Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Rus turistler için Türkiye defteri kapandı mı?

Türkiye’ye bu yıl Rus turist gelmesi ihtimali giderek azalıyor. Rus havayolu şirketi S7, Ağustos’a kadar Türkiye seferlerini iptal etmek kararı aldı. Rusya’nın etkili gazetelerinden Nezavisimaya da Türkiye’ye bu yıl Rus turist gitmesinin Ankara’nın Ukrayna ile ilişkilerine bağlı olduğunu yazdı.

BOLD – Rusya’dan Türkiye’ye bu yıl hiç turist gelmemesi ihtimali belirdi. 15 Nisan’dan 1 Haziran’a kadar Türkiye’ye uçuşları kısıtlayan Moskova’nın bu yasağı tüm tuzim sezonunu kaplayacak şekilde uzatabileceği belirtiliyor.

RUS HAVAYOLU ŞİRKETİ S7 1 AĞUSTOS’A KADAR UÇUŞLARI DURDURDU

Rus havayolu şirketi ‘S7 Havayolları’, 18 Nisan’da Rusya sivil havacılık kurumuna Türkiye sefelerini 1 Ağustos’a kadar durdurma kararı aldığını bildirdi ve konu ile ilgili evrakları kuruma sundu.

Rusya, artan koronavirüs vakalarını gerekçe göstererek 15 Nisan’da Türkiye’ye yönelik uçuşları kısıtladı. Rusya ile Türkiye arasında sadece haftada 2 kez Moskova-İstanbul uçuşlarının yapılacağı açıklandı.

Haberi sosyal medya hesabından paylaşan Hakan Aksay da, “Rusya’dan Türkiye’ye charter seferlerinin 1 Haziran’dan sonra da başlamayabileceği söylentileri yayılıyor” yorumunu yaptı.

RUS GAZETESİ: TÜRKİYE, RUS TURİST OLMADAN 4 MLYAR DOLAR KAYBEDECEK

Rusya’nın etkili gazetelerinden Nezavisimaya da Türkiye’ye uçuş yasağının 1 Haziran sonrasında da sürebileceğini belirtti.

“Türkiye, Rus Turist Olmadan 4 Milyar Dolar Kaybedecek” başlığını atan gazete, Türkiye-Rusya ilişkilerinde turizm başlığının Ukrayna’yla ilgisine dikkat çekti.

Gazete, Rusya, Türkiye ve Ukrayna arasındaki tuzim konusunun ‘aşırı biçimde siyasi bir konu’ olduğunu ve Rusya’nın uçuş yasağını sürdürmesi durumunda Türkiye’nin turizmden 4 milyar dolar kaybı olacağını yazdı.

RUSYA’NIN KARARI 1 AY GECİKMEYLE GELDİ

Nezavisimaya gazetesindeki haberde, Rusya’nın Türkiye uçuşlarına kısıtlama getirmesinin ardından Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski’nin Ukrayna halkını Türkiye’de tatil yapmaya çağırmasına dikkat çekildi.

Haberde, Rusya’da koronavirüs mücadelesini yürüten kurum yetkililerinin gazeteye Türkiye’de koronavirüs vakalarının Mart ayının ilk 10 gününden itibaren artmaya başladığını ancak uçuş yasağı kararının yaklaşık 1 ay gecikmeyle geldiğine işaret ettiğini vurguladı.

Gazete, bu durumun da Moskova’da Türkiye’ye uçuşları durdurma konusunda ‘özel bir karar verme mantığının’ işlediğini gösterdiğini yazdı.

ZELENSKİ TÜRKİYE’YE GELDİ, MOSKOVA UÇUŞLARI DURDURDU

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski, 10 Nisan’da İstanbul’a gelmiş ve AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’l bir görüşme gerçekleştirmişti.

Görüşmeden sonra yayınlanan ortak bildiride Türkiye, Rusya’nın 2014 yılında ilhak ettiği Kırım’ı Ukrayna toprağı olarak gördüğünü belirtmiş ve Ukrayna’nın Kırım’ı yeniden topraklarına katma girişimlerine destek olacağını ifade etmişti.

Türkiye ve Ukrayna’nın son dönemde artan askeri işbirliği de Rusya’yı rahatsız ediyor. Özellikle Türkiye’nin AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı Selçuk Bayraktar’ın ürettiği ‘Bayraktar TB2’ silahlı ve silahsız insansız hava araçlarını (SİHA-İHA) Ukrayna’ya satması Rusya’da büyük rahatsızlık oluşturuyor.

Rusya’nın uçuş kararı açıklanmadan saatler önce Rus Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Ukrayna’ya silah satışı konusunda Türkiye dahil birçok ülkeyi uyardıklarını ifade etmişti.

Rusya’nın uçuş yasağı kararı açıklandıktan sonra Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenski de Ukraynalı turistleri Türkiye’de tatil yapmaya çağırmıştı.

UÇUŞ YASAĞI ‘SİYASİ BİR TEDBİR’

Nezavisimaya gazetesi, Türk ve Ukrayna cumhurbaşkanlarının görüşmesinden günler sonra Rusya’nın aldığı uçuş kararını ‘siyasi bir tedbir’ olarak tanımladı.

