Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Durmak yok özelleştirmeye devam: Foça satılık AOÇ kiralık

Cumhuriyet döneminde kamuya kazandırılan birçok kurum ve kuruluş AKP döneminde özelleştirildi. İktidara geldiğinde 240 kurum olan AKP bunlardan 169’unu özelleştirdi. Şimdilerde kaynak bulamayan AKP, elde kalan son kamu mallarını da satmak için ihaleye çıkmaya devam ediyor.

BOLD – Cumhuriyet tarihindeki 68 milyar dolarlık özelleştirmenin 60 milyar dolarlık kısmı AKP döneminde yapıldı. Kamu mallarının büyük kısmını satan AKP iktidarı, kamuya ait malları özelleştirmeye devam ediyor. Foça Tatil Köyü ihaleye çıkarılırken, AOÇ arazileri ise 10 yıllığına kiraya verilecek.

TATİL KÖYÜ PAZARLIKLA ÖZELLEŞTİRİLECEK

Salgının etkisiyle daha da artan finansman ihtiyacı için özelleştirmeye devam eden AKP iktidarı, yeni özelleştirmeler için ihaleye çıktı. Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre Özelleştirme İdaresi’nin Resmi Gazete’deki ilanına göre Hazine’ye ait Foça Tatil Köyü taşınmazları ile bu taşınmazlar üzerinde bulunan tesis, bina, müştemilat bir bütün halinde 49 yıl süreyle “işletme hakkının verilmesi” yöntemiyle özelleştirilecek. Geçici teminat tutarı 3 milyon TL. İhale için 20 Nisan’a kadar teklif verilebilecek. İhale birden fazla teklif sahibinden kapalı zarfla teklif almak ve görüşmeler yapmak yoluyla “pazarlık” usulü ile gerçekleştirilecek.

KAZANAN 48 TAKSİTTE ÖDEYEBİLECEK

İhale bedeli, vadeli ödemelerde en az yüzde 30 peşin olmak üzere yılda bir kez ödeme yapmak kaydıyla en çok 48 ayda ödenebilecek. Fransız Tatil Köyü olarak da bilinen Foça Tatil Köyü, 1967’de Türkiye’nin ilk tatil köyü olarak açıldı. 2005’te kapanan tatil köyünde 400’e yakın oda, zeytin, fıstıkçamı ağaçları, yüzme havuzu, amfi tiyatro da bulunuyor. Tatil köyü ilk 2006’da ihale edildi. Teslim aşamasında ihale iptal oldu. 2010’daki ihaleye katılan olmadı. 2018’deki ihale de 2019’da iptal edildi. Özelleştirme İdaresi iptali, “özelleştirme ihaleleri, Devlet İhale Kanunu’na tabi olmayıp idare, ihaleleri yapıp yapmamakta, dilediğine yapmakta serbesttir” maddesine dayandırdı.

33 BİN METREKARE ALAN KİRAYA VERİLECEK

Atatürk tarafından kurulduğunda 52 bin dekar olan, sonrasında parça parça koparılarak 30 bin dekara kadar inen Atatürk Orman Çiftliği’ndeki (AOÇ) bazı alanlar da 10 yıllığına kiraya veriliyor. Resmi Gazete’deki ilana göre 2 bin 618 metrekare açık ve 63 metrekare kapalı alan otopark, 2 bin 98 metrekare kapalı ve 33 bin 284 metrekare açık alan rekreasyon, 33 bin 539 metrekare açık ve 1939 metrekare kapalı alan da tarımsal üretim için kiraya verilecek. Tahmini aylık bedel; otopark için 8 bin 200 TL, rekreasyon için 59 bin 500 TL, tarımsal üretim için 22 bin 500 TL olarak belirlendi. İhaleler 22 Şubat’ta yapılacak.

SARAY DA AOÇ ARAZİSİNE YAPILDI

Atatürk Orman Çiftliği, 1. derece doğal ve tarihi SİT alanı statüsünde. AKP döneminde AOÇ’nin 74 dönüm arazi, otopark, rekreasyon ve tarım üretim alanı olarak kiralandı. Geçici yapılaşma altında yapılaşmaya açıldı. Bu durum Sayıştay raporlarına da yansıdı. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın sarayı ile AKP’li eski Ankara Büyükşehir belediye Başkanı Melih Gökçek’in 750 milyon dolarlık dinazor heykelleri ile özdeşleşen Ankapark da AOÇ arazisi üzerinde yapıldı.,

AKP’NİN SATMADIĞI 71 KURUM KALDI

Türkiye’de cumhuriyet döneminin ilk yıllarında devlet yatırımlarına büyük önem vererek şeker, demir, kağıt, çay, fındık, elektrik, taş kömürü gibi üretim yapan büyük fabrikalar inşa edildi. AKP’nin hızlı özelleştirme politikaları sonucu şu an devlete ait ya da devletin ortak olduğu yalnız 71 kurum kaldı. AKP’nin iktidara geldiği dönemde Türkiye’deki kamu işletmelerinin sayısı 240 iken bu sayı şimdi 71’e geriledi. Kamunun elinde kalan kurumlar arasında PTT, TRT, TÜRKSAT, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu, Türkiye Elektrik İletim AŞ, Elektrik Üretim AŞ, Devlet Demiryolları, Türkiye Denizcilik İşletmeleri AŞ, Devlet Hava Meydanları İşletmesi, Türkiye Petrolleri AO, BOTAŞ, Çaykur, Ziraatbank, Halkbank, Vakıfbank gibi kurumlar yer alıyor.

İLETİŞİMDEN ULAŞIMA BİRÇOK KURUM ÖZELLEŞTİRİLDİ

AKP döneminde özelleştirilen kamu kurumları arasında Türk Telekom, SEKA Kağıt Fabrikası, Tekel İşletmeleri, Tank-Palet Fabrikası, Ereğli Demir Çelik, PETKİM, TÜPRAŞ, OYAKBANK, AyCell, Başkent Doğalgaz Dağıtım, Koç Holding hisseleri, Antalya Limanı, TÜMOSAN, Sakarya Traktör İşletmesi, Büyük Ankara Oteli, Kızılay Emek İşhanı, İstanbul Hilton Oteli, BUMAS, ERYAĞ, Adapazarı Şeker Fabrikası, Amasya Şeker Fabrikası, Et ve Balık Üretim A.Ş, Çatalağzı Termik Santrali, Kangal Termik Santrali, Kemerköy Termik Santrali, Kemerköy Liman Sahası, Orhaneli Termik Santrali, Seyitömer Termik Santrali, Soma Termik Santrali, Tunçbilek Termik Santrali, Başkent Elektrik Dağıtım, Boğaziçi Elektrik Dağıtım, İskenderun Limanı, Derince Limanı, Taşucu Limanı, İskenderun İSDEMİR Limanı, Ereğli ERDEMİR Limanı gibi kamu işletmeleri bulunuyor.

Yunanistan’ın alacağı Rafale uçakları dengeyi nasıl değiştirecek?

Ekonomi

590 bin kişinin doğalgazı kesildi

Türkiye’de pandemi nedeniyle milyonlarca kişi işinden olurken halk, ekmeğini bile yazdırarak almaya başladı. İktidara yakın şirketlerin işlettiği doğalgaz dağıtım firmaları ise borcunu ödeyemeyen 590 bin aboneye acımadı.

BOLD – Koronavirüs salgını sonrası artan ekonomik kriz nedeniyle işsiz kalan veya geliri azalan vatandaşların sayısı hızla artarken, birçoğu faturalarını bile ödeyemez hale geldi. Geçen yılın 9 ayında ülke genelinde 590 bin abonenin doğalgazı, borcundan dolayı kesildi.

BOTAŞ GENEL MÜDÜRÜ: TÜRKİYE’DE GAZ UCUZ

Sözcü’den Veli Toprak’ın haberine göre yılbaşından bu yana doğalgaza 3 kez zam gelirken, Boru Hatları ile Petrol Taşıma A.Ş. (BOTAŞ) Genel Müdürü Burhan Özcan ise Türkiye’de doğalgazın ucuz olduğunu savundu. TBMM KİT Komisyonu’nda konuşan Özcan, “Ankara’da bir metreküp doğalgaz 2.13 lira. Londra’da 4.2, Sofya’da 5.06, Almanya’da 6.06, Roma’da 7.7 ve Amsterdam’da ise 10.13 lira” dedi ve doğalgazın birçok ülkeye kıyasla daha ucuz olduğunu vurguladı. Özcan, geçen yıl konutlarda ve sanayi doğalgazında hiç fiyat artışı yapılmadığını söyledi.

CHP’Lİ SERTEL’DEN “MAAŞLARLA KIYASLAYIN” TEPKİSİ

CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel ise bu sözlere asgari ücret ile cevap verdi ve “Almanya’da asgari ücretli, bir aylık maaşıyla 2 bin 354 metreküp doğalgaz alabiliyor, bizde ise bunun yarısı ve 1.326 metreküp alabiliyor. Bizim bir asgari ücretlimiz İngiliz’in asgari ücretlisinin dörtte 1’i kadar doğalgaz alabiliyor. Maaşlarla kıyaslayın, doğalgaz fiyatları çok yüksek” açıklamasını yaptı.

BU YIL ZAM YÜZDE 3’Ü GEÇTİ

BOTAŞ Genel Müdürü Özcan, geçen yıl konutlarda ve sanayi doğalgazında hiç fiyat artışı yapılmadığını söylese de BOTAŞ’ın son yayınladığı tarife tablosuna göre, mart ayından geçerli olmak üzere doğalgaza yüzde 1 oranında zam yapıldı. Ocak ve şubat aylarında da BOTAŞ doğalgaza yüzde 1’er zam yapmıştı. Böylece yeni yılda yapılan zam oranı yüzde 3’ü geçti.

GAZ BULUYORUZ AMA FİYAT ARTIYOR

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya da doğalgaza her ay zam yapılmaya başlandığını ifade etti. Millet canıyla uğraşırken bu kadar zammın vicdanları sızlattığını vurgulayan Kaya, “Karadeniz’de doğalgaz bulundu, doğalgaz fiyatları arttı. Dolar çıkıyor, doğalgaz artıyor, dolar düşüyor yine doğalgaz fiyatları artıyor. 100 metrekare bir evin aylık doğalgaz faturası 400 liradan aşağı gelmiyor. Biz neden dünyanın en pahalı doğalgazını kullanıyoruz?” dedi.

 

AKP’nin dış politikasının maliyeti: Savunma sanayii ambargolarla eziliyor

Okumaya devam et

Ekonomi

Geçmediği yolun parasını ödeyen halk şimdi yapımını da üstlenecek

Yolcu garantisi verilen otoyol, demiryolu projeleri için Saray’ın müteahhitleri yurt dışından kredi bulamadı. AKP ise bu müteahhitlerin ‘yap-işlet-devret’ borçlarının Hazine tarafından üstlenilmesi için kanun teklifi hazırladı. Projeler için yandaş müteahhitlerin ceplerinden para çıkmayacak.

BOLD – Deli Dumrul projeleri olarak nitelendirilen hazine garantili yap-işlet-devret (YİD) projelerini yapacak şirketlere yabancı kreditörler güvenip borç vermiyor. AKP Hükumeti ise bu borcu da halkın sırtına yüklemeye hazırlanıyor.

DAHA ÖNCE 17.2 MİLYAR DOLARLIK KISMINI HAZİNE ÜSTLENDİ

AKP milletvekilleri, geçen yıl pandemiye rağmen yapılan ve isimleri “maskeli ihaleler”e çıkan 50 milyar lirayı aşkın otoyol ve tren yolu ihalelerini kazanan şirketlerin yurt dışından bulacakları kredi borçlarını halkın üstlenmesi için yeni bir yasa teklif hazırlayıp TBMM’ye sundu. Yasa çıkarsa, bugüne kadar birçok şirketin 17.2 milyar dolarlık borcunu üstlenmek zorunda bırakılan Hazine’ye 50 milyar liranın üzerinde yeni borç yükü binecek.

TÜM BORÇ HAZİNE TARAFINDAN ÜSTLENİLECEK

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre AKP Milletvekili Ahmet Kılıç imzasını taşıyan Kanun Teklifi, geçen yıl Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü’nün herkese açmadan ‘davet’ usulüyle gerçekleştirdiği otoyol ve tren yolu ihalelerini alan şirketlerin yurt dışından buldukları borcun Hazine tarafından üstlenilmesini öngörüyor. YİD projelerini yapan şirketlerin döviz kredilerine Hazine ‘garanti’ veriyor olmasına rağmen şirketler garantiyi yeterli bulmayıp borcun direkt Hazine tarafından üstlenilmesini de istiyor.

YANDAŞLARA BORÇ PARA VEREN OLMADI

Yasa teklifinin gerekçesinde, geçen yıl yapılan ihaleleri kazanan firmaların yurt dışından kredi arayışına gittikleri, ancak yabancı kreditörlerin ‘geri alamayız’ endişesiyle firmalara borç para vermediği bir anlamda itiraf edilirken, güvensizlik pandemiye yüklenmeye çalışıldı.

BORÇ SARAYIN MÜTEAHHİTLERİNİN

Hazine’ye yeni yük getirecek düzenlemeden, toplamda 44 milyar lirayı aşan Rönesans’ın iki, Kalyon ve ERG İnşaat’ın birer projesinin yararlandırılacağı, diğer projelerle birlikte tutarın 50 milyar lirayı geçebileceği belirtiliyor. Geçen yıl yapılan ihalelerle Rönesans Kuzey Marmara Otoyolu’nun “Nakkaş-Başakşehir” kesimini 8.4 milyar lirayla; Mersin -Adana- Osmaniye- Gaziantep Yüksek Standartlı Demiryolu İnşaatı ihalesini de 6.8 milyar lirayla kazanmıştı. ERG İnşaat 2.2 milyar Euro’yla (yaklaşık 20 milyar TL) Ankara-İzmir Hızlı Tren, Kalyon da 9.5 milyar lirayla Bandırma- Bursa- Yenişehir- Osmaneli Demiryolu Hattı ihalesini kazanmıştı.

AKP’nin dış politikasının maliyeti: Savunma sanayii ambargolarla eziliyor

Okumaya devam et

Ekonomi

İki aylık 2.6 enflasyon memura verilen zammı götürdü

TÜİK verilerine göre bu yılın ilk iki ayında enflasyon 2.6 oranında arttı. Bu rakam yeni yılda memur ve emeklilerine verilen yüzde 3’lük zammın büyük kısmını götürdü. Memurlar artış için temmuz ayını bekleyecek.

BOLD – 2 ayda gerçekleşen yüzde 2.6’lık enflasyon, memur ve memur emeklilerine 6 ay için verilen yüzde 3’lük zammın büyük kısmını yok etti. En düşük memurun ocak ayında aldığı 114 liradan geriye 15 lira 25 kuruş kaldı. En düşük memur emeklisi de yılbaşında aldığı 81.5 liralık zammın 70.6 lirasını kaybetti.

İKİ AYDAKİ ARTIŞ YÜZDE 2.6’YA ULAŞTI

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre TÜİK, şubat ayı tüketici enflasyonunu yüzde 0.91 olarak açıkladı. Böylece 2021’in ilk iki ayında enflasyonda gerçekleşen kümülatif artış yüzde 2.6’ya ulaştı. Yılbaşında memur ve memur emeklilerine enflasyon farkı dışında yüzde 3 reel zam yapılmış, işçi, çiftçi ve esnaf emeklilerine ise reel zam bile yapılmadan sadece 2020’nin ikinci 6 ayında yaşanan enflasyon olan yüzde 8.36 oranında zam yapılarak enflasyon kaybı gecikmeli de olsa aylıklara yansıtılmıştı.

ENFLASYON ZAMMI BUHAR ETTİ

Memur ve memur emeklilerine verilen yüzde 3’lük reel zammın yüzde 1.68’lik bölümü, yani her 100 liralık zammın 56.7 lirası ocak ayında enflasyonla geri alındı. Açıklanan 2 aylık enflasyonla birlikte reel zamdaki kayıp yüzde 86.66’ya çıktı. Bu da yılbaşında memura, emekliye verilen her 100 liralık zammın 86.66 lirasının enflasyon yüzünden adeta buhar olduğunu ortaya koydu.

MAAŞINDA ARTIŞ OLMAYAN İŞÇİ VE ESNAF EMEKLİSİ PERİŞAN

En düşük işçi, esnaf ve çiftçi emeklisi yeni yılda ‘reel zam’ alamadığı için ocakta aldığı maaşın bile gerisine düştü. İşçi, esnaf ve çiftçi emeklileri bu yılın başında reel zam alamadıkları için ocak enflasyonu reel zammı değil direkt emeklinin aylığını eritti. Ocak ayında bin 500 lira aylık alan emekli mart başında 38 lira reel kayba uğradı. En düşük esnaf emeklisinin alım gücü 41 lira, çiftçi emeklisinin alım gücü iki ayda 39 lira birden azaldı.

AKP’nin dış politikasının maliyeti: Savunma sanayii ambargolarla eziliyor

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0