Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

“Bu ülkenin zenginleri nerede?” sorusuna cevap: 480 bin ağaç diktiren babam 5 yıldır hapiste

Bir türlü söndürülemeyen yangınlara tepki gösteren halk, “Bu ülkenin zenginleri nerede? 10 uçak kiralayamadılar mı” diye sordu. Hapisteki Boydak kardeşlerin oğulları cevap verdi.

BOLD – Türkiye’de hala devam eden orman yangılarıyla ilgili en çok sorulan sorulardan biri “Bu ülkenin zenginleri nerede? 10 uçak kiralayamadılar mı? Neden yangın uçağı almadılar?” oluyor. Bu soruya beş yıldır hapiste olan Boydak Holding’in eski başkanı Hacı Boydak’ın oğlu İlyas Boydak, Twitter hesabından cevap verdi.

Kayseri’deki Boydak Ormanı’na 480 bin ağaç dikimi yaptıran Hacı Boydak’ın tutuklu olduğunu hatırlatan İlyas Boydak, “Diyorlar ya bu yangında zenginler nerede? 480 bin ağaç dikerek oluşturduğu Boydak Ormanı’dan dolayı yargılanan Hacı Boydak şu an cezaevinde. Dışarda olsa en önde olanlardan olurdu.” dedi.

Birçok sosyal medya kullanıcısı Boyner, Koç ve Sabancı ailelerine çağrıda bulunarak yangınların söndürülmesi için helikopter kaldırmalarını istedi. İlyas Boydak, babası ve amcaları hapiste olmasaydı taşın altına eline koyacağını da belirtti. Boydak kardeşler ülke ekonomisine yaptıkları katkıların yanı sıra Kayseri’nin ağaçlandırılması için yarım milyon fidan dikti.

18 Ağustos 2016’dan bu yana Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından yönetilen Boydak Holding eski Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Boydak, 5 yıl önce bugün tutuklanıp Sincan Cezaevine gönderildi. Kardeşleri Memduh ve Şükrü Boydak da aynı cezaevinde tutuklu.

Memduh Boydak (54), Hacı Boydak (63) ve Şükrü Boydak (66), Mayıs 2021, Sincan Cezaevi.

Ülke ekonomisine yaptıkları katkılar ve sağladıkları istihdam ile bir marka haline gelen Boydak Holding, Kayseri’nin ağaçlandırılmasında da çok büyük emeği oldu. Boydak Holding, Kayseri Organize Sanayi Bölgesi yakınlarında yer alan Yılanlı dağı mevkiindeki geniş dağlık ve ağaç bulunmayan 1 milyon 200 bin metrekarelik alanda ağaçlandırma çalışma yapmak için 2008 yılında Çevre ve Orman Bakanlığı’ndan 49 yıllığına kiraladı.

7 yıl bölgede ağaçlandırma çalışması yapan Boydak Holding, yarım milyon fidan dikimi gerçekleştirdi. Özellikle Hacı Boydak şahsından ve şirketten buraya fon ayırıp sulama vs her şeyi organize etti. Ormanın sırf bakımı için Adana’dan 60 ormancıyı istihdam etti. Hayvanlar için suluk ve yemlikler yaptırdı.

FİDAN DİKİMİNE ABDULLAH GÜL VE EŞİ DE KATILDI

Fidanların damlama sulama sistemiyle sulanması içinde büyük havuzlar ve su depoları yaptı. Alanın bir bölümü 5,5 kilometre çit ile çevirdi. Yaklaşık 12 kilometre yol yapıldı. 120 metre derinlikten saniyede 33 litre suyu çıkarıldı. Suyu ağaçlık bölgeye basmak için 60 tonluk bir su deposu ve 200 tonluk bir ara depo yapıldı. Böylece ormanın her tarafı rahatlıkla sulandı.

Tepeden tırnağa devletin erkanı ve toplumun önde gelen insanlarının misafir olduğu ve ağaç diktiği Boydak Ormanı’nın yeşillendirilme çalışmalarına dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi de katıldı.

“VATANSEVERLİK KİMSENİN İPOTEĞİNDE DEĞİL”

3 kez gözaltına alınan, 2 kez tutuklanan Hacı Boydak’ın 5 Ağustos 2016’dan bu yana hapiste olduğunu hatırlatan Mehmet Boydak da babasının hapiste çekilen son fotoğraflarını paylaştı.

Oğul Boydak fotoğrafa “Vatansever babam Hacı Boydak’ın ömründen alınan 5 koca yılın resimleri. Vatanseverlik mi? Kimsenin ipoteğinde değil. Kendi mahallesinde değiliz diye eleştirecekler bu ülkeye kendi katkıları kadar konuşsun. Baba var memleketi için ağaç diktirir. Baba var kesesi için ağaç kestirir. Şeref duyarız 480.000 ağaç diktiren babanın evladı olmaktan.” notunu düştü.

