Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Rusya ve İtalya arasında casusluk krizi: İki Rus diplomata sınır dışı

İtalya’da Rusya adına casusluk yaptığı iddiasıyla bir donanma görevlisi gözaltına alındı. Rusya’nın Roma Büyükelçiliği’nde görevli iki diplomat da sınır dışı ediliyor.

BOLD – İtalyan güvenlik güçlerinin dün akşam yaptığı operasyonda, bir İtalyan donanma subayı Roma’daki bir otoparkta Rus büyükelçiliğinden askeri bir yetkiliye gizli belgeleri verirken yakalandı. Para karşılığı askeri belgeleri Rusya’ya verdiği iddia edilen İtalyan subay gözaltına alındı. İtalyan basınındaki haberlerde, İtalyan subayın askeri belgeler karşılığında 5 bin euro aldığı belirtildi. Operasyonun ardından bu sabah Rusya’nın İtalya Büyükelçisi Sergey Razov, İtalya Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio

İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio, Rus büyükelçi ile yapılan görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, “İtalya’daki Rus büyükelçiye, İtalyan hükümetinin sert protestosunu ilettik ve bu çok ciddi olaya karışan iki Rus yetkilinin derhal sınır dışı edileceğini bildirdik” dedi. Söz konusu İtalyan ve Rus yetkililerin kimlik bilgileri açıklanmadı.

İTALYAN ASKERİ YETKİLİ, FIRKATEYN KAPTANI

İtalyan basını, gözaltındaki kişinin İtalyan donanmasından bir fırkateyn kaptanı olduğunu, dün akşam otoparkta gizlice buluştuğu kişininse Rus büyükelçiliğinde görevli bir askeri yetkili olduğunu duyurdu. İtalyan La Repubblica gazetesi ise gözaltına alınan subayın Genelkurmay Başkanlığı’nda çalıştığını ve İtalya Savunma Bakanlığı’nın yanı sıra NATO faaliyetlerini içeren çok sayıda ‘gizli belgeye’ erişiminin olduğunu yazdı. Her iki yetkiliye de casusluk ve devlet güvenliğini tehlikeye atma suçlamaları yöneltiliyor. İtalyan subay gözaltına alınırken, Rus yetkililer ise diplomatik dokunulmazlıkları nedeniyle sınır dışı edilecek. İtalyan basını bu olayın ‘Soğuk Savaş’tan bu yana en vahim hadise’ olduğu yorumunu yaptı. Rusya’nın Roma Büyükelçiliği ise bu olayın ‘ikili ilişkilere olumsuz yansımamasını umduklarını’ belirtti.

RUSYA’DAN AÇIKLAMA

Olayla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov, konunun ayrıntılarına dair henüz bilgi sahibi olmadıklarını belirterek, “Oldukça olumlu ve yapıcı bir karaktere sahip olan Rus-İtalyan ilişkilerinin korunmasını umuyoruz” ifadesini kullandı. Rus diplomatların sınır dışı edilecek olmasını üzüntüyle karşıladığını bildiren Dışişleri Bakanlığı ise “ikili ilişkilerin düzeyi ile bağdaşmayan bu durum karşısında atılacak olası adımların daha sonra açıklanacağını” duyurdu.

Yalnızlaşan AKP Tel Aviv’e bir kez daha ‘zeytin dalı’ uzattı

Analiz

Türkiye adalet ve hukukta dip yaptı: Mali ve Sudan’ın da gerisine düştü

AKP Hükumetinin yönettiği Türkiye hukuk ve adalet konularında adeta çakıldı. Hukukun Üstünlüğü Endeksi’nde 2020’de 128 ülke arasından 107’inci olan Türkiye, 2021 endeksinde ise 139 ülke arasından 117’inci sıraya geriledi.

BOLD ANALİZ –Bebekli kadın, yaşlı ve hastaları bile cezaevlerine atan AKP rejimi, her gün yeni bir cezaevi ihalesi yapıyor. Türkiye’nin dört bir yanına açılan cezaevi kampüsleri dünya basınında haber oluyor. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ise bütün bu gerçekleri örtmek için yoğun çaba sarf ediyor.

“ÖZGÜRLÜKLER NOKTASINDA TÜRKİYE ABD’DEN İYİ” DEMİŞTİ

ABD’de CBS kanalına röportaj veren Erdoğan, gazeteci Margaret Brennan’ın insan hakları ihlalleri ile ilgili sorusuna, “Özgürlükler noktasında Türkiye buralarla mukayese edilemeyecek kadar, çok daha özgürdür” cevabını verdi.

BÜTÜN KATEGORİLERDE KÖTÜ DURUMDA

Son yayınlanan uluslar arası raporlar ise Erdoğan’ın gerçekleri çarpıttığını ortaya koyuyor. 2021 Dünya Hukukun Üstünlüğü Endeksi’ne (World Justice Project) göre 139 ülke Hukukun Üstünlüğü, Hükümetin Gücünün Sınırlandırılması, Yolsuzlukla Mücadele, Şeffaflık, Temel Haklar, Kişilerin Can ve Mal Güvenliği, Hukuki ve İdari Düzenlemelerin Uygulanması ve Vatandaşların Adalete Erişebilirliği gibi kriterlere göre sıralandı.

AB ÜLKELERİNİN ÇOK UZAĞINDA, AFRİKA ÜLKELERİYLE AYNI SIRALARDA

Türkiye bütün kategorilerde Avrupa Birliği ülkeleri ve ABD’nin gerisinde kalırken, Afrika ülkeleriyle aynı gruplarda yer bulabildi. Hukukun üstünlüğü sıralamasında geçen yıla göre 10 basamak birden gerileyen Türkiye, 117. sıraya geriledi. Arkasında Kongo ve İran yer aldı. 12 basamak daha gerilemesi halinde Türkiye hukukun üstünlüğünün en kötü olduğu 10 ülke arasına girecek.

İSKANDİNAV ÜLKELERİ HEP BAŞTA, ALMANYA 5. SIRADA

Hukuk üstünlüğü sıralamasında ilk 10’daki ülkeler şu şekilde sıralandı. Danimarka, Norveç, Finlandiya, İsveç, Almanya, Hollanda, Yeni Zelanda, Lüksemburg, Avusturya, İrlanda.

PAKİSTAN AFGANİSTAN, MISIR SONLARDA

Hukukun üstünlüğü sıralamasında son 10’da yer alan ülkeler ise şöyle: Bolivya, Pakistan, Nikaragua, Haiti, Moritanya, Afganistan, Kamerun, Mısır, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Kamboçya ve Venezuela.

ADALETE ERİŞEBİLİRLİKTE 113. SIRADA

Türkiye, endeksin Yolsuzlukla Mücadele başlığında, Özbekistan ve Etiyopya’nın hemen önünde 69’uncu sırada  yer bulabildi. Şeffaflık sıralamasında Afganistan’ın önünde 107’nci sırada yer alan Türkiye, Adalete Erişebilirlik başlığında ise Angola’nın ardından 113’üncü sıraya yerleşti.

Diğer kategorilerde de Türkiye’nin içinde bulunduğu vahim tablo şöyle:

Ülkelerin bulundukları coğrafi bölgelere göre değerlendirildiği endekste ise Türkiye, geçen yıl olduğu gibi yine son sırada yer aldı.

