Bizimle iletişime geçiniz

Politika

AKP Türkiye’de bürokrasiyi böyle çökertti

Bürokraside atamaları liyakate değil de akrabalık ve dostluk kriterlerine göre yapan AKP rejimi, devletin işleyişini kökünden değiştirdi. Bakanlıklar, Merkez Bankası, TCDD ve SGK başta olmak üzere Saray’ın yanlış atama politikalarıyla kritik görevlere getirilen sayısız kamu görevlisi azledildi veya istifa etmek zorunda kaldı.

BOLD – Kamu kurumlarındaki üst görevlere AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onay verdiği isimler getiriliyor. Birçok isim, görevde kısa süre kaldıktan sonra haklarındaki iddiaların açığa çıkmasının ardından istifa ediyor. İstifa etmeyenler ise kararnamelerle görevden alınıyor. Birgün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre AKP’nin tartışmalı bürokrat atamalarından sonuncusu, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nda (TCDD) yaşandı.

SON SKANDAL TCDD’DE YAŞANDI

TCDD Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkanı Ali İhsan Uygun, 4 Eylül’de görevden alındı. Yerine ise Abdülkerim Murat Atik atandı. Atama kararının hemen ardından yeni Genel Müdür Atik’in geçmişi deşifre oldu. Atik’in, genel müdürlüğe atanmadan kısa süre önce TCDD’den 40 milyon euroluk ihale alan Sun Group’un Yönetim Kurulu Başkanı ve Adnan Oktar grubunun eski müridi olduğu, Oktarcılara açılan davalarda sanık olarak yargılandığı ortaya çıktı. Atik, göreve geldikten sadece 10 gün sonra istifa etti, yerine Genel Müdür Yardımcısı Metin Akbaş getirildi. Sadece 10 günde üç genel müdür gören TCDD, AKP’nin liyakatsiz bürokrat atama alışkanlığının sonuçlarının en çarpıcı örneklerinden biri oldu.

TEPEDEN TIRNAĞA ÇÖKÜŞ

Bu atama tarzı TCDD ile sınırlı kalmayan AKP’nin son dönemde imza attığı tartışmalı görevlendirmeleri şöyle oldu:

  • AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörlüğü’ne getirilen Prof. Dr. Ahmet Ağırakça, akademisyenlerin kep yerine sarık kullanması gerektiğini söyledi. Ağırakça ayrıca şeriat çağrısında da bulundu. Bu açıklamalarının ardından Ahmet Ağırakça’nın yerine Prof. Dr. İbrahim Özcoşar atandı.
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan ile faiz konusunda ters düştüğü açığa çıkan Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal görevden alındı. Yerine AKP’li Naci Ağbal getirildi. Erdoğan ile fikir ayrılığı yaşadığı kaydedilen Ağbal da görevde sadece dört ay kalabildi. Ağbal’ın yerine eski AKP Milletvekili Şahap Kavcıoğlu getirildi.
  • Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlığı’na, vekil sıfatıyla İsmail Yılmaz atandı. 20 ay bu görevde kalan Yılmaz, SGK’deki yolsuzluk soruşturmasının başlamasının ardından görevden alındı. Yolsuzluk soruşturmasını kendisinin başlattığını söyleyen Yılmaz, Erdoğan’a da görevden alma kararının ardından “şükranlarını” sundu. Yılmaz’ın yerine Yönetim Kurulu Üyesi Cevdet Ceylan getirildi.
  • 2018 yılında, Cumhurbaşkanlığı kararıyla aralarında vali ve kaymakamların da yer aldığı 471 mülki idare amirinin görev yeri değiştirildi. 2019 yılına gelindiğinde bu kez 403 mülki idare amirinin görev yeri değişti. Mülki İdare Amirleri Atama Kararnamesi kapsamında Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki tüm ilçelere kaymakam ataması yapıldı. Bu kararnamede ayrıca İller Bankası’ndan Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’ne kadar çok sayıda kurumda görev değişikliği oldu.
  • 2020 yılına gelindiğinde ise Erdoğan’ın imzasıyla bürokraside yine büyük yer değişiklikleri yaşandı. 2020’de 427 idare amirinin görev yeri değiştirildi. 2021 yılında ise aralarında kaymakamların ve emniyet mensuplarının da yer aldığı 624 kamu görevlisinin görev yeri değişti. Görev yeri değiştirilen ya da görevden alınan kamu görevlileri arasında rektörler, Kamu İktisadi Teşebbüsü yönetim kurulu üyeleri ile diğer kamu kurumu yöneticileri de yer aldı.
  • Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’ne Erdoğan’ın kararı ile Melih Bulu atandı. Üniversitede aylar süren eylemin ardından Bulu’nun görevine son veren Erdoğan, yerine yine tartışmalı bir isim olan Naci İnci’yi atadı.
  • 2018 yılında resmen geçilen Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin ilk kabinesinde yer alan Berat Albayrak, Ruhsar Pekcan, Ziya Selçuk, Zehra Zümrüt Selçuk ve Mehmet Cahit Turhan, henüz dönem süreleri dolmadan görevden ayrılmak zorunda kaldı.

