Bizimle iletişime geçiniz

Analiz

Kabil’de tahliyeler 31 Ağustos’ta sona eriyor: Türk askeri ne yapacak?

Taliban’ın kesin tavrı ve ABD’nin isteksizliği nedeniyle Kabil’deki tahliye operasyonlarının uzatılmaması kararlaştırıldı. Bunun üzerine birçok ülke de Kabil’den tahliyeleri hızlandırdı. Kabil Havalimanı’nı son olarak ABD askerleri terk edecek. Ülkedeki Türk askerinin durumu ise belirsizliğini koruyor.

BOLD ANALİZ – ABD’nin 31 Ağustos’a kadar Afganistan’dan çekilme planına bağlı kalması nedeniyle müttefik ülkeler Kabil’den tahliye uçuşlarını sonlandırmaya hazırlanıyor. ABD’nin süreyi uzatmama kararında Taliban’ın ’31 Ağustos kırmızı çizgimiz’ açıklaması da etkili olmuştu.

Kabil havaalanını son terk eden ülke ABD olacak. Ancak vatandaşlarını tahliye eden Türkiye’nin 500 civarındaki askerini ne zaman çekeceği konusunda ne bir plan açıklandı ne de buna ilişkin bir işaret var?

Taliban, dün yaptığı açıklamada yabancı güçleri ülkede istemediğini bir kez daha açıkça ifade etmişti.

BATILI ÜLKELER SON TAHLİYELERİ GERÇEKLEŞTİRİYOR

Kabil’deki İngiliz askerlerinin yürüttüğü tahliye çalışmaları

ABD Başkanı Joe Biden’ın Afganistan’dan 31 Ağustos’a kadar çekilme planına bağlı kalacaklarını açıklamasının ardından tahliye operasyonlarına katılan ülkeler operasyonlarına son verme hazırlıkları yapmaya başladı.

Alman basınında çıkan haberlere göre, Alman ordusu Kabil’den son uçuşunu Cuma günü yapmayı planlıyor.

Fransa’nın ise son tahliye uçuşunu gerçekleştirmeyi planladığı açıklandı. Avrupa Bakanı Clement Beaune, Fransız vatandaşları ve Fransız temsilciliklerinde çalışan Afgan çalışanların tahliyesi için gerçekleştirilen kurtarma operasyonlarını Perşembe günü sonlandıracaklarını söyledi.

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab da İngiliz haber kanalı Sky News’a yaptığı açıklamada, Afganistan’da şu anda neredeyse çifte vatandaşlığı olmayan hiçbir İngiliz vatandaşının kalmadığını söyledi. Raab, ancak kurtarma operasyonlarını son dakikaya kadar sürdüreceklerini ifade etti.

RUSYA, 4 NAKLİYE UÇAĞI GÖNDERDİ

Rusya da kurtarma operasyonları için Afganistan’a dört askeri nakliye uçağı gönderiyor. Rus Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, planlanan büyük tahliye operasyonuyla Rus vatandaşlarının yanı sıra Ukrayna, Tacikistan, Özbekistan ve Kırgızistan vatandaşlarının Afganistan’dan çıkarılacağı belirtildi. Taliban’la bir süredir görüşmeler yürüten Rusya’nın Kabil’deki temsilciliğini boşaltması ise beklenmiyor.

KABİL’İ SON TERK EDEN ABD OLACAK

Kabil Uluslararası Havalimanı’nda ABD askerlerini yürüttüğü tahliye çalışmaları.

Tahliye operasyonlarına katılan diğer ülkelerin de yakında operasyonlarını durdurması bekleniyor. Alman haber dergisi Spiegel’in edindiği bilgiye göre ABD askerlerinin tamamen çekilmesinden 48 saat öncesine kadar, yani Pazar gününe kadar diğer müttefik ülke askerlerinin tümünün çekilmesi gerekiyor. Kabil’deki Uluslararası Hamid Karzai Havaalanı’nı son terk eden ülkenin ABD olması planlanıyor. ABD’nin şu anda Kabil’de 4 bin 500 askeri bulunuyor.

31 AĞUSTOS ‘KIRMIZI ÇİZGİMİZ’

Afganistan’ın başkenti Kabil’de kontrolü ele geçiren Taliban, Batılı ülkelerin Afganistan’dan devam eden tahliyeler sebebiyle askeri birliklerinin görev süresini uzatmasına karşı çıkmıştı.

