Connect with us

Analiz

Avrupa Afgan sığınmacılara kapıyı kapatmaya hazırlanıyor

Avrupa’ya doğru yaşanacak bir Afgan mülteci akınından en çok etkilenebilecek 6 Avrupa ülkesi, göçmenlere şimdiden kapıyı kapatma ve gözdağı vermek için harekete geçti. Hollanda, Danimarka, Avusturya, Almanya, Belçika ve Yunanistan, iç savaşa doğru sürüklenen ülkeye sığınma başvurusu reddedilen Afganistan vatandaşlarını göndermek istiyor. Bu ülkelere göre ülke Afganistan içinde güvenli göç bölgeleri mevcut.

BOLD ANALİZ – Olası bir Afgan göçünden korkan 6 Avrupa Birliği üyesi ülke, sığınma başvurusu reddedilen Afganistan vatandaşlarını iç savaşa doğru sürüklenen Afganistan’a göndermek istiyor.

Almanya’da iktidar partisi Hristiyan Demokratlar’ın önemli bir ismi de Afganistan içinde ‘güvenli göç alternatifleri’ bulunduğu sürece ‘korunmaya muhtaç’ şartının yerine gelmeyeceğini söyledi. Bu açıklama ile Almanya, ülkeye gelebilecek Afgan göçmenlerin sığınma başvurusunu kabul etmeyebileceğinin sinyalini vermiş oldu.

ÇATIŞMALARIN ŞİDDETLENDİĞİ ÜLKEYE SINIRDIŞI EDİLMEK İSTENİYORLAR

Hollanda, Danimarka, Avusturya, Almanya, Belçika ve Yunanistan; başvuruları reddedilmiş ve tüm yasal yolları tüketmiş olan Afgan sığınmacıların sınır dışı edilmesini istiyor.

Bu 6 ülke, Avrupa Birliği (AB) Komisyonu’na başvurarak, mevcut iade anlaşmasının sürdürülmesini sağlayacak şekilde Afgan Hükümeti ile görüşmeye ve onları bu konuda desteklemeye çağırdı.

Afganistan Dışişleri Bakanlığı, geçen ay Danimarka ve diğer AB ülkelerine başvurarak, Afgan sığınmacıların ülkelerine zorunlu olarak sınır dışı edilmesinin 3 ay süreyle geçici olarak askıya alınmasını talep etmişti.

Norveç, İsveç ve Finlandiya bu çağrıya olumlu yanıt verdi.

Ancak bu taleple ilgili olarak Hollanda, Almanya, Avusturya, Belçika ve Yunanistan ile yakın işbirliği içinde çalışan Danimarka hükümeti, mevcut iade anlaşmasının sürdürülmesi çağrısında bulundu.

“KABİL YÖNETİMİ DESTEKLENSİN”

Danimarka ve diğer 5 AB üyesi ülke, AB Komisyonu’na ortaklaşa bir başvuruda bulundu. Bu ülkeler, Brüksel yönetiminin, sığınmacıların geri gönderilmesine olanak sağlayan mevcut iade anlaşmasının sürdürülmesini sağlayacak şekilde Afganistan’daki meşru hükümetle görüşmesini ve Kabil yönetimini bu konuda desteklemesini istedi.

Danimarka Göç ve Uyum Bakanı Matias Tesfaye, “sığınma başvurusu reddedilen Afgan vatandaşlarının ülkelerine gönderilmesinin, hükümet için önemli olduğunu” söyledi.

Danimarkalı bakan, bu nedenle AB üyesi 5 ülkeyle birlikte, Brüksel nezdinden girişim başlattıklarını belirtti.

Hollanda Güvenlik ve Adalet Bakanlığı da, Danimarka ile birlikte 5 AB üyesinin, sığınma başvuruları reddedilen Afgan vatandaşlarının ülkelerine geri gönderilmesi konusunda komisyona başvuruda bulunduklarını bildirdi.

Güvenlik ve adalet bakanlığı sözcüsü, Hollanda medyasına yaptığı açıklamada, Afganistan’a geri gönderme konusunun halen vaka bazında değerlendirildiğini, ancak kategorik sınır dışı olasılığın da göz ardı edilemeyeceğini söyledi.

