Connect with us

Gündem

“20 Temmuz darbesinin bir sonucu”

Dernek ve vakıflara kayyum atanmasına yönelik kanuna tepki gösteren dernek ve vakıf yöneticileri, bu kararının 20 Temmuz darbesinin bir sonucu olduğuna dikkat çekti. Kararla diktatörlüğe bir adım daha yaklaşıldığını belirten vakıf yöneticileri, buna hep birlikte karşı koyacaklarını kaydetti.

BOLD – Derneklere kayyum atamanın önünü açan kanun, muhalefetin tepkisine rağmen Meclis Genel Kurulu’ndan geçti. Hakkında terör soruşturması başlatılan dernek ve vakıfların yöneticileri görevden alınarak yerlerine kayyum atanabilecek.

GİZLİ AMAÇ DERNEKLERE KAYYUM ATAMAK

Mezopotamya Ajansı’ndan Mehmet Aslan’a konuşan Toplum ve Hukuk Araştırmaları Vakfı (TOHAV) Yöneticisi avukat Ezgi Güngördü, kanunun “Terörizme finansmanın engellenmesi” yönünde çıktığını ancak gerçeğin bu olmadığına dikkat çekti. Kanunun gizli bir amacının olduğuna dikkati çeken Gürgördü, “En önemli husus kayyum atama durumu olarak duruyor. İkinci husus ise risk grubunda yer alan dernek ve vakıflara yönelik denetim mekanizmasının işleyişi olacak” dedi.

DERNEK KURMAK DAHA DA ZORLAŞACAK

Bugüne kadar zaten dernek, vakıf ve meslek odalarının sürekli terörize edildiğini vurgulayan Güngördü, kanunla sivil toplum örgütlerinin faaliyetlerinin tamamen durdurulmak istendiğini belirtti. Bu durumun hukukla da bağdaşmadığına işaret eden Güngördü, “Anayasada dernek kurma özgürlüğünün temeline bir müdahale var. Zaten belirli zorluklar yaşanıyordu dernek, vakfı oluşturma noktasında. Bununla birlikte daha da zorlaşacak. Dernek kurma, faaliyette bulunma, ifade, siyaset yapma ve sosyal faaliyete bulunma özgürlüğü bunların hepsinin ihlaline dönük bir kanun” dedi.

KARARLA DEMOKRASİDEN UZAKLAŞILDI

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Başkanı Gülseren Yoleri ise kanunla sivil toplum örgütlerinin susturulmak istendiğini söyledi. Bu kararla demokrasiden uzaklaşıldığını hatırlatan Yoleri, kanunla iktidarın yönünün nereye doğru olduğuna dair veri sunulduğuna dikkati çekti. Bu faaliyetlerin ancak bir diktatörlük rejiminde görülebileceğinin altını çizen Yoleri, “Kendi sözünün üstene söz, eyleminin üstüne eylem istemiyor. Tek ses, sadece kendi sesini dayatıyor. Bunun dışında hiçbir sesi kabul etmiyor” dedi.

20 TEMMUZ DARBESİNİN YENİ BİR ADIMI

Durumun demokrasilerde görülmediğini, diktatörlüklerde bu tür durumların söz konusu olduğuna dikkat çeken Doğu ve Güneydoğu Dernekleri Platformu Başkanı Abdulhakim Daş da kayyum atama dışında dernek ve vakıfları işlevsiz kılmak için de ciddi para cezalarını da olduğunu kaydetti. 15 Temmuz’un ardından yeni bir darbenin yapıldığını ve bu kanunun da bu darbenin bir sonucu olduğunu ifade eden Daş, “Her şey adım adım ilerledi. Yarın öbür gün ne çıkacağını artık kestiremiyorum. Halkın bir arada olduğu, birlikte mücadeleyi ördüğü her yere saldırıp boğuyorlar” dedi.

BAŞKA ŞEYLER İÇİN DE KANUN ÇIKARABİLİRLER

Kanunun temel amacının muhalif dernek ve vakıfların yanı sıra özellikle Kürtlerin haklarını savunan ve bu bağlamda çalışmalar sürdüren sivil toplum örgütlerini kapatma ve işlevsiz bırakmak olduğunu ifade eden Kürt Araştırmalar Derneği Eşbaşkanı Eyüp Subaşı, “Kendilerine muhalif gördükleri dernek ve vakıfların hiçbir yerde nefes almasına istemiyorlar. Bu kayyum atamayı Kürt belediyeleriyle başladı. Şimdi de dernek, vakıf ve sivil çalışmalar yürüten kurumlar hedefte. Yarın da başka şeyler için de aynı şekilde kanunlar çıkarabilirler” dedi.

Saray’dan ilk resmi açıklama: Erdoğan’ın 8 uçağı var

Gündem

Fanatik kadın AKP’yi savunurken kendinden geçti: “Nankörler, Z kuşağı veletleri”

AKP’li bir kadın kendisine uzatılan mikrofona, Suriyeli politikası dahil AKP’nin tüm politikalarını överken çevredeki muhalif sesleri hainlik ve nankörlükle suçladı.