Geçtiğimiz gün açıklama yapan Taliban Sözcüsü Süheyl Şahin, ABD’nin daha önce ilan ettiği son çekilme tarihi olan 31 Ağustos’un kendileri için ‘kırmızı çizgi’ olduğunu söyledi. Afganistan’da 20 yıl sonra yeniden yönetimi ele geçiren Taliban, Batılı güçlere ülkedeki askerlerini çekmeleri için ek süre vermeyeceğini açıkladı.

“YABANCI ASKERLERE İHTİYACIMIZ OLMAYACAK”

Taliban’ın Kabil’e ani bir şekilde girmesi sonrası AKP yönetimi, Kabil Havalimanı’nın güvenliğini sağlama planının askıya alındığını, Taliban tenkik ve işletme desteği isterse bunun sağlanacağını ifade etmişti.

Dün Kabil’de gündeme ilişkin açıklamalarda bulunan Taliban Sözcüsü Zabibullah Mücahid, “Türkiye Müslüman bir ülkedir. Bu ülkenin hükümeti ve halkıyla iyi ilişkiler geliştirmek istiyoruz ancak Kabil Havaalanı’ndaki sorun çözülür çözülmez yabancı askerlere ihtiyacımız olmayacak.” ifadelerini kullandı.

TÜRK ASKERLERİ NE YAPACAK?

Türk askerleri, Kabil’den tahliye edilen Türk vatandaşlarına yardımcı oluyor.

Türkiye, vatandaşlarını Afganistan’dan tahliye işlemlerini de sürdürüyor. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dün yaptığı açıklamada, “Afganistan’da bugüne kadar 1.404 kişiyi tahliye ettik. Bunlardan 1.061’i bizim vatandaşımız, ve diğerleri farklı ülkelerin vatandaşları.” ifadelerini kullanmıştı.

Türkiye’nin tahliye operasyonlarını ne zaman sonlandıracağı ise henüz açıklanmadı. Ayrıca bir diğer önemli konu ise Kabil’deki Türk askerleri.

15 Ağustos’ta başkent Kabil Taliban kontrolüne girmeden ülkede güç bulunduran NATO’ya üye ülkelerin birçoğu askerlerini çekmeyi tamamlamıştı. Sadece ABD’nin 2 bin civarında askeri ve Türkiye’nin de 500 civarında askeri kalmıştı.

Türk askerlerinin Kabil’deki Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı’nı koruması öngörülüyordu. Ancak Kabil bir anda düşünce Türkiye’nin havaalanı planı suya düştü ve ABD’yle Haziran’dan beri yürütülen görüşmeler de yarım kaldı.

Tahliyelerin güvenli bir şekilde yapılabilmesi için ABD, Kabil’deki asker sayısını 4 bin 500’e çıkardı. İngiltere de Kabil’e 900 asker gönderdi.

Ayrıca tahliyeler için Kabil Uluslararası Havalimanı’na birçok ülke az sayıda olsa da asker yolladı.

Şimdi Taliban, Kabil’de sayısı bir anda katlanan yabancı askerlerin 31 Ağustos’a kadar ülkeyi terk etmesini istiyor.

İngiltere ve Almanya gibi tahliye operasyonları için Kabil’e giden yabancı güçlerin ülkeyi 31 Ağustos’a kadar terk etmesi çok da zor olmayabilir. Çünkü bu askerlerin ağır silahları, zırhlı araçları ve teçhizatı bulunmuyor.

Alman haber dergisi Spiegel’in yazdığı gibi Pazar gününe kadar diğer müttefik ülke askerlerinin tümü ülkeden çekilecek. ABD askerleri de daha sonraki 48 saat içerisinde yani 31 Ağustos’a kadar Kabil’deki Uluslararası Hamid Karzai Havaalanı’nı terk edecek.

Ancak Türk askerlerinin bu süre içinde ülkeyi terk etmesi oldukça zor. Çünkü Türkiye’nin ağır silahlarını, zırhlı araçlarını ve teçhizatının bir kısmını çekmediği değerlendiriliyor.

Ayrıca Türkiye’nin 500 civarındaki askerini ne zaman çekeceği konusunda ne bir plan açıklandı ne de buna ilişkin bir işaret var.

Bu durum da 31 Ağustos’u ‘kırmızı çizgi’ ilan eden Taliban ile Türkiye’yi karşı karşıya getirebilir.

