Bizimle iletişime geçiniz

BOLD ÖZEL

Talip Aydın: Türkiye Demirtaş kararını zamana yayacak

Adalet Bakanlığı İnsan Hakları Dairesi eski Başkanı Talip Aydın, Türkiye’de tutuklu muhalif lider Selahattin Demirtaş ile ilgili AİHM’in kararını yorumladı. Türkiye’nin kararı yıllara yayacağını söyledi. “Erdoğan, Demirtaş’ı tahliye etmese de ciddi bir yaptırım gelmeyecek” dedi.

BOLD – Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), tutuklu Kürt siyasi lider Selahattin Demirtaş’ın ‘derhal serbest bırakılması’ yönünde 22 Aralık’ta nihai bir karar aldı. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, AİHM kararının tamamen siyasi bir karar olduğunu söyledi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise “Demirtaş teröristtir. AİHM’in almış olduğu karar, boşlukta bir karardır. Hiçbir anlamı yoktur. Çok net ve açıktır” yorumunda bulundu.

Karar sonrası Demirtaş’ın avukatlarının Ankara’daki yerel mahkemeye yaptıkları başvuru da reddedildi.

Türkiye’nin Demirtaş’la ilgili AİHM kararını uygulamaması durumunda karşılaşacağı yaptırımlar, özellikle de Avrupa Konseyinden ihraç edileceğiyle ilgili muhalefet cephesinden açıklamalar gelse de Adalet Bakanlığı İnsan Hakları Dairesi eski Başkanı Talip Aydın farklı düşünüyor.

Talip Aydın

turkishminute.com’dan Cevheri Güven’in haberine göre Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanlığı adına yıllarca AİHM dahil uluslararası kuruluşlarla ilişkileri yürüten Aydın, “Erdoğan rejimi bu kararı zamana, yıllara yayarak geçiştirecek” diyor.

Türkiye’nin AİHM tarafından verilen yüzlerce tahliye kararını uygulamadığını söyleyen Aydın şöyle konuştu:

“AİHM kararlarını uygulamaması yeni değil Türkiye için. AİHM’in tahliye kararı verdiği halde tahliye edilmeyen çok sayıda insan var. AİHM kararını uygulamamak Türkiye için ilk de değil son da değil. Demirtaş önemli bir isim olduğu için ses getirecektir ama sonunda benzer durumda olan yüzlerce kişiden biri olacak. Bu tip ihlal kararlarını Bakanlar Komitesi takip ediyor. Bakanlar Komitesi siyasi bir yapı ve temenniler ve bürokratik işlemler ve en fazla yapılan kınamalar arasında Demirtaş kararı kaybolup gidecek.”

“AVRUPA KONSEYİNDEN İHRAÇ YAPTIRIMI MÜMKÜN DEĞİL”

Demirtaş’ın AİHM kararı doğrultusunda serbest bırakılmaması durumunda Türkiye’nin Avrupa Konseyinden çıkartılması gibi yaptırımlar geleceğine ilişkin iddiaların temelsiz olduğunu söyleyen Aydın, AİHM’in kararlarını uygulamayan devletlere karşı sert yaptırımlar uygulayamadığını, Erdoğan’ın da bunu iyi bildiğini söylüyor:

“Avrupa Konseyi’nin para sorunu var. Bir dönem önce konsey genel sekreterinin bir yıl içinde ödemeleri yapmazsak iflas edeceğiz şeklinde bir açıklaması oldu. Avrupa Konseyi’nin maddi kriz içinde olduğunu herkes biliyor. Tabi ki Erdoğan da. Türkiye buna katkı sağlıyor. Demirtaş kararı uygulanmazsa, Türkiye kınanır, baskı görür ama daha ötesine geçmez. Erdoğan bunu biliyor. AİHM kararlarını Rusya da uygulamıyor. Konseyden çıkarma kağıt üstünde bir yaptırım sadece, uygulanamaz”

AİHM’in kendi içinde Türkiye ile ilgili kararlarda çelişkiye düştüğünü söyleyen Aydın, Erdoğan’ın da tam bu noktadan AİHM’e yüklendiğini ve “çelişki” vurgusunu yaptığını söylüyor:

“Erdoğan bu kararı siyasi gördüğünü ve uygulamayacağını söylüyor. 30 senedir devam eden ve Türkiye’nin uymadığı davalar var. AİHM o davalardaki kararlarına Türkiye’nin uymamasına sessiz kaldı. Şimdi Demirtaş kararını uygulamadığı takdirde sert bir tutum takındığında çelişkili bir duruma düşmüş olacak. Türkiye de zaten bu noktadan ilerliyor gördüğüm kadarıyla.”

