Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Çipras’ın danışmanından skandal: Türk sevgilisinin istediği mültecileri Erdoğan rejimine teslim etmiş

Yunanistan’da Syriza iktidarı döneminde Yunanistan Başbakanı Çipras’ın diplomasi başdanışmanı Vaggelis Kalpadakis’in ismi büyük bir skandalla gündemde. Kalpadakis’in Türk Büyükelçiliği’nde görevli diplomat sevgilisi Feyza Barutçu’nun yönlendirmesiyle Türkiye’den kaçan bazı mültecileri Erdoğan rejimine iade ettiği ortaya çıktı.

BOLD – Dönemin Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras’ın danışmanının karıştığı skandalı Yunanistan’da yayın yapan Protagon gazetesinde Yunan gazeteci Apostolos Doxiadis yazdı.

Doxiadis, tek suçu AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a muhalefet etmek olan Türk vatandaşlarının isimlerinin Feyza Barutçu tarafından sevgilisi Kalpadakis’e verildiğini, özgürlük isteyen mültecilerin hilekârlıkla iadesinin sağlandığını belirtti.

Türk diplomat Feyza Barutçu’nun Ankara’dan özellikle Yunanistan’daki Türk Büyükelçilği’ne atandığını belirten gazeteci Doxiadis, Atina’ya gelen Barutçu’nun Çipras’ın diplomasi başdanışmanı Vaggelis Kalpadakis ile aynı evde yaşamaya başladığını kaydetti.

Feyza Barutçu (kırmızı) Atina’daki Türk Büyükelçiliğinde düzenlenen bir etkinlikte.

BASIN VE KURUMLARIMIZ ZAYIF

2016 yılının Aralık ayında ortaya çıkan skandal Kalpadaki-Barutçu ilişkisinin Yunan medyasında yeterince yer bulmamasına tepki gösteren Yunan gazeteci Apostolos Doxiadis, ‘‘Basınımızın ne kadar yetersiz olduğunu, aynı zamanda bir toplum olarak reflekslerimizin ne kadar dramatik bir şekilde tükendiğini, kurumlarımızın ne kadar zayıf, resmi ve gayri resmi ve yerin siyasi ve manevi elitlerinin ne kadar kör ve nihayetinde hadım edildiğini gösteriyor” dedi.

ERDOĞAN VE ÇİPRAS ANLAŞTI

Çevresinde liberal ve modern görüşlü biri olarak tanınan Feyza Barutçu’nun 15 Temmuz darbe girişimden sonra on binlerce Türk bürokratları gibi görüşlerinin değiştiğine ve Erdoğan rejiminin fanatik bir destekçisi haline geldiğine  vurgu yapılan yazıda, helikopterle Dedeağaç’a indikten sonra Yunanistan’dan sığınma talebi bulunan 8 Türk subayının iadesi için Erdoğan ve Çipras’ın anlaştığı ancak Yunan yargısının müdahalesiyle iadenin gerçekleşmediği ifade edildi.

Yunan gazeteci Apostolos Doxiadis ‘‘Uluslararası bir havalimanında kaçakların bulunduğu bir Türk helikopterinin son derece fotojenik görüntüsü nedeniyle konunun televizyon haberlerinde yer almasıydı. Bu tanıtım, gizli bir sınırdışı etmeyi imkânsız hale getirdi. Ancak devletin gizlice başka şeyler yapmasını engellemedi’’ ifadelerini kullandı.

GİZLİCE MİT’E TESLİM EDİLDİ

Erdoğan rejiminden kaçıp Yunanistan’a sığınan Türk vatandaşlarından gerçek isimlerini Yunan makamlarına bildirenlerin Barutçu’nun elindeki listeyle karşılaştırıldığını vurgulayan Yunan gazeteci Doxiadis, Barutçu’nun istediği kişilerin Türkiye sınırına gizlice götürülerek MİT’e teslim edildiğini bildirdi.

ABD Başkanı Biden’dan Ukrayna’ya destek telefonu

Dünya

Doğu Akdeniz’de İsrail-Yunanistan askeri işbirliği derinleşiyor

Doğu Akdeniz’de Türkiye’ye karşı enerji alanında işbirliğini genişleten İsrail ve Yunanistan arasında savunma alanında da 1.65 milyar dolar değerinde bir anlaşma imzalandı.

BOLD – İsrail ile Yunanistan arasında 1,65 milyar dolarlık savunma anlaşması imzalandığı ve bunun iki ülke arasında savunma sektöründe yapılan en büyük anlaşma olduğu bildirildi.

