Sedat Peker’in bazı iddiaları şu anda Süleyman Soylu’nun kendisinin göreviyle ilgili iddialar. Suç iddiasıyla ilgili kamu, üç şekilde harekete geçebilir:

  • Adli yargı harekete geçer ve Cumhuriyet savcıları usulüne uygun soruşturma başlatır ve başlatmak zorundadır. Soruşturma yöntemi farklı olsa bile fezlekesini düzenler.
  • Parlamento bununla ilgili soruşturma komisyonu yapabilir orada da gensoru kalktığı için orada da yeterli çoğunluğu yok muhalefetin.
  • Bir de idari boyutu var. Koruma ve araç tahsisi gibi konularda sayın Soylu, ‘Benden önce yapıldı’ diyor ama o zaman Soylu’dan öncekiler hakkında işlem yapılması lazım.

Bakan hakkında Cumhuriyet Savcılığı soruşturma yapamaz, dokunulmazlığın kaldırılması lazım ama orada bahsedilen somut iddialar var mesele bir uyuşturucu operasyonunun önceden haber verilmesi gibi. Bunun soruşturulması lazım ve eğer doğrulayan bir şey varsa fezleke düzenlenir, dokunulmazlığını kaldırın, takdir Meclis’indir deyip Meclis’e göndermeleri gerekir ama delillerin de toplanması gerekir çünkü tek suçlanan İçişleri Bakanı değil polisler var, yakınları var.

Çankırı E Tipi Cezaevinde korona alarmı: D-14 koğuşu pozitif