Connect with us

BOLD ÖZEL

Tutsak bebek Mehmet Akif iki yıldır cezaevinden hiç çıkmadı

7 aylıkken annesiyle hapse giren Mehmet Akif bebek, 2 Eylül’de 3. yaşını dolduracak. Babası da tutuklu olan Mehmet Akif, bu süre içinde dışarı hiç çıkmadı. Yürümeyi, koşmayı avluda öğrendi. Park, bahçe yüzü görmedi.

SEVİNÇ ÖZARSLAN | BOLD ÖZEL

2 Eylül 2018’de dünyaya gelen Mehmet Akif Oktay, 12 Nisan 2019’dan bu yana annesi Benazir Oktay ile birlikte Bursa Yenişehir Cezaevinde kalıyor. 7 aylıkken hapse giren Mehmet Akif 3 ay sonra 3. yaşına girecek ve üç yaşını da hapiste kutlayan birçok bebek gibi o da tarihe geçecek.

Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nün yaptığı en son resmi açıklamaya göre 8 Mart 2021 tarihi itibariyle Türkiye cezaevlerinde kalan kadın hükümlü ve tutuklulardan 317’sinin yanında 0-6 yaş grubu, toplam 345 çocuk bulunuyor.

‘SAYIM’ DİYEREK O DA SIRAYA GEÇİYOR

Sağlıklı beslenemeyen, dört duvardan başka bir yer görmeyen, toprağa  basamayan, oyun alanları bulunmayan çocukların psikolojisi bu durumdan olumsuz etkileniyor. 25 aydır dışarıya çıkmayan Mehmet Akif, dış dünyaya dair hiçbir şey bilmiyor. Yürümeyi, koşmayı avluda öğrendi. Doğum günlerini yine avluda kutladı.

17 kişilik koğuşta sürekli kadınlarla birlikte kaldığı için erkek memurları görünce korkuyor. Demir kapılar açıldıkça yataktan irkilerek uyanıyor. Görevli memurlar sayım için gelince o da “Sayım” diyerek sıraya geçiyor. Koronavirüs salgını başladığından bu yana Yenişehir Cezaevindeki kreş ve park kapatıldığı için bu imkanlardan da hiç faydalanamayan Mehmet Akif, iki yıldır küçücük koğuşta büyüyor.

BABASI DA TUTUKLU

Ankara Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun olan ve evlendikten sonra Bursa’ya yerleşen Türkçe öğretmeni Benazir Oktay (31), aile büyükleri çok yaşlı olduğu için oğlunu yanına almak zorunda kaldı. Kapatılan dershanelerde görev yapan Benazir Oktay, tanık ifadeleri, Bylock, Bank Asya’ya para yatırması ve toplantılara katılması gibi gerekçelerle Ankara 27. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 6 yıl 10 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı.

KARAR ONAYLANIRSA 2 YIL DAHA HAPİSTE KALACAK

Eşiyle birlikte aynı gün tutuklanan Mehmet Akif’in babası İshak Oktay da iki yıldır Bursa H Tipi Cezaevinde kalıyor. Bursa 11. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 6 yıl 10 ay 15 gün hapis cezasına çarptırılan İshak Oktay da tutuklandığından beri oğlunu hiç göremedi.

Oktay çiftinin dosyaları üç aydır Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nde son aşamada, incelemede bekletiliyor. Eğer anne-babanın cezası onaylanırsa Mehmet Akif bebek yaklaşık 2 yıl daha hapiste büyüyecek.

Mehmet Akif’in 2. yaş günü. Bursa Yenişehir Cezaevi, 2020.

 

 

BOLD ÖZEL

4 aylık hamile Ayşe Karaduran tutuklandı

17 haftalık hamile olan Ayşe Karaduran bugün tutuklanıp Şanlıurfa Cezaevine gönderildi. Eşinin sağlık durumunun iyi olmadığını Twitter hesabından duyuran Akif Karaduran, “Eşimin düzenli beslenmesi ve iyi bakılması gerekiyor” dedi.

BOLD ÖZEL – Şanlıurfa’da bu sabah tutuklanan 7 kadın arasında 4 aylık hamile Ayşe Karaduran’ın olduğu ortaya çıktı. Eşi Akif Karaduran’ın Twitter hesabından yaptığı paylaşıma göre 17 haftalık hamile olan anne Karaduran Şanlıurfa Cezaevine gönderildi.

4 GÜN ÖNCE GÖZALTINA ALINDI

Akif Karaduran “Eşimin düzenli beslenmesi iyi bakılması gerekiyor. Eşim, 17 haftalık hamile. Şu an Şanlıurfa da cezaevinde yatıyor. Sık sık midesi bulanıyor. Tansiyonu düşüyor” dedi. Akif Karaduran, 16 Mayıs sabahı evlerine baskın düzenlendiğini ve dört gün önce gözaltına alındığını belirtti.

