Bizimle iletişime geçiniz

Analiz

Ahmet Şık ‘büyük kayıp’ için Hakan Fidan’ı işaret etti: O gece Binali Yıldırım öldürülecekti

Gazeteci ve Milletvekili Ahmet Şık, 15 Temmuz gecesiyle ilgili şok edici bir iddiada bulundu. Şık, MİT Başkanı Hakan Fidan’ın ‘büyük kayıp propagandası’ için dönemin Başbakanı Binali Yıldırım’ı öldürmek istediğini açıkladı. 15 Temmuz gecesi Erdoğan’a en yakın isimlerden Erol Olçok ve oğlu Abdullah Olçok’un kim ve kimler tarafından öldürüldüğü ise hala açıklığa kavuşmadı.

BOLD ANALİZ – 15 Temmuz gecesi şehit edilen sivillerle ilgili soru işaretlerine bir yenisi eklendi. Gazeteci Ruşen Çakır ile Medyascope kanalında değerlendirmeler yapan Türkiye İşçi Partisi Milletvekili Ahmet Şık, darbe girişiminin 5. yılında o gece yaşananlara ilişkin çarpıcı bilgiler verdi.

HULUSİ AKAR VE HAKAN FİDAN YARGILANMALI

15 Temmuz öğlen saatlerinde bir binbaşının darbe ihbarında bulunduğunu hatırlatan Şık, “Bunun darbe olacağını anlamayan dönemin Genelkurmay Başkanı şuan Milli Savunma Bakanı. Dönemin MİT Müsteşarı hala MİT Müsteşarı. Bırakın bunların bürokrasiye devam etmelerini bu ikisinin yargılanması gerekir her şeyden önce. Siz MİT Müsteşarının kaçırılacağı ihbarının darbe olacağını anlamıyor iseniz burada ciddi bir zafiyetten mi söz ederiz, işbirliğinden mi söz ederiz” diye konuştu.

HDP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık

BİNALİ YILDIRIM HAKAN FİDAN GÖRÜŞMESİ

Darbenin 1. yıldönümünde Hürriyet gazetesinin 15 Temmuz eki yaptığını hatırlatan Şık, “Fikret Bila dönemin Başbakanı Binali Yıldırım ile görüşüyorlar. Binali Yıldırım çok ilginç bir şey söylüyor orada. ‘Hakan’ı arıyorum arıyorum yok.’ diyor.  Hakan dediği Hakan Fidan. ‘Neyse saat 22.30 gibi ulaşabildim. Hakan ne yapıyorsun dedim’ diyor. Hakan Fidan’ın ‘İyi çalışıyoruz dediğini’ anlatıyor. O saatte MİT’e helikopterle saldırı düzenlenmiş. Aşağıdakiler karşılık vermiş köprüler tutulmuş. İnsanlar öldürülmeye başlanmış. Uçaklar alçak uçuş yapıyor. Kıyamet kopmuş bütün Türkiye darbe olduğunu tartışıyor. Hakan Fidan kendisini arayan dönemin Başbakanı Binali Yıldırım’a ‘iyi çalışıyoruz bir şey yok’ diyor.

GERÇEK FAİLLERİ BİNALİ YILDIRIM BİLİYOR

Binali Yıldırım’ın o röportajda bir şey daha söylediğini kaydeden Şık, “Yıldırım, ‘Onun arkasındaki başka bir şey’. Binali Yıldırım’a çağrı yapıyorum. ‘O başka bir şey ne?’ Onu anlatmak zorunda. Çünkü o 250 insanın kanının hesabını sormamız gereken gerçek failler var ortada. Binali Yıldırım bey biliyor” dedi.

