Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

İlker Başbuğ: 27 Mayıs’ta öğrenciydim, hazır bekliyorduk, öğrenciler bireysel davranamaz

Eski Genel Kurmay Başkanı İlker Başbuğ’dan 15 Temmuz davalarında müebbet alan askeri öğrencilerin yargılanmasıyla ilgili dikkat çeken bir çıkış geldi. 27 Mayıs 1960 darbesinde askeri öğrenci olduğunu ve göreve hazır olarak beklediğini belirten Başbuğ, öğrencilerin bireysel davranmasının mümkün olmadığını belirtti. Başbuğ “Olayların değerlendirilmesi ve yargılanmasında bu nokta dikkate alınmalıdır” dedi.

BOLD – Eski Genel Kurmay Başkanı İlker Başbuğ’un açıklamaları, 15 Temmuz olaylarının ardından müebbet hapis cezası alan 300’ün üzerinde askeri öğrencinin durumunu tekrar gündeme getirdi. “Toplum psikolojisinin hâkim olduğu bir yerde, genç ve tecrübesiz bireylerin, ‘bireysel davranması’ mümkün değildir” diyen Başbuğ, yargılamalarda bu durumun dikkate alınmasını istedi.

İlker Başbuğ, ‘Türkiye Cumhuriyeti’nde Güç Odaklarının Mücadelesi’ isimli bir kitap çıkardı. Kitapla ilgili Cumhuriyet Gazetesi’nden İpek Özbey’e konuşan Başbuğ, dikkat çeken açıklamalar yaptı.

“YEMEKHANELERDE HER AN GÖREVE HAZIR OLARAK BEKLİYORDUK”

27 Mayıs darbesinden önce 22 Şubat’ta öğle saatlerinde kendilerine emir geldiğini anlatan Başbuğ, “22 Şubat öğle saatlerine doğru depolardaki silah ve teçhizatımızı alma emrini aldık. Ortada olağanüstü bir durum olduğu belliydi. Tabur Komutanımız Kur. Bnb. Bahtiyar Yalta idi. Yalta, hepimizin örnek aldığı, değerli ve karizmatik bir subaydı. Talat Aydemir’e yakındı. Yemekhanelerde her an göreve hazır olarak bekliyorduk. Gece yarısını geçmişti. Tabur komutanımız geldi. Ordu içinde silahlı bir çatışmaya neden olunmaması için harekâttan vazgeçildiğini söyledi” ifadelerini kullandı.

MÜEBBET ALAN ASKERİ ÖĞRENCİLERİN SUÇU NE?

Başbuğ, röportajında 15 Temmuz sonrası müebbet alan askeri öğrencilerin durumunu da tartışmaya açtı. Askeri öğrencilerin ‘bireysel davranamayacağını’ belirterek yargılamalarda bu noktanın ‘dikkate alınması gerektiğini’ savunan Başbuğ, “Toplum psikolojisinin hâkim olduğu bir yerde, genç ve tecrübesiz bireylerin, ‘bireysel davranması’ mümkün değildir. Böyle bir davranış şekli de bu bireylerden pek beklenmemelidir. Olayların değerlendirilmesi ve yargılanmasında bu nokta dikkate alınmalıdır” yorumunda bulundu.

15 Temmuz olaylarında askeri öğrenciler komutanlarının emri ile otobüslere doldurulmuş, İstanbul’un farklı noktalarına götürülmüştü. Herhangi bir darbe girişimine iştirak etmediği, tek bir sefer bile ateş etmediği belirlenen 300’ün üzerinde askeri öğrenci müebbet hapis cezası aldı ve hala cezaevinde.

Gündem

Özür fayda etmedi, İstanbul’da vaka sayısı artıyor

Kadir Topbaş’ın sosyal mesafeye uyulmadan yapılan cenaze törenine katılıp özür dileyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul’da hasta sayısında artış olduğu açıklamasında bulundu. Koca’nın açıklaması ayrıca son günlerde İstanbul’da yapılan kalabalık AKP etkinliklerini akıllara getirdi.

BOLD – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İstanbul’da vaka sayılarında artış olduğu konusunda uyardı. Bakan Koca, polikliniklerde hasta artışı olduğunun görüldüğünü söyledi.