“GERİ GÖNDERİLMEZLERSE AFGANLAR CESARETLENİR”

AB ülkelerine göre, Afgan vatandaşlarının sınır dışı edilmesinin askıya alınması, yanlış bir sinyal olacak. Bu durum, birçok Afgan vatandaşını ülkelerini terk ederek Avrupa’da iltica başvurusunda bulunma konusunda daha da cesaretlendirecek.

Avrupa Birliği Komisyonu daha önce Avrupa ülkelerinden sığınmacıları şu an için Afganistan’a geri göndermemelerini isteyerek, bu ülkenin giderek daha güvensiz hale geldiğini belirtmişti.

“KORUNMAYA MUHTAÇ ŞARTI YERİNE GELMEZ”

Almanya’da iktidar partisi Hristiyan Demokrat Birlik’in (CDU) meclis grup başkanı Thorsten Frei ise Die Welt gazetesine açıklamasında, Taliban’ın ilerleyişinin ülkenin ‘tüm kesimlerinin güvensiz hale geldiği’ anlamına gelmediğini söyledi.

Frei, Afganistan içinde ‘güvenli göç alternatifleri’ bulunduğu sürece ‘korunmaya muhtaç’ şartının yerine gelmeyeceğini söyledi.

Bir göçmenin, ulaştığı ülkede iltica (sığınma) başvurusunun kabul edilebilmesi için bu kişinin korunmaya muhtaç olup olmadığına bakılır. Eğer bu göçmen hakkında ‘korunmaya muhtaç değildir’ kararı verilirse bu kişi ülkesine gönderilir ve iltica başvurusu kabul edilmez. Ayrıca kendi ülkesinde geçebileceği güvenli bölgeler olduğu takdirde yine sığınma başvurusu kabul edilmeyebilir.

Alman politikacı, bu sözleriyle, Afganlar için ülkede ‘güvenli göç alternatifleri’ bulunduğunu ifade ederek, Almanya’ya gelmeleri halinde ‘korunmaya muhtaç’ değildir denilerek sınır dışı edilebileceklerini ve sığınma başvurularının kabul edilmeyebileceğini ifade ediyor.

Ülke içerisinde ‘güvenli göç alternatifleri’ bulunduğu yolundaki söylem, bir dönem Suriye için de kullanılmıştı. Devlet Başkanı Beşar Esad’ın, 2016 sonrası birçok bölgede kontrolü yeniden ele geçirmesi ve buralarda asayişi kısmen de olsa sağlaması sonrası bu bölgelerin Suriyeli göçmenler için ‘güvenli göç alternatifi’ olabileceği ifade edilmişti. Ancak bu görüş uluslararası kuruluşlarca çok kabul görmedi.

UYGULAMAYA TEPKİLER

Hollanda’da koalisyon ortaklarından Hıristiyan Birliği Partisi (CU) Milletvekili Don Ceder, Twitter mesajında 6 ülkenin girişimini, ‘endişe verici bir gelişme’ diye değerlendirdi.

Hollanda Sığınma Avukatları Derneği Başkanı Wil Eikelboom da, aynı kaygıları paylaşıyor.

Eikelboom, Afganistan’daki Hollandalıları ülkeyi terk etmeye çağıran hükümetin, sığınmacıları geri göndermekte sorun görmemesini eleştiriyor.

Hollanda Mülteciler Konseyi sözcüsü Martijn van der Linden de, 6 AB ülkesinin talebini ‘utanmaz ve pervasızca’ olarak değerlendirdi.

Van der Linden’e göre, ülkede güvenlik durumunun son derece kötüleşmesi nedeniyle sınır dışı edilen her Afgan vatandaşı, ölüm tehlikesiyle karşı karşıya kalacak.

AFGANİSTAN’DA SON DURUM

Afganistan 1996 yılından ABD’nin 2001 yılındaki müdahalesine kadar Taliban yönetimindeydi. Uluslararası birliklerin mayıs ayı başında Afganistan’dan çekilmeye başlamasından bu yana Taliban ülkede kontrol ettiği alanları genişletiyor. Gözlemciler ülkede yeni bir iç savaşın patlak vermesinden endişe ediyor.