“AİHM’İN TÜRKİYE TAVRI İLKESİZ”

AİHM’e yönelik sert eleştirilerde bulunan Talip Aydın, Türkiye’de ağır insan hakları ihlali tablosu varken AİHM Başkanı Robert Spano’nun Türkiye ziyaretini, turistik yerleri gezerek hediyeler kabul etmesini “rezalet” olarak niteliyor:

“AİHM, Türkiye konusunda ilkesiz davranıyor. Türk hukuk sistemini tamamen güvenilmez ilan etmek istemiyor, sistemi ayakta tutmak istiyor ama kendince bazı kişilere öncelik tanıyor ve onları kurtarmaya çalışıyor. Demirtaş gibi, tutuklu aktivist Osman Kavala gibi. Ama bu kendi içinde büyük çelişkilere neden oluyor. Anayasa Mahkemesinin hala AİHM tarafından iç hukuk yolu olarak görülmesi AİHM’in tutarsızlığına en iyi örnek.”

Türkiye’nin AİHM’de ciddi bir lobisi olduğunu belirten Talip Aydın, mahkemenin dosya hazırlama süreçlerinde Türkiye’nin etkin olduğunu, kararların alınma biçimi ve zamanlamasının ayarlanmasında bu lobinin etkin olduğunu söyledi:

“AİHM Avrupa Konseyine bağlı ve daha önceki Konsey Genel Sekreteri Norveçli Thorbjörn Jagland’la ile Erdoğan arasında çok ciddi anlamda maddi ilişkiler de döndüğünü biliyoruz. Jagland’la Erdoğan arasındaki çıkar ilişkisi Norveç’te gazetelere de yansıdı. Diğer taraftan AİHM başkanının birkaç ay önce Türkiye’ye gitmesi, orada hediyeler alması, inanılmaz şeylerdi. Türkiye’nin uluslararası mekanizmalar içinde ilişkisinin en iyi olduğu kurum AİHM. Türkiye’ye gerçekten hukuk alanında bir ceza vermek istese AİHM’in elinde o kadar çok dava var ki. Sadece Anayasa Mahkemesi etkin bir iç hukuk yolu değildir dese Erdoğan rejiminin bütün sistemi çökecek. Türkiye’de toplu ve yaygın tutuklamaları yapan Sulh ceza hakimlikleri var. Erdoğan tarafından 2014 yılında kuruldu. Bu hakimliklerle ilgili başvurularda AİHM hiçbir sorun görmedi. AİHM bu mahkemeleri iptal etmeyi bırakın, bu mahkemelerin emir ve talimatla tutuklama yaptıklarına ilişkin bir kaygı taşıdığını dahi paylaşmıyor.”

Talip Aydın, AİHM ile Türkiye ilişkisini Türkiye-İsrail ilişkisine benzetiyor:

“Erdoğan, İsrail’le kavga ederken iki ülke arasındaki ticaret hacminin artmasına benzer bir ilişki var Erdoğan rejimi ile AİHM arasında.”

DEMİRTAŞ 2016’DAN BERİ TUTUKLU

Selahattin Demirtaş, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Genel Başkanı iken 2016 yılındaki başarısız darbe girişiminin ardından tutuklandı. Demirtaş, çeşitli toplantılarda yaptığı konuşmalar gerekçesiyle dört yılı aşkın süredir cezaevinde. Kürt bir siyasetçi olan Demirtaş, ayrılıkçı Kürt terör örgütü olarak adlandırılan PKK’ya destekle suçlanıyor. Demirtaş, Kürt siyasi hareketinden bir parti olan HDP’yi Haziran 2015 seçimlerinde yüzde 13 oy oranına çıkartarak Erdoğan’ın tek başına iktidarı kaybetmesine neden olmuştu. Demirtaş, tutuklanmadan önce Erdoğan karşısında en etkili siyaset üreten lider olarak niteleniyordu ve ilk kez Türklerin de bir Kürt partisine oy verebilmesini sağlamıştı.