Söz konusu anlaşma kapsamında İsrailli savunma sanayi şirketi Elbit Systems, Yunanistan Hava Kuvvetleri için uçuş okulu kuracak ve işletecek.

Savunma anlaşması ayrıca, İsrail’in Yunanistan’a 10 M-346 eğitim uçağı satması, Elbit Systems’in T-6 Efroni uçaklarının bakımı ve simülatörlerine destek sağlaması gibi maddeleri içeriyor.

Yunanistan’ın onayladığı 22 yıllık anlaşmanın, iki ülke arasında bugüne kadar imzalanan en büyük savunma tedarik anlaşması olduğu kaydedildi.

“BU İŞBİRLİĞİ İKİ ÜLKE ARASINDAKİ GÜÇLÜ İLİŞKİLERE DAYANIYOR”

İsrail tarafından işletilecek eğitim merkezi, İsrail’in kendi havacılık akademisiyle aynı tarzda işletilecek ve merkeze, 10 adet İtalyan yapımı M-346 tipi eğitim uçaklarından konuşlandırılacak. Elbit Systems şirketi, Yunanistan’ın T-6 Efroni uçaklarını modernize etmesinin yanı sıra, aynı zamanda eğitim, simülasyon ve lojistik destek de sağlayacak.

İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz yaptığı yazılı açıklamayla anlaşmayı duyurarak, “Bu iş birliği anlaşması, İsrail ile Yunanistan savunma kuruluşları arasındaki güçlü ve uzun süredir devam eden ilişkilere dayanmaktadır” ifadelerini kullandı.

Rus haber sitesi: Türkiye, Ukrayna’ya 150 asker gönderdi

Okumaya devam et

Dünya

Biden göçmen sayısını artırıyor

Ülkesinin 2021 yılı için göçmen kabul sınırının önce Trump’ın belirlediği şekilde 15 binde kalacağını açıklayan  ABD Başkanı Joe Biden, kamuoyundan gelen sert eleştirilerin ardından bu sınırı yükselteceğini açıkladı.

BOLD – Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden kamuoyundan gelen eleştirilerin ardından cuma günü 2021 için 15 bin olarak açıklanan göçmen kabul sınırını yükselteceğini bildirdi. Biden’ın selefi Donald Trump bu sınırı ülke tarihinin en düşük seviyesine çekmişti.

ŞUBAT AYINDA ARTTIRMA SÖZÜ VERDİ

ABD Başkanı Joe Biden, şubat ayında eski Başkan Trump tarafından belirlenen yıllık 15 binlik göçmen kabul sayısını yükseltme ve bir sonraki mali yıl için yıllık mülteci kabul sınırını 125 bine çıkarma sözü vermişti. Ancak Beyaz Saray’dan cuma günü yapılan açıklamada, 15 binlik sınırın değişmeyeceği açıklandı.

Biden, şubat ayındaki açıklamalarında, ABD’nin göçmen meselelerindeki ahlaki liderliğinin önemine değinmiş ve ABD’nin diğer ülkeleri de kapılarını ardına kadar açmaya zorlayacağını belirtmişti. Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki basın toplantısında, ABD’nin güney sınırına gelen göçmen sayısındaki artışın başkanın üst sınırı yükseltme sözünü yerine getirmeme kararında bir faktör olduğunu kabul etti.

“KABUL EDİLEMEZ”

ABD Kongresi’nin, Biden gibi Demokrat Parti’li üyelerinden Alexandria Ocasio-Cortez sosyal medyadan yaptığı paylaşımda Biden’ın vaatlerinden vazgeçmesine tepki gösterdi.

Ocasio Cortez mesajında, “Kesinlikle ve kesinlikle kabul edilemez. Biden göçmenleri hoş karşılayacağına söz verdi ve insanlar bu söze dayanarak ona oy verdi. Trump yönetiminin tarihsel olarak düşük göçmen kabul sınırı da dahil olmak üzere yabancı düşmanı ve ırkçı politikalarını sürdürmek tamamen yanlış. Sözünde dur” ifadelerini kullandı.

BEYAZ SARAY: KAFA KARIŞIKLIĞI YAŞANDI

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada ise, konuyla ilgili bir ‘kafa karışıklığı’ yaşandığı belirtildi. Açıklamada, Trump yönetiminin göçmenlerin kabulüne ilişkin sisteme ‘derin bir çukur açtığı’, bu nedenle Biden’ın açıkladığı hedefin tutturulmasının şu an için mümkün görünmediği ifade edildi.

Beyaz Saray Sözcüsü Psaki, nihai rakamın Biden tarafından 15 Mayıs’a kadar belirleneceğini ifade ederek, şimdiki düzenlemenin amacının ‘belli bölgelerden hemen ek göçmen alımını sağlamak’ olduğunu vurguladı.

BEYAZ SARAY’DAN GERİ ADIM

Tepkiler üzerine hafta sonu tatilini geçirdiği Delaware eyaletinde basın mensuplarına mülteci sınırı konusunda açıklama yapan Biden “Bu sayıyı artıracağız. Sorun, güney sınırındaki gençlerle ilgili krizin devam etmesiydi. İki şeyi tek seferde yapamazdık, dolayısıyla şimdi o sayıyı artıracağız” değerlendirmesini yaptı.

ABD’ye senelik ne kadar göçmen kabul edileceği her yıl hükümet tarafından belirleniyor. ABD’nin Eski Başkanı Donald Trump, görev dönemi süresince her yıl ülkeye kabul edilecek göçmen sayısı limitini düşürmüş ve son olarak 15 bine çekmişti. Trump’ın göreve geldiği 2016’da bu sınır 85 bin olarak belirlenmişti.

Respect Enstitüsü, İslami İlimler Üniversitesi olma yolunda

Okumaya devam et

Dünya

Rus doktorlardan açlık grevindeki Navalny için uyarı: Her an ölebilir

Rusya’da hapiste bulunan ve 3 haftadır açlık grevi yapan muhalif lider Aleksey Navalny’nin sağlık durumunun ağırlaştığı ve her an hayatını kaybedebileceği açıklandı.

BOLD – Rus muhalif lider Aleksey Navalny’nin kalp doktorlarından Yaroslav Ashikhmin, sosyal medya üzerinden paylaştığı mesajında Navalny’nin son kan testi sonuçlarında potasyum seviyesinin çok yüksek çıktığını bunun da her an bir kalp krizine yol açabileceğini belirtti.

Kalp doktoru ayrıca testlerde kreatin seviyesinin de çok yüksek çıktığına işaret ederek bunun da böbreklerin işlevsiz hale geldiğini gösterdiğini belirtti.

Navalny’nin özel doktorlarından ve Rus Doktorlar İttifakı Sendikası Başkanı Anastasia Vasilyeva da Twitter üzerinden 44 yaşındaki Navalny’nin test sonuçlarını paylaştı. Vasilyeva ayrıca hapishane yönetimine hastalarını ‘acilen’ görmek için başvuruda bulunduklarını da belirtti.

Navalny’nin sağlık durumun kritik olduğuna dikkat çeken diğer bir kişi de muhalif liderin medya sorumlusu Kira Yarmysh oldu. Yarmysh Facebook’tan yazdığı mesajında Navalny’nin son 3 haftada 15 kilo zayıfladığını belirtti. Mesajında, “İnsanlar ölmek kelimesini dillerine almamaya çalışıyor ama bugün Aleksey ölüme doğru gidiyor. Birkaç günlük süresi kaldı” diyerek durumun ciddiyetini kamuoyu ile paylaştı.

ALEKSEY NAVALNY

Rus muhalif Navalny, sinir sistemini etkileyen bir ilaçla zehirlenmesinin ardından 5 ay Almanya’da tedavi edilmiş, iyileşmesinin ardından Rusya’ya dönmüş ve 17 Ocak’ta tutuklanmıştı.

Navalny zehirlenmesinin arkasında Kremlin’in bulunduğunu iddia ederken Rus yetkililer bu iddiaları kesin bir dille yalanlıyor. Bununla birlikte birçok Avrupa laboratuvarında yapılan sonuçlar zehrin Rus kaynaklı olduğunu işaret ediyor.

Tutuklanmasının ardından yargılanan muhalif lider Moskova’da iki buçuk yıllık hapis cezasına çarptırıldı. Sırtında ağrılar ve bacaklarında hissizlikler oluşmasından dolayı doktorlarını görmek isteyen Navalny’ye hapishane yönetiminden izin çıkmamasının ardından 15 Mart’ta açlık grevine başlamıştı.

Rusya ve Batı arasında diplomat restleşmesi: Yeni bir Skripal krizi kapıda

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0