Mehmet Boydak, devlet tarafından önce 49 yıllığına, sonra yapılan ağaçlandırma örnek olunca 129 yıllığına Boydak ailesine kiralanan arazinin, daha sonra ağaç kesildiği iddiasıyla Boydak ailesinden alındığını da yazdı.

Sezgin Baran Korkmaz’ın Boydaklara çökme planı

Gündem

İhraç hakim: Yeter artık, Meriç’te boğulmak istemiyoruz

İhraç hakim Sevil Yılmaz, ihraç savcı İbrahim Gündüz ve eşi Nurdan Gündüz’ün Yunanistan’a geçmek isterken boğularak ölmelerine tepki göstererek, “Kim ne yapıyorsa yapsın artık. Meriç’te boğulmak istemiyoruz” dedi. 

BOLD – Osmaniye T Tipi Cezaevinde 15 ay hapis yatan KHK’lı savcı İbrahim Gündüz (36) ve eşi KHK’lı katip Nurdan Gündüz, Türkiye’deki hak ihlallerine maruz kalmamak için Yunanistan’ın Kos Adası’na geçmeye çalışırken boğularak can verdi. Gündüz’ün yaşamını yitirmesine ihraç meslektaşlarından tepki geldi.

UYDURUK GEREKÇELERLE İHRAÇ EDİLDİK

Gündüz gibi kendisi de 15 Temmuz sonrası KHK ile meslekten atılan hakim Sevil Yılmaz, sosyal medya hesabından yayınladığı videoda ihraç hakim ve savcılara yapılanlara tepki gösterdi. Dünyanın hiç bir hukuk düzeninde kabul görmemiş uyduruk gerekçelerle ihraç edilmiş eski bir hakim olduğunu belirten Yılmaz, “Bugün eski bir cumhuriyet savcısı arkadaşımın eşiyle birlikte Meriç’ten geçerken boğularak öldüğü haberini aldım. Çok üzgünüm” dedi.

MERİÇ’TEN GEÇERKEN ARTIK BOĞULMAK İSTEMİYORUZ

İhraç edilmelerinin üzerinden yaklaşık 5.5 yıl geçtiğini hatırlatan Yılmaz, “5.5 yıldır elimizi üzerimizden çekmediniz. Bizler hakimiz. Kimimiz pazarcılık yapıyor, kimimiz temizliğe gidiyor. Kimimiz inşaatlarda çalışıp ölüyor. Kimimiz de Meriç’ten geçerken boğularak can veriyor. Bizler hakimiz, bizlere mesleğimizi geri verin. Bizlere anayasal haklarımızı, yaşam haklarımızı geri verin. Kim ne yapacaksa yapsın artık. Biz Meriç’ten geçerken artık boğulmak istemiyoruz. Biz yaşamak istiyoruz” dedi.

 

 

https://www.boldmedya.com/2021/12/03/ihrac-savci-ibrahim-gunduz-ve-esi-nurdan-gunduz-ege-denizinde-hayatini-kaybetti/

Okumaya devam et

Gündem

Cinsel saldırı suçundan 10 yıl ceza ancak tutuklama yok: Musa Orhan davasında karar çıktı

18 yaşındaki İpek Er’e cinsel saldırıda bulunduktan sonra ölümüne neden olduğu suçlamasıyla yargılanan Uzman Çavuş Musa Orhan’ın davasında karar çıktı. Mahkeme, tutuksuz yargılanan Orhan’a 10 yıl hapis cezası verdi. Orhan’ın tutuklama talebi ise mahkemece reddedildi.

BOLD – Siirt’te 18 yaşındaki İpek Er’i ‘nitelikli cinsel saldırıya maruz bırakarak intihara sürüklemek’ suçlamasıyla tutuksuz yargılanan Uzman Çavuş Musa Orhan’a 10 yıl hapis cezası verildi.

Siirt 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya, tutuksuz yargılanan Musa Orhan, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi’nden (SEGBİS) katıldı. Orhan’ın avukatı ile İpek Er’in annesi Hikmet ve babası Fuat Er ile avukatları salonda hazır bulundu.

Savcının önceki duruşmadaki mütalaasını tekrar ettiği duruşmada, avukatların mütalaaya ilişkin beyanları alındı. Orhan’ın avukatı, beraat talebinde bulundu. İstinat edilen suçları reddeden Orhan da, beraatini istedi.

