Bizimle iletişime geçiniz

Medya

A Haber’in dayaklık haberine bir yalanlama da teyit.org’dan

Günlerdir orman yangınlarıyla boğuşan Türkiye’nin söndürme çalışmalarında dünyaya örnek olduğunu iddia eden A Haber’e teyit.org’dan yalanlama geldi. Gerçek verilere göre, Türkiye yangınlardan en çok zarar gören ülke. A Haber’in servis ettiği haber sonrası yangın bölgesinde çalışan kanal ekibi yalan haber yaptıkları gerekçesiyle dayak yemişti.

BOLD – Orman yangınlarının başladığı ilk günlerde AKP, yetersiz havadan müdahaleler yüzünden sert eleştirilere hedef oldu.

Aynı günlerde AKP’ye yakın yayın politikası izleyen A Haber, Türkiye’nin orman yangınlarını söndürmede dünyaya örnek olduğuna dair bir rapor yayınladı.

HIZLI MÜDAHALE DİKKAT ÇEKİYOR

Haberde şu ifadeler kullanıldı: “Avrupa Orman Yangını Bilgi Sistemi’nin açıkladığı verilerine göre 2020’de ABD’de yangın başına düşen alan 68 hektar, İspanya’da 20.4 hektar, Kanada’da 76 hektar, Fransa’da 7.6 hektar iken Türkiye’de 6.2 hektar olarak kaydedildi. Veriler göz önünde bulundurulduğunda Türkiye felaketlere ve yangınlara hızlı müdahalesi ile dikkat çekiyor.” Bu haber yüzünden kanalın söndürme çalışmalarını takip eden ekibi bölge halkının hışmına uğradı.

Teyit.org’dan yapılan açıklamada, “A Haber’in referans verdiği raporun Türkiye’nin yangına müdahaledeki başarısını gösterdiği iddiası yanlış.2020 tarihli Avrupa Orman Yangını Bilgi Sistemi raporunda Türkiye’nin yangınlara müdahalede hızlı olduğunu ortaya koyan bir veri bulunmuyor” ifadeleri kullanıldı.

EN ÇOK YANAN TÜRKİYE

Haberde bahsedilen Avrupa Orman Yangını Bilgi Sistemi (EFFIS) 2020 raporuna göre, Türkiye’nin yangınlara müdahalede hızlı olduğunu gösteren bir veri yer almadığını belirten teyit.org editörleri şu bilgileri paylaştı: “Öncelikle raporda A Haber’in belirttiği gibi “Yangın başına düşen alan” diye bir sıralamaya rastlanmadığını belirtmek gerek. Ayrıca raporda Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada’nın verileri yer almıyor. Raporda Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerine yer verilmiş. Raporu incelediğimizde Türkiye’nin Avrupa, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da 2020 yılında orman yangınlarından en çok alan kaybı olan dördüncü ülke olduğu görülüyor.

472 yangın çıkmış, toplam 99 bin 857 hektar alan yanmış. Yangınların dörtte üçü ise Temmuz ve Eylül ayları arasında çıkmış. Ancak 2020 yılının her ayında en az bir büyük yangın meydana geldiği de belirtiliyor. Raporda 2020 yılında yanan alanların da haritalandırıldığı görülüyor. 2019 verilerine göre Türkiye ikinci sıradaydı. Öte yandan EFFIS’in sistemindeki 2008-2021 arasındaki karşılaştırmalı verilere baktığımızda, Türkiye’nin Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkeler arasında en çok yangın çıkan ülke olduğu da görülüyor. En çok yanan alan verisinde de Türkiye ilk sırada.”

TEYİT NEDİR?

Teyit.org yaygın bilinen yanlışlardan, sosyal medyanın gündemine oturan şüpheli bilgilere, medyanın gündeme getirdiği iddialardan, şehir efsanelerine birçok alanda doğrulama yaparak internet kullanıcılarının doğru bilgiye ulaşmasını sağlamak için çalışıyor.Teyit.org böylece birincil haber kaynağı olarak interneti kullanan yurttaşların ve sivil toplum örgütlerinin çevrimiçi platformlarda hangi bilginin doğru, hangisinin yanlış olduğunu öğrenmesini sağlıyor. Eleştirel düşünme alışkanlığı kazandırmayı ve yeni medya okuryazarlığını artırmayı amaçlayan teyit.org, sosyal medya şirketleri tarafından da maddi olarak destekleniyor.

Sedat Peker’den Ümitcan Uygun iddiası: Soylu Adli Tıp raporunu hazırlattı

Medya

Nihal Bengisu Karaca ile Mehmet Metiner’in ‘teröristsin’ kavgası

AKP’nin oy oranlarının düşmesi sonrası iktidara yakın gazetecilerde başlayan kavgaya bir yenisi eklendi. Nihal Bengisu Karaca, AKP eski Milletvekili Mehmet Metiner’e “Aynı şeyi söylediğim için bana ‘terörist’ demişti, teröristliği hayırlı olsun!” dedi.

BOLD – Seçim anketlerine göre büyük oy kaybı yaşadığı görülen AKP’ye yandaş gazetecilerden de eleştiriler geliyor. Özellikle Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın konumuyla alakalı düzenlemeler yapılması isteniyor. AKP’li Mehmet Metiner de Cumhurbaşkanı’nın parti genel başkanı olmaması gerektiğini açıkladı.

OY ORANLARI DÜŞÜNCE DEMOKRAT POSTUNA BÜRÜNDÜN

Metiner’in bu açıklaması Habertürk yazarı Nihal Bengisu Karaca’yı kızdırdı. Metiner’e tepki gösteren Karaca, “Ak parti oy oranlarının düştüğünü görünce hemen ‘demokrat’ postuna bürünmeyi denemiş” dedi.

