Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

TOKİ halka konut yerine yöneticilerine rant sağlamış

Ankara Büyükşehir ve TOKİ’nin kurduğu TOBAŞ’ın halka konut yapmak yerine yöneticilerine gelir sağlamayı ön planda tuttuğu Sayıştay tarafından tespit edildi. TOKİ’nin de başkanlık onayı ile yapımından vazgeçilen imalatlar için 24,3 milyon TL fazla ödeme yaptığı raporlarda yer aldı.

BOLD – Ankara Büyükşehir Belediyesi ve TOKİ ortaklığı ile 2004’te kurulan Toplu Konut-Büyükşehir Belediyesi İnşaat Emlak Mimarlık AŞ’de (TOBAŞ), yöneticilerine ek mali katkı sağlanmasının ön planda tutulduğu tespit edildi. TOBAŞ’ın işleyiş şeklini mercek altına alan Sayıştay, Ankara’da yapımı gerçekleştirilecek projelerin inşaat ve inşaat sonrası danışmanlıkla görevlendirilen şirketin, yöneticilerine ek mali katkı sağlama amacına hizmet ettiğini belirledi.

TOBAŞ’IN YÖNETİCİ SAYISI DA ARTIRILDI

İncelemelere göre, şirketin yönetim kurulu üyesi sayısı 2008 yılında 6’dan 8’e, denetim kurulu üye sayısı ise 2’den 4’e yükseltildi. 2011’de bir değişiklik daha yapıldı ve yönetim kurulu üye sayısı 10 olarak belirlendi. Şirket, yönetim kurulu üye sayısını yükseltmek için birbiri ardına kararlar almaya devam ederek, sayıyı 2014’te 14’e çıkardı. Yönetim Kurulu Başkanı’na aylık net 7 bin TL, üyelerine ise aylık net 6 bin TL ödenmesi kararlaştırıldı. Birgün’den Mustafa M. Bildircin’in haberine göre denetçiler, “Yönetim kurulu üye sayısının 14 olarak tespit edilmesinde işletmecilik ilkelerinden çok, çalışanlara ek mali katkı sağlanmasının ön planda olduğu görülmektedir” değerlendirmesinde bulundu.

SAYIŞTAY, PROJELERE MÜKERRER ÖDEME TESPİT ETTİ

Sayıştay’ın TOKİ’ye ilişkin tespitlerinde yapım işlerinin ilk ihaleleri kapsamında imalatı ve ödemesi yapılan imalat kalemleri için ikmal ihaleleri kapsamında yeniden ödeme yapıldığı öğrenildi. Ankara Haymana’da yapılan 198 adet konut, ticaret merkezi ve cami için 402 bin 260 TL, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nde yapılan işler için 610 bin TL, Samsun’da yapılan Devlet Hastanesi ve Diş Sağlığı Merkezi ikmal inşaatı için 42 bin TL tutarında mükerrer ödeme yapıldığı açığa çıkarıldı. Kuzey Ankara girişinde yapımı öngörülen ancak başkanlık onayı ile yapımından vazgeçilen imalatlar için ise 24,3 milyon TL fazla ödeme yapıldı.

Sansür Avrupa’da: Youtube Türkiye ofisi Tayyip Erdoğan ile çalışıyor

Ekonomi

Ziraat Bankası çiftçiden kesip Demirören’e vermiş

Demirören’e verdiği 750 milyon dolarlık krediyi tahsil edemediği ortaya çıkan Ziraat Bankası’nın eski Genel Müdür Yardımcısı Şenol Babuşçu, bankayla ilgili dikkat çeken bir paylaşımda bulundu. Babuşçu, Ziraat Bankası’nın çiftçilere Halkbank’ın esnafa kullandırdığı kredinin yarı yarıya azaldığını açıkladı.

BOLD – Suç örgütü lideri Sedat Peker’in Demirören’in Doğan Medya’yı almak için çektiği 750 milyon dolarlık krediyi Ziraat Bankası’na ödemediği iddiası gündemden düşmüyor. Demirören’e verdiği parayı tahsil edemeyen Ziraat’in çiftçiye verdiği krediyi yarı yarıya azalttığı ortaya çıktı.

HER 100 LİRANIN 15,1 LİRASI ÇİFTÇİYE

Ziraat Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı Şenol Babuşçu, Ziraat Bankası ve Halkbank’ın kuruluş amaçlarının dışında kredi verdiğini tabloyla açıkladı. 2005 yılında Ziraat Bankası her 100 liralık kredinin 37,4 lirasını çiftçilere kullandırdı. 2020 yılında ise 100 liralık kredinin ancak 15,1’ini çiftçilere verdi.

