Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Koronavirüsten koruyorlarmış sefaletten nasıl korunacağız?

Salgın öncesinde sigortasız olarak çalışan milyonlarca kişi, evine ekmek götürebilmek için cezayı göze alarak tam kapatmada kaçak olarak çalışmaya devam ediyor. Herhangi bir birikimi olmadan eve kapanmaları istenen kişiler hükumet tarafından verilen 1100 liralık yardıma ise tepkili…

BOLD – Salgın tedbirleri kapsamında getirilen 17 günlük tam kapanmada 8 milyonu aşkın kişi aldıkları muafiyet belgesi ile çalışmalarını sürdürüyor. Ancak sosyal güvencesi olmadan desteksiz eve kapatılan çok sayıda kişi, evine ekmek götürebilmek için yasağı delmek zorunda kaldı. Birçok kişi yasaklarda ceza yememek için İşkolu işyerlerinde yatıp-kalkmayı göze alarak çalışmaya devam ediyor.

1000 TL İLE NEYİ ÖDEYEYİM?

Ceza almayı göze alarak çalışmaya devam eden oto tamircisi M.D. ve seyyar sebze satıcısı R.Ö., Cumhuriyet’ten Ece Piroğlu’na konuştu. Kendilerine yasaklarda muafiyet verilmemesine tepki gösteren M.D. “Ben burada günlük kazançla çalışıyorum, sigortam yok. Gün içinde ne kazanıyorsam o. 1000 lira destek açıklıyorlar, 1000 lirayla ben eve kapanıp kiramı mı ödeyeyim, fatura mı? Artık hükumetin, muhalefetin hepsinin birlik olup bu sorun üzerinde düşünmeleri gerek. Gündemlerinin sadece bu olması lazım. Dükkânımı açamazmışım, yasakmış, açarsam ceza kesilecekmiş. Kessinler, ne yapacaklar, canımı mı alacaklar? Koronavirüsten koruyorlarmış, sefaletten nasıl korunacağız?” diye isyan etti.

PARA OLMADAN KAPANAMIYORSUN

Seyyar sebze satıcısı R.Ö. ise herkesin karnını doyurma derdinde olduğunu belirterek, “Eve kapan demek kolay, ben de isterim eve kapanmak, neden istemeyeyim ama yaşam işte, mecburuz çıkmaya. Gittiği yere kadar böyle çalışmaya devam edeceğim. Tek ben değil herkes çalışıyor, çıkıyor. Ne yapacak insanlar, ihtiyacı var. Para olmadan kapanamıyorsun” diyor. Ellerinde kalan malların çürümemesi için çıktığını belirten R.Ö. “Ben çıkmasam bu insanlar ne yiyecek? Markette en kötü domatesin kilosu 10-15 lira aralığında satılıyor. Soğanı bile taksitle alan vatandaşlar marketten domates mi alacak?” dedi.

AKP çizgi film çekiyor vatandaşsa ya dilenmeyi ya da intiharı seçiyor

Ekonomi

Ziraat Bankası çiftçiden kesip Demirören’e vermiş

Demirören’e verdiği 750 milyon dolarlık krediyi tahsil edemediği ortaya çıkan Ziraat Bankası’nın eski Genel Müdür Yardımcısı Şenol Babuşçu, bankayla ilgili dikkat çeken bir paylaşımda bulundu. Babuşçu, Ziraat Bankası’nın çiftçilere Halkbank’ın esnafa kullandırdığı kredinin yarı yarıya azaldığını açıkladı.

BOLD – Suç örgütü lideri Sedat Peker’in Demirören’in Doğan Medya’yı almak için çektiği 750 milyon dolarlık krediyi Ziraat Bankası’na ödemediği iddiası gündemden düşmüyor. Demirören’e verdiği parayı tahsil edemeyen Ziraat’in çiftçiye verdiği krediyi yarı yarıya azalttığı ortaya çıktı.

HER 100 LİRANIN 15,1 LİRASI ÇİFTÇİYE

Ziraat Bankası eski Genel Müdür Yardımcısı Şenol Babuşçu, Ziraat Bankası ve Halkbank’ın kuruluş amaçlarının dışında kredi verdiğini tabloyla açıkladı. 2005 yılında Ziraat Bankası her 100 liralık kredinin 37,4 lirasını çiftçilere kullandırdı. 2020 yılında ise 100 liralık kredinin ancak 15,1’ini çiftçilere verdi.

ESNAFA KREDİ MUSLUKLARI KISILDI

Halkbank’ın esnaf için verdiği krediler de de büyük bir düşük yaşanıyor. 2005 yılında 100 liralık kredinin 44,4 lirasını kullandıran Halkbank, 2020 yılında 100 liralık kredinin sadece 16,7’isini esnaflara harcadı. 15 yılda çiftçiler için kurulan Ziraat Bankası çiftçilere kredi musluğunu kıstı, esnaflar için kurulan Halkbank’ta esnaflara kredi vermeyi azalttı.