TERÖRİSZLİĞİN HAYIRLI OLSUN

AKP’li Metiner’in Twitter hesabından “Cumhurbaşkanı parti genel başkanı olmamalı” sözlerini alıntılayan Karaca, kendisinin yıllarca tetikçilik yaptığını, AKP’nin oy oranları düşünce ‘demokrat’ postuna büründüğünü söyledi. “Aynı şeyi söylediğim için bana ‘terörist’ demişti, teröristliği hayırlı olsun” dedi.

6 AY ÖNCE SEN DE BANA TERÖRİST DEDİN

Karaca, aynı sözler nedeniyle kendisini 6 ay önce ‘terörist’ ilan ettiğini belirttiği Metiner için şu ifadeleri kullandı: “Rejimin/modelin daha da otoriterleşmesi için yıllarca tetikçilik yapmış olan şahıs, Ak parti oy oranlarının düştüğünü görünce hemen ‘demokrat’ postuna bürünmeyi denemiş. Oysa 6 ay önce aynı şeyi söylediğim için bana terörist demişti. O halde, teröristliği hayırlı olsun”

 

Öte yandan, AKP Hükumetine yakın gazeteci Nagehan Alçı da geçtiğimiz günlerde yeni sistemde Cumhurbaşkanı’nın tam yetkisiz olması gerektiğini açıklamıştı.

Okumaya devam et

Dünya

Frankfurt Kitap Fuarı açıldı: Sürgündeki gazeteciler tutsak meslektaşlarını anlatacak

Türkiye’de susturulmaya çalışılan gazeteciliğin sesi olmak için Uluslararası Gazeteciler Derneği (International Journalists Association) Frankfurt Kitap Fuarında stand açtı. 300 bin ziyaretçinin geldiği Fuarda Türkiye’deki gazetecilere yönelik hak ihlalleri anlatılacak.

BOLD – Uluslararası Gazeteciler Derneği, 110 Ülkeden 7 bin 140 katılımcı kuruluş ve 300 bini aşkın ziyaretçi ile alanında dünyanın en büyüğü, Frankfurt Kitap Fuarında stant açtı. Messe’deki 3 nolu bina 1. kattaki  F97 numaralı stantta Türkiye’de gazeteciliğin içinde bulunduğu durum sergilenecek.

KİTAPLARA KONU OLAN TÜRKİYE’DE YAŞANAN OLAYLAR

Fuarda Türkiye’deki gazetecilere yönelik hak ihlallerine dikkat çekilecek. Ana tema ise ‘Geçmişi anlatan bu kitaplardaki olaylar şu anda Türkiye’de yaşanıyor.’ olarak belirlendi.

SUÇLU KİTAPLAR ÖZEL RAPORU AÇIKLANACAK

Türkiye’de cezaevlerinde tutuklu bulunan gazetecilere destek için sessiz yürüyüş eylemi de yapılacak. Medya özgürlüğü ve faaliyetleri hakkında video gösterimi ziyaretçilere sunulacak. Tutuklu gazetecilerin anlatıldığı Almanca broşür dağıtımı yapılacak. Ayrıca ilk kez Solidarity With Others ile birlikte hazırlanan Suçlu Kitaplar özel raporu açıklanacak.

Fuarı ziyaret etmek isteyenler 23-24 Ekim tarihindeki halk günlerini de tercih edebilirler.

Sürgündeki gazeteciler, Frankfurt Kitap Fuarı’nda tutuklu meslektaşlarının sesi olacak

Okumaya devam et

Medya

Sürgündeki gazeteciler, Frankfurt Kitap Fuarı’nda tutuklu meslektaşlarının sesi olacak

International Journalists Association, Frankfurt Kitap Fuarı’nda Türkiye’de susturulmaya çalışılan gazeteciliğin sesi olacak. Fuarda ayrıca “Suçlu Kitaplar” adı altında Türkiye’de yasaklanan ve imha edilen kitaplar özel raporu ilk kez paylaşılacak.

BOLD – International Journalists Association, Türkiye’de susturulmaya çalışılan gazeteciliğin sesi olmak için Frankfurt Kitap Fuarı’nda yer alacaklarını açıkladı. 20, 21, 22 Ekim profesyonellere, 23 ve 24 Ekim tarihlerinde ise herkese açık olacak fuarda bir çok etkinlik de gerçekleştirilecek.

GEÇMİŞİ ANLATAN KİTAPLAR TÜRKİYE’DE YAŞANIYOR

International Journalists Association’in sosyal medya hesabından yapılan açıklamada gerçek demokrasi için özgür medya isteyen herkesin Frankfurt Kitap Fuarı’na beklendiği belirtilerek, fuarda stantta ana temanın “Geçmişi anlatan bu kitaplardaki olaylar şu an Türkiye’de yaşanıyor” olacağının altı çizildi.

FUARDA BASIN AÇIKLAMASI YAPILACAK

Fuarda etkinlik olarak “Suçlu Kitaplar” adı altında Türkiye’de yasaklanan ve imha edilen kitaplar özel raporu ilk kez paylaşılacak. 50 bin kişinin bulunacağı fuar avlusunda basın açıklaması yapıp sessiz yürüyüş gerçekleştirilecek. Fuarda ayrıca Türkiye’de tutuklu bulunan gazetecilerin anlatıldığı ve dernek faaliyetlerinin bulunduğu broşür ve dergiler dağıtılacak.

 

 

 

Erdoğan’ın hayat karartan ziyareti!

Okumaya devam et

Popular

Shares