Taliban Kabil Havalimanı konusunda noktayı koydu: Yabancı askerlere ihtiyacımız olmayacak

Analiz

Dini tartışmalardan AKP istediğini alıyor mu?

Sokakta, TV’de, Meclis’te hemen her yerde, 2021’in son aylarında yaşanan kriz tartışmaları yerini dini tartışmalara bırakıyor. Oy oranını Kasım ayına göre yüzde 4 arttırarak yeni yıla toparlanarak giren AKP’nin dini tartışmalardan beklentisi büyük.

BOLD – Türkiye son 3 ayını yüksek enflasyon, kur ve faiz oranlarını tartışarak geçirdi. Yaşanan zam furyası iktidar partileri AKP ve MHP’yi derinden sarstı. İki partinin toplam oy oranı yüzde 30’un altını gördü.

Sokakta, TV’de, Meclis’te, meydanlarda, marketlerde herkesin tek gündemi ekonomi oldu. Uzun ekmek kuyruklarında gözyaşı döken emekliler AKP’nin korkulu rüyası haline geldi.

Dolar 18 TL’yi görmüş, akşam zamla yatan vatandaş sabaha zamla uyanıyordu. Geçen birkaç haftalık sürede ekonomide pek de bir şey değişmedi. Gıda, enerji ve akaryakıta gün aşırı zam geliyor.

ZAMLAR DURDURAK BİLMİYOR

Çarşamba günü motorine 40 kuruş zam gelmesi bekleniyor. Bu zamla birlikte motorinin litresi tüm zamanların rekorunu kırarak 14 TL 20 kuruşu aşacak.

Elektriğe geçen hafta yüzde 129 ile tarihin en büyük zam oranının uygulanacağı duyuruldu.

Ekonomide 1 ay öncesine göre pek bir şey değişmedi ama gündemdeki konularda farklılık var.

Türkiye’de birkaç gündür sanatçıların konser kıyafetleri ve şarkı sözleri üzerinden dini tartışmalar yaşanıyor.

ŞARKILAR ÜZERİNDEN DİNİ TARTIŞMALAR

Tartışmalara siyasileşmekle eleştirilen Diyanet’e bağlı kurumlar da katılıyor. Hatta cami minberlerinden sanatçılar direk gösteriliyor.

AKP’ye yakın dernekler ölüm tehditleri yağdırıyor.

Bu tartışmaların öncesinde muhalefet ve iktidar arasında faiz-nas ve sıbyan mektepleri tartışması vardı. AKP bu tartışmaların siyasi getirisi olacağını düşünüyor.

AKP UMUTLU

AKP Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, 4 yaşındaki çocuklar için açılacak Kuran kursları tartışmasına katılan muhalefetin halktan oy alamayacağını savunuyor.

Toplumsal Etki Araştırmaları Merkezi’nin (TEAM) dün açıklanan araştırmasına göre AKP’nin oylarının Kasım ayına göre 4.3 puan artırarak %32.1’e çıktığı görüldü.

Ekonomi tartışmalarından sonra yaşanan bu tür dini tartışmaların AKP’yi toparlama sürecine sokması bekleniyor.

A Haber’de Cemil Barlas faciası: Türkiye’deki enflasyonu bakın ne zannetti!

Okumaya devam et

Analiz

Bahadır Odabaşı olayı ilk değil: İhraç ve tutuklamalar KHK’lı ailelerin yuvasını yıktı

Babası tutuklu olduğu için girdiği bunalımdan çıkamayan Bahadır Odabaşı’nın (16) ölümü, aynı çaresizliği yaşamış, hala da yaşamaya devam eden birçok KHK’lı ailenin varlığını gündeme getirdi. 2016’dan beri süren haksız ihraç ve tutuklamalar hem ailelerini hem de çocukları bunalıma sürüklüyor.

BOLD ANALİZ – Gülen Hareketi soruşturmaları kapsamında anne-babası tutuklanan, okulda, toplumda ötekileştirilen gençler, yaşadıkları travmaları kaldıramıyor. Görüş günlerine gitmek için sürekli okuldan izin almak zorunda kalan ama neden izin aldığını saklayan öğrencilerin, dini sohbet yaptığı için tutuklanan babasını görüp kimlik ve inanç bunalımına giren çocukların sayısı az değil.

Dört yıldır Elazığ E Tipi Cezaevinde tutuklu olan KHK’lı Türkçe öğretmeni Nurettin Odabaşı’nın 13 Ocak 2021’de intihar eden oğlu 16 yaşındaki Bahadır Odabaşı gibi birçok genç intihar etti ya da intihar girişiminde bulundu.

