Bizimle iletişime geçiniz

Medya

BİM, haber sansürü talebi kabul edilmeyince reklamını geri çekti

Milli Gazete, Türk basın tarihinin en ilginç haberlerinden birine imza attı. Gazete haberinde, BİM’in yayınlanacak bir haberi sansürlemeye çalıştığını, sansür girişimine olumsuz cevap alınca da reklamını geri çektiğini duyurdu.

BOLD – Milli Gazete, Türkiye’nin en büyük marketler zincirinden biri olan BİM’in reklam ilanını, habere sansür talepleri çevrildiği için geri çektiğini açıkladı.

Milli Gazete’nin son sayfasında ilginç bir ilan yayınlandı. Gazete, haber sansürü talebi nedeniyle reklam ilanının geri çekildiğini ifşa etti.

Normal şartlarda bugünkü sayının 3. sayfasında BİM’in reklamının bulunacağını duyuran gazete, BİM’in “haber sansürü” girişiminde bulunduğunu, talebi kabul edilmeyince de reklamın iptal edildiğini açıkladı.

Gazetenin son sayfasında, “Bugün sayfada ‘BİM reklamı’ olacaktı. Ancak reklam verenin “haber sansürü” taleplerinin kabul edilmemesi üzerine reklam geri çekilmiştir. Gelişmeler, detaylarıyla birlikte ilerleyen süreçte okuyucularımızla ve kamuoyuyla paylaşılacaktır” denildi.

Medya

Benzin 10TL’ye dayandı havuz AKP’yi nasıl savunacağını şaşırdı: Almanlar ülkeyi terk ediyor!

Türkiye’de akaryakıta gelen zamların ardı arkası kesilmezken, AKP yanlısı çizgi takip eden Yeni Akit gazetesi Türklere göre 3 kat fazla akaryakıt alım gücüne sahip Almanların ülkelerini terk ettiğini yazdı. Türkiye’deki zamlara ilişkin tek satır yazmayan gazete sosyal medyada dalga konusu oldu.

BOLD – Türkiye’de zamların arkası kesilmiyor. Benzinin litre fiyatına 25 Ekim Pazartesi gece yarısından itibaren 44 kuruş zam gelecek. “Brent tipi” petrolün varil fiyatı 85 dolara yükselirken, doların 9,66 TL ile tarihteki en yüksek seviyeye çıkması akaryakıtta zam bombardımanına yol açtı. Geçen hafta iki gün arayla motorine toplam 64 kuruş zam gelirken, motorin 8,16 TL ile benzin fiyatını geride bırakmıştı.

Türkiye’de bunlar yaşanırken AKP yanlısı çizgi takip eden havuz medyası ise zamları haber yapmamayı tercih etti.

Öte yandan Almanya’daki benzin fiyatlarını yazan Yeni Akit ise sosyal medyada espri konusu olan bir habere imza attı.

Almanya’da 28 yıl sonra ilk kez yüzde 4’ü bulan enflasyonun halkı isyan ettirdiği yazan Yeni Akit, “Akaryakıt fiyatlarında rekor kıran Almanya’da sürücüler, daha ucuza benzin alabilmek için komşu ülke Çekya’ya gidiyor. Alman sürücüler, ülkede benzin ve motorin fiyatlarının 2012 yılının ağustos ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaşması nedeniyle çareyi komşu ülke Çekya’daki benzin istasyonlarında buldu. Alman sürücüler, istasyonlarda özellikle hafta sonları metrelerce uzunlukta kuyruklar oluşuyor. Söz konusu istasyonlarda bir sürücünün yakıtını alıp kasada ödeme yapması ise toplam 40 dakika sürüyor” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE İLE ALMANYA ARASINDAKİ ALIM GÜCÜ FARKI

Almanya’da asgari ücret bin 701 euro. Mazotun litre fiyatı ise 1,53 euro. Bir asgari ücretlinin yaklaşık bin 111 litre alım gücü var.

Türkiye asgari ücret ise 2 bin 850 lira. Mazot fiyatı ise 8,27 lira. Bir asgari ücretlinin sadece 344 litre alım gücü var.

Yani bir Alman işçinin bir Türk işçisine göre 3 kat daha fazla alım gücü var.

Sosyal medyada Yeni Akit’in haberi ile dalga geçti. Bir sosyal medya kullanıcısı Yeni Akit’in haberini ‘günün zırvası Akit’te” sözleriyle ti’ye aldı.