BÜYÜK KAYIP DİYE BİNALİ YILDIRIM ÖLDÜRÜLECEKTİ

Şık konuşmasının devamında sarsıcı bir iddiada bulundu: “Ben çok daha iddialı bir şey söyleyeyim. 15 Temmuz’un bir tiyatro olduğuna inanmıyorum ama, süreç içinde onu Allah’ın lütfu haline getirmek için bir takım planlamalar yapıldığını düşünüyorum. Ve bence o planlamalardan biri Binali Yıldırım’ın da öldürülmesiydi. Bakın çok iddialı bir şey söylüyorum. Yani Binali Yıldırım’ı bu kadar öfkelendiren şey arkasındaki başka bir şey demesi, ya da darbeden birkaç gün sonra ortak yayına çıktığında Hande Fırat’ın karşısında Hakan Fidan’dan bahsederken ki öfkesi beden dili o başka bir şey ile ilgiliydi.  Ben Binali Yıldırım’ın hedef seçilenlerden biri olduğunu düşünüyorum. Çünkü o bir büyük kayıp olarak lanse edilecekti.”

NİHAL OLÇOK’UN SÖYLEMEK İSTEYİPTE SÖYLEYEMEDİĞİ Mİ?

Şık’ın ortaya attığı MİT Başkanı Hakan Fidan’ın Binali Yıldırım’ı öldürme planı iddiası o gece oğlu Abdullah ve eşi Erol Olçok’u kaybeden Nihal Olçok’un açıklamalarını akıllara getirdi. Otopsi raporlarını okuyan eşi ve oğlunun sırtından keskin nişancı tarafından vurulduğunu aktaran Olçok, “Eşimi ve oğlumu kim olduklarını bilerek, kasıtla öldürdüler.” açıklaması yapmıştı. Faillerin açıklanmasını isteyen Olçok, AKP Hükumeti ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a tepkisini her platformda dillendiriyor. Olçok, Haber Türk’teki canlı yayında Fatih Altaylı’ya “Siz sadece görünene bakıyorsunuz Fatih Bey, görünmeyene bakın” cümlesi Ahmet Şık’ın MİT Müsteşarı Hakan Fidan açıklamasıyla ayrı bir anlam taşıyor.

Analiz

Erdoğan’dan TL’ye tokat dolara can suyu

Her fırsatta ‘yerli ve millilikten’ bahseden AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları Türk Lirasını pula çeviriyor. Dün 8,28 TL’ye kadar gerileyen dolar Erdoğan’ın dün akşamki açıklamalarının ardından güne hızlı başladı. Dolar 8,60 lira, Euro ise 10,15 liranın eşiğine kadar yükseldi.

BOLD ANALİZ – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan dolar ne zaman düşmeye başlasa devreye giriyor. Her seferinde televizyon ekranlarında Merkez Bankası’na faiz indir talimatı veren Erdoğan, Türk Lirası’nı değer kazanmasını engelliyor. Merkez Bankası’nın 12 Ağustos’ta faiz indirmesi halinde dolardaki yukarı yönlü hareketlilik daha da artacak.

TÜRK LİRASINDAKİ DEĞER KAYBI ERDOĞAN’IN ESERİ

Erdoğan’ın döviz karşısında Türk Lirasını savunmasız hale getiren demeçleri yerli para birimindeki oynaklığı arttırıyor. 1 Haziran 2021 tarihinde TRT’de yaptığı “Merkez Bankası Başkanı ile konuştum. Temmuz ve Ağustosta faizler düşecek” açıklaması sonrası dolar değer kazandı. 8,40 lira seviyelerinden 8,80 lira seviyelerine yükseldi. Bunun ardından Türk Lirası 25 Haziran’a kadar dolar karşısında en çok değer kaybeden para birimi oldu. TL’nin dolar karşısındaki kaybı yüzde 25’e vardı.

DOLAR DÜŞERKEN ERDOĞAN DEVREYE GİRDİ

25 Haziran’dan 3 Ağustos’a kadar yaklaşık 5 haftalık dönemde ise Türk Lirası dolara karşı yüzde 6.3 değer kazandı. Gelişmekte olan ülke para birimlerine göre sadece Türk Lirası dolara karşı güçlendi. 4 Ağustos 2021 tarihinde ATV ekranlarına çıkan Erdoğan, Merkez Bankası ve Türkiye İstatistik Kurumu’na enflasyon ve faizi indirin mesajı verdi.

AÇIKLAMADAN SONRA TL’DEKİ DEĞER KAYBI YÜZDE 2’YE DAYANDI

Erdoğan, “Buradan ben de herhalde sinyalimi belli yerlere vermiş oluyorum. Ağustos ile birlikte enflasyonda düşüşü göreceğiz. Bundan böyle enflasyonun daha yukarı çıkması mümkün değil, zira faiz oranlarında da düşüşe geçiyoruz. Yüksek faiz yok. Çünkü yüksek faiz bize yüksek enflasyonu getirecektir.” ifadelerini kullandı. Döviz kurunu sıçratan bu açıklamadan sonra Türk Lirasındaki artış tersine döndü. Türkiye’nin yerli ve milli parası yüzde 6.3’lik değer kazanımının ardından bu kez yüzde 1.9 değer kaybetti.

2001 KRİZİNDE BİLE BÖYLE OLMADI

Erdoğan’ın Türk Lirasına attığı tokatlar yüzünden borsadaki yabancı yatırımcı oranı yüzde 72.5 düzeyinden yüzde 42.5’in altına geriledi. 2001 krizinde bile yüzde 48’in altına inmemişti. Türk Lirasındaki oynaklık yüzünden yabancı yatırımcı Türkiye’nin parasına yatırım yapmaktan  kaçtı. Devlet iç borçlanma senetlerindeki yabancı sahiplik oranı yüzde 25 düzeyinden yüzde 5’in altına indi.

DOLARDAKİ ERDOĞAN GRAFİĞİ

1 Haziran 2021 TRT yayını öncesi                     sonrası

8,53                           8,80

4 Ağustos 2021 ATV yayını öncesi                    sonrası

8,28                           8,57

Okumaya devam et

Analiz

Erdoğan’ın papatya falı: Tamam mı devam mı?

Erdoğan’ın  2018 Genel Seçimleri öncesi, “Halkımız tamam derse kenara çekiliriz” sözlerinin ardından başlayan tartışma bugün hala sürüyor. Sosyal medyada başlayan tartışmada Erdoğan’ın yönetemediğini düşünenler T A M A M derken, AKP  destekçileri ise D E V A M diyerek  Erdoğan’ın görevinin başında kalmasını istedi.

BOLD – Erdoğan 2018 Genel Seçimleri öncesi ne zaman siyaseti bırakacağına ilişkin yaptığı bir konuşmada “Halkımız tamam derse o zaman kenara çekiliriz” demişti

15 Temmuz sonrası yaşanan hukuksuzluklar, hayat pahalılığı ve işsizliğin belini büktüğü halka Erdoğan’ın açıklamalarını fırsat bilerek sosyal medyada T A M A M kampanyası başlattı. Erdoğan’ın kenara çekilmesi için muhalifler tarafından başlatılan kampanyaya 2 milyondan fazla paylaşım yapıldı.

Karşı kampanya başlatan AKP’li hesaplar, D E V A M etiketiyle Erdoğan’ın görevinin başında kalmasını istedi.

3 yıl sonra sosyal medya yeniden T A M A M ve D E V A M ‘cıların kapışmasına sahne oluyor.

3 ÖNCEKİNDEN BETER

Geçen süre içerisinde hukuksuzluk, hayat pahalılığı ve işsizliğin yanı sıra bir türlü önlenemeyen kadın cinayetleri, AKP’li bakan ve siyasilerin karıştıkları yolsuzluklar, mafyatik ilişkiler de ortalığa saçıldı. Özellikler Sedat Peker’in ifşaları geniş kitlelerce kabul gördü.

Deprem, sel, pandemi ve yangınlar karşısındaki başarısız kriz yönetimi de bardağı taşıran son damla oldu. T A M A M’cılar sosyal medyada yine Erdoğan’ın kenara çekilmesi için kampanya başlattı.