BOLD – AKP’li bir kadın, sokakta kendisine uzatılan mikrofona gönül verdiği partisi ve icraatlarını ateşli bir şekilde savundu.

Özellikle AKP’nin çok eleştirilen Suriyeli politikasını alkışlayan kadın çevresinde toplanan kalabalığı da sesini yükselterek “Nankörlük” yapmakla suçladı. AKP muhaliflerinin Z kuşağını kandırabileceğini söyleyen kadın, kendisiyle tartışanları da PKK’lı ilan etti.

Kadının hakaretleri karşısında çevredekilerden de tepkiler geldi. Kanal Dünya kanalı, son günlerin en enteresan sokak röportajlarından birine imza attı.

Hakkında hipnozla işkence iddiaları bulunan Ahmet Zeki Üçok İyi Parti’ye katıldı

Okumaya Devam Et

Gündem

AKP’nin etkinliğine katılan öğrencileri taşıyan otobüs devrildi: 3 ölü, 41 yaralı

AKP’nin Adana’da gerçekleştirdiği gençlik şölenine katılan üniversitelileri taşıyan otobüs Niğde’de devrildi. Kazada 3 kişi yaşamını yitirirken 41 kişi de yaralandı.

BOLD – Adana’dan Konya’ya giden, sürücüsünün kimliği henüz belirlenemeyen 41 C 0641 plakalı otobüs, Adana-Niğde Otoyolu Güney köyü yakınlarında kontrolden çıkarak şarampole devrildi. Kazada 3 kişi yaşamını yitirirken 4’ü ağır 41 kişi yaralandı.

KAZA YAPANLAR SELÇUK ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERİ

İhbar üzerine, kaza yerine çok sayıda, polis, jandarma, itfaiye, sağlık, AFAD ve UMKE ekibi sevk edildi. 41 yaralının bölgedeki çeşitli hastanelerde tedavisi sürüyor. Kaza yerine gelerek bilgi alan Niğde Valisi Mustafa Koç, “Üzücü bir olay. Ölen vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyoruz, yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. Hafif yaralı olan arkadaşlarımızla görüşmemizde kendilerinin büyük çoğunlukla Selçuk Üniversitesi öğrencisi olduklarını ifade ettiler” dedi.

AKP’Lİ KANDEMİR: KAZA YAPANLAR PROGRAMIMIZA KATILAN ARKADAŞLAR

AKP Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir, konuyla ilgili sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Adana Gençlik programımıza katılım için gelen arkadaşlarımızı taşıyan bir otobüs dönüş yolunda kaza yapmıştır. Maalesef üç kardeşimizi kaybettik. Yaralılarımız var. AK Parti ailesi olarak çok üzgünüz. Başımız sağolsun” ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN DA MESAJ YAYIMLADI

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan da Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Adana’da gerçekleştirdiğimiz gençlik şöleninden Konya’ya dönerken elim bir trafik kazasında hayatını kaybeden 3 genç kardeşime Allah’tan rahmet, ailelerine sabır niyaz ediyorum. Yaralanan evlatlarımıza acil şifalar diliyorum” ifadelerini kullandı.

 

CHP’nin Kılıçdaroğlu ısrarına eleştiriler artıyor: Uygun aday değil

Okumaya Devam Et

Gündem

Yazarlar, okurlarıyla Köln’de buluşuyor

Line Marketing, kitapseverleri yazarlarla buluşturuyor. Kapılarını kitapseverlere dün açan etkinlik bugün de devam edecek. Dün Ahmet Kurucan ve İsmet Macit’i ağırlayan program, bugün de önemli yazarları konuk edecek.

BOLD – Line Marketing, Köln’de düzenlediği programla yazarları ve okurlarını bir araya getiriyor. Programda birbirinden önemli yazarlar, kitapseverlerle buluşuyor.

Katılımın bir hayli yüksek olduğu programın ilk gününde yazar Ahmet Kurucan ve İsmet Macit açılan stantlarda okurları için kitaplarını imzaladı, salon programı ile okurları için kitaplarını tanıtıp konferans verdiler. Çağlayan dergisi yazarları da ilk oturumda söyleşi yaptı.

İlahiyatçı Yazar Ahmet Kurucan ve İsmet Macit düzenlenen programda kitaplarını tanıttıktan sonra okurlarının sorularına cevap verdiler. Bugün ise Prof. Dr. Muhittin Akgül, Prof. Dr. Ayhan Tekineş ve Fikret Kaplan gibi sevilen isimler programın davetlileri arasında yer alacak.

Çevre illerden gelen okurlar için Anadolu mutfağına ait yiyecek ve içecek kermesi de düzenleniyor. Schulzentrum Buch, Arnsberg str. 11, 51065 Köln adresinde yapılan programda katılımcılar yazarlarla sohbet etme imkanı buldu.

 

Fuat Oktay, Ankaragücü’nün şampiyonluk kutlamasında yuhalandı

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar