Bizimle iletişime geçiniz

Analiz

Ayakkabı kutusu ve pudra şekeri

AKP büro personeli Kürşat Ayvatoğlu’nun lüks arabasında kullandığı uyuşturucu maddeye mahkemede pudra şekeri diyerek serbest kalışı akıllara 17 Aralık soruşturmasını getirdi. Dönemin Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan, evinde ayakkabı kutusunda ele geçirilen 4,5 milyon dolar rüşvet parasına ‘imam hatip yaptıracaktım’ kılıfı uydurmuştu. Aradan geçen 7 yılda hiçbir şey değişmedi.

BOLD ANALİZ – AKP büro personeli Kürşat Ayvatoğlu’nun lüks arabada kokain alemi Türkiye’nin bir numaralı gündemi oldu. Lise terk ve işsizken AKP’li Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş’ın danışmanlığını yapmaya başlayan Ayvatoğlu’nun hayatı AKP merkezine yaklaştıkça değişti. Eski model Hyundai arabasından milyonluk lüks Porsche marka arabaya ve şatafatlı bir hayata terfi etti.

Tayyip Erdoğan, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Bilal Erdoğan ve Melih Gökçek gibi isimlerle fotoğrafı bulunan Ayvatoğlu, AKP Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ ile çalışmaya başlayınca lüks bir hayata da adım attı. Milyonluk Porche arabaya binen ve otomobillerinin değeri 2 milyon liraya yaklaşan Ayvatoğlu’nun büro memuru maaşıyla lüks otomobilleri alması mümkün görünmüyor. Ayvatoğlu’nun lüks hayatı kadar arabasında kullandığı uyuşturucuyla ilgili mahkeme huzurunda verdiği ifade de dikkat çekti. Ankara’da gözaltına alınan Ayvatoğlu, hakime ‘burnuma çektiğim uyuşturucu değil pudra şekeriydi’ diyerek adeta herkesin aklıyla alay etti. Pudra şekeri suflesiyle AKP yargısı tarafından salıverilen Ayvatoğlu’nun yalanı kamuoyunda tepki çekince dün tekrar gözaltına alındı.

17 ARALIK’TA DA İMAM HATİP YALANI SÖYLENDİ

AKP’li Ayvatoğlu’nun uyuşturucuya pudra şekeri demesi, Türkiye gündemini yakından takip edenleri 17 Aralık yolsuzluk soruşturması günlerine götürdü. 17 Aralık soruşturmasında gözaltına alınan dönemin Halkbank Genel Müdürü Süleyman Aslan’ın evinde yapılan aramalarda ayakkabı kutuları içerisinde 4,5 milyon dolara yakın para ele geçirilmişti. Süleyman Aslan, hakime verdiği ifadesinde evinde çıkan rüşvet parasıyla ilgili “O parayla memleketimde imam hatip lisesi yaptıracaktım” ifadesi verdi. Rıza Zarrab’tan da hayırsever diye bahseden Aslan, hakime şu ifadeyi vermişti: “Rıza Sarraf’ta hayırsever bir kişiliği olduğunu ve hayırlara vesile olmak istediğini söyleyince o anda aklıma mezun olduğum Çorum Osmancık İmam Hatip Lisesi geldi. İhtiyaçları ona aktarınca masrafları ödemeye hazırım dedi. Ancak teknik nedenlerle projeye başlayamadığımız için söz konusu hayır amaçlı olarak verilen paraları kendi nezdimde tuttum.”

PUDRA ŞEKERİ TANIDIK YÖNTEM

Halkbank’ta yaptığı usulsüz işlemlere göz yumması için Zarrab’tan milyonlarca dolarlık rüşvet alan Süleyman Aslan ve akıl verenleri ayakkabı kutusuna böyle bir kılıf bulmuştu. Aslan’ın ifadesi AKP’li bakanları rüşvete bağlayan Rıza Zarrab’ın merkezinde olduğu yolsuzluğa kızan muhafazakar seçmeni ikna için kullanılacak bir can simidine dönüştü. Hükumet kontrolündeki Yeni Şafak gazetesi, 22 Aralık 2013 günü ‘Hedef imam hatip’ başlığıyla rüşvet parasını aklamaya çalıştı. İmam hatip yalanı Aslan’ı cezaevine gitmekten kurtaramadı. Türkiye’de adaletin henüz son nefesini henüz vermediği 17 Aralık soruşturmasında mahkeme, Rıza Zarrab’ın yanı sıra Süleyman Aslan tutuklayarak cezaevine koydu. Aslan, cezaevinden savcılar ve hakimler görevden alındıktan sonra tahliye olabildi. 17 Aralık yolsuzluk soruşturması kapatılırken, Aslan hakkında rüşvet alma suçundan takipsizlik kararı verildi. Adli emanetteki parasını faiziyle alan Aslan’ın ayakkabı kutusunda çıkan milyon dolarlarla memleketi Çorum’a okul yaptırmadığı sonradan anlaşılacaktı.

SADECE AKTÖRLER DEĞİŞTİ

Takvimler 2021’i gösterirken AKP büro elamanı Kürşat Ayvatoğlu, lüks arabasında kokain çekerken yakalandı. Ayvatoğlu, sulh ceza hakimine “Burnuma çekmiş olduğum madde kesinlikle uyuşturucu madde değildir. Bu madde pudra şekeridir” ifadesiyle serbest kaldı. AKP cephesinde 7 yılda aktörler değişse de algı yöntemi değişmedi.

‘Pudra Şekeri’ Pandora’nın kutusunu açtı: Çuvallar dolusu döviz hangi AKP’linin bagajından çıktı

Analiz

Devlet mafya nasıl bu kadar iç içe girdi

Sedat Peker’in 2. videosunda da ilkinde olduğu gibi mafya-devlet ilişkisi göze çarpıyor. Organize suç örgütlüğü liderliğinden hükümlü Peker’in, bu videoları yayınlamaya zorlayan düşmanlarının ve birlikte hareket ettiği iddia edilen dostlarının devlet adamları oluşu, günümüzdeki devlet ve mafya ilişkisinin 90’ları aratmadığını gösteriyor.

BOLD – Organize suç örgütü liderliğinden hükümlü Sedat Peker’in her açıklaması olay. Yayınladığı videolar üzerine uzun uzun analiz yazıyor. Sedat Peker’den yakın tarihe damga vuran faili meçhul olaylar ilgili paylaşım beklentileri de arttı. Beklentiler karşılıksız değil. Son videosunda Peker, Türkiye’nin karanlık 90’lı yıllarında derin devletin göbeğinde olduğunu, örnekleriyle açık açık anlattı.

Bunun yanı sıra Peker, faili meçhul bir cinayetle ilgili 2 devlet görevlisi Korkut Eken ve Mehmet Ağar’ı işaret etti. Peker, yurtdışına çıkışı, geri dönme planları, hakkındaki adli dosyalarla ilgili kendisiyle muhatap olanların devlet görevlileri olduğunu anlattı. Peker, birlikte hareket ettiği bir başka devlet görevlisi eski general Veli Küçük iddialarına da yanıt verdi.

Peker, eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar’ın bir iş adamının milyar dolarlık tesisine, devletin emniyet yapılanmasındaki nüfuzunu kullanarak nasıl mafyavari yöntemlerle çöktüğünü de  anlattı.

JANDARMA GENEL KOMUTANLIĞINDAN AÇIKLAMA

Yine devlet görevlilerince kendisine iade-i itibar sözü verildiğini söyleyen Peker’in açıklamaları devlet kurumlarınca da yakından takip ediyor.

Peker, 2. videosunda Mehmet Ağar’ın oğlu Tolga Ağar’ın Elazığ’da 28 Mart 2019’da evinde ölü bulunan Kazakistan uyruklu üniversite öğrencisi Yeldana Kaharman’a tecavüz ettiği ve ölümünden sorumlu olduğunu söyledi.