7.7 milyon kişi yeşil karta muhtaç yaşıyor

Okumaya devam et

Ekonomi

IMF uyardı: Türkiye’nin ekside olan rezervi daha da azalabilir

Uluslararası Para Fonu (IMF) hazırladığı raporda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın eksi 47,5 milyar dolarlık rezervinin daha da azalabileceğini yazdı.

BOLD – IMF Yönetim Kurulu Türkiye ile 4. Madde konsültasyonunu sonuçlandırdı. Türkiye ekonomisinin 2021’de yüzde 5,75 oranında büyüyeceği tahminini paylaşan IMF, 2021 sonu enflasyonunun da yüzde 16,5 olacağını öngördü.

Sözcü’de yer alan habere göre IMF’nin enflasyonda 2022 sonu tahmini yüzde 14 olurken, sonraki dört yıl için yüzde 12,5’luk tahmine yer verildi. IMF’nin işsizlik oranı tahmini, 2021 için yüzde 12,5, 2022 için yüzde 11 ve sonraki dört yıl için yüzde 10,5 oldu.

REZERVLERDEKİ DÜŞÜŞÜN DEVAM EDECEK

IMF, 4 Haziran 2021 itibarıyla 93,7 milyar dolar seviyesinde olan Merkez Bankası’nın brüt rezervin, tavsiye edilen yeterlilik aralığının çok altında olduğunu belirtti. Bankalardan swap (takas) ile ödünç alınan dövizler çıkarıldığında net rezervin eksi seviyede bulunduğunu, rezervde düşüşün devam etmesinin beklendiğini açıkladı.

UCUZA SATILAN 128 MİLYAR DOLAR

IMF’nin raporuna da yansıyan eksi rezervler Merkez Bankası’nın 128 milyar dolarının 2019 ve 2020 yılında ucuza satılması sonrası ortaya çıktı. 4 Haziran itibarıyla Merkez Bankası’nın swap hariç net rezervi, -47,5 milyar dolar seviyesinde bulunuyor. Kasım başında dibe vuran bu kalem, yaklaşık 7 aydır bu seviyelerde bulunuyor.

7.7 milyon kişi yeşil karta muhtaç yaşıyor

Okumaya devam et

Ekonomi

SPK dolardaki yükselişin failini buldu: Oyuncu Levent Üzümcü!

ABD’li Rahip Brunson krizi sırasında dolar kurunda yaşanan artışla ilgili Sermaye Piyasası Kurulu’nun suç duyurusunda bulunduğu oyuncu Levent Üzümcü hakkında soruşturma başlatıldı. Emniyette ifade veren Üzümcü, sosyal medya hesabından “Meğer başımıza gelenlerin sorumlusu benmişim” dedi.

BOLD – ABD vatandaşı Rahip Andrew Brunson’un tutukluluğu sırasında ABD ile yaşanan gerilim sonrası dolar kurunda yaşanan artışın faili bulundu. Oyuncu Levent Üzümcü, SPK’nın şikayeti sonrası dolar kurunu yükselttiği gerekçesiyle ifadeye çağırdı.

SPK ŞİKAYETÇİ OLMUŞ

Sinema ve tiyatro oyuncusu Levent Üzümcü Twitter hesabından yaptığı bir paylaşım nedeniyle ifadeye çağrıldığını duyurdu. Üzümcü,  dolar fiyatını yükselttiği iddiasıyla hakkında şikayet olduğunu yazdı. Sosyal medyadan emniyete ifade verdiğini belirten Üzümcü, “3 yıl önce attığım bir tweet nedeniyle mâlî şubeye ifadeye çağrıldım. Sermaye piyasası şeysi, spekülasyon yapmak suretiyle doların fiyatını yükselttiğim gerekçesiyle benden şikâyetçi olmuş. O zaman dolar 6 kûsûr liraymış… meğer başımıza gelenlerin sorumlusu benmişim ya len” dedi.

ERDOĞAN HER KONUŞMASINDA DOLARI YÜKSELTİYOR

Atılan bir tweetten şikayetçi olan SPK, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın piyasalar üzerinde yaptığı spekülasyonu ise görmüyor. Erdoğan’ın her konuşması sonrası dolar kuru fırlıyor. Son olarak katıldığı bir canlı yayında Merkez Bankası Başkanı ile faiz indirimi konusunda görüştüğünü ifade eden Erdoğan’ın açıklaması sonrası dolar kuru 30 kuruş fırlayarak 8.81 lira ile tarihi rekora imza atmıştı.

AKP’li belediye 2.5 milyon liralık ihaleyi partinin eski İBB meclis üyesine verdi

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0