Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Libya’da yeni yönetimle birlikte Türkiye etkinliğini kaybederken Yunanistan atakta

Libya’da 17 Mart’ta yemin ederek göreve başlayan geçici yönetimle birlikte Türkiye bölgedeki etkinliğini kaybetmeye başladı. Yeni yönetim Türkiye’ye ülkedeki askerlerini ve Suriyeli savaşçıları çekmesini istedi. Yunanistan ise bölgede atağa geçti. Yunan Başbakan Miçotakis, gelecek hafta Libya’yı ziyaret edecek.

BOLD – Libya’yı bölünmüşlükten kurtaran geçici hükumetle birlikte Türkiye’nin bölgede etkinliği azalmaya başladı. AKP hükumetinin daha önce Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükumeti ile imzaladığı anlaşmalar çerçevesinde ülkeye gönderdiği Türk askerleri ve Suriyeli muhalif savaşçıların bölgeden çekilmesi yönünde çağrılar artıyor.

Daha önce bölgede bir etkinlik sağlayamayan ve Türkiye’nin 2019 yılı Kasım ayında Ulusal Mutabakat Hükumeti ile imzaladığı Deniz Yetki Alanları anlaşmasından büyük rahatsızlık duyan Yunanistan ise bu kez elini çabuk tutarak atağa geçti.

 TÜM YABANCI ÜLKE ASKERLERİ VE SAVAŞÇILARIN ÇEKİLMESİ İÇİN TANINAN SÜRE DOLDU

23 Ekim 2020’de İsviçre’nin Cenevre kentinde imzalanan ateşkes ile çatışmaların durduğu Libya’da Birleşmiş Milletler gözetiminde oluşturulan geçici hükumet 17 Mart’ta yemin ederek göreve başladı.

Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükumeti ve Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi’nin yerini alan geçici hükumet ülkeyi 24 Aralık’ta seçime götürecek.

23 Ekim’de imzalanan ateşkese göre ülkedeki tüm yabancı ülke askerlerinin ve yabancı savaşçıların 3 ay içinde ülkeyi terk etmesi gerekiyordu. Ancak şu ana kadar gelen bilgilere göre çok az sayıda yabancı asker ve savaşçı ülkeyi terk etti.

Birleşmiş Milletler, ABD, AB ve çok sayıda ülke, o tarihten bu yana Libya’da askeri ve paralı savaşçısı bulunduğu bilinen Türkiye ve Rusya’ya bu silahlı kişileri çekme çağrısında bulundu.

TÜRK ASKERLERİ VE SURİYELİ SAVAŞÇILARIN ÇEKİLMESİ TALEBİ

Türkiye’ye Libya’daki askerlerini ve Suriyeli muhalif savaşçıları çekme talebi son olarak da Libya’daki yeni yönetimden geldi.

Geçtiğimiz Cuma günü Türkiye’yi ziyaret eden Libya Başkanlık Konseyi Başkanı (Cumhurbaşkanı) Muhammed El Menfi, İstanbul’da Vahdettin Köşkü’nde AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi. Görüşmede, Libya Başkanlık Konseyi Üyesi Abdullah Hüseyin El Lafi ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da yer aldı.

Görüşmede, Libya Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed el-Menfi’nin Türkiye’den Suriyeli paralı askerlerin ve Türk askeri uzmanların Trablus’tan çekilmesi talebini resmi olarak Erdoğan’a ilettiği bilgisi medyaya yansıdı.

Türkiye’nin ilişkileri normalleştirmek istediği Mısır yönetimi de Türkiye’den Libya’daki askerlerini ve Suriyeli paralı savaşçıları çekme talebini ilişkilerin normalleşmesi için ön şart olarak sunmuştu.

Suriye savaşını ve bölgedeki gelişmeleri 10 yıldır yakından takip eden Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) ‘çok güvenilir kaynaklara dayanarak’ aralarında Türkiye’nin muhaliflerden oluşturduğu ‘Sultan Murad’ grubunun paralı askerlerinin de bulunduğu küçük bir grubun 21 Mart’ta Libya’dan Suriye’ye döndüğünü yazmıştı.

YUNAN BAŞBAKANI TRABLUS’A GİDİYOR

Bu arada Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in salı günü Libya’yı ziyaret edeceği ve altı yıldır kapalı olan Trablus’taki Yunanistan büyükelçiliğini yeniden açacağı duyuruldu.