Gülen Hareketi’ne üyelik iddiasıyla yürütülen soruşturmalar kapsamında tutuklanan 29 yaşındaki İlahiyat mezunu olan Ayşe Karaduran ev hanımıydı. 16 Mayıs’ta gözaltına alınan Ayşe Karaduran,

Şanlıurfa Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nün başlattığı operasyonlarda aralarında öğretmen, özel sektör çalışanları ve üniversite öğrencilerinin olduğu 11 kadından 7’si tutuklandı.

Şanlıurfa’da da kız öğrencilere operasyon: 7 kişi tutuklandı

Okumaya Devam Et

BOLD ÖZEL

Adli Tıp, 4. evre kanser hastası Ahmet Zeki Özkan’ın tahliye talebini yine reddetti

Adli Tıp Başkanlığı, dört aydır Antalya Döşemealtı L Tipi Cezaevinde tutuklu bulunan makine mühendisi Ahmet Zeki Özkan’ın tahliye talebini ikinci kez reddetti.

BOLD ÖZEL – Gülen Hareketi’ne üyelik iddiasıyla yürütülen soruşturmalar kapsamında 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan ve cezası onaylandığı için 9 Şubat’ta tutuklanan makine mühendisi Ahmet Zeki Özkan’a yine ‘cezaevinde kalabilir’ raporu verildi.

Eşiyle dün telefon görüşü yapan Yasemin Özkan “Eşimin morali bayağı bozuktu. Çok üzülmüştü. Geçen hafta açık görüşte gördüm, elleri, ayakları çok kötü. Kafasında da yaralar çıkmış. Her gün kür gibi etkisi olan hap içiyor. Onlar da vücudunda yaralara sebep oluyor. Ayakta gördükleri için cezaevinde kalabilir diyorlar. Dördüncü evre kanser bu adam.” dedi.

ALMANYA’DA MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ OKUDU

1980’li yıllarda Almanya’da makine mühendisliği okuyan Ahmet Zeki Özkan, eğitimini tamamladıktan sonra Türkiye’ye döndü ve Aksaray’daki Mercedes fabrikasında yüksek mühendis olarak göreve başladı. 2014 yılında emekli olduktan sonra ailesiyle birlikte Antalya’ya yerleşen Özkan, Şubat 2017’de Gülen Hareketi soruşturmaları kapsamında tutuklanıp Kırşehir Cezaevine gönderildi.

10 ay Kırşehir’de hapis yatan Özkan’ı Antalya 2. Ağır Ceza Mahkemesi, Bank Asya hesabı, gazete aboneliği, çocuklarını okuttuğu Aksaray Koleji’nin müdürüne 2 kez kurban parası verdiği ve Bylock kullandığı iddiasıyla 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırıp tahliye etti.

YERDE YATMAK ZORUNDA KALDI

Tutuksuz yargılanan Özkan’a Ekim 2020’de 4. evre akciğer kanseri teşhisi konuldu. Geçen yıl şubat ayında cezası onaylanan Özkan’ın ilk infaz erteleme talebi kabul edildi ve cezası 6 ay ertelendi. İkinci talebi 14 Aralık 2021’de reddedildi.

Durumu kritik olmasına rağmen 9 Şubat’ta tutuklanıp hapse gönderilen 65 yaşındaki Ahmet Zeki Özkan’ın infaz erteleme için yaptığı başvuru dün ikinci kez reddedildi. Doktorların en fazla bir yıl yaşar dediği Özkan, ilk tutuklandığında karantina hücresinde yer olmadığı için yerde yatmak zorunda kalmıştı.

4. evre akciğer kanseri Ahmet Zeki Özkan’ı tutukladılar

 

Okumaya Devam Et

BOLD ÖZEL

Yeni gelişme: Karabük’te serbest bırakılan 9 kız öğrenciden 5’i tutuklandı

Karabük’te dün serbest bırakıp savcının itirazı üzerine tekrar gözaltına alınan 6 öğrenciden 5’i, savcının itirazı üzerine tekrar gözaltına alınıp tutuklandı.

BOLD ÖZEL – 12 Mayıs’tan itibaren Karabük Emniyeti’nde gözaltında olan 14 öğrenciden 9’u bu akşam üzeri bırakıldı. Üçü tutuklanıp Karabük T Tipi Cezaevine gönderildi.

Karabük Sulh Ceza Mahkemesi tarafından serbest bırakılan 9 öğrenci savcının itirazı üzerine tekrar gözaltına alındı. Dün akşam gözaltına alınan 6 öğrenci Karabük Emniyeti’ne götürüldü. Öğrencilerden 5’i bugün tutuklanıp Karabük T Tipi Cezaevine gönderildi.

Karabük Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü, öğrencilerin üzerinden ve evlerinden çıkan telefon, bilgisayar, sim kartı, 125 dolar ve 25 euro’yu delil diye böyle sergiledi.

Karabük’te gözaltında tutulan 14 kız öğrenciden 3’ü tutuklandı: Cezaevine gitarımı ve flütümü gönderin

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar