Bizimle iletişime geçiniz

BOLD ÖZEL

Gara’da iki üst düzey MİT görevlisi öldürüldü mü?

TSK, 10 Şubat’ta Kuzey Irak’ta gerçekleştirdiği rehine kurtarma operasyonunda hayatını kaybeden 13 rehineden ikisinin MİT’in üst düzey yöneticileri Erhan Pekçetin ve Aydın Günel olup olmadığı konusu gizemini koruyor. Pekçetin ve Günel, 2017’den beri PKK’nın elinde rehin durumdaydılar.

BOLD – Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) 10 Şubat’ta Irak’ın dağlık bölgesi Gara’ya yönelik geniş kapsamlı bir operasyon başlattı. turkishminute.com’dan Cevheri Güven’in haberine göre PKK’nın elinde tuttuğu 13 rehinenin kurtarılması için planlanan operasyon beklendiği gibi gitmedi. Örgütün, hapishane olarak kullandığı Gara bölgesindeki mağarasında bulunan rehinelerin tamamı öldü. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, rehinelerin PKK tarafında başlarına kurşun sıkılarak öldürüldüğünü açıkladı. Örgüt ise ölümlerin TSK’nın hava bombardımanı nedeniyle olduğunu savunuyor. Türk yetkililer ölen rehinelerden 11’inin kimliğini açıkladı. Kurbanlardan ikisinin ismi henüz açıklanmadı. O isimlerin PKK’nın elinde tuttuğu MİT’in üst düzey yöneticileri olduğu iddia ediliyor.

4 YILDIR PKK’NIN ELİNDE TUTULAN MİT YÖNETİCİLERİ

MİT’in Yurtdışı Etnik Bölücü Faaliyetler Başkanı Erhan Pekçetin ve MİT İnsan Kaynakları Yöneticisi Aydın Günel, 4 Ağustos 2017’de Irak Kürdistan Bölgesel yönetimi sınırları içindeki Süleymaniye kentinin Dokan kasabasında önemli bir operasyon için bulunuyorlardı. MİT yöneticileri üst düzey PKK’lı bazı isimlerin yakalanarak Türkiye’ye getirilmesini koordine etmek için MİT Başkanı Hakan Fidan’ın talimatıyla Dokan’a gitmişlerdi. Ancak PKK karşı operasyon yaptı ve MİT’in en önemli yöneticilerinden ikisini yanındaki görevlilerle beraber rehin aldı. Birkaç ay sonra, MİT yöneticileri Pekçetin ve Günel’in PKK tarafından sorgulandıkları görüntüler Youtube’ta kısa süre yayınlandı ancak Türkiye’nin şikayetiyle kaldırıldı. O tarihten beri MİT yöneticilerinden haber alınamıyordu.

Milli Savunma Bakanlığı ilk etapta ölen 13 rehinenin sivil olduğunu açıkladı. 11 kişinin ismi açıklandığında ise tamamının asker ve polis olduğu ortaya çıktı. İsmi açıklanmayan iki kişinin MİT mensupları olabileceğine ilişkin tartışma ise PKK’nın açıklamasıyla başladı. PKK açıklamasında esirlerle ilgili bilgi verilirken “MİT mensubu, asker ve polisler” ifadesi kullanıldı.

PKK’nın açıklamasında şöyle dendi: “Üç gün boyunca gelişen ağır bombardımanlar, kamp dışında ve içinde gelişen yoğun çatışmalar elimizde esir olarak bulunan MİT mensubu, asker ve polislerin bir kısmının yaşamını yitirmesine yol açmıştır. Bu kampa yapılacak bu kadar saldırı sonucunda hiç kimsenin oradan sağ olarak kurtulamayacağı gerçeği en sıradan askeri bilgiye sahip bir kişi tarafından dahi bilinebilecek bir husus olmasına rağmen, bu kampa dönük yapılan saldırı hiçbir biçimde onların kurtarılmasına dönük olmayıp tamamen imha edilmeleri amaçlanarak yapılmıştır. Bu insanların katledilmiş olmasının asıl ve tek sorumlusunun böyle bir saldırıya karar veren ve hiçbir insani duyguya sahip olmayan Hulusi Akar olduğu açıktır.”

OPERASYONUN BAŞARISIZLIĞI TARTIŞILIYOR

Rehine kurtarma operasyonu olarak 10-13 Şubat 2021’de icra edilen operasyonun ardından Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Güler, kamera karşısına geçtiler. Operasyonla ilgili açıklama yapılırken salona sadece Anadolu Ajansı kamerası alındı. Güler ve Akar, hiçbir soru kabul etmeden operasyonun başarısını anlattı ve 42 PKK’lının öldürüldüğü, PKK’nın hapishane olarak kullandığı mağaranın ele geçirildiğini duyurdu.

Ancak, bütün rehinelerin hayatını kaybetmiş olması nedeniyle operasyonun başarısızlığı tartışılıyor. Muhalefet cephesi, hükümetin bugüne kadar rehineleri kurtarmakla ilgili hiçbir girişimde bulunmadığını, siyasi bir şov amaçlandığını ancak başarısızlıkla sonuçlandığını belirtiyorlar. HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, hükümetin sivil toplum kuruluşlarını devreye sokarak PKK’yla temas kurarak rehineleri kurtarabileceğini ancak yıllardır bunun yapılmadığını söyledi. Benzer ifadeler rehinelerden Mevlüt Kahveci’nin 15 Nisan 2019’da ailesine gönderdiği mektupta da var.

21 Eylül 2016’dan beri PKK’nın elinde tutsak olan Uzman Erbaş Mevlüt Kahveci, ailesine gönderdiği mektupta, bulunduğu yerde 13 rehine olduklarını, AKP hükümetinin STK’ları devreye sokması durumunda serbest bırakılacaklarını belirtiyor. Baskının yapıldığı mağarada hayatını kaybeden Mevlüt Kahveci 31 yaşındaydı.

HÜKUMETİN TEPKİSİ HDP VE AMERİKA’YA YÖNELDİ

Rehinelerin PKK’yla görüşülerek kurtarılabileceğini ancak bugüne kadar hiçbir adım atılmadığını söyleyen HDP Milletvekilleri Ömer Faruk Gergerlioğlu ve Hüda Kaya hakkında birkaç saat içinde soruşturma başlatıldı. Gergerlioğlu ve Kaya, aynı zamanda Türkiye’nin bilinen iki insan hakları savunucusu.

Ardından HDP’lilere yönelik operasyonlar başladı. İçişleri Bakanlığı, Pazartesi sabahı 40 ilde yapılan operasyonlarda aralarında HDP il ve ilçe başkanlarının da olduğu 718 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise 13 rehinenin öldürülmesiyle ilgili olarak ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan “Eğer PKK tarafından gerçekleştirildiği doğrulanırsa, en şiddetli şekilde kınıyoruz” açıklamasına” tepki gösterdi. Erdoğan, ABD’yi PKK’nın yanında olmakla suçladı:

“Eğer biz sizinle dünyada, NATO’da bu birlikteliğimizi sürdüreceksek teröristlerin yanında yer almayacaksınız. Hani siz PKK’nın, YPG’nin, PYD’nin yanında değildiniz. Bal gibi de yanındasınız ve arkasındasınız. (…) Artık hiçbir ülke, kuruluş, yapı ve kişi, Türkiye’nin Irak ve Suriye harekatlarını sorgulayamaz” dedi.

Erdoğan, 13 rehinenin kaybedildiği operasyonla ilgili Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Salı günü Meclis Genel Kurulu’nda operasyonla ilgili bilgi vereceğini de açıkladı.

HDP’ye yönelik politikaların sertleşeceğine ilişkin güçlü başka bir sinyal de Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’dan geldi. Kamuda en güçlü pozisyonlardan birini temsil eden Altun, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “HDP demek PKK demektir” diyerek bir de video paylaştı. Altun’un açıklaması sonrası AKP’liler HDP’nin kapatılması için çağrıda bulundular.

BOLD ÖZEL

Cezaevlerinde kaç insan koronavirüsten öldü?

Türkiye’yi Mart 2020’de etkilemeye başlayan koronavirüs salgınının üzerinden 14 ay geçti. Bu süre içinde cezaevlerinde Kovid-19 nedeniyle resmi açıklamaya göre 9, İHD’nin araştırmasına göre 17 insan hayatını kaybetti. Bold Medya olarak ise koronavirüs nedeniyle ölen; adını, yaşını, ölüm tarihini, kaldığı cezaevini tespit ettiğimiz mahpus sayısı 14.

SEVİNÇ ÖZARSLAN | BOLD ANALİZ 

Bir hafta içinde Türkiye cezaevlerinde 3 insan koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. Afyon Bolvadin Cezaevinde virüs kapan makine mühendisi Ali Orhan 4 Mayıs’ta, Çanakkale E Tipi Cezaevinde hastalanan Yrd. Doç. Halil Şimşek 5 Mayıs’ta, Silivri 5 Nolu Cezaevinde korona olan eski yarbay Erdal Kılınç ise 12 Mayıs’ta öldü.

Türkiye’yi 14 Mart 2020’de etkisi altına alan salgın nedeniyle bugüne kadar cezaevlerinde kaç kişi öldü? Ceza ve Tevkifleri Genel Müdürlüğü’nün açıkladığı 9 rakamı doğru mu? İnsan hakları dernekleri bu konuda ne diyor?

DOKUZ MAHPUS MU, YOKSA 17 MAHPUS MU?

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nün 18 Şubat’ta yaptığı resmi açıklamaya göre 14 Mart 2020’den itibaren cezaevlerinde 240 Kovid-19 vakası görüldü. Bu vakalar arasında bulunan 9 hükümlü virüse bağlı olarak yaşamını yitirdi. 18 Şubat’tan sonra medyaya yansıyan ölüm sayısı 4.

İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) 1 Nisan’da açıkladığı 2020 Cezaevleri Hak İhlalleri raporuna göre ise 14 Mart 2020’den itibaren Türkiye cezaevlerinde 17 mahpus koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti. Raporda ayrıca 20 farklı hapishaneden 489 tutuklunun Kovid-19’a yakalandığına dair İHD’ye başvuru yapıldığı bilgisi yer aldı.

TEADAVİ VE MUAYENE TALEPLERİNE GEÇ CEVAP VERİLİYOR

Resmi rakamlara göre cezaevlerinde şu anda 276 bin tutuklu var. İHD’nin raporuna göre Türkiye hapishaneleri mahpus sayısı bakımından tarihinin en yoğun dönemini yaşıyor ve bu durum yoğun hak ihlâllerini de beraberinde getiriyor. İHD raporunda, koronavirüs belirtisi gösterenlerin “muayene ve tedavi taleplerinin karşılanmadığı ya da geç cevap verildiğine” ilişkin çok sayıda başvuru aldıklarını belirtiyor.

Bold Medya olarak bizim yaptığımız araştırmaya göre ise 14 Mart 2020’den itibaren cezaevlerinde koronavirüs nedeniyle ölen; adını, yaşını, mesleğini, ölüm tarihini ve kaldığı cezaevini tespit edebildiğimiz kişi sayısı 14. Arif Yıldırım ve İsmet Nice adlı iki mahpus dışında hepsinin de fotoğrafına ulaştık. İşte o isimler…

1- Mehmet Yeter (70), 3 Nisan 2020, Bafra T Tipi Cezaevi ve Samsun Cezaevi.

2- İsmet Nice (60), 4 Nisan 2020, Şakran Cezaevi (fotoğrafına ulaşamadık).

3- Arif Yıldırım (70), 14 Nisan 2020, Ankara Sincan Cezaevi (fotoğrafına ulaşamadık).

4- Veysel Atasoy, polis, 12 Eylül 2020, Kütahya Tavşanlı Cezaevi.

5- Yunus Gökgöz (30), memur, 10 Ekim 2020, İzmir Buca Cezaevi.

6- Hüseyin Özen (49), Bursa Telekom Bölge Müdür Yardımcısı, 14 Kasım 2020, Bursa H Tipi Cezaevi.

7- Kemal Polat (68), emekli şoför, 6 Aralık 2020, Kahramanmaraş Türkoğlu.

8- Metin Yücel (51), Avukat, 18 Ocak 2021, Düzce Cezaevi.

9- Kahraman Sezer, Diyarbakır Çevik Kuvvet eski Şube Müdürü, 30 Ocak 2021, İskenderun T Tipi Cezaevi.

10- Ersoy Karamustafa (44), Din Kültürü Öğretmeni, 13 Şubat 2021, Manisa T Tipi.

11- Önder Ateş (45), İngilizce öğretmeni, 3 Mart 2021, Samsun T Tipi Cezaevi.

12- Ali Orhan (56), makine mühendisi, 4 Mayıs 2021, Afyon Bolvadin Cezaevi (12 Nisan’da tahliye edilmişti).

13- Yrd. Doç. Halil Şimşek (53), 5 Mayıs 2021, Çanakkale E Tipi Cezaevi.

14- Yarbay Erdal Kılınç (48), 12 Mayıs 2021, Silivri 5 Nolu Cezaevi.

VAKALAR SAKLANIYOR MU?

Salgın başladığından bu yana cezaevlerindeki koronavirüs vakalarının saklandığı bilinen bir gerçek. Sincan Cezaevinde virüs kaptıktan sonra 14 Nisan 2020’de hayatını kaybeden 70 yaşındaki Arif Yıldırım’ın ölüm nedenini ortaya çıkardığı için insan hakları savunucusu HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu hakkında soruşturma başlatıldı. Gergerlioğlu ayrıca geçen yıl haziran ayında “Dalaman Açık Cezaevi’nden tahliye olduktan sonra vefat eden başka bir mahpus da var. Tahliye sonrası aileyle konuştum. Nusaybin’de yaşıyorlar. Bu mahpus da koronadan öldü.” demişti.

ÇELİŞKİLİ RESMİ AÇIKLAMALAR

Cezaevlerindeki vakaların saklandığına dair en kuvvetli delil, 3 Nisan 2020’de Samsun Cezaevinde koronavirüse yakalanıp ölen Mehmet Yeter ile ilgili iki ayrı resmi kurumdan yapılan çelişkili açıklamaydı. Samsun Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü’nün 3 Nisan 2020’de yaptığı, Cumhuriyet Savcısı Serhan Güven imzalı açıklamaya göre Mehmet Yeter, Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti ve cenazenin bekletilmesi riskli olduğu için ailesine ulaşılmadan hemen defnedildi. Yeter’in ailesi ölümden ancak 5 gün sonra haberdar edildi ve oğlu Ferhat Yeter bu olaya isyan etti.

Sosyal medyada çok tepki çeken bu ölüm sonrasında 8 Nisan 2020’de Bafra Cumhuriyet Başsavcılığı ikinci bir açıklama yapmak zorunda kaldı ve Mehmet Yeter’in koronavirüs nedeniyle değil, bacağındaki kangrene bağlı olarak hayatını kaybettiği ve ailesine de haber verildiği açıklandı.

Samsun ve Bafra olmak üzere iki cumhuriyet savcılığından açıklama yapılmasını nedeni; seker hastası Mehmet Yeter, 3 yıl Bafra Cezaevinde kaldıktan sonra sağlık sorunları nedeniyle 16 Mart’ta Samsun 19 Mayıs Üniversitesi Hastanesi’ne yatırıldı. Bir hafta sonra sol bacağı kangren nedeniyle kesildi. 26 Mart’ta taburcu edilen Yeter, Samsun Cezaevine gönderildi. Burada tekrar fenalaşan Yeter, 3 Nisan 2020’de öldü. Hangi açıklama doğru ve akla daha yatkın? Hemen defnedilmesini talimat veren 3 Nisan’daki mi, yoksa ölümünden 5 gün sonra yapılan açıklama mı?

 

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

Silivri’de koronaya yakalanan Yarbay Erdal Kılınç öldü

Yaklaşık bir ay önce Silivri Cezaevinde koronavirüse yakalanan eski yarbay Erdal Kılınç bu sabah yaşamını yitirdi. Kılınç, geçen hafta entübe edilmişti.

BOLD ÖZEL – Beş yıldır Silivri 5 Nolu L Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan yarbay Erdal Kılınç (48) bu sabah hayatını kaybetti. Hapiste koronavirüse yakalanan Kılınç, geçen hafta Okmeydanı Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi’ne kaldırılmış ve entübe edilmişti.

32 KİŞİLİK KOĞUŞTA KALIYORDU

32 mahpusun yaşamaya çalıştığı C7 koğuşunda virüs kapan Kılınç’ın testi nisan ayı başında pozitif çıkmıştı. Aynı koğuşta askeri öğrencilerin de bulunduğu ve bazılarının testinin pozitif çıktığı öğrenildi. Türk Ceza Kanunu’na göre yoğun bakıma kaldırılan bir tutuklunun tahliye edilmesi gerekiyor ancak Erdal Kılınç tahliye edilmedi.

“ZATÜRRE YAYILMIŞ, DURUMU BAYAĞI KÖTÜ”

Doktor, Erdal Kılınç’ın avukatına geçen hafta, “Hasta uyutuldu, solunum cihazına bağlandı. Artık kendisi nefes alıp veremiyor. Akciğerlerinde yaygın bir zatürresi var, tüm vücuduna yayılmış durumda. Genel durumu çok kötü. Başında 10 jandarma var. Bugün solunum cihazına bağladı. Dün biraz kötüleşmeye başlamıştı. Bu sabah artık hiç nefes alamaz duruma geldi. Kendisi de ‘Artık yoruldum’ dedi. Ondan sonra uyuttuk. Durumu kritik. Yüksek oksijen veriyoruz. Akciğerleri çalışmıyor gibi bir şey. Durumu bayağı kötü. Düzelme durumu yüzde 5-10.” açıklamasında bulunmuştu.

Erdal Kılınç, 14’ü eski polis 114 kişinin bulunduğu, 15 Temmuz Çengelköy ve Kuleli Askeri Lisesi davalarında yargılandı ve İstanbul 32. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından Anayasayı ihlal ettiği gerekçesiyle ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. 15 Temmuz gecesi Çengelköy’de 8 vatandaş şehit oldu, 62 kişi yaralandı.

Cezaevinde kanser olan İsmet Torun hayatını kaybetti

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

İşsizin fonu 1 ayda 3,3 milyar ₺ eridi

AKP Hükumeti’nin Kovid-19 pandemisinde sarıldığı İşsizlik Sigortası Fonundaki erime devam ediyor. İşsizin Fonu 1 ayda 3 milyar 371 milyon 540 bin TL küçüldü.

BOLD ÖZEL – Saray Hükumeti’nin halka nakdi destek yerine işsizin parasını kullanması Fon’daki kaybı hızlandırdı. 2019 sonunda 131.5 milyar lira biriken İşsizlik Sigortası Fonu 5 yıl önceki seviyeye düştü. Geçen ay 92,6 milyar lira olan Fon’daki para bu ay 89,3 milyar liraya geriledi. Bir ayda işsizin parası 3 milyar 371 milyon 540 bin lira azaldı.

SADECE 201 BİN İŞSİZE MAAŞ

2000 yılında işini kaybedenlere maaş vermek için kurulan İşsizlik Sigortası Fonu AKP döneminde amacı dışında kullanıldı. Güneydoğu Anadolu Projesi’ne kaynak aktarıldı. Patronlara teşvik verildi. Son olarak Kovid-19 salgınında patronların vereceği çalışanların maaşları işsizin parasından ödendi. Hal böyle olunca geçen ay sadece 201 bin işsize maaş ödendi.

PATRONLARA 2 MİLYAR TL TEŞVİK ÖDEMESİ

Patronların ödemediği 1 milyon 10 bin çalışanın maaşı İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanırken, işverenlerin ücretsiz izne gönderdiği 862 bin 895 kişiye nakdi ücret desteği Fon’dan karşılandı. Çalışanların maaşlarının ödenmesi haricinde işverenlere ayrıca doğrudan 2 milyar TL teşvik ve destek ödemesi yapıldı.

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0