Hükümet sözcüsü Aristotelia Peloni gazetecilere verdiği demeçte, Yunan Başbakan’ın diplomatik ilişkileri ‘normalleştirmek ve eski haline getirmek’ için Trablus’a gideceğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın eşlik edeceği Miçotakis, başkent Trablus’ta Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed el-Menfi ile Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe ile bir araya gelecek.

Diplomatik temaslarda Temmuz 2014’ten bu yana kapalı olan Yunanistan’ın Trablus büyükelçiliğinin de açılmasının gündeme gelmesi bekleniyor.

TÜRKİYE – LİBYA DENİZ YETKİ ANLAŞMASI

Muammer Kaddafi’nin devrildiği 2011’den bu yana iç savaşa sürüklenen Libya, Tobruk ve Trablus merkezli iki ayrı hükümetin güç kavgasına sahne oldu.

Bu dönemde Atina, BM tarafından ülkenin resmi temsilcisi kabul edilen ve Türkiye tarafından desteklenen Ulusal Mutabakat Hükumeti’ni tanısa da General Halife Hafter’in kontrolündeki Tobruk’taki Temsilciler Meclisinin arkasında durdu.

Dışişleri Bakanı Dendias, geçen temmuz ayında Tobruk’u ziyaret ederek Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih’le görüşmüştü.

Türkiye ile Trablus Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti’nin 2019 yılı Kasım ayında imzaladığı deniz yetki alanlarının sınırlandırılmasına ilişkin anlaşma, Atina ile Trablus arasında gerilime yol açmıştı.

Yunanistan, o dönemde Ulusal Mutabakat Hükumeti’nin Atina’daki büyükelçisi olarak görev yapan ve şu anki yönetimde Libya Başkanlık Konseyi Başkanı (Cumhurbaşkanı) görevini üstlenen Muhammed El Menfi’yi sınır dışı etti. Ayrıca anlaşma ile Yunanistan’ın haklarının ihlal edildiğini iddia eden Atina yönetimi, anlaşmayı Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler’e taşımıştı.

Ukrayna’da savaş kapıda: Tansiyonun yükselmesinde Türkiye’nin rolü var mı?

Dünya

İsrail polisi Mescid-i Aksa’da namaz kılan cemaate ses bombasıyla saldırdı

İsrail polisi, Doğu Kudüs’te Eski Şehir bölgesinde Müslümanların kutsal mekanı kabul edilen Mescid-i Aksa’daki Kıble Mescidi’nde teravih namazı kılan cemaate karşı ses bombaları ve plastik mermi kullandı. Olaylarda 200’e yakın Filistinli’nin yaralandığı bildirildi.

BOLD – İsrail polisi, Mescid-i Aksa’daki Kıble Mescidi’nde teravih namazı kılan cemaate karşı ses bombaları ve plastik mermi kullanarak saldırdı.

Öte yandan Mescid-i Aksa’nın içinde bulunduğu Eski Şehir bölgesinin Şam Kapısı ile Sahire Kapısında da İsrail polisi Filistinli gençlere müdahalede bulundu. Harem-i Şerif’te yaşanan olaylarda 200’e yakın Filistinli’nin yaralandığı belirtildi.

İsrail polisinin müdahalesine Türkiye’de siyasi parti liderlerinden tepki geldi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İsrail polisinin Mescid-i Aksa cemaatine yaptığı saldırıları şiddetle kınadığını belirterek, “Filistinli kardeşlerimizle dualarımız aynı, yüreklerimiz birdir!” dedi.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, “Mescid-i Aksa’ya İsrail güvenlik güçleri tarafından ibadet sırasında yapılan saldırıda yaralanan tüm Filistinli kardeşlerimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Yapılan saldırıyı şiddetle kınıyorum” dedi.

ÇELİK: FİLİSTİNLİ KARDEŞLERİMİZİN SONUNA KADAR YANINDAYIZ

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, “İsrail, Mescidi Aksa’nın hukuki statüsüne saygı duymalı ve uluslararası yükümlülüklerine uygun davranmalıdır. Filistinli kardeşlerimizin din ve vicdan özgürlüklerinin sonuna kadar yanındayız. Harem-i Şerif, tüm Müslümanların kutsal mabedidir. İsrail hükümetinin mübarek Ramazan ayında Müslümanların mabedine yaptığı saygısızlığı ve Filistinlilere uyguladığı şiddeti kınıyoruz” açıklaması yaptı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da, “İsrail polisinin Mescid-i Aksa’ya girerek ses bombalarıyla saldırmasını şiddetle kınıyoruz. Mübarek Ramazan günlerinde hiçbir kutsala saygısı olmayan İsrail işgal güçleri Mescid-i Aksa’yı derhal terk etmelidir. Bu menfur ve pervasız saldırılar derhal durmalıdır” dedi.

Bayramda evden çıkmak yasak ama köprüden geçiş ücretsiz

Okumaya devam et

Dünya

Alman istihbaratı İslam ve göç karşıtı Pegida hareketini kara listeye aldı

Almanya’da İslam ve göç karşıtı Pegida hareketi, iç istihbarat tarafından ‘anayasaya aykırı aşırı sağ oluşum’ ilan edildi. Bu kararla Pegida Vakfı ile bağlantılı kişi ve faaliyetlerin resmen izlenmesi mümkün olacak.

BOLD – Almanya’da Saksonya eyaletine bağlı Dresden kentinde kurulan ‘Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Avrupalı Yurtseverler’ (Pegida), iç istihbarat tarafından anayasaya aykırı oluşum ilan edildi.

Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın Saksonya birimi, Pegida’yı ‘aşırılıkçı niteliği kanıtlanmış yapılanma’ olarak sınıflandırarak Pegida’nın yıllar içinde anayasaya aykırı bir oluşuma dönüştüğüne yönelik güvenilir yeterli bulgular bulunduğunu bildirdi.

Açıklamada, başlangıçta heterojen bir kitleye hitap eden Pegida’nın yıllar içinde hem ideolojik hem de söylem olarak giderek radikalleştiği ve aşırı sağ çevrelerin ayrılmaz bir parçası haline geldiğine yer verildi. Pegida’nın parlamenter sistemi küçük düşürme, hukukun üstünlüğünü hiçe sayma gibi Alman anayasasının değerleriyle uyuşmayan tutumların propagandasını yaptığı, Yahudi, Müslüman ve azınlıklara yönelik düşmanca içerikler yaydığı kaydedildi.

İç istihbaratın bu kararı, Pegida Derneğinin yanı sıra bağlantılı kişi ve faaliyetlerin de resmen istihbari takibini mümkün kılacak. Pegida’nın düzenlediği gösterilerdeki ‘barışçı katılımcıların’ ise izlemeye dahil olmayacağı belirtildi.

20 Ekim 2014 tarihinde Dresden’de düzenlenen ‘Akşam yürüyüşü’ Pegida’nın kuruluşu olarak kabul ediliyor. Bunu takip eden aylarda binlerce kişi Pazartesi günleri düzenlenen Pegida gösterilerine katılmış, göç, mülteci ve İslam karşıtı sloganlarıyla Almanya’da büyük tartışma başlatmıştı. Yürüyüşlere katılanların sayısı zaman zaman 25 bine ulaştı. Özellikle Almanya’nın doğusunda destek bulan Pegida’yı kendisine örnek alan oluşumlar Almanya’nın diğer kentlerinde de destek yürüyüşleri düzenlemeye başlamıştı.

İşkence mağdurlarından Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko hakkında Almanya’da suç duyurusu

Okumaya devam et

Dünya

AKP Mısır’dan sonra Suudi Arabistan’a da zeytin dalı uzattı

Bölgedeki ve dünyadaki yalnızlığını gidermek için Mısır ve İsrail’le ilişkileri normalleştirme girişimleri başlatan AKP yönetimi, 2013 yılından beri ilişkilerin giderek bozulduğu Suudi Arabistan yönetimine de zeytin dalı uzattı. Çauşoğlu, gelecek hafta Riyad’a gidecek.

BOLD – AKP hükumeti, 2013 yılında bozulmaya başlayan ve Gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti ile zirveye çıkan Ankara-Riyad krizini sona erdirmek için Suudi Arabistan’a Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu gönderiyor.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın salı günü Suudi Arabistan Kralı Selman bin Adülaziz ile gerçekleştirdiği görüşme sonrası uluslararası basına konuşan AKP yetkilileri, Erdoğan ve Selman’ın Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun gelecek hafta Riyad’a gitmesi konusunda mutabık kadıklarını açıkladı.