POLİKLİNİKLERDE HASTA ARTIŞI VAR

Koca, İstanbul’da sağlık yöneticileriyle bir araya gelerek Kovid-19 salgınında son durumu değerlendirdi. Twitter hesabından toplantıya ilişkin paylaşım yapan Koca, “İstanbul’da sağlık yöneticilerimizle bir araya gelerek salgının seyrini değerlendirdik. Polikliniklerimizde hasta artışı olduğu görülüyor. İstanbul normalleşmenin örnek şehri olmalı. Bunu başaracak kararlılıktayız” dedi.

AKP GEÇEN HAFTALARDA KALABALIK ETKİNLİKLER YAPTI

Bakan Koca’nın açıklamaları AKP’nin son iki haftada İstanbul’da yaptığı kabalık etkinlikleri akıllara getirdi. Şubat ayı sonunda AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla AKP İstanbul 7. Olağan İl Kongresi, Sinan Erdem Spor Salonu’nda gerçekleştirildi. AKP İstanbul İl Kadın Kolları 6. Olağan Kongresi de AK Parti Kadın Kolları Genel Başkanı Lütfiye Selva Çam, AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, AKP İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Akif Çağatay Kılıç’ın da katılımıyla yapıldı.

KADİR TOPBAŞ’IN CENAZE NAMAZINDA SOSYAL MESAFEYE UYULMADI

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beyoğlu’nda Atlas 1948 İstanbul Sinema Müzesi’nin açılış programına katıldı. AKP’li Sancaktepe Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Kadın Aile Merkezi, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’in de katılımıyla açıldı. AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Bakan Koca, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın Fatih Camii’nde düzenlenen cenaze törenine katıldı. Bakan Koca daha sonra sosyal mesafeye uymadığı için özür diledi.

Aşının parası çıktı: Halka 674 milyon TL korona cezası kesildi

Okumaya devam et

Gündem

Bir öğrenci daha serbest, Boğaziçi eylemlerinde tutuklu sayısı 8’e düştü

Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasını protesto eden Murat Can Demirci, adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. Demirci’nin tahliyesi ile Boğaziçi eylemleri nedeniyle tutuklu olan öğrenci sayısı 8’e indi.

BOLD – Boğaziçi Üniversitesi’ne dışarıdan rektör olarak atanan Melih Bulu’yu protesto ettikleri için tutuklanan öğrencilerden Murat Can Demirci tahliye edildi.

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenlerinin ve öğrencilerinin, rektör olarak Melih Bulu’nun atanmasını protesto etmek amacıyla düzenledikleri eylemlere katılan Murat Can Demirci de tutuklanmıştı. Murat Can Demirci, avukatlarının tutukluğa yaptığı itirazı değerlendiren İstanbul 9. Sulh Ceza Hakimliği tarafından adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. Halen Boğaziçi eylemleri nedeniyle tutuklu olan 8 üniversite öğrencisi daha bulunuyor.

 

Aşının parası çıktı: Halka 674 milyon TL korona cezası kesildi

Okumaya devam et

Gündem

Meriç 9 yaşındaki Nurefşan’a da mezar oldu

neslihan nurefsan teke

Annesi Neslihan Teke ile Meriç Nehri’nden Yunanistan’a geçmek isterken akıntıya kapılan 9 yaşındaki Nurefşan boğularak hayatını kaybetti. Küçük kız bugün cuma namazında son yolculuğuna uğurlandı.

BOLD – 4 Mart’ta günün ilk saatlerinde bir grup Meriç Nehri’nin Edirne’ye yakın bölümünden Yunanistan’a geçmek istedi. 9 yaşındaki Nurefşan ve annesi Neslihan Teke de grupla birlikte Meriç Nehri’nin kenarına geldi. Küçük kız suya düşerek akıntıya kapıldı. Olay üzerine nehri geçmek isteyen mülteciler de geriye döndü. Nurefşan Teke’nin cansız bedeni öğleden sonra acı olayın yaşandığı yere yakın bir noktada bulundu.

Küçük Nurefşan, bugün cuma namazından sonra toprağa verildi. Nurefşan, Türkiye’deki hukuksuzluklar nedeniyle Afrika’ya gitmek zorunda kalan ve 5 yıldır görmediği babasına kavuşmak için annesiyle birlikte Yunanistan’a geçmek istiyordu.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0