düşüş 32 kuruş oldu. Haziran başında tüm zamanların zirvesi 534 TL’ye yakın bir seviyede bulunan gram altın, küresel altın fiyatlarındaki düşüşe rağmen ancak 502 TL’ye kadar gerileyebildi.

ÇEYREK ALTIN 820 LİRA

Mayıs ayında 850 lira sınırına dayanan çeyrek altın fiyatı da 820 liraya geriledi.

Okumaya devam et

Ekonomi

Süte yüzde 14 zam geldi

Yem fiyatlarına gelen zamların ardından, çiğ sütün taban fiyatı da arttı. 2,80 lira olan fiyat 3,20’ye yükseldi. En ucuz paket süt 5 lira olacak.

BOLD – Ahırdaki ineklere bakma maliyetlerinin artması sebebiyle süt fiyatlarına zam yapıldı. Ulusal Süt Konseyi 1 Temmuz-31 Aralık dönemindeki çiğ süt tavsiye satış fiyatını 40 kuruş arttırdı. İnekten sağılıp daha şişelenmemiş sütün fiyatı 2,80 liradan 3,20 liraya çıktı.

EN UCUZ SÜT 5 LİRA OLACAK

Çiğ süt taban fiyatında yapılan artışın marketlerdeki süte yüzde 20 zam olarak yansıyacak. Geçen yıl 3,95 liraya satılan 1 litrelik en ucuz sütün fiyatı gelen zamlarla 4,75 liraya çıkmıştı. Yeni gelen zamla en ucuz sütün 5 liraya çıkacağı belirtildi.

YİNE ZAM YAPILACAK

Ulusal Süt Konseyi, “Maliyet ve satışlarda öngörülmeyen değişimler görülmesi durumunda yeniden toplanıp karar verecektir.” diyerek yeni zamların sinyalini de verdi.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0