Bizimle iletişime geçiniz

Politika

‘Big Brother’ cezaevinde

AKP, tutuklu ve hükümlülerin telefon görüşmelerinin dinlenmesi ve kaydedilmesi için Meclis’e teklif sundu. Yasa teklifine göre tutuklu ve hükümlülerin aileleriyle yaptıkları görüşmeler ve mektuplara ilişkin kayıtlar 1 yıl süreyle tutulup daha sonra silinecek. CHP’li Emine Gülizar Emecan, “Büyük birader, hoş geldin. Bir hükümlünün mahremiyetinin kalmadığının göstergesidir” tepkisi verdi.

BOLD –  AKP’li milletvekilleri,  Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinde cezaevlerinde tutuklu ve hükümlülerin görüşmelerinin kaydedilmesiyle ilgili  düzenleme de yer aldı.

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunda yapılan görüşmelerde muhalefetin konunun ihtisas komisyonu olan Adalet Komisyonu’nda ele alınması talebi reddedildi.

AKP’nin getirmek istediği teklife göre teknik alt yapının olduğu cezaevlerinde hükümlülere e-postayla iletişim hakkı verilecek. Bu kapsamda tüm mektuplar dijital ortamda depolanacak, 1 yıl sonra silinecek. Ayrıca tutuklu ve hükümlülerin eşi ve yakınlarıyla görüşmesi kayda alınacak. Bu kayıtlar 1 yıl süreyle tutulduktan sonra silinecek. Komisyonda yapılan açıklama göre okuma ve saklama yapılacak mektuplar resmî makamlar ve avukatlara gönderilen iletileri kapsamayacak. Görüşme kayıtları bir yıl sonunda sistemden kendiliğinden silinmesi için çalışma yürütüldüğü belirtildi.

Gazete Duvar’ın haberine göre teklifi hazırlayan AKP Milletvekili Nilgün Ök. düzenlemeyi, E-Görüş Projesi’nin alt yapısı olduğunu belirtti. Mektupların asla amacı dışında kullanılamayacağını, kanunda açıkça belirtilen hâller dışında hiçbir kişi ve kurumla paylaşılamayacağını savunan Ök, mektupların uzun süre saklanmasını “Bugün anlamsız gelebilen mektuplara baktığımızda çok farklı şifre ve tehdit içerebildiğini görüyoruz. Birçok terör suçundan çok fazla mahkûmun yaşadığı bir ülkeyiz” diyerek savundu.

ÖZEL YAŞAMIN KORUNMASI LAZIM

Hükümlülerin aileleriyle yaptığı görüşmelerin kaydedilmesi teklifine muhalefet milletvekilleri tepki gösterdi. HDP Batman Milletvekili Necdet İpekyüz, “Mahpusların özel yaşamlarının korunması lazım. Bunun denetimi kimin elinde? Cezaevinde kim olursa olsun onların da bir hakkı var. Bunu korumadığımız zaman kötüye dönük birçok uygulamaya neden olacağız, geri çekilmesi lazım” dedi.

BÜYÜK BİRADER HOŞGELDİN!

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan ise, “Bir insanın eşiyle, çocuğuyla yaptığı görüşme mahrem görüşmedir. Bunun mahremiyetini nasıl koruyacaksınız, bunların sızmayacağına nasıl güvence vereceğiz?” ifadesini kullandı. CHP Milletvekili Emine Gülizar Emecan da, “Büyük birader, hoş geldin” yani bu maddenin tanımı açıkçası budur. Hiçbir şekilde, bir hükümlünün mahremiyetinin kalmadığının ve kalmayacağının göstergesidir” dedi.

15 TEMMUZ’DAN SONRA İHTİYAÇ DUYULDU

İtirazlar üzerine söz alan Adalet Bakan Yardımcısı Uğurhan Kuş, düzenlemelerin Anayasa Mahkemesi ve Danıştay kararları nedeniyle yapıldığını savundu. Danıştay’ın mektupların kayıt alınmasıyla ilgili yasal düzenleme yapılması gerektiği kararı bulunduğunu belirten Kuş, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra ortaya çıkan bir ihtiyaçla bu düzenlemenin yapıldığını söyledi. Kuş, “Daha önceki uygulamalarda herhangi bir sınırlama yokken, şu anda aslında bir sınırlamayla bunu yapıyoruz.

