Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Türkiye’de aşının projesi çok kendisi yok

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin en çok aşı projesi üreten 3. ülke olduğunu ifade etti. Türkiye’de başlangıç aşamasında 17 yerli ve mili aşı projesi bulunurken, bunlardan sadece biri Faz-1 aşamasını geçebildi.

BOLD – Koronavirüs verilerinin şeffaflığı konusunda eleştirilen Türkiye, Kovid-19 aşılama konusunda da geç kaldı. Birçok ülke haftalar öncesinden aşılamaya başlarken, Türkiye Çin’den aldığı ve yaygın kullanım onayı almamış aşıyı uygulamaya bu ayın ortasında başlayabildi. Bu tabloya karşın AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, en çok aşı projesi olan 3. ülke olmakla övündü.

“EN ÇOK AŞI PROJESİ ÜRETEN 3. ÜLKEYİZ”

Türkiye’nin en çok yerli aşı projesi yürüten üçüncü ülke konumunda olduğunu söyleyen AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, Amerika ve Çin’den sonra Kovid-19 konusunda en çok aşı projesi yürüten 3’üncü ülke durumundayız” dedi. Türkiye genelinde 436 araştırmacının, aşı ve ilaç geliştirme odaklı 17 proje yürüttüğünü belirten Erdoğan, üç aşı adayının faz çalışmalarına başlama arifesinde olduğunu iddia etti.

17 YERLİ VE MİLLİ AŞIDAN SADECE BİRİ FAZ-1’İ GEÇTİ

Türkiye’de Kovid-19 ile mücadele kapsamında 17 yerli aşı çalışması bulunuyor. Bunlardan Erciyes Üniversitesi’nin yürüttüğü aşı, Faz-2 aşamasına geçiş için gönüllü arıyor. Bu aşının Faz-3 çalışmalarına iki ay içerisinde geçilmesi hedefleniyor. Ayrıca 3 inaktif aşı çalışması Faz-1 insan deneyleri aşamasında bulunuyor. Diğer yerli aşı çalışmaları ise klinik ve klinik öncesi safhada bulunuyor. Ancak Faz-3 aşaması sonrası güvenilirliği ve etkililiği belirlenip onay alan aşı kullanılmaya başlanıyor.

TÜRKİYE RUSYA’NIN AŞISINI ÜRETECEK

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan yerli aşı üretimine dikkat çekerken, Türkiye aşı konusunda dünyanın aksine Rusya ve Çin’i tercih etti. Onay almayan Çin aşısının Türkiye’de sağlıkçılar ve yaşlılara uygulanmasına başlanırken, Rusya’nın Kovid-19 aşısı Sputnik V de Türkiye’de üretilecek. Üretim için gerekli teknoloji transferi de başladı.

DÜNYANIN TERCİHİ PFİZER VE MODERNA

Dünyanın tercih ettiği aşılar ise Pfizer ve Moderna’nın aşıları. ABD’li ilaç firması Pfizer ile Alman BioNTech‘in geliştirdiği aşı yüzde 95 oranında etkili. Bu yıl sonuna kadar 1.3 milyar doz üretilmesi hedefleniyor. Amerikalı Moderna firmasının geliştirdiği aşı ise yüzde 94.1 oranında etkili bir koronavirüs aşısı. Türkiye’nin tercih ettiği ve Çinli Sinovac firmasının geliştirdiği aşının etkinlik oranı Brezilya’da yüzde 50, Türkiye’de ise yüzde 91 olarak açıklandı. Çinli firma 600 milyon doz aşı üretecek.

ETKİSİZ AŞIYA FAHİŞ FİYAT

Türkiye, etkisi yüzde 50 olan ve Çin’de de onay almayan CoronaVac için 50 milyon doz sipariş verdi. Bu aşılardan 9.5 milyon dozu Türkiye’ye geldi. BioNtech’ten ise şimdilik sadece 1 milyon doz aşı alınacak. Pfizer’in aşısı 19.5 dolardan alınırken, Çin’in Filipinler’e 13.5 dolardan sattığı aşı için Türkiye’nin 60 dolar ödemesi dikkat çekti. Şubat ayı sonuna kadar Çin’den toplam 50 milyon doz aşının Türkiye’ye getirilmesi hedefleniyor.