“YEĞENİMİ BABASIZLIK ÖLDÜRDÜ”

Bahadır’ın intihar sebebini amcası şöyle açıkladı: “Babasının hapishanede olduğunu ilk etapta arkadaşlarına söyleyememiş. Zamanla babasının yokluğuna bir açıklama getirmek ve onun hem KHK’lı hem de hapishanede olduğunu söylemek zorunda kalmış ve arkadaşlarının bir çoğu yavaş yavaş ayrılmış etrafından. Bana babasına çok ihtiyacı olduğunu, kendisini yalnız hissettiğini söylüyordu. Hatta bu sömestr yanıma gelecekti, anlaşmıştık.. Yeğenimi babasızlık öldürdü.”

Sadece öğrenciler ya da gençler değil, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen 30’lu, 40’lı yaşlarda meslek sahibi birçok insan da hayatını kaybetti.

19 YAŞINDAKİ SÜEDA

Eskişehir’de okuyan 19 yaşındaki Süeda Çeliktürk, 16 Ocak 2020’de tıpkı Bahadır gibi apartman boşluğuna bıraktı kendini. Babası Kadir Çeliktürk Manisa Cezaevinde tutuklu olan Süeda, psikolojik tedavi görüyordu. İstanbul’da doktordan çıktıktan sonra kaldıkları akrabalarının evinde intihar etti. O gün doktor annesine, intihar eğiliminin olduğunu söylemiş ama evladı bir anda kayıp gitmişti.

Koç Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği son sınıfı öğrencisi 24 yaşındaki Ali Furkan Yabaneri, 16 Ocak 2018 günü, Kırşehir’de ailesinin evindeki odasında ölü bulundu. İlaç içmişti. Ali Furkan’ın babası KHK’lı öğretmen Mehmet Ali Yabaneri, Kırşehir Fen Lisesi’nde kimya öğretmeniyken ihraç edilmiş ve tutuklanmıştı. Ali Furkan 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılan babasının tutukluluğuna dayanamadı.

Ali Furkan Yabaneri

ANNE-BABA İHRAÇ

Denizli’de babası memuriyetten, annesi ise hemşirelikten KHK ile atılan Pamukkale Üniversite öğrencisi 18 yaşındaki Musa Enes Pekdemir arkadaşlarının gözü önünde  8 Aralık 2021’de kendini boşluğa bıraktı. Psikolojik tedavi gören 18 yaşındaki Pekdemir’in intihar etmeden önce babasıyla birlikte doktora gitmiş, dönüşte de okula uğramışlardı.

Uşak’ta babası KHK ile TSK’dan atılan 15 yaşındaki Ağaoğlu Lisesi öğrencisi M.K.S. 5 Aralık 2021’de evdeki tüfekle yaşamına son verdi.

YEMİN TÖRENİNDEN ÖNCE…

25 yaşındaki Ogün İkbal, terörist ithamını kaldıramadığı için 14 Nisan 2017’de Kara Harp Okulu’ndaki yemin töreninden bir gün önce Dumlupınar Taburu koğuşunun 5’inci katından kendini bıraktı. İkbal ve 4-5 arkadaşına o gün taburdan ayrılmaları ve bir saat içinde bulundukları yeri terk etmeleri söylenmişti.

Ogün İkbal

KAMİL İSMAİL DE ÖĞRENCİ YURDUNDA KALIYORDU

Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü Hazırlık sınıfı öğrencisi ve Yükseköğretime Geçiş Sınavında ilk 500’e giren 19 yaşındaki Kamil İsmail Aydın, 25 Mart 2017’de kaldığı öğrenci yurdunda intihar etti. Kamil İsmail, İnönü Üniversitesi Tıbbi Pataloji Bölüm Başkanı iken ihraç edilen babası Prof. Dr. Nasuhi Engin Aydın tutuklanınca bunalıma girmişti.

HAİN DAMGASI YEMEKTEN YORULDU

29 yaşındaki avukat Emir Said İnam, “hain” damgası yemekten yorgun düştüğü için 14 Nisan 2019’da Zonguldak Devrek’te av tüfeğiyle intihar etti. Babası KHK’lıydı. Bursa Barosu’nda gören yapan İnam, annesini yalnız bırakmamak için Bursa’dan Zonguldak Barosu’na geçiş yapmıştı. Bursa’dan neden ayrıldığını soran meslektaşlarına, “Ailemin bana ihtiyacı var. Gerekirse avukatlık da yapmam ama orada olmam lazım.” demişti.