Taliban, son olarak 4 gün içerisinde 6 vilayet merkezini ele geçirdi. Ülkede 24 vilayet bulunuyor.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği, geçen ay uluslararası birliklerin çekilmeye başlamasıyla çatışmaların arttığı Afganistan için “insani kriz” uyarısı yapmıştı. Sene başından bu yana yaklaşık 270 bin kişinin ülke sınırları içinde yerlerinden edildiğini açıklayan örgüt, toplam 3,5 milyon Afgan vatandaşının ise kaçmaya çalıştığını açıklamıştı.

Taliban 4 günde 6 il merkezini ele geçirdi: Almanya’yı göç korkusu sardı

Analiz

Asker köşeye sıkışan Erdoğan için mi Suriye’ye gönderiliyor

Ekonomik kriz ve Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı “kaçış planı”nı ile iyice köşeye sıkışan Erdoğan, Suriye’ye yeni bir operasyon ile rahat bir nefes almak istiyor. TSK’nin sayısız trajik olay yaşadığı Suriye’ye yönelik operasyon öncesi Türkiye’de DAEŞ terörü de yeniden hortladı.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, son kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada, Suriye’ye yeni bir askeri operasyonun sinyalini verdi.

Erdoğan, “Güney sınırlarımız boyunca 30 kilometre derinliğinde güvenli bölgeler oluşturmak için başlattığımız çalışmaların eksik kalan kısımlarıyla ilgili yeni adımları da yakında atmaya başlıyoruz. Ülkemize ve güvenli bölgelerimize sık sık yapılan saldırıların, tacizlerin, tuzakların merkezi konumundaki alanlar harekat önceliğimizin başında yer almaktadır. Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, istihbaratımız, emniyet güçlerimiz hazırlıklarını tamamlar tamamlamaz bu operasyonlar başlayacaktır” dedi.

GÜNDEM DEĞİŞTİRME ÇABASI

Suriye’ye operasyon hamlesi, muhalefetin Erdoğan’ın vakıflar üzerinden yurtdışına para kaçırmakla suçladığı bir döneme denk geldi.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın 1 milyar TL’yi Ensar ve TÜRGEV üzerinden ABD’ye çıkarttığını ve kaçış planı yaptığını söyledi.

Ekonomik kriz ve Kılıçdaroğlu’nun açıkladığı “kaçış planı”nı ile iyice köşeye sıkışan Erdoğan, Suriye’ye yeni bir operasyon ile gündemi değiştirmek istiyor.

ACI KAYIPLAR YAŞANDI

27 Şubat 2020’de Suriye’nin İdlib kentinde Esad rejimini destekleyen Rus savaş uçaklarının saldırısı sonucu 35 asker şehit düşmüştü.

ABD VE SURİYE SICAK BAKMIYOR

ABD de gelişmeleri yakından takip ediyor. Bir soru üzerine ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, “Türk müttefiklerimizle, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son ortaya attığı teklif hakkında daha çok detay öğrenmek üzere temasa geçtik. Bunu büyükelçiliğimizden ve bakanlıktan yaptık” dedi.

Suriye’den ise “Türkiye’nin topraklarımızda yapacağı herhangi bir askeri operasyon savaş suçuna denktir” açıklaması geldi.

OPERASYON ÖNCESİ DEAŞ LİDERİ YAKALANDI

Suriye’ye yapılacak operasyon öncesi ülke içinde eylem hazırlığında olan DEAŞ terörüne yönelik operasyonlar da hız kazandı.

Odatv’nin haberine göre, terör örgütü IŞİD’in lideri Ebu Hasan el-Kureyşi’nin İstanbul’da terörle mücadele şubesi ve MİT’in ortak operasyonuyla yakalandı. Toygun Atilla imzasıyla yayınlanan haberde, operasyonun detaylarının Erdoğan tarafından açıklanacağı belirtildi.

CANLI BOMBAYA OPERASYON

Hakkında canlı bomba eylemi yapabileceği yönünde bilgiler bulunan yabancı uyruklu Anas Abbud Alşahi Bnaman adlı örgüt mensubunun Küçükçekmece’deki bir adreste yakalandı. Bnaman ile birlikte bu yıl içerisinde 12 canlı bomba, eylem gerçekleştiremeden yakalandı.