Analiz

Seçim nefes kesecek! İttifaklar arası fark yüzde 1’e indi

Son seçimden bu yana Türkiye’de ekonomik kriz etkisini iyiden iyiye hissettirirken, büyük oy kaybı yaşayan Cumhur İttifakı ile rakibi Millet İttifakı arasındaki fark yüzde 1’e düştü.

BOLD – Erdoğan’ın bir kez daha Cumhurbaşkanı seçildiği 24 Haziran 2018 Genel seçimlerinde Türkiye, seçim öncesi yapılan parti ittifaklarıyla tanıştı.

AKP, MHP ve BBP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı son genel seçimde yüzde 54’e yakın oy topladı. İttifakın en büyük rakibi yine bir ittifak oldu. CHP, İyi Partri ve Saadet Partisinin oluşturduğu Millet İttifakı ise yüzde 34 oy topladı.

Son seçimden bu yana Türkiye’de ekonomik kriz etkisini iyiden iyiye hissettirirken, iktidar kanadının oy oranlarında da büyük erime yaşandı.

Erdoğan, oy oranlarını düşük gösteren anket şirketlerine de güvenmediğini açıkladı.

SON ANKET

Öte yandan MetroPOLL Araştırma’nın Kurucusu ve Yöneticisi Özer Sencar, Eylül ayına ilişkin partilerin oy oranını paylaştı. Anket sonuçlarında AKP’nin oylarındaki erime göze çarptı. Araştırmada ilk kez Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı arasındaki oy farkının yüzde 1’e indiği görüldü.

20-26 Eylül tarihleri arasında, Türkiye genelinde 26 bölgede 28 ilde yapılan ankete bin 638 kişi katıldı.

Katılımcılara “Bu pazar milletvekili seçimi olsa hangi siyasi partiye oy verirsiniz?” sorusu yöneltildi.

Kararsız oylar dağıtılmadan önce partilerin oy oranları:

AKP yüzde 25,0
CHP yüzde 20,4
İYİ Parti yüzde 11,3
HDP yüzde 8,7
MHP yüzde 7,9
DEVA yüzde 2,0
Memleket Partisi yüzde 1,3
Diğer partiler yüzde 2,4
Kararsızlar yüzde 8,5
Protesto oyları yüzde 9,2
Cevap vermeyenler yüzde 3,3
Kararsızlar dağıtıldıktan sonra oy oranları:

AKP yüzde 31,7
CHP yüzde 25,8
İYİ Parti yüzde 14,3
HDP yüzde 11,0
MHP yüzde 10,0
DEVA yüzde 2,6
Memleket Partisi yüzde 1,7
Diğer partiler yüzde 3,0

İKTİDAR KANADINDA ERİME YÜZDE 10’A YAKIN

Bu verilere gör,  Cumhur İttifakı’nın oy oranı 41,7, Millet İttifakı’nın oy oranı ise 40,1. AKP’nin 2018’deki milletvekili seçimlerine göre oy oranındaki kaybın yüzde 10’a yaklaştığı görüldü.

Market fiyatlarını “gayet uygun” bulan Erdoğan maaşına zam istedi

Okumaya devam et

Ekonomi

Market fiyatlarını “gayet uygun” bulan Erdoğan maaşına zam istedi

Market alışverişi sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada fiyatları gayet uygun bulduğu söyleyen Erdoğan’ın maaşının 100 bin TL’nin üzerine çıkarılması için bütçe teklifi verildi.

