Bizimle iletişime geçiniz

Analiz

Tayyip Erdoğan’ın müjdesi AKP’lileri de memnun etmedi

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Kıbrıs’ta açıklayacağını duyurup büyük beklenti oluşturduğu müjde, AKP’lileri de memnun etmedi. Yandaş yazarların açıklanan müjdeden bahsetmemesi dikkat çekerken, AKP’li troller de müjdenin “hayal kırıklığı” olduğunu ifade etti.

BOLD ANALİZ – Kıbrıs Harekatı’nın yıldönümünde Ada’ya çıkarma yapmadan “büyük müjde” açıklaması yapan AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın müjdesi külliye ve millet parkı çıktı. Büyük beklenti oluşturulmanın ardından açıklanan müjde AKP’lileri de memnun etmedi.

MÜJDEYİ ŞİŞİRDİLER AMA DEVAMI GELMEDİ

AKP’li birçok yazar müjdenin açıklanacağını belirtmesine karşın açıklanan müjdeden bahsetmemesi dikkat çekti. Yenişafak gazetesi yazarı İbrahim Karagül, 17 Temmuz günü “Azerbaycan ve Pakistan heyetleri KKTC’yi ziyaret ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan; Pazartesi KKTC’ye gidiyor. “Bir müjdem var” demişti. KKTC muhalefeti, Rumlar ve Atin telaşta. “İçeridekiler” de. Karabağ’a destek vermediler. KKTC’ye de vermezler. Biz “müjde”yi bekliyoruz.” derken bugüne kadar Erdoğan’ın açıkladığı müjdeden söz etmemesi dikkat çekti.

“MÜJDELER MERAK KONUSU”

Erdoğan’la birlikte Ada’ya giden Akit gazetesi yazarı Hacı Yakışıklı da “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve heyeti; ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı dolayısıyla yoldayız. Müjdeler merak konusu. Allah ülkemiz, KKTC’miz, “dost kardeş ülkelerimiz” adına hayırlar nasip etsin” diye paylaşımda bulundu ancak sonrasında açıklanan müjdelerden bahsetmemesi dikkat çekti.

BEKLENTİYE SOKULAN TOPLUM NE UMDU NE BULDU

AKP MKYK Üyesi Mücahit Birinci de 19 Temmuz’da “Sağlam müjde geliyor…” diye yaptığı paylaşımın ardından Erdoğan’ın açıklaması sonrası “Yarın belki 2. Müjde gelir… :)” diye tweet attı. Sosyal medyada AKP’nin önde gelen trollerinden Fatih Tezcan ise damat Selçuk Bayraktar’ın açıkladığı müjdeyi paylaşıp, “Benim için müjde budur” dedi. Akit yazarı Abdurrahman Dilipak da “KKTC’de müjde diye birileri toplumu büyük bir beklentiye sokup, sonra meclis, başkanlık binası ve millet parkını teselli ikramiyesi olarak sunarken aceba ne düşündü? İnsanlar ne umdu ne buldu!” diye tepki gösterdi.

Bİ GERİ VİTES OLMUŞ SANIRSAM, REİS MÜJDEYİ UNUTTU GALİBA

Açıklanan müjdeye sosyal medyada AKP’liler de tepki gösterdi. Müjdeyi “boşşşşşş” ve “hayal kırıklığı” olarak niteleyen AKP’lilerin yaptığı paylaşımlardan bazıları ise şöyle:

  • Hayal kırıklığı, bi geri vites olmuş sanırsam son dakika.
  • Bundan sonra müjde dediğinde bir değeri olmayacak. kelimelerin içini boşalttılar sürekli.
  • İnsanlarla dalga geçmek olarak görüyorum açık ve net.
  • Müjde mi? Ağam bizle eylenir
  • Son dakika değişikliği var gibi
  • Şaşkınlık içerisindeyim…
  • Reis müjdeyi unuttu galiba
  • Evet Bir Devlet olma Emaresi için güzel ancak Bu kadar beklenti oluşturulup bunun Müjde olarak açıklanması ne bileyim, Sanki olmadı
  • Gorkuyom yazmaya. Herkes çok mutlu. Hatta musmutlu

Tutsak bebek Saime Sincan Cezaevinde havale geçirdi

Analiz

Erdoğan’dan TL’ye tokat dolara can suyu

Her fırsatta ‘yerli ve millilikten’ bahseden AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları Türk Lirasını pula çeviriyor. Dün 8,28 TL’ye kadar gerileyen dolar Erdoğan’ın dün akşamki açıklamalarının ardından güne hızlı başladı. Dolar 8,60 lira, Euro ise 10,15 liranın eşiğine kadar yükseldi.