Emir Said İnam.

ÇOCUKLARI İNTİHAR GİRİŞİMİNDE BULUNAN KHK’LI AİLELER ANLATIYOR:

HDP’li milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu öncülüğünde bir grup KHK’lı akademisyen tarafından “OHAL’in Getirdiği Toplumsal Maliyetler – 2018” raporunda çocuğu intihar girişiminde bulunan babalarının anlattıkları dehşet verici:

Kızı intihar girişiminde bulunan anne Z.T.: “Büyük kızım iki kere intihara kalkıştı, okulu bıraktı, psikiyatrik tedavi için bir ay hastanede yattı. Küçük kızımın okul başarısı düştü. Tamamen içine kapandı. Sosyal çevre edinemedi.”

BÜYÜK OĞLUM İKİ KEZ GİRİŞİMDE BULUNDU, KÜÇÜK SİNİR KRİZLERİ YAŞIYOR

Hapis yatan bir baba: “İki yıl hapiste kaldım. Çocuklarım çok ciddi psikolojik rahatsızlık geçirdi. Şu an 12 yaşında olan büyük oğlum iki defa intihar girişiminde bulundu. Altı yaşındaki küçük oğlum ise ciddi sinir krizleri yaşıyor. Ben sekiz ay önce tahliye oldum. Çocuklarımın durumunda düzelme vardı, beş gün önce anneleri tutuklandı. Aynı psikolojik sıkıntıları tekrar yaşamalarından endişe ediyorum.”

14 ve 8 yaşında iki kızı olan anne D.Ç.: “Kızım çok bunalıp okula gitmek istemedi. Kimseyi görmek istemiyordu. Sekizinci sınıftaydı ve bütün bir yıl doğru düzgün okula gönderemedim, gidip okulda hocalarıyla konuştum ve öğretmen kurul kararıyla kızımı geçirdiler. Doğal olarak liseye geçiş sınavına da hazırlanmadı. Sorunları için yardım aldık. Çocuk psikiyatrına götürdüm, iki buçuk yıldır ilaç kullanıyor. İlk zamanlar ilaç içerek intihar etmeye kalktı. Daha sonra konuşup yardım alarak biraz düzeldi. Çocuklarımın hepsinde ya işinizi sorarlarsa ne diyeceğiz korkusu vardı. Kızım bunları yaşamamak için okula gitmek istemedi. Okul vakti geldiğinde tuvalete giriyor karnının ağrıdığını ve rahatsız olduğunu söylüyordu. Hatta kusuyordu. Onun sağlığının daha önemli olduğuna karar verip çok önem verdiğim eğitimini arka plana ittim.”

“KIZIM DÖRT KEZ DENEDİ”

Kızı 13 yaşındayken işten atılan baba Ö.D.: “O tarihte 13 yaşında olan kızım anlamlandıramadığı olaylar zinciri içerisinde kaldı. Suç işlemediğini bildiği ve temiz bir hayat yaşadığına inandığı ebeveyni işten çıkarılmış, polislerin evimize gelme korkusuyla psikolojik sorunlar yaşamaya başladı. 15 yaşında ilaç alıp intihar etmeye kalktı. Neden sorusunu soruyor üç yıldır. Şu anda kızım ve annesi, annesinin ailesinin yanında; ben ise kendi ailemin yanında kalıyoruz.”

İhraç edildikten sonra garsonluk yapan öğretmen A.G.: “Kızım dört defa intihara teşebbüs etti. İyileştirmek için ciddi paralar ödemek zorunda kaldım. Ortanca hiçbir arkadaşına ihracı bile söylememeyi seçti. Küçük olan ise babam gitti sen de gidersin diye okula bile alışamadı.”

Bahadır’ın babasının kelepçelerini çözseydiniz devlet yıkılır mıydı?

Okumaya devam et

Analiz

AKP’lilerin yalan 15 Temmuz kahramanlıkları

15 Temmuz’un hemen ardından kamuoyu, AKP siyasilerin kahramanlık hikayelerini kendi ağızlarından dinlemeye başladı. “Darbeyi önleyen 2. kişiyim”, “Bir silahım 3 şarjörümle kapıda darbecileri bekledi”, “Oradaydım darbecilerle çatıştım” bu sözler AKP’li siyasilerin daha sonra görüntü kayıtları, kendi beyanları ve komisyon toplantılarında yalanlanan 15 Temmuz hikayelerinden bazıları.

