Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

İstanbul’a bir hafta yağması beklenen kar geliyor! İşte İstanbul’un tarihi kışları

Tarihi boyunca kar yağışlı kara kışları zor geçiren İstanbul’un, önümüzdeki Cumadan itibaren bir hafta sürmesi beklenen kar yağışının etkisi altına girmesi bekleniyor. İşte İstanbul’un bilinen en büyük kara kışları…

BOLD – Mevsim sıcaklarının üzerinde seyreden hava sıcaklıklarında, son tahminlere göre önümüzdeki günlerde sert düşüş bekleniyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğünün verilerine göre, Türkiye 10 gün sürmesi beklenen soğuk havanın etkisi altına girecek. Cuma günü İstanbul ve Marmara genelinde kar olasılığı var. Asıl kar yağışının Pazar ve Pazartesi günü yağacağı belirtildi. 12 Şubat’ta başlaması beklenen karın yaklaşık bir hafta sürmesi bekleniyor.

İSTANBUL’UN KAR İLE SINAVI

Bizans ve Osmanlı’ya başkentlik yapan İstanbul tarihi boyunca kar ile imtihan verdi. Kar yağışı şehre her zaman sorunları da beraberinde getirdi. İmparatorluklar dönemlerinde 30 yılda bir görülen ‘kara kış’ kente ölüm de getirdi.

İstanbul’un bilinen tarihi boyunca kara kışla yaşadığı imtihanları Cumhuriyet’e anlatan Tarihçi Necdet Sakaoğlu, bir kış mevsimi tahta geçen 3. Osman’ın dönemine denk gelen kara kış yüzünden padişahın halk arasında uğursuz sayıldığını anlattı.

Kentte 2 ay süren 1754’teki kar yağışında, Haliç dondu, Üsküdar ile Sarayburnu arası buzlarla kaplandı. Tarihçi Sakaoğlu, bunun Karadeniz’e dökülen büyük ırmaklardan kopuk gelen buzların neden olduğunu anlattı.

Osmanlı döneminde deniz yoluyla gelen yakacaklar kar engeline takılınca İstanbul’da yaşayan halk çok zor şartlarda, bu soğukları geçirmek zorunda kaldı. Hastalıkları ve büyük yangınları da beraberinde getiren kar çoğu zaman can aldı.

İSTANBUL’UN ZOR KIŞLARI

Yakın tarihte İstanbul’un en büyük kışı olarak kabul edilen 1929’da 6 Ocak’ta başlayan kar yağışı, 12 Mart’a kadar devam etti. Asıl büyük kışın yaşandığı Avrupa’da Tuna Nehri dondu. Donan nehrin çözülme evresi İstanbul’u da etkiledi. Karadeniz’e inen çözülmüş buzlar dalgalarla sürüklenerek Rumelihisarı önüne geldi ve boğazı kilitledi.

1963’teki ağır geçen kış mevsiminde, Trakya’daki tipiyi fotoğraflamaya çalışan bir kaç gazeteci donarak hayatını kaybetti.

1987’DEKİ KAR SÜRPRİZİ

1987 yılında da kar yağışı bakımından olağanüstü bir kış yaşandı. Yaklaşık bir metre kalındığındaki karın altında kalan şehirde hayat tamamen durdu.

Meteorolojinin 9 derece tahmin ettiği hava sıcaklığı 4 Mart 1987 gecesi -5 dereceye kadar düştü. Soğuk havanın etkisiyle birlikte tipi şeklinde başlayan kar yağışı İstanbul’u beyaza bürüdü. Bir metreye ulaşan kar yüzünden eğitime 2 hafta zorunlun ara verildi. Günlerce işe gidemeyen İstanbullular evlerde mahsur kaldı.

Gelir azaldı faturalar kabardı: Halk ödeyemediği fatura için icralık 

 

Gündem

Nerde lan atlar!

TİP Genel Başkanı Erkan Baş’ın Meclis’te çekilen öfkeli bir fotoğrafı, kayıp atlarla ilgili hesap soran bir  paylaşımda kullanılınca sosyal medyada viral oldu.

BOLD – İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB), MHP’li Hatay Dörtyol Belediyesine hibe ettiği ve güvenlik amacıyla çip de taktığı 50 at kayıplara karıştı.

KRT televizyonu muhabiri Çağdaş Ulus, Dörtyol’daki dere kenarlarında kesik at başları bulunduğuna ilişkin canlı yayında bilgi paylaştı.

Olayın ardından partisinden istifa ettiğini açıklayan Belediye Başkanı Fadıl Keskin atların sucuk yapıldığı iddialarını da yalanladı.

KAYMAKAMLIK SORUŞTURUYOR

Keskin açıklamasının devamında: “İnsanların attan sucuk yapmaya ihtiyacı yok. Atları teslim ettiğimiz kişi atları elinden kaçırdı. Kaymakamlık da bunu soruşturuyor” ifadelerini kullandı.

Açıklamalar kamuoyunu tatmin etmedi. Sosyal medyada konuyla ilgili pek çok paylaşım yapıldı. Yapılan paylaşımlarda atların akıbetinin bir an önce ortaya çıkarılması istendi.

Öte yandan sosyal medyada esprili bir paylaşım viral oldu. Milletvekillerinin kavga ettiği bir ana ilişkin çekilen fotoğrafın kullanıldığı paylaşım yüzlerce beğeni aldı. TİP Genel Başkanı Erkan Baş’ın AKP sıralarına yönelik tepkisinin yer aldığı fotoğraf “Nerde lan atlar” notuyla paylaşıldı.

https://mobile.twitter.com/ataegemenc/status/1384457062923472905

Erdoğan bu durumda ne kadar sertleşecek

Okumaya devam et

Gündem

Ünlü ekonomist Özgür Demirtaş AKP’li trole 2 katını teklif etti

Ünlü ekonomist Özgür Demirtaş’tan, kendisini para karşılığı hedef almakla suçladığı AKP’li sosyal medya kullanıcısına “2 katını vereyim susun” teklifi geldi.

BOLD – Sabancı Üniversitesi Finans Kürsü Başkanı ekonomist Özgür Demirtaş’ın AKP’li bir sosyal medya kullanıcısına verdiği cevap olay oldu.

Sosyal medyada Bekir Tiryaki adlı AKP’li kullanıcı son paylaşımında ekonomist Özgür Demirtaş’ı hedef aldı. Tiryaki paylaşımında, “Yol, köprü, havalimanı, hastane, adliye sarayları.. Medeniyettir, gelişmişliktir. Bütün bunlara ticari kaygıyla bakan Özgür Demirtaş kafalı profesörler olduğu için bir adım ileri gidememiştik. Erdoğan yaptı! Demirtaş gibilere rağmen yaptı. Tepe tepe kullanıp 7/24 küfrediyorlar” ifadelerini kullandı.

İKİ KATINI VEREYİM SUSUN

Adının paylaşımda geçmesine tepki gösteren Demirtaş ise, “Bekir bey: Bana her gün yalan ve iftira ile saldırmak için ayda ne kadar alıyorsunuz? İki katını vereyim susun” diyerek cevap verdi.

AKP’li hesaba para karşılığı susmasını teklif eden Demirtaş’a takipçilerinden destek yağdı.

https://mobile.twitter.com/BekirTiryakii/status/1384565304299302914

Okumaya devam et

Gündem

Erdoğan bu durumda ne kadar sertleşecek

Ramazan öncesi yeni koronavirüs önlemlerini açıklayan Erdoğan, yeni kısıtlamalar etkili olmazsa ‘çok sert uygulamalara’ başvuracaklarını söyledi. Son toplantıdan bu yana vaka sayılarında patlama yaşandı. Bir çok ilin yoğun bakım ünitelerinde sıkıntılar baş gösterirken, İstanbul ve Ankara’da sağlık hizmetleri durma noktasına geldi. Artık herkes Erdoğan’ın atacağı sert adımları merak ediyor.

BOLD – Ramazan arifesi gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sonrası konuşan AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, kısıtlama saatinin 2 saat daha uzatıldığını açıkladı. Seyahatler, lokanta ve restoranlarla 65 yaş üzeri vatandaşlar için yapılan yeni düzenlemeleri de aktaran Erdoğan: “İki haftalık dönemde hedeflediğimiz oranda iyileşmeyi temin edemezsek devamında çok daha sert uygulamaların gelmesi kaçınılmaz hale gelecek” dedi.

Kararlara, Erdoğan’ın nakdi destek ve tam kapanma açıklaması bekleyen vatandaşlardan tepki geldi. Sağlık Bakanlığının açıkladığı veriler, bir haftadır önlemlerin hiçbir işe yaramadığını gözler önüne serdi.

BİR GÜNDE 61 BİN YENİ VAKA

Bugün açıklanan verilere göre, son 24 saatte 346 kişinin yaşamını yitirdi, yapılan testler sonucu da 61 bin 28 kişi daha koronavirüse yakalandı.

YOĞUN BAKIMLAR ALARM VERİYOR

Ağır hasta sayıları son bir ay içinde yüzde 100 arttı. Son koronavirüs dalgasının öncekilerine benzemediğini belirten Türk Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. İsmail Cinel: “Genç hastalar, daha fazla doku tahribiyle geliyor. Virüs silah değiştirdi. Çocuk hastalarımız da artıyor. Yoğun bakımlar alarm veriyor. Lütfen herkes artık bir adım geri dursun, seferberlik varmış gibi kurallara riayet etsin. 15 gündür kırmızı alarm çanları çalıyor. Yoğun bakımlar hastanelerin sigortasıdır, tamamen dolduğu an o sigortayı kaybedersiniz ve sistem kilitlenir” uyarısında bulundu.

ANKARA VE İSTANBUL’DA DURUM VAHİM

Ankara’da koronavirüs yoğun bakımlarının yüzde 100’e yakın dolduğu, koridorlarda hasta bakıldığı öğrenildi. Yenimahalle Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yeni yoğun bakım servisi açılırken şehir hastanesi nedeniyle kapatılan Numune Hastanesi yine salgın için devrede.

Cumhuriyet’ten Sarp Sağkal’ın haberine göre, Ankara Şehir Hastanesi’nin 4 olan yoğun bakım servisi sayısı 8’e çıkarılırken Yüksek İhtisas Hastanesi’nin yeniden açılması için girişimlerde bulunuldu.

Bazı hastanelerde ise açılan yoğun bakımlardaki hastaların durumunun imkân olmadığı için merkezi monitörden izlenemediği bu nedenle hemşire ve hekimlerin giriş çıkış yaparak hastaları kontrol ettiği kaydedildi.

HASTANE ARANIYOR

İstanbul’da da, yoğun bakımda doluluk oranı yüzde 70-80 civarında. Normal sevis yataklarının koronavirüs için ayrıldığı, acilde sedyede bekleyenler için başka hastanelerde yer bulunmaya çalışıldığı kaydedildi.

Yeşilköy ve Sancaktepe’ye açılan pandemi hastaneleri tamamen doldu. Kamu hastanelerinde ise doluluk nedeniyle yeni servisler açılmaya çalışıldığı ancak açılan servislerin de hemen dolduğu kaydedildi. Hastaların acillerde bekletildiği belirtildi.

Erdoğan’ın gelecek Kabine Toplantısı sonrası tam kapanma ve ‘çok daha sert uygulamalar’ konusundaki kararı merakla bekleniyor.

Erdoğan’ın pişkinlikleri

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0