Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

İki yıl önce kanserden ölen KHK’lı sınıf öğretmeni görevine iade edildi

12 Haziran 2019’da kanserden vefat eden KHK’lı sınıf öğretmeni Emine Yürükçü, ölümünden iki yıl sonra görevine iade edildi. Yürükçü’nün Samsun’un Asarcık ilçesinin bir köyüne tayini çıktı.

BOLD – Aktif Eğitim-Sen üyesi olduğu gerekçesiyle ihraç edilen sınıf öğretmeni Emine Yürükçü, meme kanserine yakalanıp öldükten 2 yıl sonra göreve iade edildi ve tayini çıktı.

Samsun Atakum’da görev yapan Emine Yürükçü, 2016 yılının temmuz ayında Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile görevden alındı. Eylül 2016’da çıkarılan 672 sayılı KHK ile ihraç edildi.

YÜZDE 90 ENGELLİ RAPORU VARDI

İhraç edildiğinde kanser nedeniyle yüzde 90 engelli raporu olan Emine Yürükçü, malûlen emekli olmak için başvuruda bulundu. Aradan geçen 6 ayda başvurusuna olumlu bir karşılık alamadı. İddiaya göre Emine Yürükçü’nün evrakları kaybolmuştu. Yeniden başvuru yaptı ve Kasım 2017’de malûlen emekli oldu.

İhraç olduğu için adli soruşturma geçiren Yürükçü hakkında, Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı 2017’de takipsizlik kararı verdi. Kararı OHAL Komisyonu’na gönderdiler ancak iade kararı çok geç çıktı.

Emine Yürükçü ihraç olduktan sonra hakkını aramak için her yolu denedi. Danıştay’a, AYM’ye, AİHM’ne başvurdu. Tüm başvuruları reddedildi. Danıştay OHAL Komisyonu kuruldu diye başvurusunu reddetti, AİHM iç hukuk yollarının tüketilmemesini gerekçe gösterdi.

Maruz kaldığı hukuksuzluklarla mücadele ederken hastalığı iyice ilerleyen Yürükçü, 12 Haziran 2019’da hayatını kaybetti. Ölene kadar işine geri dönmenin hayalini kuran 47 yaşındaki Emine Yürükçü üç çocuk annesiydi.

“HUKUKİ  MÜCADELE BAŞLATACAĞIZ”

Eşinin hem iade edildiğini hem de tayininin çıktığını Twitter hesabından açıklayan Musa Yürükçü, “Eşimi, Aktif Eğitim-Sen üyesi olması gerekçesiyle ihraç ettiler. Oysa memurların büyük bir çoğunluğu zaten bu sendikaya üyeydi ve aidatları da devlet tarafından ödeniyordu. Devletin de bildiği bir sendikaya üye olmasıydı tek suçu. Hukuki süreç başlatacağız.” dedi.

“ÜÇ ÇOCUĞUMUN ANNESİNE TERÖRİST MUAMELESİ YAPILDI”

Takipsizlik almasına rağmen eşinin işine dönemediğini vurgulayan Yürükçü, “Bu durum, hastalık sürecini daha hızlandırdı ve eşim 2019’da hayatını kaybetti. Eşim ölünceye kadar hep bir umutla işine iade edilmeyi bekledi. Dün de işe iadesinin ve tayininin başka okula çıktığı bilgisi verildi. Geç gelen adalet, adalet değildir. Çocuklarım hālâ annelerin ölümünü kabullenmiş değil. Annelerine terörist muamelesi yapıldı. Çok adil hakperest bir insandı. Hastalığının bütün sıkıntılarına rağmen mazlumları ziyaret eder yardımcı olurdu. Zamanında konuşmadıktan sonra, söylenmesi gerekli zamanında söylemedikten sonra bir kamyon laf etsen ne olur. İnsanın hayatında kavşaklar vardır, oralarda nasıl duracağınız önemli.” ifadelerini kullandı.

Emine Yürükçü, Samsun merkezdeki Derecik Mezarlığı’na defnedildi. Fotoğraf: Musa Yürükçü.

Emine Yürükçü’nün yüzde 90 engelli olduğuna dair rapor.

Kanserden ölen KHK’lı öğretmenin son mektubu

 

Gündem

Erdoğan eleştirdiği THK’nın onursal başkanı çıktı

Orman yangınları sonrasında gündeme gelen Türk Hava Kurumu’nu “filosunu yenileyememekle” suçlayan AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, THK’nın onursal genel başkanı çıktı. THK’nın sitesinde “Onursal Genel Başkanımız” bölümünde Erdoğan’ın fotoğrafı yer alıyor.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “filosunu ve teknolojisini yenileyememiş” diye eleştirdiği Türk Hava Kurumu’nun (THK) onursal genel başkanı olduğu ortaya çıktı.

THK’NIN ONURSAL BAŞKANI ÇIKTI

Türkiye’nin birçok farklı noktasında çıkan yangınlarla ilgili THK uçaklarının kullanılmamasıyla ilgili eleştiriler konusunda bugün yangın bölgesinde açıklama yapan Erdoğan, “Uçak konusundaki sıkıntıların ana sebebi uzun yıllardır bu görevi yürüten THK’nın filosunu ve teknolojisini yenileyememiş olmasıdır” ifadelerini kullandı. Erdoğan’ın “filosunu ve teknolojisini yenileyememiş” dediği THK’da onursal başkan olduğu ortaya çıktı. THK’nın sitesinde “Onursal Genel Başkanımız” bölümünde Erdoğan’ın fotoğrafı yer alıyor.

https://www.thk.org.tr/onursal_genel_baskan

 

15 Temmuz mağduru Harbiyeli öğrenciler, AİHM önünde eylem yaptı

Okumaya devam et

Gündem

Yeni aşı çalışmalarına başlandı: Sinovac, Delta varyantında etkili değil mi?