BOLD ANALİZ – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan dolar ne zaman düşmeye başlasa devreye giriyor. Her seferinde televizyon ekranlarında Merkez Bankası’na faiz indir talimatı veren Erdoğan, Türk Lirası’nı değer kazanmasını engelliyor. Merkez Bankası’nın 12 Ağustos’ta faiz indirmesi halinde dolardaki yukarı yönlü hareketlilik daha da artacak.

TÜRK LİRASINDAKİ DEĞER KAYBI ERDOĞAN’IN ESERİ

Erdoğan’ın döviz karşısında Türk Lirasını savunmasız hale getiren demeçleri yerli para birimindeki oynaklığı arttırıyor. 1 Haziran 2021 tarihinde TRT’de yaptığı “Merkez Bankası Başkanı ile konuştum. Temmuz ve Ağustosta faizler düşecek” açıklaması sonrası dolar değer kazandı. 8,40 lira seviyelerinden 8,80 lira seviyelerine yükseldi. Bunun ardından Türk Lirası 25 Haziran’a kadar dolar karşısında en çok değer kaybeden para birimi oldu. TL’nin dolar karşısındaki kaybı yüzde 25’e vardı.

DOLAR DÜŞERKEN ERDOĞAN DEVREYE GİRDİ

25 Haziran’dan 3 Ağustos’a kadar yaklaşık 5 haftalık dönemde ise Türk Lirası dolara karşı yüzde 6.3 değer kazandı. Gelişmekte olan ülke para birimlerine göre sadece Türk Lirası dolara karşı güçlendi. 4 Ağustos 2021 tarihinde ATV ekranlarına çıkan Erdoğan, Merkez Bankası ve Türkiye İstatistik Kurumu’na enflasyon ve faizi indirin mesajı verdi.

AÇIKLAMADAN SONRA TL’DEKİ DEĞER KAYBI YÜZDE 2’YE DAYANDI

Erdoğan, “Buradan ben de herhalde sinyalimi belli yerlere vermiş oluyorum. Ağustos ile birlikte enflasyonda düşüşü göreceğiz. Bundan böyle enflasyonun daha yukarı çıkması mümkün değil, zira faiz oranlarında da düşüşe geçiyoruz. Yüksek faiz yok. Çünkü yüksek faiz bize yüksek enflasyonu getirecektir.” ifadelerini kullandı. Döviz kurunu sıçratan bu açıklamadan sonra Türk Lirasındaki artış tersine döndü. Türkiye’nin yerli ve milli parası yüzde 6.3’lik değer kazanımının ardından bu kez yüzde 1.9 değer kaybetti.

2001 KRİZİNDE BİLE BÖYLE OLMADI

Erdoğan’ın Türk Lirasına attığı tokatlar yüzünden borsadaki yabancı yatırımcı oranı yüzde 72.5 düzeyinden yüzde 42.5’in altına geriledi. 2001 krizinde bile yüzde 48’in altına inmemişti. Türk Lirasındaki oynaklık yüzünden yabancı yatırımcı Türkiye’nin parasına yatırım yapmaktan  kaçtı. Devlet iç borçlanma senetlerindeki yabancı sahiplik oranı yüzde 25 düzeyinden yüzde 5’in altına indi.

DOLARDAKİ ERDOĞAN GRAFİĞİ

1 Haziran 2021 TRT yayını öncesi                     sonrası

8,53                           8,80

4 Ağustos 2021 ATV yayını öncesi                    sonrası

8,28                           8,57

Okumaya devam et

Analiz

Erdoğan’ın papatya falı: Tamam mı devam mı?

Erdoğan’ın  2018 Genel Seçimleri öncesi, “Halkımız tamam derse kenara çekiliriz” sözlerinin ardından başlayan tartışma bugün hala sürüyor. Sosyal medyada başlayan tartışmada Erdoğan’ın yönetemediğini düşünenler T A M A M derken, AKP  destekçileri ise D E V A M diyerek  Erdoğan’ın görevinin başında kalmasını istedi.

BOLD – Erdoğan 2018 Genel Seçimleri öncesi ne zaman siyaseti bırakacağına ilişkin yaptığı bir konuşmada “Halkımız tamam derse o zaman kenara çekiliriz” demişti

15 Temmuz sonrası yaşanan hukuksuzluklar, hayat pahalılığı ve işsizliğin belini büktüğü halka Erdoğan’ın açıklamalarını fırsat bilerek sosyal medyada T A M A M kampanyası başlattı. Erdoğan’ın kenara çekilmesi için muhalifler tarafından başlatılan kampanyaya 2 milyondan fazla paylaşım yapıldı.

Karşı kampanya başlatan AKP’li hesaplar, D E V A M etiketiyle Erdoğan’ın görevinin başında kalmasını istedi.

3 yıl sonra sosyal medya yeniden T A M A M ve D E V A M ‘cıların kapışmasına sahne oluyor.

