Bizimle iletişime geçiniz

BOLD ÖZEL

KHK’lı öğretmen: Afyon TEM’de işkence gördüm, beni tahliye ettiler, eşimi tutukladılar

17 ay hapis yatan KHK’lı öğretmen Şaban Sarıkaya, Afyon TEM’de işkence gördüğünü, diğer öğretmenlere elektrikle işkence yapıldığına tanık olduğunu söyledi. Tahliye olduğu gün eşinin tutuklandığını belirten Sarıkaya, sürekli hastaneye götürüldüğü için 2,5 aydır karantina koğuşunda kalan eşinin sağlık durumundan endişe ettiğini belirtti.

SEVİNÇ ÖZARSLAN | BOLD ÖZEL

Gülen Hareketi soruşturmaları kapsamında 6 yıl 10 hapis cezasına çarptırılan ev hanımı Dudu Sarıkaya, cezaevinde sağlık sorunları yaşıyor. Kronikleşen hastalıkları nedeniyle sürekli doktora götürülen Sarıkaya 2,5 aydır karantina koğuşunda kalıyor.

Karantinada kalan 3 kişinin koronavirüs testi pozitif çıktığı için eşinin sağlık durumundan endişe ettiklerini söyleyen KHK’lı öğretmen Şaban Sarıkaya, “Önce beni tutukladılar. Gözaltında işkence gördüm. Sonra eşimi aldılar. Eşim hapiste astım oldu. Beyne giden damarda daralmalar var, boyun fıtığı var, psikolojik olarak çok yıprandı. Astım panik atakla birleştiğinde bayılmalar oluyor.” dedi.

SIK SIK BAYILIYOR

1 Eylül 2016’da çıkarılan 672 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen matematik öğretmeni Şaban Sarıkaya, 21 Eylül 2016’da gözaltına alındı. 17 Afyonkarahisar E Tipi Cezaevinde hapis yattı. İddianamesi hazırlandıktan sonra 22 Ocak 2018’de tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Şaban Sarıkaya’nın, aynı dosyada yargılanan 41 yaşındaki eşi Dudu Sarıkaya ise tutuklandı.

O günden beri Bursa Yenişehir Kadın Kapalı Cezaevinde tutuklu olan Dudu Sarıkaya’nın cezaevinde kalması gereken süre mart 2022’de bitiyor. Ancak cezaevinde maruz kaldığı koşulları nedeniyle hem fiziksel hem psikolojik sağlığı bozulan Dudu Sarıkaya, son zamanlarda sık sık bayıldığı için hastaneye götürülüyor.

Bylock kullandığı iddiasıyla ve Şaban Sarıkaya’nın eşi olduğu için hapis cezası verilen Dudu Sarıkaya, Bold Medya’nın Şubat 2019‘da yayınladığı aşağıdaki fotoğrafta sağdan 3. sırada görülüyor.

“AFYON TEM’DE İŞKENCE GÖRDÜM”

Örgüte yardım ettiği iddiasıyla 3 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırılan ve daha sonra beraat eden Şaban Sarıkaya, Afyon Terörle Mücadele Şubesi’nde gördüğü ve tanık olduğu işkenceleri Bold Medya’ya anlattı:

“Beni ilk önce Afyon TEM Şube’ye götürdüler. Orada işkence gördüm. Eşimle tehdit edildim. Ben bir öğretmendim. Bir şey bilmiyordum. Öğretmen olduğumu biliyordum sadece. Beni duvara dayayıp 2-3 polis arkamdan dosyalarla vurdular, yumrukladılar. İki saat boyunca koridorda beklettiler. ‘Burada kimsen yoksa, burada sana ne yapsak kimsenin ruhu duymaz. Çoluğunu, çocuğunu getiririz’ diye psikolojik baskı yapıldı.

3-4 ÖĞRETMENE ELEKTRİK VERDİLER”

Daha sonra polis okulunun spor salonuna götürdüler. Orada 60’ün üstünde öğretmen vardı. Herkesi arkadan kelepçeleyip iki saat ayakta, iki saat oturtarak, 24 saat ışık açık vaziyette bizleri bastırmaya çalıştılar. Bir öğretmenin kollarında, sırtında ve vücudunun değişik yerlerinde elektrik izi vardı. 3-4 öğretmene bunu yaptılar. Gece yarısı onların bağırtılarıyla uyandık. Koltuklarının arasına girerek sürüyerek başka yere götürdüklerine şahit olduk. Elektrik veriyorlar, dövüyorlar, özel bölgelere tekme atıyorlar. Vücudunda herhangi bir yaralanma olanları doktora götürmüyorlardı. Benim tüm muayenelerimde yanımda hep polis bulundu.

“17 AY HUKUKSUZ BİR ŞEKİLDE HAPİS YATTIM, BERAAT ALDIM, İŞE İADE EDİLMEDİM”

17 ay hukuksuz bir şekilde hapis yattım. Üstüne işkence gördüm. Avukatımızla, ailemizle görüşmelerimiz kayıt altına alındı. Eşimi gözaltına almaya geldiklerinde evde kaynanam ve kayınpederim vardı. Eşim işte o sırada. Ben hapiste olduğum için bir iş bulmuş, çalışıyordu. Çocuklarımız küçüktü. 18 yaşında olsalardı onları da alacaklardı. Çocuklarım 5 yıldır anne babayı birlikte görmediler. Ben hakkımda açılan davadan beraat aldım. İşime iade edilmedim.”

