Bizimle iletişime geçiniz

Analiz

Erdoğan’ın seçim planı: Gül’e Cumhurbaşkanlığı teklif etti mi?

Korkusuz yazarı Can Ataklı, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın, Abdullah Gül ile gizli olarak görüştüğünü yazdı. Erdoğan’ın, 11. Cumhurbaşkanı Gül’e yeniden adaylık teklif ettiğini belirten Ataklı, “Başbakanlık sistemini getirelim, ben de seçime partimin başında gireyim” önerisinde bulunduğunu kaydetti. Oyları yüzde 36’ya kadar gerileyen Erdoğan, artık tek çare olarak Gül’ü mü görüyor?

BOLD ANALİZ – Anketlere göre AKP’nin oyları yüzde 36’ya kadar düştü. Olası bir erken seçimde iktidarı ve Cumhurbaşkanlığı koltuğunu kaptırmak istemeyen Tayyip Erdoğan, planlarını devreye koydu.

3 ayaklı seçim planında Saadetin oylarını almak, Kürt seçmeni yeniden kazanmak, Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş yerine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu adaylığa zorlamak. BOLD, 3 ayaklı seçim planına Abdullah Gül’ün devreye sokulacağı iddiasını masaya yatırdı.

MUHALEFETİ ŞEYTANLAŞTIRMA

Erdoğan, her seçim öncesinde olduğu gibi şimdiden CHP ve İYİ Parti’nin öncülük ettiği Millet İttifakı’nı seçmenin gözünde şeytanlaştırma talimatı verdi. AKP teşkilatları kapı kapı dolaşarak CHP ve İYİ Parti’nin ‘yerli ve milli olmadığı’ iddiasını yayıyor. Sosyal medya üzerinden Ak trol hesaplar CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti lideri Meral Akşener’in HDP ile iş birliği içinde olduğu yalanını dolaşıma soktu. Millet İttifakı’nın Türkiye’yi bölmek istediğine dönük iddialar ile giden oyların AKP’ye geri gelmesi hedefleniyor.

HDP’YE OY VEREN KÜRT KÖTÜ, AKP’YE OY VEREN KÜRT İYİ

HDP’ye açılan kapatma davasıyla Kürt seçmeni AKP’ye oy vermeye zorlayan Erdoğan, Diyarbakır gezisiyle bunu bir kez daha gösterdi. HDP’ye oy veren Kürtleri PKK ve terörizme destek vermekle suçlayan Erdoğan ve AKP yöneticileri, AKP’ye üye olan Kürt seçmeni ise vatanseverlikle tanımlıyor. Erdoğan, bu yolla Millet İttifakı’na ve HDP’ye giden Kürt oylarını toplamanın hedefinde.

İMAMOĞLU VE YAVAŞ HEDEFTE

Erdoğan’ın en büyük isteği CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun karşısına aday olarak çıkması.  Bu yüzden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ta Erdoğan ve partisinin hedefinde. 2019 yılından bu yana yürütülen belediyecilik hizmetleriyle halkın taktirini kazanan İmamoğlu ve Yavaş’ın yıpratılması için her türlü yola başvuruyor. Erken seçimlerde İmamoğlu ve Yavaş’ın ortak aday gösterilmemesi için CHP ve İYİ Parti arasındaki çatlaklar kullanılıyor.

ABDULLAH GÜL’Ü ADAY GÖSTERİR Mİ?

Tüm bu planlara Abdullah Gül’ün de sokulacağı iddiası zor olsa da imkansız görünmüyor. Erdoğan kanadı 2014 seçimlerinden sonra Gül’e karşı büyük bir itibarsızlaştırma operasyonu başlattı. Gül’ün CHP ile ortak hareket ettiğine kadar varan iddiaları dolaşıma soktu. Millet İttifakı’nın çatı adayı olma ihtimaline karşı Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ve dönemin Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar’ı askeri helikopterle Gül’ün evinin bahçesine gönderdi. Gül’de bütün bu girişimlerden sonra aday olmaktan vazgeçti. Şimdi ise Erdoğan’ın eski sisteme dönüp Gül’ü Cumhurbaşkanı kendisini de Başbakan yapacağı bir hamleyi hayata koyacağı iddia ediliyor.

ERDOĞAN ESKİ SİSTEME DÖNMEZ

17-25 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet Operasyonu sonrası Erdoğan’ın tek adam olması için çıkardığı yasaları onaylayan eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün bu teklifi kabul edebileceği belirtiliyor. Ancak bu satırların sahibine göre Erdoğan, ne eski sisteme döner, ne de Abdullah Gül’e Cumhurbaşkanlığı teklif eder. Abdullah Gül ise hiç mücadele etmeden bir kenarda altın tepside kendisine makam verilmesini bekler.