Gazeteye yorum yapan uzmanlar da Türkiye’ye uçuş yasağı kararında Ukrayna dolayısıyla Türkiye-Rusya arasında artan siyasi gerilimin etkisine işaret etti.

TÜRKİYE’DE ARTAN KORONAVİRÜS VAKALARI RUS TELEVİZYONLARINDA

Bu arada Rus televizyonlarında Türkiye’de artan koronavirüs vakalarına ilişkin haberler yayınlanıyor.

Moskova’da yaşayan Rusya uzmanı Kerim Has, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Rusya’nın en çok izlenen federal devlet TV kanalı Rossiya 1’in ana haber bülteninde yayınlanan haberde, Türkiye’de tehlikeli koronavirüs türlerinin dolaştığının ve bu yüzden Rusya içindeki tatil beldelerine talebin arttığının belirtildiğini yazdı.

ABD iptal etti ama İngiltere Karadeniz’e savaş gemisi gönderiyor

Dünya

İngiltere’de 53 parlamenterden Türkiye’yle ilgili mektup: Kaygı duyuyoruz

İngiltere Parlamentosunda 53 milletvekili, Dışişleri Bakanı Dominic Raab’a Türkiye’deki insan hakkı ihlallerinden kaygı duyduklarını belirten bir mektup gönderdi. Mektupta, siyasetçi ve gazetecilerin cezaevine konması ve İstanbul Sözleşmesinden çıkılmasının kaygıları büyüttüğü belirtildi. İngiliz hükümetinin Türkiye ile ilişkilerini gözden geçirmesi istendi.

BOLD – İngiltere Parlamentosu’nda 53 milletvekili, Dışişleri Bakanı Dominic Raab’a bir mektup yazarak Türkiye’deki gelişmelerden kaygılı olduklarını belirtti.

Milletvekilleri, insan hakları ihlalleri, siyasetçilerin ve gazetecilerin cezaevine konması, Kobani davasındaki hukuksuzluğu ve İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasının kaygıları büyüttüğünü ve Birleşik Krallık hükümetinin Türkiye ile ilişkilerini tekrar gözden geçirmesi gerektirdiğini kaydetti. Dışişleri Bakanı Raab’ın Türkiye’nin demokrasi, insan haklarına saygı ve çoğulculuk çizgisine geri çekilmesi için hükümetin izleyeceği politikaları ilan etmesi istendi.

Muhafazakar Parti Milletvekili Crispin Blunt ve İşçi Partisi Milletvekili Hilary Benn’in öncülüğünde parlamentoda açılan imza kampanyasına şimdiye kadar 53 milletvekili imza attı. İmza atılan metin Dışişleri Bakanı Raab’a gönderildi.

YANLIŞLARIN BİR FATURASI OLMALI

Parlamenterlerin mektubunda, Türkiye’nin Birleşik Krallık ile olan ilişkileri ve NATO üyesi olduğuna dikkat çekilerek, son yıllardaki insan hakları ihlallerinin ve hukuksuzlukların ciddi boyutlara ulaştığı ifade edildi. Mektupta, gazetecilerin tutuklanması, politikacılara siyaset yapma yasağının getirilmesi, insan hakları savunucularının tutuklanması, HDP gibi yasal bir partinin kapatılmaya çalışılması ve son olarak milletvekilliği düşürülerek cezaevine konulan HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu ile İnsan Hakları Derneği Eş Başkanı Öztürk Türkdoğan’ın gözaltına alınmasının büyük yanlışlar olduğu ve bu büyük yanlışların bir faturasının olması gerektiği vurgulanıyor.

DEMOKRASİ CİDDİ TEHDİT ALTINDA

İktidardaki Muhafazakar Partili milletvekillerinin yanı sıra İşçi Partisi, Liberal Demokrat Parti ve Galler, İskoçya gibi parlamento üyelerinin de imzaladığı metinde, “Parlamenterler olarak, başta insan hakları mücadelesinden gelen milletvekilleri olmak üzere, cezaevine milletvekillerinin konulması oldukça kaygı vericidir” denildi. Farklı görüş ve inançlara saygı gösterilmediği ve Türk hükümetinin baskıcı politikaları sonucu demokrasinin ciddi tehdit altında olduğunun altı çizildi.

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ KARARI KAYGILARIMIZI ARTIRDI

Milletvekilleri, insan hakları ihlalleri, demokrasinin tehdit altında olması, politikacıların ve gazetecilerin tutuklanmasının yanı sıra son olarak İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılmasının kaygıları iyice artırdığını bildirdi. Birleşik Krallık hükümetinin Erdoğan’la ilişkilerini tekrar gözden geçirmesini isteyen milletvekilleri, hükümetin Erdoğan hükümeti ile olan ilişkilerini her koşulda iyi tutmayacağını kamuoyuna açıklamasını talep etti.

CEZAEVLERİNİ ZİYARET EDECEKLER

Birçok eski bakanın da imza attığı mektup dün Dışişleri Bakanı Dominic Raab’a ulaştırıldı ve iki hafta içinde parlamentoda Türkiye konulu bir oturum yapılması istendi. Dışişleri Bakanı Raab’ın iki hafta içinde 53 milletvekilinin mektubuna cevap vermesi bekleniyor. Ayrıca milletvekillerinin oluşturacakları bir heyetle Türkiye ziyaretlerine de başlayacağı, özellikle Doğu Anadolu illerinin yanı sıra bazı cezaevlerinde de incelemelerde bulunacağı belirtildi.

MEKTUBU İMZALAYAN İSİMLER
Ortak mektuba imza koyanların arasında Muhafazakar Parti’nin kıdemli isimlerinden Sir Roger Gale, Andrew Mitchell, Julian Lewis, İşçi Partisinin önde gelen isimlerinden Margaret Beckett, Kate Osamor ve Liberal Demokrat Parti dış politika sözcüsü Layla Moran gibi isimler de bulunuyor.

Türkiye’deki tutuklu gazeteciler ABD’de konferansta konuşulacak

Okumaya devam et

Dünya

ABD’de aşılananlara maske zorunluluğu kaldırılıyor

ABD’de federal sağlık yetkilileri, aşılanma sürecini tamamlamış kişilerin çoğu yerde maske takmadan veya sosyal mesafeye uymadan bulunabileceğini açıkladı.

BOLD – Kovid-19 pandemisine karşı 155 milyona yakın vatandaşın aşılandığı ABD’de maske zorunluluğu restoran, müze ve alışveriş noktalarında kaldırılıyor.

ABD Hastalık Koruma ve Önleme Merkezleri Direktörü Dr. Rochelle P. Walensky Beyaz Saray’da gerçekleştirdiği basın toplantısında, “Hepimiz bu anı heyecanla bekliyorduk. Tamamen aşılıysanız pandemi sebebiyle yapmayı bıraktığınız şeyleri tekrar yapmaya başlayabilirsiniz” dedi.

Walensky, “Tam olarak aşılanmış herkes içerideki veya dışarıdaki, büyük veya küçük tüm etkinliklere maske takmadan veya sosyal mesafe uygulamasına uymadan katılabilir” ifadelerini kullandı. CDC Direktörü, aşılı insanların toplu taşımada maske takmaya devam etmesi gerektiğini söyledi.

Aşılanan ABD’liler artık restoran ve kaldırımlarda, müze ve dükkanlarda maske takmak zorunda olmayacak.

Maske zorunluluğunun şartlı olarak kaldırılmasının aynı zamanda hala aşı olmayanları aşı olmaya teşvik etmesi bekleniyor. ABD’de çarşamba günü itibariyle 155 milyon kişi en az bir doz aşı oldu. 119 milyon kişi, yani yaklaşık ülkenin nüfusunun üçte biri tamamen aşılandı.

ABD Başkanı Joe Biden da maskesiz olarak yaptığı konuşmasında aşı yaptırmayı reddeden insanlara da saygı gösterilmesini belirtirken, “Lütfen onlara sevecen ve saygılı bir biçimde yaklaşın” açıklaması yaptı.

Yunanistan sezonu açıyor: Aşılanmış turistleri kabul edecek

Okumaya devam et

Dünya

Yunanistan sezonu açıyor: Aşılanmış turistleri kabul edecek

Yunanistan bu hafta başından itibaren aşılanmış ve testi negatif olan turistleri ülkede ağırlamaya hazırlanıyor. Kovid-19 pandemisinde turizm gelirleri düşen Yunanistan, ekonomisini yeniden canlandırmak istiyor.

BOLD – Yunanistan, 17 Mayıs 2021 itibariyle aşılanmış, Kovid-19 testi negatif çıkan ya da hastalandıktan sonra vücudunda antikor olduğunu gösteren testlere sahip turistleri kabul edecek.

Salgın sürecinde sıkı tedbirler alan ülkede tüm aşılar kabul edilirken, turistlere rastgele testler yapılması da planlanıyor.

Bloomberg’in haberine göre Yunanistan Turizm Bakanı Haris Theoharis, ülkenin turizm açılımıyla ilgili “Hayatımızda öncelikler artık yer değiştirdi” dedi. Theoharis, gerekmesi durumunda sınırların tekrar kapatılacağını kaydetti.

MİLLİ GELİRİN 5’TE 1’İ TURİZMDEN

Ülkede istihdamın yüzde 25’i, milli gelirin ise yaklaşık beşte biri turizm sektöründen geliyor. Turizm özellikle sınırlı ekonomik aktivitenin bulunduğu bölgelerde yerel ekonomiyi destekleyen bir sektör.

Turizm açılımının yanında ülke bölgeler arası seyahat kısıtlaması gibi bazı koronavirüs önlemlerini de kaldırmaya hazırlanıyor.

Bakanlıktan Türkiye’yi aşağılayan skandal video: Keyfini çıkar ben aşılandım

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0