AŞI KAMPANYASINI LİDERLER BAŞLATTI

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın aşı olmasıyla başlayan aşılama kampanyası kapsamında AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, MHP lideri Devlet Bahçeli, İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Vatan Partisi lideri Doğu Perinçek, AKP Genel Merkez yöneticileri, AKP il yöneticileri, bazı sanatçılar, sağlık çalışanları, 75 yaş üstü çok sayıda yaşlı aşı oldu. 14 Ocak’ta başlayan aşılama kampanyasında toplam 1 milyon 697 bin 272 kişi aşı yaptırdı.

KOVİD-19 KONUSUNDA TÜRKİYE SINIFTA KALDI

200’den fazla ülke ve 2 bin 200’den fazla bölgede Kovid-19 verileri toplayan İngiltere merkezli bağımsız analiz şirketi TotalAnalysis’in hazırladığı “Kovid Veri Şeffaflık Endeksi”ne göre Türkiye, 100 ülke arasında 97’nci oldu. Endekse göre Türkiye veri şeffaflığında sadece Sırbistan, Türkmenistan ve Kuzey Kore’yi geçebildi.

Z Kuşağı SSK’dan çok ellerinden alınan özgürlükleriyle ilgileniyor

Gündem

Türkiye’de koronavirüs: 10 saniyede kontrolsüz normalleşme

Türk Tabipleri Birliği, 1 milyon kişide günlük vaka sayısının son 3 aydaki değişimini grafik haline getirdi. Salgının Türkiye’de ne denli hızlı büyüdüğü gözler önüne serildi.

BOLD – Mart ayı başında adım atılan ‘kademeli normalleşme’ uygulaması, Türkiye’ye vaka patlaması olarak geri döndü. Şubat ayı sonlarına doğru günlük 5 binler civarına kadar düşen vaka sayıları mevcut durumda 55-60 binin üzerinde seyrediyor. İktidar ise olan bitene karşı bazı ‘önlemler’ açıklarken uzmanlar bu önlemlerin de yetmeyeceği görüşünde.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) de vaka sayısında son haftalarda yaşanan büyük artışı ortaya koyan bir grafik yayınladı. TTB yönetimi, resmi Twitter hesabından paylaşılan, son 3 aydaki “1 milyon kişide günlük vaka sayısı” grafiği’ne şu notu düştü: “10 saniyede ‘kontrolsüz normalleşememe’nin özeti!”

Okumaya devam et

Gündem

Evi 111 kez basılan 90 yaşındaki Ebubekir Yağarcık: Devlete hakkımı helal etmeyeceğim

Köy boşaltmaları sonucu 90’lı yıllarda Şırnak Cizre’ye yerleşen 90 yaşındaki Ebubekir Yağarcık’ın evi farklı gerekçelerle tam 111 kez basıldı. Gözaltı ve cezaevinde işkence gören Yağarcık, “Devlete hakkımı helal etmeyeceğim” dedi.

BOLD – Köy boşaltmaları sonucu 1990’lı yıllarda Şırnak’ın Cizre ilçesine bağlı Rubar köyünden ilçe merkezine yerleşme zorunda kalan Ebubekir Yağarcık’ın (90) evi polis tarafından bugüne kadar farklı gerekçelerle tam 111 kez basıldı. Baskılardan kaynaklı ikametini sık sık değiştirmek zorunda kalan Yağarcık ailesi, her baskında tüm eşyaları dağıtıldı, kapı ve pencereleri kırıldı. Çoğu sabah gözünü baskınla açan ailenin tüm bireyleri, gözaltı, tutuklama ve işkencelerden geçti.

8 GÜN BOYUNCA YEMEK VERİLMEDEN İŞKENCE EDİLDİ

Mezopotamya Ajansı’ndan Zeynep Durgut’a konuşan Ebubekir Yağarcık, ilk gözaltına alındığında 13 ay cezaevinde kaldığını anlatarak, “1990’lı yıllarda Kürtlere karşı çok yönlü bir saldırı söz konusuydu. İlk gözaltına alındığımda 13 ay cezaevinde kaldım. Yine 1993 yılında ihbar sonucu evim basıldı ve gözaltına alındım. Gözaltı sürecinde saatlerce işkence edildim. Tam 8 gün boyunca elektrikli işkence gördüm. 8 gün boyunca bana yemek vermediler. Sadece ekmeği suya bandırıp veriyorlardı. O günden beri ses tellerim bozulmuş. Hiçbir suçum yoktu. Ortada bir delil ve bir kanıt yoktu. 8 gün aradan sonra Şırnak’a götürüldüm ve mahkemeye sevk edildim. Daha sonra da ‘Örgüte yardım’ iddiasıyla tutuklandım” dedi.

8 YAŞINDAKİ KIZIMI DA GÖZALTINA ALDILAR

Baskınların sistematik hale dönüştüğüne belirten Yağarcık, “Ev baskınları sonucunda gözaltına alınmayan çocuğum kalmadı. 20 yaşındaki oğlumdan 8 yaşındaki kızıma kadar, hepsi gözaltına alınmış. Her ev baskınında polisler, kapılarımızı kırıp, bize hakaretler etti. Her ev baskınında ‘diz çökün’ diyorlardı. Ben bir defa bile onların önünde diz çökmedim ve boyun eğmedim” dedi.

DEVLET KENDİNİ HİÇBİR ZAMAN UNUTTURMADI

Baskınların birinde oğlunu çırılçıplak soyulup yağmurda bekletildiğini anlatan Yağarcık, “Oğlumu çırılçıplak soyarak yağmurun altında öylece beklettiler. Buna çok öfkelendim ve polislere, ‘Onu öldürün ama bunu yapmayın’ dedim. Allah onların yanında bırakmasın. 2020’de yapılan başka bir ev baskınında polis müdürüne, ‘111 defadır siz benim evimi basıyorsunuz ve 111 defadır da evimde tek bir şey görmüş veya bulmuş değilsiniz. Siz niye böyle yapıyorsunuz?’ diye sordum. Daha sonra da polise, ‘Bu Türkiye’nin ayıbıdır’ dedim. Bunun söylememle birlikte polis müdürü sustu ve bir şey diyemedi. Devletin zulmünü unutmam. Kaldı ki devlet kendini hiçbir zaman unutturmadı” dedi.

“İSTEDİĞİM TEK ŞEY BARIŞ VE HUZUR”

“Onlara hakkımı helal etmeyeceğim” diyen Yağarcık, “Bütün ömrüm bu kötü şeylerle geçti. Şimdi 90 yaşındayım. Ömrümde görmek istediğim tek şey barış ve huzur. Kürtlerden tek isteğim Kürtlüklerinden taviz vermesinler. Kürtçe konuşsunlar, Kürtçe mücadele etsinler. Bu kadar ölüm, kan, katliam ve gözyaşından sonra devlet benim gözümde hiçbir zaman iyi olmaz. Devletin bize yaşattığı zulmü Nemrut kendi halkına yaşatmamıştır. O yüzden hakkımı onlara hiçbir zaman helal etmeyeceğim” dedi.

Okumaya devam et

Gündem

Yıldız Gül’ü katlettiler: Boğazı kesildi sürünerek yardım istedi

İstanbul Esenler’de ağaçlık alanda boğazından bıçaklanan 38 yaşındaki Yıldız Gül, sürünerek yardım istedi. Çevredekilerin yardımıyla hastaneye kaldırılan kadın kurtarılamadı.

BOLD – Olay, Esenler Mahmutbey Yolu, Sultangazi istikametinde dün akşam saat 20.00 sıralarında meydana geldi. Yol kenarındaki ağaçlık alanda bıçaklanan 38 yaşındaki Yıldız Gül ağır yaralandı. Yaralı kadın sürünerek yola kadar ulaştı. Kadını gören sürücüler yardım için durdu. Olay yerine ambulans ve polis çağrıldı. Olay yerine gelen sağlık ekipleri boğazından bıçaklanan kadına ilk müdahaleyi yaparak hastaneye kaldırdı. Yıldız Gül, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Olay yerine gelen polis ekipleri çevrede geniş güvenlik önlemi alarak inceleme yaptı. Polis ekipleri saatlerce hem yeşillik alanda hem de yol kenarında detaylı çalışma yaptı. Polis, çevredekilerden bilgi alırken, güvenlik kameralarını da inceleme altına aldığı öğrenildi. Olayla ilgili soruşturma çok yönlü sürdürülüyor.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0