Peker’in iddialarına Jandarma Genel Komutanlığı’ndan cevap geldi. Yapılan yazılı açıklamada, “Suç örgütü lideri ve halen yurt dışında kaçak olarak bulunan S.P. isimli şahsın sosyal medya hesaplarından 6 Mayıs 2021 günü yayımlanan videolar ile bazı internet sitelerinde; Yeldana Kahraman isimli Kırgız ya da Kazak Uyruklu bir kadının jandarmaya giderek Tolga Ağar’ı şikayet ettiği, daha sonra kadının helikopterle aldırıldığı, ertesi gün ise ölü bulunduğu’ şeklinde haberler yer almıştır. Yeldana Kahraman isimli kadının, jandarmaya herhangi bir müracaatının kesinlikle söz konusu olmadığı gibi helikopterle aldırılması iddiası da tamamen gerçek dışıdır” ifadeleri kullandı.

90’LAR GİBİ

Derin devletin göbeğindeyim diyen Peker’in düşmanlarının ve birlikte hareket ettiği iddia edilen dostlarının devlet adamları oluşu, günümüzdeki devlet ve mafya ilişkisinin 90’ları aratmadığını ortaya koydu.

Öte yandan, iktidarın küçük ortağı MHP lideri Devlet Bahçeli’nin, mafya babası Alaattin Çakıcı’yı hapishanede ziyaret etmesi, Çakıcı’nın da Bahçeli affı sonrası cezaevinden çıktıktan sonra muhalefete ve Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik tehdit mektupları kaleme alması hala hafızalarda.

TURKİSH WİKİLEAKS

Peker’in açıklamalarının Turkish Vikileaks olduğunu söyleyen Akit yazarı Abdburrahman Dilipak, artık kimsenin bir şey olmamış gibi yoluna devam edemeyeceğini beirtti.

Ankesörlü arama bahanesiyle TSK lağvediliyor

 

Okumaya devam et

Analiz

Aşılanmak isteyen vatandaş turist peşinde: Aşılayın dedik aşağılayın demedik!

Türkiye’nin yaşadığı aşı tedarikine sorunu yüzünden milyonlar mağdur. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun, Alman mevkidaşı Heiko Maas’la yaptığı basın toplantısında, aşılamada turistin görebileceklerine öncelik verileceğine dair açıklaması ise tepki topladı. DEVA Partisi İlçe Başkanı Vedat Mürseloğlu da Tatvanlıları gelecek ilk turist için uyanık olmaya davet etti.

BOLD – Pandemide yüzünde sekteye uğrayan turizm sektörü AKP iktidarını radikal önlemler almaya zorluyor.

Bu kapsamda tam kapanmaya rağmen turiste dolaşım özgürlüğü tanındı. Turistleri görüp denize giren Türklerin cüretkarlıkları pahalıya mal oldu. Eve kapanan tüm ülke, turistlerin çılgın otel partilerini izledi.

Turizm gelirini kaybetmek istemeyen hükumet, bu sene de Avrupa Birliği’nin seyahat edilmesi sakıncalı ülkeler listesine girmemekte kararlı.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Alman mevkidaşı Heiko Maas’la Almanya’da düzenlediği ortak basın toplantısı ise bardağı taşıran son damla oldu. Çavuşoğlu toplantıda Türkiye’deki Kovid-19 aşılama süreciyle ilgili önemli bir açıklama yaptı.

Turizm sezonuna güvenli girebilmek ve vatandaşların güvenliği için bazı tedbirler aldıklarını söyleyen Çavuşoğlu, “Halkımızın yüzde 26sından fazlası aşılandı. Güvenli turizm programına ilave tedbirler getirdik. Aşılama konusunda özellikle turizm bölgelerine ağırlık verdiğimiz gibi tüm turizm çalışanlarını, turistin görebileceği herkesi mayıs sonuna kadar aşılayacağız” ifadesini kullandı.