BOLD ÖZEL

Tayyip Erdoğan ‘ikinci evim’ dedi İranlılar deniz kenarına yerleşti

Türkiye İstatistik Kurumu’nun konut satış verilerinde ilginç detaylar yer alıyor. 2021’in ilk üç ayında Türkiye’den en çok İranlılar konut aldı. 1.599 ev alan İranlıları Irak ve Rusya vatandaşları izledi. Yabancıların en çok deniz kenarlarındaki şehirlere yerleşmeleri dikkat çekti.

BOLD ÖZEL – Türkiye’de yabancılara konut satışları, AKP siyasetiyle paralel yürüyor. 2015 yılına kadar Avrupa ülkelerinin vatandaşları Türkiye’den ev alırken, son yıllarda Orta Doğu ülkeleri ve Rusya ön plana çıktı. TÜİK’in ülke uyruklarına göre konut satış rakamlarına göre Mart ayında İran vatandaşları Türkiye’den 663 konut satın aldı. İran vatandaşlarını sırasıyla, 644 konut ile Irak, 419 konut ile Rusya Federasyonu, 302 konut ile Afganistan ve 166 konut ile Kazakistan vatandaşları izledi.

ALMANYA’NIN YERİNİ RUSYA ALDI

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “İkinci evim İran” açıklamasından sonra hızla Türkiye’den ev almaya başlayan İranlılar, geçen sene ilk kez zirveye yerleşmişti. Bu yılın ocak-mart döneminde de tablo değişmedi. 1.599 ev alan İranlılar, 1.461 konut alan Iraklılar, 938 ev alan Rusya vatandaşları ilk üç sırada yer aldı. Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Viladimir Putin ile yakın teması konut satışlarına da yansıdı. Rusya vatandaşlarının ev sahibi olma oranları yukarılara çıktı. Önceki yıllarda Almanya vatandaşları Türkiye’den en fazla ev satın alan ülkeler arasında yer alırken şimdi alımlar geriledi. Geçen yılın ilk 3 ayında 328 Almanya vatandaşı Türkiye’den ev alırken bu yıl sayı 303’e düştü. Ev alanların çoğunluğunu da çiftte vatandaşlığı olan gurbetçiler oluşturdu.

SUUDİ ARABİSTAN’A SATIŞLAR DÜŞÜYOR

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ile Suudi Arabistan yönetimi arasındaki kriz sebebiyle ambargoya varan ticari ilişkililer konut satışlarında da kendini gösterdi. Suudi Arabistan vatandaşları geçen yılın ilk üç ayında 303 ev satın alırken, bu senenin aynı döneminde 106 konut aldı.

YABANCILAR İSTANBUL’DAN EV ALIYOR

Yabancıların ev aldığı şehirlerde deniz manzaralı iller ön plana çıkıyor. Bu yılın ilk 3 ayında yabancılar İstanbul’dan 5 bin 24 konut satın aldı. Antalya’da ise 1.884 yabancı uyrukluya ev satışı yapıldı. Siyasete yakın olmak isteyen 642 yabancı Ankara’dan ev sahibi oldu.

İller                Konut satışı

İstanbul        5.024

Antalya         1.884

Ankara          642

Mersin           453

Yalova           263

Bursa             205

Samsun         190

İzmir              177

Muğla            160

Sakarya        142

Diğer             747

Toplam          9.887

TÜİK verileri.

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

AKP’li belediyeyle beraber insan kaçakçılığı mı yaptı? O şirket yetkilisi ilk kez konuştu

AKP’li Yeşilyurt belediyesinin projesiyle Almanya’ya giden 43 kişinin geri dönmemesi ile ortaya çıkan insan kaçaklığı sonrası gündeme gelen ve bu işi organize etmekle suçlanan Almanya’daki Mega Kilit GmbH isimli şirketin yetkilisi Ersin Kilit ilk kez konuştu.  