Benzin 10 TL yolunda: 44 kuruş zam geldi

Okumaya devam et

Medya

Nihal Bengisu Karaca ile Mehmet Metiner’in ‘teröristsin’ kavgası

AKP’nin oy oranlarının düşmesi sonrası iktidara yakın gazetecilerde başlayan kavgaya bir yenisi eklendi. Nihal Bengisu Karaca, AKP eski Milletvekili Mehmet Metiner’e “Aynı şeyi söylediğim için bana ‘terörist’ demişti, teröristliği hayırlı olsun!” dedi.

BOLD – Seçim anketlerine göre büyük oy kaybı yaşadığı görülen AKP’ye yandaş gazetecilerden de eleştiriler geliyor. Özellikle Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın konumuyla alakalı düzenlemeler yapılması isteniyor. AKP’li Mehmet Metiner de Cumhurbaşkanı’nın parti genel başkanı olmaması gerektiğini açıkladı.

OY ORANLARI DÜŞÜNCE DEMOKRAT POSTUNA BÜRÜNDÜN

Metiner’in bu açıklaması Habertürk yazarı Nihal Bengisu Karaca’yı kızdırdı. Metiner’e tepki gösteren Karaca, “Ak parti oy oranlarının düştüğünü görünce hemen ‘demokrat’ postuna bürünmeyi denemiş” dedi.

TERÖRİSZLİĞİN HAYIRLI OLSUN

AKP’li Metiner’in Twitter hesabından “Cumhurbaşkanı parti genel başkanı olmamalı” sözlerini alıntılayan Karaca, kendisinin yıllarca tetikçilik yaptığını, AKP’nin oy oranları düşünce ‘demokrat’ postuna büründüğünü söyledi. “Aynı şeyi söylediğim için bana ‘terörist’ demişti, teröristliği hayırlı olsun” dedi.

6 AY ÖNCE SEN DE BANA TERÖRİST DEDİN

Karaca, aynı sözler nedeniyle kendisini 6 ay önce ‘terörist’ ilan ettiğini belirttiği Metiner için şu ifadeleri kullandı: “Rejimin/modelin daha da otoriterleşmesi için yıllarca tetikçilik yapmış olan şahıs, Ak parti oy oranlarının düştüğünü görünce hemen ‘demokrat’ postuna bürünmeyi denemiş. Oysa 6 ay önce aynı şeyi söylediğim için bana terörist demişti. O halde, teröristliği hayırlı olsun”

 

Öte yandan, AKP Hükumetine yakın gazeteci Nagehan Alçı da geçtiğimiz günlerde yeni sistemde Cumhurbaşkanı’nın tam yetkisiz olması gerektiğini açıklamıştı.

Okumaya devam et

Dünya

Frankfurt Kitap Fuarı açıldı: Sürgündeki gazeteciler tutsak meslektaşlarını anlatacak

Türkiye’de susturulmaya çalışılan gazeteciliğin sesi olmak için Uluslararası Gazeteciler Derneği (International Journalists Association) Frankfurt Kitap Fuarında stand açtı. 300 bin ziyaretçinin geldiği Fuarda Türkiye’deki gazetecilere yönelik hak ihlalleri anlatılacak.

BOLD – Uluslararası Gazeteciler Derneği, 110 Ülkeden 7 bin 140 katılımcı kuruluş ve 300 bini aşkın ziyaretçi ile alanında dünyanın en büyüğü, Frankfurt Kitap Fuarında stant açtı. Messe’deki 3 nolu bina 1. kattaki  F97 numaralı stantta Türkiye’de gazeteciliğin içinde bulunduğu durum sergilenecek.

KİTAPLARA KONU OLAN TÜRKİYE’DE YAŞANAN OLAYLAR

Fuarda Türkiye’deki gazetecilere yönelik hak ihlallerine dikkat çekilecek. Ana tema ise ‘Geçmişi anlatan bu kitaplardaki olaylar şu anda Türkiye’de yaşanıyor.’ olarak belirlendi.

SUÇLU KİTAPLAR ÖZEL RAPORU AÇIKLANACAK

Türkiye’de cezaevlerinde tutuklu bulunan gazetecilere destek için sessiz yürüyüş eylemi de yapılacak. Medya özgürlüğü ve faaliyetleri hakkında video gösterimi ziyaretçilere sunulacak. Tutuklu gazetecilerin anlatıldığı Almanca broşür dağıtımı yapılacak. Ayrıca ilk kez Solidarity With Others ile birlikte hazırlanan Suçlu Kitaplar özel raporu açıklanacak.

Fuarı ziyaret etmek isteyenler 23-24 Ekim tarihindeki halk günlerini de tercih edebilirler.

Sürgündeki gazeteciler, Frankfurt Kitap Fuarı’nda tutuklu meslektaşlarının sesi olacak

Okumaya devam et

Popular

Shares