ELİNDE KUMANDA İLE EMNİYETE GELEN KİŞİYİ POLİS VURDU

Gaziantep’ta bugün akşam saatlerinde Emniyet Müdürlüğü önünde bağıran bir şahsı polis uzaklaştırmak istedi.

İl Emniyet Müdürlüğü ana giriş kapısına gelen bir kişi, üzerindeki yeleği ve elindeki kumandayı göstererek, polislere “kendisini patlatacağını” söyledi.

ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Polis ekipleri tarafından etkisiz hale getirilen şahış, ağır şekilde yaralanarak yere yığıldı. Polis, şahsın üzerinde dron ile bomba araması yapıyor.

ARAÇ TRAFİĞİNE KAPATILDI

Olay yerinin çevresinde de geniş güvenlik tedbiri alınırken, Emniyet Müdürlüğü’nün bulunduğu Prof. Dr. Muammer Aksoy Bulvarı, tedbir amaçlı yaya ve araç trafiğine kapatıldı.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Gaziantep Valisi Davut Gül, ”Gaziantep Emniyet Müdürlüğümüzün önünde bomba süsü verilmiş şekilde saldırı girişiminde bulunan bir kişi polislerimiz tarafından yaralı olarak etkisiz hale getirilmiştir. Olay çok yönlü olarak araştırılmakta olup ilgili kişinin çok sayıda adli kaydı bulunmaktadır. Geçmiş olsun” ifadelerini kullandı.

Şanlıurfa’da “düğün” operasyonu: “Nişanlımı tek kişinin ifadesiyle tutukladılar, haziranda düğünümüz vardı”

Okumaya Devam Et

Analiz

Böyle giderse herkes “Dombra” dinleyecek

İktidar yanlısı stk ve bazı siyasi partilerin hedef gösterdiği sanatçıların konserleri bir bir iptal ediliyor. AKP’li belediyelerin peş peşe iptallerinin ardından konu Meclis’e taşınırken, hedefin sanatçılar değil yaşam tarzı olduğu konusunda uyarılar geliyor.

BOLD – Sırasıyla Kürt sanatçı Aynur Doğan, Metin-Kemal Kahraman, Niyazi Koyuncu ve Apolas Lermi konserleri “değerleri paylaşmadığı” veya “sakıncalı” görülmesi bahaneleri ile AKP belediyeler tarafından iptal edildi.

HDP Milletvekili Oya Ersoy sanatçıların konserlerinin iptal edilmesini Meclis gündemine taşıdı. Ersoy, cevaplaması istemiyle Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a “Belediyelerinin konserleri iptal etmeleri konusunda talimatınız oldu mu?” diye sordu

Bugün de bazı parti ve stk’ların hedef göstermesi üzerine Uluslararası Isparta Gül Festivali kapsamında sahne alacak olan şarkıcı Melek Mosso’nun 3 Haziran’daki konseri iptal edildi.

AHLAKSIZLIĞI ÖZENDİRİYOR

İptal öncesi Yeniden Refah Partisi İl Başkanı Mehmet Kaya, konsere tepki göstererek, “Asım’ın neslini böyle mi yetiştireceksiniz?” ifadelerini kullandı.

Milli Gençlik Vakfı ve Anadolu Gençlik Derneği tarafından ortak yapılan yazılı açıklamada ise Mosso “Ahlaksızlığı özendiriyor” denilerek konserin iptal edilmesi çağrısı yapıldı. Açıklamada “Bu ve benzeri şarkıcıların Isparta’mız da yeri yoktur” denildi.

HEDEF YAŞAM TARZLARI

Sadece muhalif sanatçıların konserlerinin iptal edilmesi tepkileri de beraberinde getirdi.

Bazı milletvekilleri hedefin birkaç sanatçıdan ziyade “yaşam tarzı” olduğunu düşünüyor.