Sinovac şirketinin geliştirdiği CoronaVac aşısının oluşturduğu antikorların altı ay sonra önemli ölçüde düştüğünün açıklanmasının ardından şirketten yeni bir açıklama geldi. Sinovac, koronavirüsün yeni varyantı Delta için yeni aşı üretme çalışmalarına başladığını duyurdu. Bu açıklama “Sinovac, Delta varyantında etkili değil mi?” sorularını akıllara getirdi. 

BOLD – Türkiye’de de kullanılan ve etkinliği konusunda soru işaretleri bulunan Sinovac aşısı ile ilgili yeni açıklama geldi. Sinovac’ın baş ticaret yetkilisi Yang Guang, şirketin delta varyantına karşı yeni bir aşı geliştirme çalışmalarına başladığını açıkladı.

AŞILARIN DELTA VARYANTINA KARŞI ETKİNLİĞİ TARTIŞILIYOR

Son günlerde tüm dünyada ve Çin’de Kovid-19 vaka sayısının artmasının ardından aşıların Delta varyantına karşı etkili olup olmadığı tartışması başladı. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), aşı kullanmış olan birinin delta varyantına yakalanabileceğini ancak aşının enfekte olma riskinin az azaltacağını, ağır belirtiler ve ölüm gibi en kötü sonuçları etkin şekilde önleyebileceğini söyledi. Dünyanın birçok yerine aşı ulaştıran Çinli şirketler de konuyla ilgili açıklama yaparak aşıların koruma derecesi hakkında bilgi verdi.

SİNOVAC DELTA İÇİN YENİ AŞI ÜRETECEK

Çin Uluslararası Radyosu’nun haberine göre Türkiye’de de yoğun olan kullanılan CoronaVac aşısını üreten Sinovac’ın baş ticaret yetkilisi Yang Guang, laboratuvarlarda yapılan aşının Delta virüsünün serum nötralizasyon antikor araştırmasında olumlu sonuçlar alındığını söyledi. Yang, buna karşın şirketin delta varyantına karşı yeni bir aşı geliştirme çalışmalarına başladığını söyledi. Sinopharm’a bağlı CNBG şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Yang Xiaoming de  “Laboratuvarda yapılan deneylerde, aşı kullandıktan sonra bağışıklık gücüne sahip insanlardaki serum örnekleri ile birçok virüs varyantının nötralizasyon deney sonucunda nötralizasyon gerçekleşti. Yani Sinopharm’ın aşıları hala etkin koruma sağlayabiliyor” dedi.

ANTİKORLAR 6 AYDA ÖNEMLİ ORANDA DÜŞÜYOR

Çin’de yapılan bir laboratuvar çalışması, CoronaVac aşısının oluşturduğu antikorların, çoğu kişide ikinci dozdan altı ay sonra önemli ölçüde düştüğünü gösterdi. 18-59 yaş arası sağlıklı yetişkinlerden alınan kan örneklerinin incelendiği araştırmaya göre iki ya da dört hafta arayla iki doz aşı uygulanan katılımcılardan sadece sırasıyla yüzde 16,9’u ve yüzde 35,2’si, ikinci dozdan 6 ay geçtikten sonra hastalığı önleyecek düzeyde antikora sahip olduğu görüldü.

 

15 Temmuz mağduru Harbiyeli öğrenciler, AİHM önünde eylem yaptı

Okumaya devam et

Gündem

15 Temmuz mağduru Harbiyeli öğrenciler, AİHM önünde eylem yaptı

15 Temmuz sonrası ordudan atılan askeri öğrenciler, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi önünde eylem yaptı. Haksız bir yargılamaya maruz kaldıklarına dikkat çeken askeri öğrenciler, tutuklu olan devre arkadaşlarına özgürlük istedi.

BOLD – Avrupa’nın farklı şehirlerinden gelen eski askeri öğrenciler, Türkiye’de askeri okulların kapatılışının 5. yıl dönümü sebebiyle Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) önünde “tutuklu Harbiyeliler” için eylem yaptı.

HAKSIZ YARGILAMAYA MARUZ KALDILAR

Askeri öğrencilerin haksız bir yargılamaya maruz kaldığını belirten eylemciler, devre arkadaşlarına ait yüzükleri AİHM’in kapısına bıraktı. Öğrenciler, harbiyelileri hatırlatmak için 100’den fazla askeri öğrencinin fotoğrafını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin demir parmaklıklarına astı.

355 ASKERİ ÖĞRENCİYE MÜEBBET HAPİS CEZASI VERİLDİ

15 Temmuz’un ardından, müebbet hapis cezası alan askeri okul öğrencileri 2016’dan bu yana cezaevinde. 355 askeri öğrenciye “cebir ve şiddet kullanarak Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın öngördüğü düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek” suçundan TCK 309/1 maddesi uyarınca müebbet hapis cezası verildi.

BM DERHAL TAHLİYELERİNİ İSTEDİ

Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi Keyfi Tutukluluk Çalışma Grubu, geçen şubat ayında 15 Temmuz sonrası tutuklanan ve müebbet hapis cezası alan askeri öğrencilerin derhal tahliye edilmesi, zararlarının tanzimi ve sorumlular hakkında işlem yapılması yönünde karar verdi. Birleşmiş Milletler’in bu kararı uygulanmadı.

 

Ormanlar yanarken AKP talan yasası çıkarmış

Okumaya devam et

Popular

Shares