Sağlık Bakanı’na göre yüksek riskli il kalmadı: 65 ülkeye göre ise Türkiye kıpkırmızı

Analiz

Damat Albayrak’ın gölgesi Nebati, çöken ekonominin başına geçti

Lütfi Elvan’ın istifası sonrası Hazine ve Maliye Bakanlığı koltuğuna oturan Nureddin Nebati, AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın damadı Berat Albayrak’ın gölgesi olarak tanınıyor. Faiz indirimi taraftarı Nebati, Erdoğan’ın yeni ekonomi modelinin yılmaz savunucularından.

BOLD ANALİZ – Aylardır konuşulan Hazine ve Maliye Bakanlığında konuşulan değişiklik gerçekleşti. Erdoğan’ın ekonomiyle ilgili grup konuşmasını alkışlamayan Lütfi Elvan, Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan istifa etti.

Yerine bir yıl önce istifa eden Berat Albayrak’ın talimatlarını Hazine ve Maliye bürokrasine ulaştıran Nureddin Nebati atandı. Faiz indirimini savunan Nebati’nin göreve gelmesi üzerine dolar 14 lirayı aştı. Yıllarca AKP teşkilatlarını yöneten ikinci isim olan Nureddin Nebati, kimdir?

BİLAL ERDOĞAN’A DA YAKIN

Resmi Gazetede yayımlanan kararnameye göre ekonominin dümenine geçen Nebati, 1 Ocak 1964’te Şanlıurfa Viranşehir’de doğdu. İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünü bitirdi. Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın Türkiye Gençlik Vakfı’nda üyeliği devam eden Nebati aynı zamanda AKP’nin desteklediği Ensar Vakfı, Önder gibi kamuoyunun yakından bildiği sivil toplum kuruluşlarına üye.

INSTAGRAM’DAN İSTİFA EDEN DAMAT ALBAYRAK BAKANLIĞA GERİ DÖNDÜ

Damat Berat Albayrak’ın sosyal medyadan istifa ettiğini duyurduğu ilk saatlerde Nebati, “Biz sizi çok seviyor, size inanıyor ve güveniyoruz Sn. Bakanım” mesajı paylaşmıştı. Albayrak’ın Hazine ve Maliye’deki kolu olan Nebati, istifa ettikten sonra bile Albayrak talimatlarını bakanlıkta uygulamaya devam etti. Albayrak’ın yerine gelen Lütfi Elvan’ın bu nedenle huzursuz olduğu ve yardımcısı Nebati ile anlaşamadığı kulislere yansıdı. Nebati’nin kabinede yer almasıyla Berat Albayrak’ın Bakanlar Kurulu’ndaki gücü arttı.

ÇİFTE MAAŞLI BAKAN

AKP’de teşkilat ve mali işler başkanlıklarında görevler alan Nebati, İstanbul ve Şanlıurfa milletvekilleri de yaptı. 4 çocuk babası olan yeni bakan Nebati, “çifte maaşlı” isimlerden biri. Hazine ve Maliye Bakanlığı yanı sıra Türk Telekom Yönetim Kurulu üyesi olarak maaş alıyor. Nebati, Türk Telekom’dan huzur hakkı adı altında aylık 33 bin 849 lira alıyor. Milletvekilliği emekli maaşı, Esenler Belediyesi’nden aldığı ücretler ise bilinmiyor.

Bakanıyla Erdoğan’ın garip diyaloğu: Ne söyledi, para pul söyledi mi? Söyler miyim efendim!

Okumaya devam et

Analiz

Adaylık çıkışı yapan Bülent Arınç Saray’a çağrıldı

Erdoğan ile son günlerde partisi aleyhine de demeçler veren eski Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç arasında 1,5 saat süren sürpriz bir görüşme gerçekleşti.

BOLD – AKP’deki aktif görevinden 2015 yılında ayrılan Bülent Arınç bir süre Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Üyeliği yaptı.

Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş yargılamalarını hukuk garabeti olduğunu söyleyen Arınç ile partinin arası açıldı. Hedef haline gelen Arınç bir yıl önce bu görevden istifa etti.

Parti üyeliği devam eden Arınç, sık sık partisine yönelik eleştirilerle de gündeme geliyor. “Helalleşme-hesaplaşma” tartışmalarının yaşandığı hafta bir canlı yayına katılan Arınç, partideki aktif görevinden 2015’te ayrıldığını hatırlatarak “Mesuliyet kabul etmem” dedi.

Kavala ve Demirtaş davalarıyla ilgili tutumu biline Arınç, KHK’lıların da haksızlığa uğradığını defalarca dile getirdi.

Gülen Hareketi mensuplarına yönelik suçlamalar konusunda ise itiraf niteliğinde açıklamaları bulunan Arınç’ın sözleri hukukçulara göre başlı başına delil.

BÖYLE BİR TEHDİT YOKTU

Hukukçu Gökhan Güneş, 2016 yılına kadar katıldığı Milli Güvelik Kurulu (MGK) toplantılarında böyle bir terör örgütü tehlikesinden hiç bahsedilmediğini açıklayan Arınç’ın sözlerinin tarihi bir itiraf olduğunu ve güncel yargılamaların hukuki bir karşılığı olmadığının delili olduğunu söyledi.

ENTEL MAGANDA

Son olarak Arınç, yaptığı adaylık açıklamasıyla gündeme geldi. “Erdoğan’a rakip olmam ama beni zorlamasınlar” diyen Arınç, Hürriyet gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan ile de polemiğe girdi.

Ahmet Hakan’ın köşesinden, “Fazla zorlarlarsa Erdoğan’a karşı rakip olabilirmiş! Kimler zorlayacaklarsa Allah billah aşkına, zorlasınlar şu Bülent Arınç’ı… Zorlasınlar da… Alsın boyunun ölçüsünü!” sarf ettiği sözlere tepki gösteren Arınç, ünlü gazeteciye “Entel maganda” benzetmesi yaptı.

ERDOĞAN – ARINÇ GÖRÜŞMESİ

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan son günlerde gündemden düşmeyen Arınç’ı Saray’a çağırdı. Erdoğan ile Arınç yaklaşık 1,5 saatlik bir görüşme yaptı. Görüşme Erdoğan’ın daveti sonucu gerçekleşti. Görüşmeye dair henüz bir açıklama yapılmadı. Sürpriz buluşmayı HaberTürk programcısı Mehmet Akif Ersoy, sosyal medya hesabından duyurdu.

Sedat Peker nereye gidebilir?

Okumaya devam et

Analiz

AKP’de gaf yarışı sürüyor: Halk, ekmek kuyruğuna fotoğraf için giriyor

Kur krizi sonrası başlayan gaf yarışına bir AKP’li daha ortak oldu. AKP İBB Meclis Üyesi Muhammet Kaynar, halk ekmek büfeleri önünde oluşan kuyrukların gerçek olmadığını savundu.

BOLD – Döviz krizi sonrası birbirinden ilginç açıklamalarla kamuoyunun gündemine gelen AKP’lilere bir yenisi daha eklendi.

CNN Türk canlı yayınına katılan AKP’li İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin (İBB) Meclis Üyesi Muhammet Kaynar’ın ekmek büfeleri önündeki kuyruğa ilişkin yorumu, stüdyodakileri çileden çıkardı.

Kaynar, halk ekmek büfeleri önünde oluşan kuyrukların gerçek olmadığını savundu.

CHP’li Dursun Çiçek’in ekmek kuyruklarını hatırlatması üzerine Kaynar, “Halk Ekmek kuyruklarında bekleyenlerin gerçekten ekmek beklediğinden emin misiniz?” diyerek karşılık verdi.

Sırada bekleyen vatandaşların fotoğraf verebilmek için sıraya girdiğini savunan Kaynar’ın yorumu stüdyodakilere ‘pes’ dedirtti.

DOMATES YEMEYİZ

AKP Elazığ Milletvekili Zülfü Demirbağ da artan gıda fiyatlarına karşı ekonomik krizle boğuşan vatandaşlara dikkat çeken önerilerde bulunmuş, “Normal şartlarda ayda iki kilo et yiyorsak yarım kilo yeriz. Domatesi iki kilo yerine iki tane alırız. Biber alacaksak bir kilo yerine üç tane alırız” demişti.

ABD’DE ENFLASYON 7 KAT ARTTI

Yüksek enflasyon ve gıda fiyatlarından herkes şikayet ediyor. Konuyu Erzincan’daki bir etkinlikte ele alan AKP’li Binali Yıldırım, ABD’de yüzde 7 artan enflasyonu “7 kat artmış” diyerek partisini savunmuştu. Yıldırım sözlerinin ardından ekonomistlerin ağır eleştirilerine maruz kaldı.

DÜNYANIN 3.BÜYÜK EKONOMİSİYLE KARŞILAŞTIRDI

AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan’ın Türkiye’yi dünyanın 3. büyük ekonomisine sahip Japonya ile karşılaştırması da çok konuşuldu. Kur atağının başladığı ilk günlerde konuşan Özkan’ın “Türkiye dolardaki değer kaybını bin lira aşağı çekmek suretiyle 6 kat bir artış var. Doların değeri ile ilgili Japonya bir mukayese yapıyor mu? Japonya 114 yen olan dolar kurunu göstererek kendi ekonomisini değerlendiriyor mu?” sözleri alay konusu oldu.

AKP’nin akıl küpleri

Okumaya devam et

Popular

Shares