CİNSEL SALDIRIDAN SUÇLU BULUNDU

Verilen aranın ardından mahkeme heyeti, tutuklama talebini reddederek, cinsel saldırı suçundan Orhan’a 10 yıl hapis cezası verdi. Heyet, Orhan hakkında adli kontrol kararı ile yurt dışına çıkış yasağı getirildiğini de açıkladı.

Bu arada, duruşmada, avukat tarafından İpek Er’in yazdığı mektubun okunması sırasında maktulün anne ve babası fenalaştı.

Uzman Çavuş Musa Orhan’a 10 yıl hapis cezası verilirken, hakkındaki tutuklama talebi ise reddedildi.

NE OLMUŞTU?

Batman’da 16 Temmuz’da intihar girişiminde bulunan İpek Er, 18 Ağustos’ta yaşamını yitirmişti. Genç kadın intihar mektubunda Musa Orhan’ın kendisine cinsel saldırıda bulunduğunu anlatmıştı. Bunun üzerine tutuklanan Orhan, 25 Ağustos’ta tahliye edilmişti.

Siirt 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde eylül ayında görülen son duruşmada, mahkeme sanığın tutuklanması taleplerini reddetmişti.

5 yaşındaki Mahir annesiyle birlikte hapse girdi

Okumaya devam et

Gündem

İhraç savcı İbrahim Gündüz ve eşi Nurdan Gündüz Ege Denizi’nde hayatını kaybetti

Osmaniye T Tipi Cezaevinde 15 ay hapis yatan KHK’lı savcı İbrahim Gündüz ve eşi Nurdan Gündüz dün gece Kos Adası yakınlarında teknenin alabora olması sonucu vefat etti.

BOLD – Bir aile daha Ege Denizi’nde yaşamını yitirdi. Türkiye’deki hak ihlallerine maruz kalmamak için dün gece Yunanistan’ın Kos Adası’na geçmeye çalışan KHK’lı savcı İbrahim Gündüz (36) ve eşi, KHK’lı katip Nurdan Gündüz bindikleri teknenin alabora olması sonucunda hayatını kaybetti.

TEMMUZ AYINDA EVLENMİŞLERDİ

Teknede bulunan diğer 3 kişiyi Yunan Sahil Güvenlik’i kurtarıp Kos Adası’na çıkardı. İbrahim Gündüz ve eşinin ada hastanesine kaldırıldıktan sonra vefat ettiği öğrenildi. Gündüz çifti, geçtiğimiz temmuz ayında evlenmişti.

Gülen Hareketi soruşturmaları kapsamında Eylül 2016’da tutuklanan İbrahim Gündüz, 15 ay Osmaniye T Tipi Cezaevinde kaldıktan sonra tahliye edildi. Bylock kullandığı iddiasıyla yargılanan Gündüz’e 6 yıl 10 ay hapis cezası verildi. Dosyası Yargıtay’da bulunuyordu. KHK’lı katip Nurdan Gündüz’ün ise hakkında takipsizlik kararı vardı.

BİR KARDEŞİ DE KANSERDEN ÖLDÜ

Adana’da 6 kardeşli bir ailede büyüyen İbrahim Gündüz’ün bir kardeşi de kanserden vefat etti. Şeker ve böbrek hastası olan babası ise bugün ameliyat edilecekti. Cenaze nedeniyle ameliyattan vazgeçildiği öğrenildi.

Gündüz çiftinin cenazesi Türkiye’de defnedilecek.

İbrahim Gündüz’ün twitter hesabından 10 Kasım’da paylaştığı son fotoğraf…

OLAY NASIL GERÇEKLEŞTİ?

Yunan medyasındaki haberlere göre olay dün gece Kos adasının kuzeydoğusunda meydana geldi. İçinde kaptan dahil 5 kişiyi taşıyan sürat teknesinin alabora olması sonucu 2 kişi yaşamını yitirdi, 3 kişi ise sağ kurtarıldı.

Yunan Sahil Güvenlik Komutanlığından alınan ilk bilgilere göre olay Perşembe gecesi saat 01.00 ile 02.00 arasında meydana geldi. Biri kaçakçı 3 erkek kurtarılırken, bir erkek ve bir kadın ölü olarak denizden çıkarıldı.

Yunan medyasına yansıyan haberlere göre ölen kişiler Kos’taki bir hastaneye götürüldü. Olayın meydana geldiği deniz alanının yüksek dalgalara sahip olduğu bilgisi de haberlerde yer aldı.

Olayda KHK’lı hakimler M.Ç. ve İ.T.A. ile kaçakçının Yunan Sahil Güvenlik ekiplerince sağ kurtarıldığı belirtildi.

 

Okumaya devam et

Popular

Shares