3 ÖNCEKİNDEN BETER

Geçen süre içerisinde hukuksuzluk, hayat pahalılığı ve işsizliğin yanı sıra bir türlü önlenemeyen kadın cinayetleri, AKP’li bakan ve siyasilerin karıştıkları yolsuzluklar, mafyatik ilişkiler de ortalığa saçıldı. Özellikler Sedat Peker’in ifşaları geniş kitlelerce kabul gördü.

Deprem, sel, pandemi ve yangınlar karşısındaki başarısız kriz yönetimi de bardağı taşıran son damla oldu. T A M A M’cılar sosyal medyada yine Erdoğan’ın kenara çekilmesi için kampanya başlattı.

Şuana kadar yarım milyon paylaşımın yapıldığı etiket sosyal medyanın gündemine oturdu. AKP destekçileri de yine 3 yıl önce olduğu gibi D E V A M diyerek Erdoğan’a destek verdi.

Orgeneral Ümit Dündar emekli edildi: Kara Kuvvetleri Komutanı Musa Aysever oldu

Okumaya devam et

Analiz

Erdoğan yönetemeyince darbe söylemini piyasaya sürüyor

Türkiye’nin çok sayıda noktasında çıkan orman yangınları, Afgan göçmenler ve Kürtlere yönelik ırkçı saldırılar AKP iktidarının ülkeyi yönetemediğini bir kez daha gösterdi. Orman yangının THK’nın uçakları olmasına rağmen söndürülememesi, Erdoğan’ın evi yanan vatandaşlara çay fırlatması iktidara olan öfkeyi artırdı. İtibarı düşen ve çaresiz görünen Erdoğan, medyası aracılığıyla yeniden darbe söylentisini yaydı.

BOLD ANALİZ – Muğla, Marmaris ve Antalya gibi kıyı bölgelerinde çıkan orman yangınları büyük bir ihmalle söndürülemedi. Türk Hava Kurumu’nun uçakları olmasına rağmen atıl şekilde depolarda bekletildiği ortaya çıktı.

Yangınların büyüyerek söndürülemeyecek noktaya ulaşmasının ardından oklar AKP iktidarına çevrildi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Envanterimizde yangın söndürme uçağı yok” açıklaması yaptı. Erdoğan da “THK’nın elinde kullanılabilecek uçak yok” dedi ancak THK’nın uçaklarının atıl vaziyette depolarda olduğu ortaya çıktı. Bunlar yaşanırken Türkiye, Avrupa’dan yangın söndürme uçağı istemek zorunda kaldı. İspanya ve Hırvatistan’dan gelen yangın uçaklarının THK’nınkilerle benzer özelliklere sahip olduğu ortaya çıktı.

Tüm bu gelişmeler yaşanırken 31 Temmuz’da yangının çıktığı Marmaris’i ziyaret eden Erdoğan, düzenlediği miting sırasında ve yoldan geçenlere çay  fırlattı. Erdoğan’ın evi yanan insanlara çay fırlatması iktidarı olan öfkeyi daha da artırdı. Cumhurbaşkanlığı sistemiyle Türkiye’yi tek adam olarak yöneten Erdoğan’ın artık ülkeye idare edemediği kamuoyunda ve halk arasında dile getirilmeye başlandı.

DARBE AKP İÇİN TILSIMLI BİR SÖZCÜK

İşte tam bugünlerde kısa süre önce TRT yönetimine atanan Troliçe lakaplı Hilal Kaplan, Sabah’taki köşesinde “Biz hazırız” diyerek darbe hazırlığı iddiasında bulundu. 15 Temmuz’u “Allah’ın bir lütfu” olarak gören Erdoğan ve AKP iktidarı için darbe hazırlığı iddiası adeta kurtarıcı tılsımlı bir sözcük. Benzer bir iddia Montrö Sözleşmesiyle ilgili bildiri yayınlanması sırasında gündeme geldi. 104 emekli amiralin Montrö sözleşmesinin tartışılmasına karşı olduklarını açıklaması darbe tartışmasına dönüştürüldü.

TABANI BİRLEŞTİRİP YÖNETİM KRİZİNİN ÜZERİNİ ÖRTÜYOR

Darbe iddiasında bulunulduğunda AKP tabanı Erdoğan’ın etrafında birleşiyor. AKP tabanında Erdoğan’a ve iktidarına yönelik eleştiriler susturulmuş oluyor.  Bu durumu iyi bilen Erdoğan ve AKP, darbe söylemiyle orman yangını olayında olduğu gibi ihmallerinin ve yönetim krizinin üzerini örtüyor.

‘İkinci 15 Temmuz’ geliyor: Troliçe Hilal Kaplan sinyali verdi

Okumaya devam et

Popular

Shares