BAKANLIK BÜROKRATI: 60 YILDIR KAYDEDİLİYOR

Kuş, cezaevlerindeki görüşmelerin “önceden bilgilendirilmek üzere kamu düzeninin korunması ile kişi, toplum ve kurum güvenliğinin sağlanması veya suç işlenmesinin önlenmesi amacıyla” kurum yönetimi tarafından dinlenmesi ve elektronik cihazlarla kaydetme maddesinin de yeni olmadığını, bu konuda 60 yıldır uygulanan bir yönetmelik olduğunu belirtti. Kuş, “Bu uygulanıyor ancak 2020 yılında Anayasa Mahkemesi bu konuyu gündemine almış ve orada ‘Dinleme yapabilirsin, kayıt yapabilirsin ancak bunun altyapısının yasal olarak kanuni olarak olması gerekir, bunun kanunla düzenlenmesi gerekir’ diyerek ve sınırlarının belirlenmesi gerektiğini ifade etti. Bunu gideren bir düzenleme” dedi.

Saray’ın adamları da cezaevindeki insan hakları ihlallerini raporladı

Politika

‘Erdoğan düşmanı’ gençlik kolları başkanı AKP’yi karıştırdı

Balıkesir AKP Gençlik Kolları Başkanlığı’na atanan Mert Nazmi Vizili’nin daha önceki paylaşımlarında AKP Hükumeti’ni sert şekilde eleştirdiği ortaya çıktı. Atamaya AKP’liler tepki gösterirken Vizili sosyal medya hesabını kapattı.

BOLD – Balıkesir AKP Gençlik Kolları Başkanlığına atanan Mert Nazmi Vizili’nin sosyal medya hesabından AKP ile ilgili yaptığı paylaşımlar ortaya çıkınca parti karıştı, Vizili, hesabını kapatmak zorunda kaldı.

EKONOMİ BÜYÜDÜ DİYOR HALA BU RTE

Balıkesir AKP İl Gençlik Kolları Başkanlığı’na atanan Mert Nazmi Vizili’nin AKP’yi eleştiren paylaşımları ortaya çıktı. Vizili’nin bir paylaşımında, “Ekonomimiz büyüdü diyor hala bu RTE, o kadar zam yap bir de büyümesin istersen. 25 şehitimiz var gelip su işleri bakanı açıklama yapıyor! Nasıl bir ülkede yaşayıp, nasıl bir hükumet tarafından yönetildiğimiz ortada” ifadelerini kullandığı görüldü.

AKP’LİLER: DAHA ÖNCEKİ ATTIĞI TWEETLERİ YUTTUK MU?

Sosyal medyadan, Mert Nazmi Vizili’nin AKP Gençlik Kolları Başkanlığı’na atandığını duyuran AKP Balıkesir İl Başkanı Ekrem Başaran, “Mert Nazmi Vizili kardeşimizi tebrik ediyor görevinde muvaffakiyetler diliyorum. Hayırlı olsun inşallah” ifadelerini kullandı. Sözcü’den Halil Ataş’ın haberine göre bazı sosyal medya kullanıcıları Ekrem Başaran’ın paylaşımının altına ” O makama yakışmamış. Attığı tweetler ne olacak … Ahbap çavuş ilişkisi mi var…” “Daha önce attığı tweetleri yuttuk mu” notunu yazdı.

CHP TEBRİK ETTİ: DESTEKLİYORUZ

CHP Balıkesir İl Gençlik Kolları, sosyal medya hesabından Vizili’nin eski tweetlerini paylaşarak “Balıkesir AKP gençlik kolları başkanlığına atanan Mert Nazmi başkanımıza başarılar” açıklamasını yaptı. CHP’den yapılan açıklamanın devamında “Politik düşüncelerini ve eleştirilerini aynen destekliyoruz!” denildi. Paylaşımları ortaya çıkan Vizili, sosyal medya hesabını kapattı.

AKP sonrası hayal kırıklığı olur mu?