Hükümet Gücünün Sınırlandırılması: Zimbabve ve Çin’in gerisinde 134’üncü sırada

Gelir grubuna göre ülke sınıflandırmalarına bakıldığında ise Türkiye, orta üst gelir grubundaki 40 ülke arasında 38’inci sırada kendisine yer bulabildi

 

Oyları eriyen AKP, masada kazanacak sistem peşinde: Çipli kartla elektronik oy

Okumaya devam et

Dünya

Kokainle yakalanan ATA uçağı Brezilya Polis Teşkilatı’na verildi

Brezilya’da 1.3 ton kokainle yakalanan Türk uçağının, kullanılmak üzere Brezilya Federal Polis Teşkilatına verildiği ortaya çıktı. Bir dönem devletin zirvesinin kullandığı ATA uçağı artık Brezilya polisine hizmet verecek.

BOLD – Brezilya basınında çıkan habere göre, Fortaleza Havalimanı’nda 1,3 ton kokainle yakalanan Türk jetiyle ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Haberlere göre, Ceará Federal Mahkemesi, Federal Karayolları Polisine (PRF), uçağı kullanma yetkisi verdi. Polis, Taktik Hava Destek Alt Komutanlığı (SSA) Bölümünün operasyonlarında uçağı kullanacak.

RESMİ YAZIŞMALAR TAMAMLANDI

Ağustos ayında uçağın Birliğe teslim edilebileceğini duyurulurken, Brezilya Hava Kuvvetlerine ile Adalet ve Kamu Güvenliği Bakanlığı Ulusal Uyuşturucuyla Mücadele Sekreterliğine “kullanımıyla ilgili olası bir ilgi” hakkında resmi yazılar gönderildi. Yazışmalar tamamlandı.

UÇAĞIN PİLOTU VE İSPANYOL İŞ ADAMI TUTUKLU

Haberlerde uçağın nasıl yakalandığına ilişkin bilgiler de verildi. Ribeirão Preto’dan (SP) kalkan uçak Belçika’nın Brüksel kentine gidiyordu. Yolcular ve mürettebat, göçmenlik prosedürleri için başkent Ceará’dan geçmek zorunda kaldı. Onlarla birlikte 24 torbada 1.200 tablete bölünmüş 1.303.99 kilo kokain vardı. Türk Hava Kuvvetleri yedek kaptanı Veli Demir ve İspanyol tüccar Angel Alberto Gonzalez Valdes tutuklandı.

DEVLETİN ZİRVESİNİN KULLANDIĞI UÇAK KOKAİNLE YAKALANDI

Brezilya’da 1.3 ton kokainle yakalanan TC-GVA’nın, uzun yıllar devletin zirvesine hizmet eden ve 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal döneminde alınan Gulfstream GIV model TC-ATA uçağı olduğu belirlendi. Önce Savunma Sanayi Müsteşarlığı’na devredilen uçak sonra da satışa çıkarıldı. Uçağın 2016 yılında önce isminin değiştirildiği, bir yıl sonra da AKP’li bir isme 1 milyon 450 bin dolara satıldığı belirlendi. Jetin dünyanın bir çok noktasına “uçak taksi” gibi kullanıldığı tespit edildi.

ETHEM SANCAK AYRINTISI

Öte yanda, Erdoğan’ın başbakanlığı döneminde kullandığı ATA uçağı ACM havayolu şirketinin sahibi Şeyhmus Özkan’a satılmıştı. Uçağın Ethem Sancak tarafından kullanıldığına dair iddialara Özkan şu yanıtı vermişti: “Ethem Bey’i çok severim. Ailece de görüşürüz. Biz Güneydoğulu iş adamları Ethem Bey’i severiz. Kendisi de bizim gibi gençleri takdir eder. Başka da hiçbir şeyimiz yoktur. Davetlerimize gelir, davetlerine gideriz.”

 

Türkiye, organize suçta Avrupa birincisi oldu: Ahmet Ümit ‘suç romanı yazmaya devam’ dedi

Okumaya devam et

Dünya

Dikkat çeken analiz: Biden’dan Erdoğan’a ‘hoşgörülmez yatıştırma” gelecek mi?

İngiliz Financial Times gazetesi, “Türkiye’nin savaş jeti arama çabaları Biden’ı sıkıştırıyor” başlıklı bir analiz yayınladı. Türkiye’nin talebinin Amerikan Kongresi’nden dönebileceği belirtilirken, “Herhangi bir önkoşul olmadan F-16 satışına yeşil ışık yakılması Türkiye’yi eleştirenler tarafından ‘hoşgörülmez yatıştırma’ olarak görülür.” tespiti yapıldı.

BOLD – Biden ile Erdoğan arasında bu ay sonunda Roma’da yapılacak görüşme öncesi, ABD-Türkiye ilişkileri üzerine dikkat çekici bir analiz yazan gazetenin Türkiye muhabiri Laura Pitel, Erdoğan’ın politikasını deşifre etti. “Erdoğan, Rusya’dan ikinci hava savunma sistemini sipariş etmeyi planlarken daha çok F-16 satın almak istiyor” yorumu yapan Pitel, Ankara’nın Washington’dan 40 adet yeni F16 satın alma talebini anlattı.

KONGRE SATIŞI ENGELLEYEBİLİR

Türkiye’nin Aralık 2020’den beri ABD’nin yaptırımları altında olduğuna dikkat çekilirken, “Yeni uçak anlaşması komşusu ve uzun zamandır düşmanı olan Yunanistan’ın hava kuvvetlerini güncellediği, Fransız Rafale ve Amerikan F-35 satın aldığı bir dönemde Türkiye’ye yardımcı olacaktır” denildi. Öte yandan ABD ile Türkiye arasındaki anlaşmanın ABD ile Batılı müttefikleri arasında gerilimi yumuşatılabileceği de kaydedildi.

HEM S-400 HEM F-16 OLMAZ

Financial Times muhabiri, “ABD’nin anlaşma yapıp yapmayacağı belli değil. Erdoğan’a çok sayıda sebepten dolayı düşmanca bir tavır sergileyen Kongre satışı engelleyebilir. Joe Biden yönetimi Erdoğan’ı savunsa bile Türkiye’nin yeni S-400 hava savunma sistemi satın alması buna yardımcı olmayacaktır” yorumunu yaptı.

“TÜRKİYE’NİN BAHANESİ OLUR”

S-400 sorununun en büyük kriz olduğunun belirtildiği makalede, “Bu durum Biden yönetimini sıkıştırıyor. Herhangi bir önkoşul olmadan F-16 satışına yeşil ışık yakılması Türkiye’yi eleştirenler tarafından ‘hoşgörülmez yatıştırma’ olarak görülür. Fakat F-16 satışı iptal edilirse Ankara’nın Rusya’ya yanaşması için yeni bir bahanesi olur” denildi. Türkiye’nin savunma sisteminde Moskova’yla daha derin bağ kurmasının Ankara’nın işine yaramayacağı kaydedilirken, “Böyle bir yakınlaşma daha fazla ABD yaptırımını tetikleyebilir ve aynı zamanda iç savunma endüstrisinin genişlemesine zarar verebilir” yorumu yapıldı.

ERDOĞAN RUSYA VE ÇİN’E YAKLAŞIYOR

2019 yılında Rusya’da düzenlenen bir hava savunma sistemi etkinliğinde Putin ile dondurma yerken Erdoğan’ın espri yaparak Su-57 savaş uçağını satın almayı önerdiğini hatırlatan Financial Times, “Bazı batılı yetkililer bu talebin gerçek olmasından endişe ediyor” gözlemine yer verdi.

Gazeteye konuşan ve F-16 satışına onay verilmesini isteyen Avrupalı bir diplomat ise, “Eğer Amerikalılar bu satışı onaylamazsa Türkiye ne yapacak? Türkiye o zaman Rusya’dan ya da Çin’de satın alacak. Onların bu boşluğu doldurması gerekiyor” dedi.

Türkiye, organize suçta Avrupa birincisi oldu: Ahmet Ümit ‘suç romanı yazmaya devam’ dedi

Okumaya devam et

Popular

Shares