ÖZ VATANINDA PARYA

Çavuşoğlu’nun açıklamaları siyasetçi, gazeteci, akademisyen ve vatandaşların tepkisini çekti. Memleket Hareketi lideri Muharrem İnce sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, “Öz yurdunda garipsin, öz vatanında parya! Turistler denize girsin diye bizi eve tıktınız. Turistler gibi denize giren vatandaşa ceza kestiniz. Yetmedi turistin görebileceği herkes aşılanacakmış. Aşı olmak tüm insanlarımızın hakkıdır! Turist kadar değeri yok mu bu milletin?” dedi.

AŞAĞILAMAYIN

İyi Partili Levent Özveren ise Çavuşoğlu’na tepkisini şu şekilde dile getirdi: “Biz size aşılayın dedik, ‘aşağılayın’ demedik.”

AMAN KAÇIRMAYALIM

DEVA Partisi İlçe Başkanı Vedat Mürseloğlu da aşı olmanın turist görmeye bağlı olduğunu vurgulayarak: “Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: ‘Turistin görebileceği herkesi Mayıs sonuna kadar aşılayacağız’ Nemruta çıkacak ilk turisti aman kaçırmayalım. Turistin tüm Tatvanlıları görecek şekilde toplanalım. Vizontele 3’ü çekmenin zamanı geldi” dedi.

AKP’de başarının sırrı ‘pudra şekeri’

 

Okumaya devam et

Analiz

AKP’de başarının sırrı ‘pudra şekeri’

Sedat Peker ikinci videosunda da Ağar ailesini hedef aldı. Bu sefer AKP’yle zirveye hızla tırmanan Tolga Ağar hakkında detaylar veren Peker, Tolga Ağar’ın da Kürşar Ayvatoğlu gibi kokain bağımlısı olduğunu anlattı.

BOLD – Kürşat Ayvatoğlu’nun lüks aracında kokain kullanırken çekilen ve sosyal medyada paylaşılan görüntüleri AKP’de kritik görevlere getirilenlerin sorgulanmasına neden oldu.

Karakoldaki ifadesinde burnuna ‘pudra şekeri’ çektiğini söyleyerek dikkatleri üzerine çeken Ayvatoğlu’nun genç yaştaki ulaştığı kaynağı belirsiz servet, pek çok kesimin tepkisini çekti.

SEDAT PEKER’DEN AĞAR İDDİASI

Bir yıl sonra yayınladığı ilk videosunda Sedat Peker, Mehmet Ağar ve Tolga Ağar’ı hedef almıştı. Bugün yayınladığı 2. videosunda Peker özellikle Tolga Ağar hakkında detaylar verdi. Tolga Ağar’ın kız arkadaşıyla gittiği bir mekanda kokain kullandığını söyleyen Peker, Ağar’ın daha sonra havaya ateş açtığını anlattı. Peker, Tolga Ağar’ın arkasını da yine babası Mehmet Ağar’ın topladığını söyledi.

KAHARMAN CİNAYETİ

Peker’in yayınladığı video, Elazığ’da 28 Mart 2019’da evinde ölü bulunan Kazakistan uyruklu Fırat Üniversitesi İletişim Fakültesi 2’nci sınıf öğrencisi Yeldana Kaharman olayını da yeniden gündeme getirdi.

Kaharman ölmeden önce Tolga Ağar’ın kendisine tecavüz ettiği gerekçesiyle şikayette bulunduğu ortaya çıkmıştı. İddiaların ardından Ağar’la ilgili haberlere erişim engeli getirilmişti.

TOLGA AĞAR’A BÜYÜK VAZİFE

AKP’de hafta başında yapılan bir görevlendirme dikkat çekti. AKP’de Genel Merkez Teşkilat Başkanlığı Marmara Bölge Koordinatörlüğü’ne eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar’ın oğlu AKP Elazığ Milletvekili Zülfü Tolga Ağar atandı. Tolga Ağar, özel hayatı, hakkındaki taciz ve cinayet iddialar ile konuşulan bir isim. Son olarak da Kürşat Ayvatoğlu gibi kokain bağımlısı olduğu iddia ediliyor. AKP’deki kritik görevlendirmeler tartışma konusu oluyor.

Sabah yazarı Barlas: Türkiye’yi yönetmek güçleşiyor

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0