Birlikte mücadele çağrısı yapan TİP Milletvekili Barış Atay, “Sanatın herhangi bir disipliniyle uğraşan herkese sesleniyoruz. Bugün bu yasaklara hep beraber ses çıkarmazsak, hiçbirimiz bundan kaçamayacağız! Bu saldırıları bir kaç kişiye özel sanmayın. İktidarın ve yardakçılarının bu saldırıları; sanatadır, yaşam biçiminedir.

SANATÇI BULAMAYACAĞIZ

Sanatçı Ozan Çoban da “Onun konserini istemiyoruz bunun konseri olmasın diyenlere teslim olursak yarın konser verebilecek tek sanatçı bulamayacağız” diyerek uyardı.

Adalet can çekişiyor: Hukuk mizah malzemesi olmaktan öteye gidemiyor

Okumaya Devam Et

Analiz

Adalet can çekişiyor: Hukuk mizah malzemesi olmaktan öteye gidemiyor

Türkiye’nin geleceği üniversiteli gençler “beraber iftar yapmak” ve “aynı evde oturmak” suçlarıyla cezaevinde çürütülürken, mahkemede 100 kilo kokain kendisine yanlışlıkla geldiğini söyleyen baronlar serbest bırakılıyor. Adaletin can çekiştiği ülkede vatandaş kadar Adalet Bakanının da kafası karışık. AKP adaleti yine mizah dergisi Leman’ın kapağına konu oldu.

BOLD – Türkiye ekonomik krizle boğuşurken AKP iktidarı, kitleler halinde öğrencileri tutukluyor. Üniversite okumak için bir araya gelip ev tutan öğrencilerin tek suçu, aynı evde kalmak.

Dua eden, iftara katılan, Kuran ve hadis kitabı okuyan, komşusunun çocuğunun bisikletini tamir edeni örgüt üyeliğinden yargılayana AKP yargısı, “111 kilo kokaini bana yanlışlıkla yollamışlar” diyen yandaş holding patronunu ise serbest bırakıyor.

VATANDAŞIN KAFASI KARIŞIK

DHA’nın haberine göre, Bursa’da, 37 yaşındaki H.Ç. adlı kişi aldığı uyuşturucu madde, limon tuzu çıkınca dolandırıldığı gerekçesiyle, torbacıyı savcılığa şikayet etti.

Şikayet dilekçesinde 1,5 yıldır uyuşturucu kullandığını itiraf eden H.Ç., son 3 aydır ise kullanmadığını iddia etti.

Anlaştığı torbacı Ç.K.Y.’den metamfetamin aldığını, karşılığında da 200 TL’yi elden verdiğini belirten H.Ç., maddeyi kullandığında ise limon tuzu olduğunu anladığını söyleyip şikayetçi oldu.

ADALET BAKANI DA TARİF EDEMEDİ

Yargıtay 12 Mayıs’ta, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na 2012-2017 arasındaki bazı Twitter paylaşımları nedeniyle beş ayrı suçtan verilen dokuz yıl sekiz ay 20 gün hapis cezasının dört yıl 11 ay 20 günlük bölümünü onadı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “kararı tanımıyoruz” çıkışını eleştiren Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Diyor ki, ‘Tweet attı, hayatı karardı.’ Tweet attı diye hakkında soruşturma başlatılan bir Allah’ın kulu var mı, bilmiyorum… Yok. O zaman sormak lazım ‘Yahu bu tweet attı da, tweet’in içinde ne yazıyor?’ Soruşturma onun üzerine açılıyor” şeklinde savunmuştu.

MİZAH MALZEMESİ

Bozdağ’ın, “Türkiye’de tweet attı diye hakkında soruşturma başlatılan bir kişi yok. Tweet’in içinde yazandan dolayı soruşturma açılıyor” ifadeleri, karikatür dergisi LeMan’a konu oldu.

Derginin kapağında, mahkeme önüne çıkarılan bir sanığa hakimin “Yaz kızım. Sanığın tweet atmaktan beraatine. Tweet’in içine yazdıklarından 2 yıl 4 ay hapsine” demesi yer aldı.

Erdoğan yargısı suç olmayan eylemleri cezalandırıyor: Hedefte neden öğrenciler var?

Okumaya Devam Et

Öne Çıkanlar