“Eşim 5 yıldır içeride, ben kanserim, anneme de kanser teşhisi konuldu, ortada kaldık”

BOLD ÖZEL

4 yıldır tutuklu olan esnaf Kenan Özcan hapiste hayatını kaybetti

Dört gün önce hastaneye kaldırılmasına rağmen ailesine haber verilmeyen esnaf Kenan Özcan önceki gün cezaevinde hayatını kaybetti. Ölüm nedeni ailesine hala söylenmeyen Özcan, 4.5 yıldır tutukluydu.

BOLD ÖZEL – Gülen Hareketi soruşturmaları kapsamında tutuklu olan Kenan Özcan önceki sabah hapiste vefat etti. İzmir Şakran Cezaevinde 4 yıl kaldıktan sonra bu yıl başında Afyonkarahisar Bolvadin Cezaevine sevk edilen Özcan 4 gün önce hastaneye kaldırılmıştı. Hastaneye kaldırıldığında ailesine bilgi verilmeyen Özcan’ın ölüm nedeni de otopsi yapılmasına rağmen açıklanmadı. Özcan’ın kalp krizi nedeniyle ya da beyninde kan pıhtısı oluştuğu için öldüğüne dair farklı görüşler belirtiliyor.

“YAPILAN HAKSIZLIK BİTMİYOR NE YAZIK Kİ”

Özcan’ın vefat haberini Twitter hesabından duyuran yeğeni Ayşe Özcan, “Amcam Kenan Özcan 4 gün önce hastaneye kaldırılmış ama haber verilmedi. Dün sabah vefat haberini aldık. Otopsi yapılmış olmasına rağmen ölüm sebebi de saati de hâlâ net değil. Bu yüzden İzmir’de hastaneler kabul etmiyor. Yapılan haksızlık bitmiyor ne yazık ki. Dualarınıza talibiz.” dedi. 

En son İzmir Tepecik Hastanesi’nin kabul ettiği 66 yaşındaki Özcan’ın cenazesinin bugün defnedileceği öğrenildi.

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

Yedi haftalık bebeğini hapiste kaybeden kanser hastası Gülden Aşık yine tutuklandı

Üç ay kaldığı Bandırma M Tipi Cezaevinde 7 haftalık bebeğini kaybeden Gülden Aşık, 15 Eylül’de tutuklandı. Cezaevindeyken ilk biyopsisi yapılan üç çocuk annesi Aşık, iki yıldır tiroid kanseriyle mücadele ediyor.

SEVİNÇ ÖZARSLAN | BOLD ÖZEL 

İki yıl önce Bandırma M Tipi Cezaevinde 7 haftalık bebeğini kaybeden ve tahliye edildikten çok kısa bir süre sonra tiroid kanseri teşhisi konulan Gülden Aşık, 15 Eylül’de Edirne’de yine tutuklandı. Edirne Cezaevine konulan Aşık’ın kanser belirtileri daha önceki tutukluluk sürecinde ortaya çıkmış, ilk biyopsisi tahliye edilmeden 4 gün önce yapılmıştı.

Cezaevinde yaşadığı ağır travmanın etkisi henüz geçmemişken kanser olduğunu öğrenen Aşık, iki yıldır hastane hastane geziyordu. Doktor ameliyat olması gerektiğini söyledi. Ancak ses tellerini kaybedebileceği riskli bir ameliyattı. Aşık’ın tedavi çabaları tutuklanmasıyla birlikte yarım kaldı.

“BENİM YAVRUM KANIM CANIM, ONLAR İÇİN ÇÖPTÜ”

12, 11, 8 yaşlarında üç çocuk sahibi olan ev hanımı Gülden Aşık, Gülen Hareketi soruşturmaları kapsamında 10 Nisan 2019’da Bandırma’da gözaltına alındı. 2 gün sonra tutuklanıp Bandırma M Tipi Cezaevine konuldu. Bylock kullandığı iddiasıyla ve tanık ifadelerine dayanılarak 26 Şubat 2020’de 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan Aşık’ın dosyası İstinaf Mahkemesi’nde bulunuyor.

Hapse girdiğinde hamile olduğunu öğrenen Aşık, 1 Haziran 2019’da bebeği 10 haftalıkken düşük yaptı. Ancak otopsi sonucunda bebeğin 7 haftalık 5 günlükken kalbi durduğu ortaya çıktı. Karnında ölü bebekle hapiste 3 hafta yaşayan Gülden Aşık, kürtajdan 1 gün sonra taburcu edilip tekrar hapse gönderildi.

Bebeğini kaybettikten sonra eşine 19 sayfalık bir mektup yazan Aşık, gardiyanların doğmamış çocuğuna çöp muamelesi yaptığını kaleme almıştı. Bold Medya’nın yayınladığı mektupta geçen Aşık’ın “Benim yavrum canım kanım, onlar için çöptü” cümlesi ise akıllara kazınmıştı.

