Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Yabancılar TL’den çıkıyor: 2.5 milyar dolarlık kaçış

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’ndaki şok değişikliğin ardından yabancıların Türkiye’den kaçışı sürüyor. Yabancı yatırımcı iki haftada 2,5 milyar dolarlık, TL varlıklarını satıp parasını alarak Türkiye’den ayrıldı.

BOLD – TCMB verilerine göre yabancı yatırımcılar hisse senedi, devlet iç borçlanma senetleri ve şirket borçlanma senetlerinde 1 haftada 509 milyon dolarlık satış yaptı. 26 Mart haftasında da 2 milyar dolarlık çıkış yapan yabancılar 15 günde 2 milyar 509 milyon dolarını alıp gitti.

PİYASALARA GÜVEN AZALDI

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın piyasalara müdahalesi üzerine yabancı yatırımcının güveni azaldı. Merkez Bankası başkanı değişikliği öncesinde yabancı yatırımcı 487,6 milyon dolarlık hisse senedi ve Devlet İç Borçlanma Senedi alarak TL menkul kıymetlerine yatırım yapmıştı. Bu rakamla son 2.5 ayın en yüksek yabancı girişi yaşanmıştı.

BORSA İSTANBUL’DAN YABANCI KAÇIŞI SÜRÜYOR

Merkez Bankası başkanı değişiminden sonra yabancı yatırımcılar Türkiye’den çıktı. 26 Mart ile biten haftada yabancılar net 813.9 milyon dolarlık hisse senedi, 1 milyar 104,8 milyon dolarlık DİBS ve 16.8 milyon dolarlık şirket borçlanma senedi satışı yaptı. Geçen hafta ise hisse senedinde net 364.4 milyon dolar, DİBS’te 140.4 milyon dolar, şirket borçlanma senetlerinde ise 4.1 milyon dolarlık satış yaptı.

VATANDAŞLAR BANKALARDAKİ DÖVİZİNİ BOZDURUYOR

Türkiye’deki bankalarda döviz mevduatı olan vatandaşlar da dolar bozdurmaya devam ediyor. 8 liranın üzerinde dolarlarını satan şirket ve vatandaşlar 1 haftada 2.5 milyar dolar bozdurdu. 26 Mart haftasında ise vatandaşlar bankalardaki 8.9 milyar dolarını satmıştı.

 

Ekonomi

Sokağın patates isyanı: Soğan değil iş istiyoruz

Patates izdihamını yorumlayan bir kadın vatandaşın Erdoğan ve Bahçeli’nin dini ve milli değerler üzerinden siyaset yaparak yaşanan açlığı gizlemeye çalıştığını söylemesi çevredekilerden alkış aldı.

BOLD – Tarım ve Orman Bakanlığı, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla üreticinin elinde kalan patates ve soğanı satın alarak ihtiyaç sahiplerine dağıtma kararı aldı. Valilikler ve kaymakamlıklar aracılığıyla dağıtılan patates nedeniyle Şanlıurfa’da izdiham yaşandı. Eyyübiye ilçesinde dağıtılan patatesten almak isteyen yurttaşlar izdihama neden oldu.

PATATES MAKARNA İSTEMİYORUZ

Bedava patates dağıtım görüntüleri çok konuşuldu. Ankara’nın Ulus ilçesinde de YouTube kanalı Yol Tv’nin mikrofon uzattığı bir kadın vatandaş patates dağıtan AKP hükumetine veryansın etti.

Erdoğan ve Bahçeli’nin dini ve milli değerleri kullanarak siyaset yaptıklarını söyleyen kadın patates dağıtım sırasında oluşan izdihama da tepki gösterdi. Gençlerin işsiz kaldığını söyleyen kadın: “Biz patates istemiyoruz, makarna istemiyoruz. İş istiyoruz” dedi.

Şanlıurfa’da patates izdihamı

 

Okumaya devam et

Ekonomi

Erdoğan 5 bin ton altının peşinde

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ‘yastık altındaki birikimlerinizi bankaya yatırın’ çağrısının arkasındaki gerçek ortaya çıktı. Vatandaşların yastık altında tuttuğu altınların miktarının 5 bin ton olduğu belirtildi. Bu altınların değeri ise yaklaşık 300 milyar dolar olarak hesaplanıyor.

BOLD – Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın 128 milyar dolarını harcayan AKP hükumeti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, bankaları fonlamak için vatandaşın altınının peşine düştü.

BANKALARDAKİ DÖVİZ 230 MİLYAR DOLAR

Türkiye’de vatandaşların bankalarda tuttukları döviz hesaplarının toplam büyüklüğü 230 milyar dolar. İstanbul Altın Rafinerisi hesaplarına göre yastık altında ise 5 bin ton altın bulunuyor. Vatandaşların yastık altında tuttukları bu altınların parasal karşılığı ise 300 milyar dolara ulaşıyor. Bu kaynağı bankalara çekmek için çağrılar yapan Erdoğan, bankalara da altınlara dönük özel kampanyalar düzenlemesini istedi.

ALTINA VERDİKLERİ FAİZİ ARTTIRACAK

Kamu bankaları altın hesaplarına verdikleri faizleri arttırmak için adımlar attı. Bankalar 1-6 ay vadeli altın hesaplarına ortalama yüzde 0.5 faiz veriyor. Bu oran 6 ay-1 yıllık dönemler için yüzde 0.8’e çıkıyor. Bankaların yastık altındaki altınları sisteme kazandırmak için faiz oranlarını arttıracağı kaydediliyor.

AKP Türkiye’si: 128 milyar dolar, 43 işçi, 50 at kayıp

Okumaya devam et

Ekonomi

Merkez Bankası’nı kapatsalar eksikliğini hissetmeyiz o hale geldik

Bilkent Üniversitesi İktisat Bölümü Başkanı Prof. Dr. Refet Gürkaynak Merkez bankacılığının güven işi olduğuna dikkat çekti. Gürkaynak, “Merkez Bankası’nı kapatsalar eksikliğini hissetmeyiz, o hale geldik” dedi.

BOLD – İktisat Profesörü Refet Gürkaynak, Merkez Bankasında yaşanan güven erezyonuna ilişkin açıklamalarda bulundu.

Merkez Bankası Başkanlığı’nın geçici işçilik haline getirildiğini söyleyen Gürkaynak, Merkez Bankası başkanlarının açıklamalarını piyasada karşılığı olmadığını belirtti. Gürkaynak, “Bu iş güven işi. Senin yarın orada olacağın belli değil ki böyle olursa böyle yaparım diyebilesin. Mesele Merkez Bankası’nı ne dediğinden ve ne yaptığından daha büyük bir mesele” dedi.

İŞ YAPAMAZ KURUM

Bloomberg HT’de programa katılan Gürkaynak, “Gelinen nokta, memleketin yönetişim biçiminin Merkez Bankası tezahürü. Nereye baksak buna benzer iş yapamaz bir kurumu görüyoruz.” diye konuştu.

“Yaşananlar makul bir merkez bankası içinde beklenen bir olaylar silsilesi değil” diyen Gürkaynak, “Şaşırıyor muyuz? Hayır şaşırmıyoruz. Merkez Bankası bir güven işi ve o güveni yeniden inşa edecek bir yapı gerekiyor” ifadesi kullandı.

AKP Türkiye’si: 128 milyar dolar, 43 işçi, 50 at kayıp

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0