Okumaya devam et

Politika

Abdullah Gül 2018’de aday olsaydı kazanıyordu

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, 2018’deki Cumhurbaşkanlığı seçiminde Abdullah Gül’ün Millet İttifakından aday olması süreciyle ilgili konuştu. Muhalefet liderlerinin Gül’e adaylık teklif ettiğinde kendisinin de masada olduğunu belirten Babacan, “Aday olsaydı kazanıyordu” dedi.

BOLD – Halk TV’de katıldığı programda gazetecilerin sorularını yanıtlayan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan 2018’deki Cumhurbaşkanlığı seçiminde Abdullah Gül’ün ortak adaylığıyla ilgili açıklamalar yaptı.

Babacan, “2018’de ortak aday çıkmadı Türkiye 5 yıl kaybetti. Abdullah Gül’e teklif yapıldığında ben de masadaydım. Aday olsa kazanıyordu” ifadelerini kullandı.

Babacan, Gül’ün adaylığının neden gerçekleşmediğiyle ilgili soru üzerine şunları söyledi: “O dönem muhalefet ancak bir ortak aday çıkarttığında başarılı olabilecekti. Ama olmadı ve 5 yıl kaybetti memleket. Neden olmadı? Diğer siyasi parti liderleri gelip teklif ettiler. İsimler belli. Teklif edenleri topladığınızda eğer ortak adayı olsaydı, rahatlıkla seçimi kazanabilecek bir tablo vardı o dönemde. Bu bizim değerlendirmemiz değil, bağımsız çalışmalarda da var. Ben de o görüşmelerde masadaydım. O gün gelip ‘Siz ortak aday olursanız biz sizi destekleyeceğiz’ diyenler, son güne kadar sözlerinin arkasında dursaydı bu iş olurdu.”

2-3 DAKİKASINI SEYREDİP KAPATTIM

Babacan, suç örgütü lideri Sedat Peker’in videolarıyla ilgili ise, “3 tane video yayımlanmış, ben ilkinin 2-3 dakikası seyredip dayanamadım, kapattım. Ülkem adına üzülüyorum…Burada bir sürü iddia var. Savcılıkların derhal harekete geçip bu iddiaların doğru olup olmadığını araştırması lazım” dedi

‘Cüppeli amiral’ soruşturması: Konuyu unutturalım olayı soğutalım

Okumaya devam et

Politika

Kurumlar sefaleti üç maymunu oynayarak gizlemeye çalışıyor

Resmi verilerle oynayan ve birçoğunu da gizleyen kamu kurumları, vekillerin talep ettikleri bilgilere karşı ise üç maymunu oynuyor. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay’ın 3 kuruma sorduğu asgari ücret altında maaş alan emeklilerle ilgili sorular yanıtsız kaldı.

BOLD – CHP’li Engin Altay’ın emekli aylıklarının tablosu için üç farklı kuruma ilettiği sorular cevapsız kaldı. Kurumlar cevap olarak ilgisiz yanıtlar gönderdi.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, emekli aylıklarının tablosunu oluşturmak için soru sorduğu CİMER ve TBMM Dilekçe Komisyonu’nun, topu Çalışma Bakanlığı’na attığını; Çalışma Bakanlığı’nın ise sorularını yanıtsız bıraktığını açıkladı. CHP’li Altay, asgari ücretin altında emekli maaşı alanlar için bir adım atılıp atılmayacağını Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, CİMER ve TBMM Dilekçe Komisyonu’na sordu.

GELEN YAZIDA HİÇBİR BİLGİ YOK

Üç ayrı kurumdan aldığı yanıtları Cumhuriyet’ten Erdem Sevgi’ye değerlendiren Altay, “Emeklilerimizin aylıkları ile ilgili çok basit sorular yönelttim, bunun karşılığında 6 sayfalık yazı geldi ama içinde tek bir bilgi yok. Dilekçe Komisyonu kendi istatistiklerini göndermiş ama benim yanıtlarım yok. CİMER ve Dilekçe Komisyonu topu bakanlığa atıyor ama bakanlık daha duyarsız. Tek cümle ile geçiştiriyor, hiçbir bilgi yok. Elde var sıfır. Tek adam rejiminde soru sorma hakkı var ama sorulara yanıt yok. Tek adam rejimi her alanı çürütüyor” dedi.

PekerLeaks kavgası devletin zirvesini kızıştırdı

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0