Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Zehirlenen Rus muhalif lider Navalny ülkesine dönüyor

Ağustos ayında zehirlenen ve tedavi için Almanya’ya giden Rus muhalif lider Aleksey Navalny tutuklama tehditlerine rağmen Pazar günü ülkesine döneceğini açıkladı.

BOLD – Rus muhalif Aleksey Navalny, zehirlendiği iddiasıyla tedavi gördüğü Almanya’dan 17 Ocak’ta ülkesine döneceğini bildirdi.

Rusya’da geçen yılın Ağustos ayında zehirli saldırıya uğrayan Navalny, Almanya’ya tedavi için özel ambulans uçakla nakledilmiş ve o dönemden bu yana ülkede bulunuyordu.

HAKKIMDA YENİ CEZA DAVALARI ÜRETİLİYOR

44 yaşındaki muhalif siyasetçi Instagram hesabından 17 Ocak tarihinde Rusya’ya giden bir uçağa rezervasyon yaptırdığını açıkladı.

Navalny “Benim için hiçbir zaman dönüp dönmemek diye bir soru olmadı. Çünkü hiçbir zaman terk etmedim. Almanya’ya sadece tek bir nedenden ötürü geldim: Beni öldürmek istediler” ifadelerini kullandı.

“(Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in) hizmetçileri hep olduğu gibi hakkımda yeni ceza davaları üretiyorlar” diyen Navalny “Ama bana ne yapacaklarıyla ilgilenmiyorum. Rusya benim ülkem, Moskova benim kentim ve özlüyorum” dedi.

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, 15 Eylül 2020’de Navalny’nin Rusya’ya dönmekte “özgür” olduğunu söylemişti.

TUTUKLANMASI MÜMKÜN

Navalny’nin ülkesine dönmesi halinde tutuklanması mümkün. Rusya Federal Ceza İnfaz Servisi, Salı günü Moskova’daki bir mahkemeye Navalny’ye 2014 yılında verilen, infazı ertelenmiş hapis cezası ile ilgili talepte bulundu. Navalny’nin tecil şartlarını ihlal ettiği belirtilerek mahkemeden tutuklama yönünde hüküm vermesi istendi.

Federal Ceza İnfaz Servisi daha önce de Aralık ayında Navalny’den derhal ülkeye geri dönmesini ve Moskova’da imza vermesini istemiş, zamanında dönmemesi halinde tutuklanacağını iletmişti.

Cezaevi yetkilileri, Navalny’nin 23 Eylül tarihinde Berlin Charite Hastanesi’nden taburcu edildikten sonra yurtdışında ikamet etmesinin, denetimli serbestlik şartlarının ihlali anlamına geldiğini açıkladı.

Navalny hakkında Aralık ayında da 4 milyon dolardan fazla tutardaki bağışları kişisel çıkarları için kullandığı yönünde bir ceza soruşturması başlatılmıştı.

ALEKSEY NAVALNY KİMDİR?

Rus muhalif aktivist Navalny, ülkedeki yolsuzluklara karşı verdiği mücadeleyle biliniyor.

“Aleksey Navalny” ve “Navalny Live” Youtube kanalını yöneten Navalny, Kremlin yönetimine karşı protesto gösterileri düzenlemesi nedeniyle sık sık hapis cezasına çarptırılmıştı.

Yolsuzlukla Mücadele Vakfını 2011’de kuran Navalny’nin Rusya’da 2018’de yapılan devlet başkanlığı seçimlerinde adaylığı, sabıka kaydı gerekçesiyle Rusya Merkez Seçim Komisyonunca kaydedilmemişti.

Navalny, 2012’de Time Dergisi tarafından dünyanın en etkili 100 kişisinden biri olarak kabul edilmişti.

Uygur politikası nedeniyle Çin’e İngiliz yasağı

Dünya

Bağdat’ta intihar saldırısı: 13 ölü

Bağdat’ta meydana gelen intihar saldırısında 13 kişi feci şekilde can verdi. 19 kişinin de yaralandığı saldırıyı henüz üstlenen çıkmadı.

BOLD – Irak Hükumeti’ne bağlı Bağdat Operasyonlar Komutanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre, başkent Bağdat’ta Tayaran Meydanı’nda intihar saldırısı neticesinde patlama yaşandı. Eylemi henüz herhangi bir grup üstlenmezken, Reuters haber ajansı 7 ölü, 20 yaralı olduğunu aktardı. AP ajansı ise polis kaynaklarına dayanarak ölü sayısını 6, yaralı sayısını 25 olarak verdi. Irak İçişleri Bakanlığından yapılan son açıklamaya göre ise 13 ölü, 19 yaralı var.