“BEN TERÖRİST DEĞİLİM, ELİMİ KELEPÇELEMEYİN”

Narkozun etkisiyle “Ben terörist değilim, elimi kelepçelemeyin… Bebeğimi öldürdüler” diye sayıklayan Aşık, bir gardiyan ve komutan arasında geçen konuşmayı şöyle yazmıştı: “Komutan nöbeti yeni aldığından ‘bayanın bebeği ölmüş vs’ diye beni soruyor. Memure hanım ‘abi küçük ya daha 7-8 haftalık çöp yani çöp işte…’ gibi bu minvalde cümleler kurdu. Az ileride ben duyuyorum. Benim kaybım başkasının dilinde çöp. İçim yandı, kalbim sızladı, ağlamamak için kendimi zor tuttum. Benim yavrum çöp, kanım canım çöp… Ve aynı memure birkaç dakika sonra hasta bakıcı gelmediği için evde çocuğum beni bekliyor diye isyan etti. Ben de içim boş, kalbim kırık, boynum bükük, yanımda bir çöp poşetinde eşyalarımla öylece oturdum ve yandım.”

10 Haziran 2019’da tahliye edilen Gülden Aşık’a birkaç gün sonra tiroid kanseri teşhisi konuldu. Gülden Aşık cezaevinde maruz kaldığı hak ihlallerini tahliye olduktan sonra Bold Medya‘ya verdiği özel röportajda anlatmıştı.

“Karnımda ölü bebekle cezaevinde 3 hafta yaşadım”

 

Bebeğini kaybeden tutuklu anne: “Benim yavrum, kanım, canım onlar için çöptü”

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

Organlarıyla 5 kişinin hayatını kurtaran hakim Nurfer Akgül’e ‘KHK’ sansürü

Beyin kanaması sonucu 2 Eylül’de hayatını kaybeden KHK’lı Yargıtay tetkik hakimi Nurfer Akgül, bağışladığı organlarla 5 kişiye hayat oldu. Akgül’ün ölümünü 1. sayfasından duyuran Hürriyet başta olmak üzere iktidar medyası ve internet siteleri KHK’lı hakim olduğunu yazmadı. “Hukukçu” demekle yetindiler.

BOLD ÖZEL – Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun 15 Kasım 2016’da aldığı kararla Yargıtay tetkik hakimliğinden ihraç edilen Nurfer Akgül 2 Eylül’de geçirdiği beyin kanaması sonucunda 38 yaşında hayatını kaybetti. Üç yıl önce organlarını bağışlayan Akgül’ün kalbi, akciğeri, karaciğeri ve iki böbreği başka insanlara nakledildi.

İHRAÇTAN SONRA İKİ ÜNİVERSİTE OKUDU

Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olan Nurfer Akgül, ihraç olduktan sonra bilişim hukuku alanında master yaptı, çocuk gelişimi okudu, bir süre de avukat olarak çalıştı. Akgül, olay günü, 30 Ağustos 2021’de iki oğlu, bir arkadaşı ve onun çocuklarıyla birlikte Kocaeli’nden Ankara Beypazarı’na tatile gidiyordu.

Mudurnu civarında rahatsızlanan Akgül, aracını yol kenarına çekerek 112’yi aradı. Çekmeseydi araba uçurumdan uçacaktı. Gelen sağlık ekiplerince Bolu İzzet Baysal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan Akgül’ün beyin kanaması geçirdiği tespit edildi. İki gün sonra Akgül’ün beyin ölümü gerçekleşti.

“BİR GÜN ÖLECEĞİZ, İNSANLAR BİZE DUA EDER”

Akgül ailesi, üç yıl önce organlarını bağışlayan Nurfer Akgül’ün 11 yaşındaki oğlu Adem Eymen’in okulun ilk günü yazdığı otobiyografiyle gündeme geldi. Baba Alper Akgül hem kendisini hem de herkesi çok duygulandıran oğlunun otobiyografisini sosyal medya hesabından paylaştı. Eymen, otobiyografisinde annesinin fren yaparak durması sayesinde araçtaki 5 kişinin ve organlarını bağışlayarak da 5 kişinin daha hayatını kurtararak toplamda 10 kişinin hayatını kurtarıp melek olduğunu yazmıştı.

Eymen’in otobiyografisi iktidar medyasında, internet sitelerinde birinci sayfadan haber oldu. Hürriyet haberi “Ağlattın bizi Eymen” başlığıyla duyurdu. Ancak hiçbiri gazeteci Nurfer Akgül’ün KHK’lı Yargıtay tetkik hakimi olduğunu yazmadı. Nurfen Akgül organlarını bağışladıktan sonra ailesine “Bir gün öleceğiz en azından arkamızda açık bir kapımız olsun, insanlar bize dua ederler.” demişti.

Nurfer Akgül’ün ihraç kararı 17 Kasım 2016’da Resmi Gazete’de yayınlandı.

Okumaya devam et

Popular

Shares