BOLD – TBMM’ye sunulan bütçe teklifindeki AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın maaş zammı ile ilgili detay dikkat çekti. Teklif kabul edilirse, 2021 bütçesinde 88 bin TL olan Cumhurbaşkanlığı maaşı 100 bin TL olacak.

SARAY’A ŞATAFAT VATANDAŞA SEFALET

Sosyal medyada gündem olan teklife muhalefetten tepki var. Rekor zamla Erdoğan’ın maaşının 100 binin üzerine çıkacağını hatırlatan CHP’li Özgür Özel, “Bu tek adam memura işçiye emekliye cimri, kendine bonkör! Saraya şatafat vatandaşa sefalet düşüyor!” dedi.

DEVLET ADAMLIĞI BUNU GEREKTİRİR

İyi Parti Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır Cumhurbaşkanı yaptığı son alışverişte hayat pahalılığını hissederek maaşına yüzde 14 zam yapmış. Bu demek oluyor ki emekliye, asgari ücretliye, kamu çalışanlarına da en az yüzde 40 zam yapacak demektir. Gözümüz kulağımız Cumhurbaşkanında. Devlet adamlığı bunu gerektirir” ifadelerini kullandı.

FİYATLAR GAYET UYGUN

Yaklaşık 2 hafta önce Tarım Kredi Kooperatifi’nin Kısıklı’da açılan satış mağazasına uğrayıp alışveriş yapan AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Tarım Kredi Kooperatiflerimizin gördüğünüz gibi buradaki market gerçekten çeşitli ürünler noktasında, kalite noktasında, fiyatlar noktasında gayet uygun. Gerçekten vatandaşlarımızın kesesine uygun fiyatların uygulandığı bir yer” demişti.

Haksız maaşı için “hamdolsun” diyen TÜGVA’lıya tepki: Maaşı soruyoruz “Azze celle hamdü sena” diyor

 

Okumaya devam et

Politika

Cumhur İttifakı’nın destekçisi Perinçek, AKP-MHP-Vatan koalisyonu istedi

AKP’nin politikalarını belirlediğini her platformda söyleyen Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, AKP’nin Vatan Partisi’nin de içinde yer aldığı bir koalisyon hükumeti kurması gerektiğini söyledi. Perinçek, ” AK Parti güçlü, milleti birleştiren bir hükumet kurmalı” dedi.

BOLD – AKP statükosunun artık değiştirmesi gerektiğini belirten Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, içerisinde partisinin de yer aldığı bir koalisyon hükumeti kurulmasını istedi.

İSLAMİ UYANIŞ KONFERANSINA SADECE BİZ ÇAĞRILDIK

Perinçek, Ulusal Kanal’da yaptığı açıklamada AKP’nin sürecin farkında olmadığını öne sürerek, “Doğrudan doğruya Türkiye’yi kasteden bir komplo var. ‘Kılıçdaroğlu suç işledi, atarız hapse cezalandırırız’. Olay bu değil. Çin’de yapılan MENA Konferansına, İran’da yapılan İslami Uyanış Konferansı’na bir tek Vatan Partisi çağrıldı. Biz de merkeze Doğu Akdeniz’i koyduk ve onu anlattık” dedi.

AKP-MHP-VATAN KOALİSYON KURMALI

AKP statükosunun değişmesi, bir koalisyon hükumeti kurulması gerektiğini belirten Perinçek, “MHP’den de doğru eleştiriler var. AK Parti, MHP ve Vatan Partisi’nin birlikte Türkiye’yi yönetmesi lazım. Dış politikada sadece ortak menfaat üzerinden siyaset yapılır. AK Parti güçlü, milleti birleştiren bir hükumet kurmalı” dedi.

2018 SEÇİMİNDEKİ OY ORANI

Perinçek’in Vatan Partisi, 2018 seçimlerinde yüzde 0.2 oy almıştı.

 

AB’den Dışişlerini kızdıran Türkiye raporu: Yargı bağımsız değil, demokratik gerileme sürüyor

Okumaya devam et

Popular

Shares