ESNAFA KREDİ MUSLUKLARI KISILDI

Halkbank’ın esnaf için verdiği krediler de de büyük bir düşük yaşanıyor. 2005 yılında 100 liralık kredinin 44,4 lirasını kullandıran Halkbank, 2020 yılında 100 liralık kredinin sadece 16,7’isini esnaflara harcadı. 15 yılda çiftçiler için kurulan Ziraat Bankası çiftçilere kredi musluğunu kıstı, esnaflar için kurulan Halkbank’ta esnaflara kredi vermeyi azalttı.

7.7 milyon kişi yeşil karta muhtaç yaşıyor

Okumaya devam et

Ekonomi

IMF uyardı: Türkiye’nin ekside olan rezervi daha da azalabilir

Uluslararası Para Fonu (IMF) hazırladığı raporda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın eksi 47,5 milyar dolarlık rezervinin daha da azalabileceğini yazdı.

BOLD – IMF Yönetim Kurulu Türkiye ile 4. Madde konsültasyonunu sonuçlandırdı. Türkiye ekonomisinin 2021’de yüzde 5,75 oranında büyüyeceği tahminini paylaşan IMF, 2021 sonu enflasyonunun da yüzde 16,5 olacağını öngördü.

Sözcü’de yer alan habere göre IMF’nin enflasyonda 2022 sonu tahmini yüzde 14 olurken, sonraki dört yıl için yüzde 12,5’luk tahmine yer verildi. IMF’nin işsizlik oranı tahmini, 2021 için yüzde 12,5, 2022 için yüzde 11 ve sonraki dört yıl için yüzde 10,5 oldu.

REZERVLERDEKİ DÜŞÜŞÜN DEVAM EDECEK

IMF, 4 Haziran 2021 itibarıyla 93,7 milyar dolar seviyesinde olan Merkez Bankası’nın brüt rezervin, tavsiye edilen yeterlilik aralığının çok altında olduğunu belirtti. Bankalardan swap (takas) ile ödünç alınan dövizler çıkarıldığında net rezervin eksi seviyede bulunduğunu, rezervde düşüşün devam etmesinin beklendiğini açıkladı.

UCUZA SATILAN 128 MİLYAR DOLAR

IMF’nin raporuna da yansıyan eksi rezervler Merkez Bankası’nın 128 milyar dolarının 2019 ve 2020 yılında ucuza satılması sonrası ortaya çıktı. 4 Haziran itibarıyla Merkez Bankası’nın swap hariç net rezervi, -47,5 milyar dolar seviyesinde bulunuyor. Kasım başında dibe vuran bu kalem, yaklaşık 7 aydır bu seviyelerde bulunuyor.

7.7 milyon kişi yeşil karta muhtaç yaşıyor

Okumaya devam et

Ekonomi

SPK dolardaki yükselişin failini buldu: Oyuncu Levent Üzümcü!

ABD’li Rahip Brunson krizi sırasında dolar kurunda yaşanan artışla ilgili Sermaye Piyasası Kurulu’nun suç duyurusunda bulunduğu oyuncu Levent Üzümcü hakkında soruşturma başlatıldı. Emniyette ifade veren Üzümcü, sosyal medya hesabından “Meğer başımıza gelenlerin sorumlusu benmişim” dedi.

BOLD – ABD vatandaşı Rahip Andrew Brunson’un tutukluluğu sırasında ABD ile yaşanan gerilim sonrası dolar kurunda yaşanan artışın faili bulundu. Oyuncu Levent Üzümcü, SPK’nın şikayeti sonrası dolar kurunu yükselttiği gerekçesiyle ifadeye çağırdı.

SPK ŞİKAYETÇİ OLMUŞ

Sinema ve tiyatro oyuncusu Levent Üzümcü Twitter hesabından yaptığı bir paylaşım nedeniyle ifadeye çağrıldığını duyurdu. Üzümcü,  dolar fiyatını yükselttiği iddiasıyla hakkında şikayet olduğunu yazdı. Sosyal medyadan emniyete ifade verdiğini belirten Üzümcü, “3 yıl önce attığım bir tweet nedeniyle mâlî şubeye ifadeye çağrıldım. Sermaye piyasası şeysi, spekülasyon yapmak suretiyle doların fiyatını yükselttiğim gerekçesiyle benden şikâyetçi olmuş. O zaman dolar 6 kûsûr liraymış… meğer başımıza gelenlerin sorumlusu benmişim ya len” dedi.

ERDOĞAN HER KONUŞMASINDA DOLARI YÜKSELTİYOR

Atılan bir tweetten şikayetçi olan SPK, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın piyasalar üzerinde yaptığı spekülasyonu ise görmüyor. Erdoğan’ın her konuşması sonrası dolar kuru fırlıyor. Son olarak katıldığı bir canlı yayında Merkez Bankası Başkanı ile faiz indirimi konusunda görüştüğünü ifade eden Erdoğan’ın açıklaması sonrası dolar kuru 30 kuruş fırlayarak 8.81 lira ile tarihi rekora imza atmıştı.

AKP’li belediye 2.5 milyon liralık ihaleyi partinin eski İBB meclis üyesine verdi

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0