Okumaya devam et

Dünya

Joe Biden göreve başladı

ABD’nin başkenti Washington’da geniş güvenlik önlemleri altında yapılan törende yemin ederek göreve başlayan Joe Biden, dünyaya angaje olma ve ittifakları onarma sözü verdi.

BOLD – ABD’de 3 Kasım 2020’de yapılan Başkanlık seçiminin kazananı Demokrat Partili Joe Biden ABD’nin 46. Başkanı olarak yemin etti.

Yemin törenindeki konuşmasında Biden şunları söyledi: “Anayasamızın ne kadar güçlü olduğunu biliyorum. Ulusumuzun ne kadar güçlü olduğunu biliyorum. Yapmamız gereken çok şey var, eski haline getirmemiz gereken, inşa etmemiz gereken çok şey var.”

BİRLİK MESAJI

Tüm zorluklarla mücadele etmek için birliğe ihtiyaç olduğunu söyleyen Biden: ” Birbirimizi rakip olarak görmeden, birlik olmalıyız. Bunu yapamazsak ilerleme sağlayamayız. Ulus değil, kaos devleti oluruz. Yolumuz birlik olmaktan geçmektedir” dedi.

Yeni bir sayfa açma teklifinde bulunan yeni Başkan: “Birbirimizi dinlemeye başlayalım. Bize oy vermeyenlere de sesleniyorum: Anlaşmazlık, bölünme anlamına gelmez. Tüm Amerikalıların başkanı olacağım. Beni desteklemeyenler için de çok çalışacağım” diye konuştu.

KAMU YARARINI GÖZETECEĞİM

“Bizi bölen güçler derin ve gerçek, ama yeni değil” diyen Biden: “Mücadele daimi, zafer ise hiçbir zaman garanti değil. Tarih, inanç ve mantık bize birliğin yolunu gösteriyor. Size söz veriyorum, kişisel çıkarı değil, kamu yararını gözeteceğim. Sevgi ve iyilikle hikayemizi yazacağız. Gelecekteki kuşaklara hikayemizi, demokrasi ve adaleti koruduğumuzu anlatacağız” ifadelerini kullandı.

İTTİFAKLARIMIZI ONARACAĞIM

Konuşmasında dünyaya da mesajlar veren Biden: “İttifaklarımızı onaracak, dünya ile yeniden angaje olacağız; amacımız geçmişin sorunlarına değil, bugünün ve yarının sorunlarına cevap vermektir” dedi.

Biden ile birlikte ABD’nin ilk kadın, siyah ve Hindistan kökenli Başkan Yardımcısı Kamala Harris de yemin etti.

LADY GAGA VE JENNİFER LOPEZ SAHNE ALDI

Biden ve Harris’in töreninde ABD ulusal marşını Lady Gaga okudu. Harris’in yemin etmesinin ardından bu kez Jennifer Lopez sahne aldı.

İspanya’nın başkenti Madrid’de patlama

Okumaya devam et

Dünya

Avrupa Parlamentosu Türkiye’deki cezasız kalan hukuksuzluklar için harekete geçti

AP İnsan Hakları Komitesi Başkanı Marie Arena, raporlaştırmak ve komitenin ajandasında yer vermek üzere web’den gerçekleştirilecek ‘Türkiye’de Yaşanan Hukuksuzlukların Cezalandırılmaması’ konulu seminere katılacak.

BOLD – Avrupa Parlamentosu (AP) İnsan Hakları Komitesi Başkanı Marie Arena, “Türkiye’de Yaşanan Hukuksuzlukların Cezalandırılmaması” konulu web seminerine (webinar) katılacak. 21 Ocakta düzenlenecek seminer Zoom ve Youtube’dan da canlı olarak yayınlanacak.

AP AJANDASINDA YER ALACAK

Semineri raporlayacak olan Marie Arena, hazırladığı bu raporların AP İnsan Hakları Komitesi’nin ajandasında yer almasını sağlayacak.

Türkiye’deki mağduriyetlere dikkat çekmesi amacıyla düzenlenen seminere, insan hakları aktivisti Natalia Avazyan’ın yanı sıra yerli ve yabancı çok sayıda hukukçu akademisyen de konuşmacı olarak katılacak.

 

İspanya’nın başkenti Madrid’de patlama

Okumaya devam et

Popular