BOLD – 15 Temmuz 2016 gecesi başlayan askeri hareketlilik gece bitmeden sona erdi. Tam bir kaosun olduğu geceye dair herkesin bir hikayesi var. O gece, “yaptım” dediği şeyler yüzünden tarihi şahsiyetlerle özleştirilen ve heykeli dikilenlerin yalancı olduğu bizzat olayların şahitlerinin itiraflarıyla sabit.

Otomobil kullanmayı bilmeyen Şerife Boz’un kamyonla meydanlara adam taşıdığı yalanı bunlardan biri.

Bu hikayelerden hangisinin gerçek hangisinin yalan olduğunu ise zamanla ortaya çıkıyor.

AKP’LİLERİN 15 TEMMUZ YALANLARI

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da 15 Temmuz’a ilişkin “Eniştemden öğrendim”, “Darbeciler uçağı girdi kimseyi göremedi” gibi tartışılan açıklamaları var.

AKP’li bazı siyasilerin o geceye dair kahramanlık anlatılarının çoğu belgeleriyle yalanlandı.

DARBEYİ ÖNLEYEN NAÇİZANE MELİH GÖKÇEK’TİR

TV 100’de “Pazar Siyaseti” adlı programa konuk olan Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin (ABB) görevden alınan eski Belediye Başkanı AKP’li Melih Gökçek, “Eğer Türkiye’de darbe olamadıysa, olamamasında birçok insanın emeği vardır. Elbette bu işin bir numaralı kahramanı Sayın Cumhurbaşkanı. Ama iki numaralı kahramanı naçizane Melih Gökçek’tir” dedi.

Melih Gökçek CNN Türk’te katıldığı bir programda 15 Temmuz gecesinde belediyede olduğunu belirterek “Saat 10 civarında ben de belediyeden ayrıldım. Yolda jetleri gördük. Ben de evime yakın mesafede bir gecekonduya gittim” demişti.

Gökçek, o günlerde gecekonduya saklanmasıyla ile ilgili şunları söyledi: “Lider konumunda, özellikle halka bir şey söylemek durumunda olan insanların mutlaka böyle zamanlarda olayı idare edebilmesi için gözden ırak bir yere gitmesi lazım. Ben de evime yakın mesafede bir gecekonduya gittim.”

CANLI TESLİM OLMAYACAĞIM

15 Temmuz sonrası kendisini kahraman ilan edenler arasında Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci de var. Üstün bir cesaret örneği gösterdiğini ifade eden Zeybekçi, “Meclis’e o bombalar yağarken oradaydık. Yanımda bir bakan kardeşimiz vardı ona ve arkadaşlarıma dedim ki ‘canlı teslim olmayacağım. Bu hainler buraya girerse, Meclis salonuna girerlerse beni canlı almayacaklar’ dedim. Ve o gün hazırlıklı da gitmiştik. Yanımızda ruhsatlı silahımız da vardı üç tane de şarjör ile beraber. Bunları konuşmayacaktım ama ilk defa konuşuyorum, bilmesi lazım bu milletin” dedi.

Gerçek Anadolu Ajansı’nın (AA) servis ettiği görüntülerle ortaya çıktı. O gece TBMM’de olan Zeybekci’nin korumaları tarafından korunduğu ve otoparka sığındığı görüldü. Görüntülerde Meclis’e ateş açılmasıyla korumalar Bakan Zeybekci’nin üzerine kapanarak bakanı kaçırıyor.

ÇATIŞTIM DEDİ ANTALYA’DA ÇIKTI

15 Temmuz’da Ankara’da askerlerle çatıştığını iddia eden dönemin Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk’ün o gün Antalya’da olduğu ortaya çıktı.

Gerçeğin ortaya çıktığı darbe komisyonu toplantısında “Konuşmanıza başlarken o gece Kazan’da olmadığınızı zaten söylediniz ama, anlatımınızı sanki oradaymış gibi yaptınız” sorusuna Ertürk, “Oradaydım, orada gibiydim yani” diyerek cevap verdi.

TÜGVA’nın tanıtım müziği Grup Yorum’dan çalıntı çıktı

 

Okumaya devam et

Popular

Shares