Şuana kadar yarım milyon paylaşımın yapıldığı etiket sosyal medyanın gündemine oturdu. AKP destekçileri de yine 3 yıl önce olduğu gibi D E V A M diyerek Erdoğan’a destek verdi.

Orgeneral Ümit Dündar emekli edildi: Kara Kuvvetleri Komutanı Musa Aysever oldu

Okumaya devam et

Analiz

Erdoğan yönetemeyince darbe söylemini piyasaya sürüyor

Türkiye’nin çok sayıda noktasında çıkan orman yangınları, Afgan göçmenler ve Kürtlere yönelik ırkçı saldırılar AKP iktidarının ülkeyi yönetemediğini bir kez daha gösterdi. Orman yangının THK’nın uçakları olmasına rağmen söndürülememesi, Erdoğan’ın evi yanan vatandaşlara çay fırlatması iktidara olan öfkeyi artırdı. İtibarı düşen ve çaresiz görünen Erdoğan, medyası aracılığıyla yeniden darbe söylentisini yaydı.

BOLD ANALİZ – Muğla, Marmaris ve Antalya gibi kıyı bölgelerinde çıkan orman yangınları büyük bir ihmalle söndürülemedi. Türk Hava Kurumu’nun uçakları olmasına rağmen atıl şekilde depolarda bekletildiği ortaya çıktı.

Yangınların büyüyerek söndürülemeyecek noktaya ulaşmasının ardından oklar AKP iktidarına çevrildi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Envanterimizde yangın söndürme uçağı yok” açıklaması yaptı. Erdoğan da “THK’nın elinde kullanılabilecek uçak yok” dedi ancak THK’nın uçaklarının atıl vaziyette depolarda olduğu ortaya çıktı. Bunlar yaşanırken Türkiye, Avrupa’dan yangın söndürme uçağı istemek zorunda kaldı. İspanya ve Hırvatistan’dan gelen yangın uçaklarının THK’nınkilerle benzer özelliklere sahip olduğu ortaya çıktı.

Tüm bu gelişmeler yaşanırken 31 Temmuz’da yangının çıktığı Marmaris’i ziyaret eden Erdoğan, düzenlediği miting sırasında ve yoldan geçenlere çay  fırlattı. Erdoğan’ın evi yanan insanlara çay fırlatması iktidarı olan öfkeyi daha da artırdı. Cumhurbaşkanlığı sistemiyle Türkiye’yi tek adam olarak yöneten Erdoğan’ın artık ülkeye idare edemediği kamuoyunda ve halk arasında dile getirilmeye başlandı.

DARBE AKP İÇİN TILSIMLI BİR SÖZCÜK

İşte tam bugünlerde kısa süre önce TRT yönetimine atanan Troliçe lakaplı Hilal Kaplan, Sabah’taki köşesinde “Biz hazırız” diyerek darbe hazırlığı iddiasında bulundu. 15 Temmuz’u “Allah’ın bir lütfu” olarak gören Erdoğan ve AKP iktidarı için darbe hazırlığı iddiası adeta kurtarıcı tılsımlı bir sözcük. Benzer bir iddia Montrö Sözleşmesiyle ilgili bildiri yayınlanması sırasında gündeme geldi. 104 emekli amiralin Montrö sözleşmesinin tartışılmasına karşı olduklarını açıklaması darbe tartışmasına dönüştürüldü.

TABANI BİRLEŞTİRİP YÖNETİM KRİZİNİN ÜZERİNİ ÖRTÜYOR

Darbe iddiasında bulunulduğunda AKP tabanı Erdoğan’ın etrafında birleşiyor. AKP tabanında Erdoğan’a ve iktidarına yönelik eleştiriler susturulmuş oluyor.  Bu durumu iyi bilen Erdoğan ve AKP, darbe söylemiyle orman yangını olayında olduğu gibi ihmallerinin ve yönetim krizinin üzerini örtüyor.

‘İkinci 15 Temmuz’ geliyor: Troliçe Hilal Kaplan sinyali verdi

Okumaya devam et

Popular

Shares