11 Mayıs’ta Riyad’a gidecek olan Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Suudi mevkidaşı Prens Faysal bin Farhan el Saud ile bir görüşme gerçekleştirecek. Görşmeler ticaret, ikili işlişler ve Libya gibi Türkiye’nin asker gönderdiği bölgesel konular odaklı olacak.

TÜRKİYE-SUUDİ ARABİSTAN İLİŞKİLERİ

Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki ilişkiler 2013 yılından itibaren bozulmaya başladı. Türkiye Mısır’da Müslüman Kardeşler Hareketi ve Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yi desteklerken; Müslüman Kardeşler Hareketi’ne karşı olan Suudi Arabistan Mursi’yi deviren darbe yönetimini destekledi.

Yine daha sonraki dönemde Türkiye’nin İran’a yaklaşması Suudi Arabistan’ı rahatsız etti. Ayrıca 2017 Katar krizinde Türkiye ve Suudi Arabistan karşıt saflarda yer aldı.

KAŞIKÇI CİNAYETİ DÖNÜM NOKTASI OLDU

2017 yılı Haziran ayında Suudi Arabistan’da Veliaht Prensliğe Muhammed Bin Selman’ın gelmesi ile birlikte ilişkiler daha da kötüleşti. Türkiye, Suudi Arabistan yönetimi ve kraliyet ailesindeki iç mücadelelerde her zaman Muhammed Bin Selman karşıtı bir tutum izledi. Selman karşıtı gruplara açıktan olmasa da destek verdi.

En büyük kopuş ise Suudi asıllı gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda 2 Ekim 2018’de öldürülmesi sonrası yaşandı. AKP hükumeti, Kaşıkçı cinayetini Veliaht Prens karşıtı bir kampanyaya dönüştürdü ve uluslararası alanda Veliaht Prens’i sıkıştırmaya çalıştı. Ancak o dönemki Trump yönetiminin Veliaht Prens ve Suudi Arabistan’la ilişkileri bozmak istememesi nedeniyle AKP hükumetinin bu politikası başarısız oldu.

AKP’DE SÖYLEM DEĞİŞİKLİĞİ

Erdoğan, 2018 yılında yaptığı bir açıklamada Kaşıkçı’yı öldürme emrinin Suudi yönetimindeki ‘en üst noktalardan’ geldiğini ifade etmişti. AKP hükumetindeki politik değişikliğin yansıması olarak Erdoğan’ın Sözcüsü İbrahim Kalın geçen ay Reuters Haber Ajansına yaptığı açıklamada Suudi Arabistan’da Kaşıkçı cinayeti ile ilgili mahkemenin verdiği kararı Türkiye’nin saygıyla karşıladığını söyledi.

Ancak Ankara o dönemde Suudi mahkemesinin verdiği kararların yetersiz olduğunu belirtmiş, Suudi yönetimini İstanbul’da açılan davayla işbirliği yapmaya davet etmişti.

Kaşıkçı cinayeti sonrası Türkiye-Suudi Arabistan ilişkileri en kötü günlerini yaşadı. Suudi Arabistan veliaht prensinin İsrail’le yakınlaşma politikası da AKP’yi rahatsız etti.

TÜRKİYE’NİN İHRACATI YÜZDE 98 AZALDI

Suudi Arabistan, yakın zamana kadar Türkiye’nin en büyük 12. ticari partneri durumunda idi. 2019 yılında Türkiye körfez ülkesine 3.1 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi.

İki ülke ilişkilerindeki gerilim dolayısıyla Suudi Arabistan, Türkiye’ye geçen yıldan itibaren gayrı resmi şekilde boykot uygulamaya başladı. Boykot geçen yıl ticaret rakamlarını fazla etkilemedi. Ancak bu yıl boykot dolayısıyla Suudi Arabistan’ın Türkiye’den ithalatı yıllık bazda yüzde 98 azaldı.

Ayrıca Suudi Arabistan yönetimi, başkent Riyad ve diğer vilayetlerde faaliyet gösteren Milli Eğitim Bakanlığına bağlı 8 Türk okulunun 2020-2021 eğitim ve öğretim yılı sonunda kapatma kararı aldığını geçen ay sonunda duyurdu.

Türkiye-Mısır görüşmeleri net ilerleme kaydedilmeden bitti

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0