Bizimle iletişime geçiniz

Videohaber

Merkez Bankası başkanı zoraki faiz düşürdü yamyam diktatör gündem oldu

Kavcıoğlu’nun iktidar baskısıyla faiz indirmesi sosyal medyada günün konusu oldu. Kullanıcılar, Erdoğan-Kavcıoğlu ilişkisini Uganda’nın yamyam diktatörü Idi Amin Dada dönemini anlatan film repliğiyle anlattı.

BOLD – Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizini 100 baz puan düşürdü. Böylece Şahap Kavcıoğlu’nun başkanlık döneminde ilk kez faiz indirimine gidildi. Yüzde 19’den yüzde 18’e düşürülen faiz kararı sonrası dolar kuru 8,80’i aşarak rekor kırdı.

Bu kararla Merkez Bankası, 14 ay sonra ilk kez faiz indirmiş oldu. Genel beklenti eylül toplantısında faizin sabit tutulması yönündeydi. Bundan önceki son faiz indirimi 22 Mayıs 2020’deki Murat Uysal’ın başkanlık ettiği Para Politikası Kurulu’nda alınmış, politika faizi yüzde 8.75’ten 8.25’e indirilmişti. Sonraki süreçte ilk faiz artırım hamlesi ise 25 Eylül 2020’de gelmiş politika faizi yüzde 10.25’e yükseltilmişti. Merkez Bankası, politika faizini Kasım 2020’de yüzde 15’e, Aralık 2020’de yüzde 17’ye ve Mart 2021’de yüzde 19’a çıkarmıştı.

ERDOĞAN’DAN TALİMAT

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, 1 Haziran’da TRT Haber’de, “Merkez Bankası başkanımızla görüştüm, faizler inecek. Bunu temmuz-ağustosa kadar başarmamız lazım” ifadelerini kullanmıştı. Erdoğan, son olarak geçen ay başında A Haber’de faiz oranlarıyla ilgili olarak, “Faiz oranlarında da bir defa düşüşe geçiyoruz ve yüksek faiz yok. Çünkü yüksek faiz bize yüksek enflasyonu getirecektir ama düşük faiz de düşük enflasyonu getirecektir. Ağustos ayı kırılma noktasıdır ve ağustos ayı ile beraber de artık düşük enflasyona inşallah geçeceğiz. Bunun sinyalini ben de belli yerlere herhalde vermiş oluyorum ” ifadelerini kullanmıştı.

TALİMAT SONRASI HAMLESİ MERAK KONUSU OLDU

Erdoğan’ın bu sözleri sonrası Şahap Kavcıoğlu’nun hamlesi merak konusu oldu. Erdoğan’ın talimat gibi sözlerinin ardından faiz indirimin geleceğine kesin gözüyle bakılıyordu. Döviz kurunun yükselişe geçeceğini bile bile faizde indirime gidilmesi muhalefetin ve vatandaşların tepkisini çekti.

Sosyal medyada ‘dolar’ etiketi günün en çok konuşulan gündemi oldu. Dolaşıma giren bir film repliği ise Erdoğan ile TCMB başkanları arasındaki ilişkiye yorumlandı.

Filmde Uganda’nın ‘Yamyam diktatör’ lakaplı devlet başkanı Idi Amin Aka, istihbarat çalışmaları için ödenek göndermeyen Merkez Bankası Başkanını azarlıyor. Döviz basmasını istediği başkandan olumsuz yanıt alan Amin, başkanı askerlerine tutuklattırarak işkence emri veriyor. Merkez Bankasında bulunan bir çocuğu ise başkan ilan ederek döviz basması emri veriyor.

IDI AMİN DADA KİMDİR

İdi Amin Dada, Afrika’nın gördüğü en zalim devlet başkanıydı. 1971-1979 arasında Uganda’daki iktidarı vahşi yönetimi, soykırım ve insanlığa karşı suçlarla nam saldı. ‘Sürgündeyken’ lüks bir hayat yaşadığı Suudi Arabistan’da 2003 yılında öldü.

Ardında kan ve gözyaşı bırakan Dada, 400 bin kişinin katledilmesinden sorumlu tutuluyordu. Dada’nın bazı mahkumları timsahlara yem yaptı bazılarını da yediği iddia ediliyor.

Merkez Bankası, Erdoğan’ı dinleyip faizi indirdi: Dolar rekor kırdı

Videohaber

Erdoğan hasta mı? Görüntüler ne diyor?

Bold Medya bir süredir yurt içi ve yurt dışında sağlığı tartışma konusu olan Tayyip Erdoğan’ın, bu tartışmaları başlatan görüntülerini takipçileri için derledi.

BOLD – Yürürken sendeleyen Erdoğan konuşurken de bazen uyukluyor bazen de söyleyeceğini unutuyor. Sağlığı yurt içinde olduğu kadar yurt dışında da tartışma konusu olan Tayyip Erdoğan’ın sağlık sorunlarını ele veren görüntülerini Bold Medya derledi.

Bülent Arınç’ın gözünü korkuttular: Beni kodese mi tıkacaksınız?

 

Okumaya devam et

Videohaber

17/25 Aralık yolsuzluk operasyonu ve TÜGVA’nın doğuşu

Erdoğan ailesinin, bağış adı altında alınan rüşvetler için 17/25’te deşifre olan TÜRGEV’in yerine kurduğu TÜGVA, Bold Medya’nın son videosunun konusu oldu.

BOLD – Erdoğan ailesinin 17-25 Aralık’ta deşifre olan TÜRGEV yerine kurduğu Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) üzerinden yeni bir yolsuzluk, rüşvet, kadrolaşma ve torpil skandalı patladı.

TÜGVA üzerinden yapılan kadrolaşmaya da kamu kaynakları harcandı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimini (İBB) Ekrem İmamoğlu’nun kazanmasının ardından TÜGVA’nın yıllarca İBB’den maddi destek alarak devlete torpille polis, asker, hakim, savcı yerleştirdiği belgeleriyle ortaya çıktı.

Erdoğan ailesinin yönettiği AKP’nin gençlik yapılanması TÜGVA hakkında bilinmeyen gerçekleri Bold Medya takipçileri için araştırdı.

Saraylıların masalsı düğünleri ve kaderine terk edilmiş halk

Okumaya devam et

Videohaber

Erdoğan kanlı planların yapıldığı ‘Mahrem Odalar’ın neresinde

Gazeteci Adem Yavuz Arslan, SADAT’ın başını çektiği kirli ittifakların mahrem odalarda kanlı eylem planları yaptığını anlatan Peker’e, Erdoğan’ın bu kanlı planların neresinde olduğunu sordu.

BOLD – Gazeteci Adem Yavuz Arslan, son günlerde SADAT’çıların ‘Mahrem odalar’daki kirli planlarını anlatan Sedat Peker’in sözlerine mercek tuttu.

Kanlı planların yapıldığı bu odalarda kimlerin olduğunu açıklamayan Peker, sadece SADAT’ın kurucularından Adnan Tanrıverdi’nin adını vermişti.

Konuyu gündeme taşıyan Peker’in, bu odalarda ittifakta olan yapı ve kişileri açıklama yükümlüğü olduğunu söyleyen Adem Yavuz Arslan, Peker’e yanıtlaması için bir dizi soru yöneltti.

Bu mahrem odaların temel amacının Erdoğan rejimini korumak olduğunu hatırlatan Adem Yavuz Arslan, Tayyip Erdoğan’ın bu mahrem odaların neresinde olduğunu sordu.

Çöpçüler Kralı Erdoğan: Çöpteki ranta kadar düştü!

 

Okumaya devam et

Popular

Shares