BOLD ÖZEL – Almanya’daki Mega Kilit GmbH isimli şirketin yetkilisi Ersin Kilit, AKP’li belediyeyle beraber insan kaçakçılığı yaptıkları ile ilgili suçlamalar konusunda Bold’a özel açıklamalar yaptı. AKP’li Yeşilyurt Belediyesi’yle beraber insan kaçakçılığı yapmakla suçlanan Kilit’in, Fatih Akalan’ın sorularına verdiği cevaplar…

45 kişiye neden davetiye gönderdi?
Almanya’ya kaç kişi geldi?
Masrafları şirket mi ödedi?
Organizasyon karşılığı ücret aldı mı?
Hakkında soruşturma açıldı mı?
Türk yetkililer kendisini aradı mı?

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

1 ayda 470 bin aile fakirleşti: #MilletDeğilZilletAç

açlık, yoksulluk,

Sosyal medyada #MilletDeğilZilletAç etiketi üzerinden AKP’li trollerle vatandaşların tartışması büyüyor. Sosyal Güvenlik Kurumunun verileri ise resmi yoksul sayısını ortaya koyuyor. Aylık geliri 1.192 liranın altında olan aile sayısı bir ayda 469 bin 652 arttı. İşsiz olan bu ailelerin 107 liralık Genel Sağlık Sigorta primini devlet yatırmaya başladı.

BOLD ÖZEL – SGK’nın yeşil kart verileri Türkiye’deki yoksulluğun boyutunu gözler önüne serdi. Lise ve üniversiteden mezun olup iş bulamayanlar ile işten çıkarılanları ilgilendiren bu rakamlar asgari ücretin üçte birinden az geliri olanları kapsıyor.

İŞ YOK AŞ YOK

SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı’ndan herhangi birinde sigortası olmayan bu kişiler kaymakamlıklara gidip gelir testi yaptırıyor. Bu kişilerin hem işi yok hem de evde pişirecek bir aşı yok. Gelir testinde hane içinde kişi başına gelir, brüt asgari ücret 3 bin 577 lira 50 kuruşun üçte birinden az çıkarsa primi devlet karşılıyor.

1 AYDA 469 BİN AİLE FAKİRLEŞTİ

2020 yılı aralık ayında gelir testine giren ve asgari ücretin üçte birinden az geliri olan aile sayısı 7 milyon 825 bin 828 idi. 1 ay gibi bir sürede geliri asgari ücretin üçte birinden az olanlara 469 bin 652 aile daha eklendi. 2021 ocak ayında yoksul olduğu için primi devlet tarafından ödenen aile sayısı 8 milyon 295 bin 480’e fırladı.

41 MAAŞLA GEÇİNEMEYENLER, BEDAVA PATATES SOĞAN BEKLEYENLER

Bir tarafta 30 günde 470 bine yakın aile fakirleşirken, diğer tarafta 40 maaşla geçinemediği için 41. maaşa bağlanan AKP’liler bulunuyor. Aylık 250 bin lira maaş alan AKP’lilerin Ziraat, Halkbank, Vakıfbank, Türk Telekom, Borsa İstanbul gibi kuruluşlardan yönetim kurulu üyeliği adı altında aldıkları ballı maaşlara yenileri ekleniyor. Yoksulları unutmayan AKP de market ve pazar fiyatlarına gelen zamlara yetişemeyen fakir fukaraya, çiftçinin elinde kalan patates ve soğanı dağıtacak. Garip gureba Ramazan ayında bedava patates soğanla iftar sahur yapıp oruç tutacak.

60 BİN MESAJLA YOKSULLUĞU ÖRTMEYE ÇALIŞIYORLAR

Resmi yoksul sayısını umursamayan AKP’li troller sosyal medyada açtıkları #MilletDeğilZilletAç tabelasına gönderdikleri mesajlarda muhalefet partilerinin sofralarını paylaştı.

Vatandaşlar ise aynı tabela altında paylaştıkları mesajlarda AKP’lilerin lüks yaşamından fotoğraflarla şatafatı gözler önüne serdi.

 

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0